Пропустити команди стрічки Перейти до основного вмісту

У рубриці "Тиждень спогадів" професор А. Г. Петренко
Людина не підвладна віку, скоріше навпаки - розумієш після знайомства з професором кафедри нанофізики Олександром Григоровичем.
09.10.2012

Променистість, активність, галантність і величезний інтерес до життя - дозволяють професору зберегти вічну молодість. Ви здивуєтеся, але так і є. Так, прожиті роки принесли безцінний досвід і мудрість, але ніяк не вплинули на стан душі і тіла. Підтвердженням цьому служать різні досягнення доктора фізико-математичних наук не тільки в професійному середовищі, але і за його межами. Ось одне з них - Грамота управління з питань фізичної культури та спорту Донецької ОДА за минулий рік. Олександр Григорович у свої 74 подолав дистанцію 2,5 км з результатом 12 хв. 35 с. Вражає!?

Олександр Григорович Петренко працює в ДонНУ з 1967 року:

«Я народився в місті Кривому Розі Дніпропетровської області в шахтарській родині. Своє дитинство пам'ятаю десь років з п'яти, а це - Велика Вітчизняна війна. Евакуація в Свердловську область, повернення додому в зруйноване німцями місто. Важко вчилися, підробляли, добували випадкову їжу - суріпицю, молочай, паслін, лободу, молюсків і т.д. - «дієтичне харчування» за сьогоднішніми поняттями.

Але життя потроху налагоджувалося. Після закінчення школи, пішов вчитися в Криворізький гірничо-металургійний технікум, потім працював підземним скреперистом, підривником, підземним майстром на шахті «Саксагань». Три роки відслужив у лавах Радянської Армії. Закінчив полкову сержантську школу, був командиром танка, механіком-водієм третього класу важких танків, учасником командно-штабних навчань операції «Дніпро», за що і присвоїли звання молодшого лейтенанта без закінчення військового училища.

Так, армія - це, дійсно, школа життя і мужності. До цих пір з деякими однополчанами-танкістами підтримую хороші дружні стосунки, а з чотирма з них поступив в найпрестижніший на той час ВУЗ України - Харківський державний університет, на радіофізичний факультет.

Після закінчення університету прийшов на роботу в Донецький державний університет. Активно брав участь у створенні фізичного факультету, привозив різні прилади з Харкова, Москви, Києва та інших міст для постановки і проведення мною лабораторних робіт з радіотехніки, фізики низьких температур, техніці фізичного експерименту, фізики твердого тіла (більше 40 робіт), підготував і прочитав більше 20 курсів лекцій.

За 45 років роботи в університеті пройшов шлях від асистента, старшого викладача, доцента до професора кафедри нанофізики. Захистив кандидатську та докторську дисертації, обраний членом-кореспондентом Академії технологічних наук України.

Велику увагу приділяю науковій роботі студентів. Опубліковано близько 30 студентських робіт, частина з яких отримала дипломи першого і другого ступеня, грамоти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, а дві роботи нагороджені преміями в конкурсі молодих учених НАН України.

Я розробив науковий напрям: вивчення природи дефектної структури та закономірності її впливу на фазові переходи і фізичні властивості в перовскитах. Опублікував 180 наукових робіт, дві монографії, шість навчальних посібників, з них два із грифом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, близько десяти методичних вказівок.

15 років працював заступником декана фізичного факультету, проводив районні, міські та обласні олімпіади з фізики для школярів. Беру активну участь у громадському житті факультету та університету. Очолював студентські будівельні загони: Мурманська область (друге місце в Ленінградському кустовому СО, де було більше 20 ВНЗ), Якутська область (третє місце серед 40 СО). Був 20 років відповідальним секретарем науково-технічного збірника ФТТ, головою об'єднаного профспілкового комітету університету, являюсь головою ветеранів ВВВ на фізико-технічному факультеті.

Неодноразово нагороджувався почесними грамотами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, обласних, міських і районних організацій за успішну підготовку фахівців для народного господарства, ювілейною медаллю «За доблесну працю у відзначенні 100-річчя від дня народження В. І. Леніна», дипломом І ступеня за кращий навчальний посібник для студентів ДонНУ, нагрудними знаками «Відмінник освіти України» та «А.С. Макаренко», медалями «Ветеран праці», «50 років Перемоги у ВВВ 1941-45 рр.. ».

Маю І розряд з військового триборства, кандидат в майстри спорту з волейболу. Брав участь у змаганнях за першість України серед гірничорудних технікумів - друге місце, Київського військового округу - третє місце, першість ВНЗ Харківської області - друге місце.

Вважаю себе щасливою людиною і успішним ученим. Я досяг всього про що мріяв: звань (доктор, професор, член-кореспондент), маю чудову дружину, дітей і онуків. А мій вік - це тільки нагадування про час, за який я це все встиг».

img021.jpg
img020.jpg
 
img017.jpg
img028.jpg
img030.jpg
img022.jpg
Читайте також:
Читайте также:
Read also:
Останні новини
Последние новости
Last news
Останні новини на цю тему
Последние новости на эту тему
Last news of this topic