
Освітньо-професійна програма «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)»

У часи розвитку комп’ютерних та інформаційних технологій дедалі популярнішою серед здобувачів вищої освіти є ІТ-сфера. Донецький національний університет імені Василя Стуса впевнено крокує у ногу з часом та відкриває сучасні освітньо-професійні програми, що допоможуть випускникам реалізувати себе, отримати гідну заробітну плату, забезпечити кар’єрне зростання у перспективній ІТ-галузі.
Про унікальність нової магістерської освітньо-професійної програми «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)» розповів доцент кафедри інформаційних технологій факультету інформаційних і прикладних технологій, гарант ОПП Роман Маркович Бабаков.
– Шановний Романе Марковичу, окресліть, будь ласка, специфіку ОПП «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)». Чим вона унікальна?
– Специфіка ОПП «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)» полягає у спрямованості на підготовку фахівців, готових до виконання професійних обов’язків на всіх рівнях практичної діяльності, до творчого розв’язання різного роду фахових проблем і задоволення потреб клієнтів на основі результатів наукового пошуку та фактичних даних практики у галузі комп’ютерних наук, супроводу комп’ютерних систем задля аналізу та обробки даних в організаційних, технічних, природничих та соціально–економічних системах різної природи, здатних до саморозвитку, самоактуалізації, самореалізації.
Особливостями ОПП є інтеграція знань з перспективних напрямів розвитку комп’ютерних технологій обробки даних, зокрема: методів машинного навчання, розподіленої обробки даних, бізнес-аналітики, прикладного аналізу даних; викладання окремих дисциплін англійською мовою. Ця освітньо-професійна програма наразі є унікальною у вінницькому регіоні.
– Які умови вступу, ліцензійні обсяги?
– Навчання за ОПП «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)» здійснюватиметься за денною формою, при цьому ліцензійний обсяг сягає 35 осіб. Передбачені бюджетна і контрактна пропозиції.
Умови вступу до магістратури:
– для осіб, які мають освітній ступінь бакалавра за спеціальністю 122 або спорідненою спеціальністю (6.040302, 6.050101, 121, 126), передбачене складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови та фахового іспиту;
– для осіб, які мають освітній ступінь бакалавра за неспорідненою спеціальністю, передбачене складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови, фахового іспиту та додаткового фахового іспиту за спеціальністю 122 (у 2020 році у зв’язку з карантином додатковий фаховий іспит скасовано).
– Які знання, уміння і навички отримають студенти, навчаючись за цією ОПП?
– Знання, уміння і навички, які отримають студенти за цією програмою, визначаються переліком спеціальних (фахових) компетентностей, до яких, зокрема, належать:
- знання та володіння методами опису, ідентифікації та класифікації об’єктів професійної діяльності;
- здатність до комп’ютерної реалізації моделей предмету дослідження на основі алгоритмічного, структурного, об’єктно-орієнтованого, компонентного та інших сучасних підходів;
- здатність до інтелектуального багатовимірного аналізу даних та їхньої оперативної аналітичної обробки з візуалізацією результатів аналізу в процесі розв’язання теоретичних і прикладних задач у галузі комп’ютерних наук;
- здатність до побудови логічних висновків, використання формальних мов і моделей алгоритмічних обчислень, проектування, розроблення та аналізу алгоритмів, оцінювання їх ефективності та складності, розв’язності та нерозв’язності алгоритмічних проблем для адекватного моделювання предметних областей;
- здатність реалізовувати високопродуктивні обчислення на основі хмарних сервісів і технологій, паралельних і розподілених обчислень при розробці та експлуатації розподілених систем паралельної обробки інформації.
– Романе Марковичу, розкажіть, будь ласка, які фахові дисципліни вивчатимуть студенти? На що вони спрямовані?
– До фахових дисциплін цієї ОПП належать: «Нейромережеві методи та моделі»; «Cтатистичне навчання»; «Розподілені та паралельні алгоритми»; «Методологія та організація наукових досліджень»; «Нечіткі множини та системи»; «Прикладний аналіз даних»; «Інструментальні засоби бізнес-аналітики».
Дані дисципліни, разом з блоком дисциплін за вибором студента, спрямовані на підготовку професіонала для практичної і наукової роботи у сфері комп’ютерних наук та наук про дані з глибоким знанням сучасних наукових досягнень цієї галузі, методів машинного навчання, статистики, обробки даних та великих даних з використанням сучасних інформаційних технологій, що дає можливість ефективно виконувати завдання інноваційного характеру відповідного рівня професійної діяльності.
– Які soft skills отримає випускник ОПП «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)»?
– До переліку Soft Skills належать наступні компетентності: здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; здатність планувати та управляти часом; здатність спілкуватися іноземною мовою; здатність бути критичним і самокритичним; здатність працювати в команді; здатність генерувати нові ідеї; здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами інших галузей знань).
– Де та на яких посадах зможуть працювати випускники цієї програми?
– Сферою працевлаштування є галузь комп’ютерних наук та інформаційних технологій, а також галузі, пов’язані з аналізом великих обсягів даних. Магістри комп’ютерних наук можуть займати наступну низку посад:
– аналітик даних (Data Analyst);
– фахівець з інтелектуальної обробки даних (Data Mining Specialist);
– вчений із даних (Data Scientist);
– бізнес-аналітик;
– аналітик з комп’ютерних комунікацій;
– інженер з управління та обслуговування систем;
– фахівець-аналітик з дослідження ринку інформаційних послуг;
– фахівець з інформаційних технологій;
– системний аналітик;
– математик-аналітик з дослідження операцій;
– консультант з раціоналізації виробництва;
– розробник проектів;
– розробник комп’ютерних програм;
– викладач закладів вищої освіти.
– У яких компаніях студенти ОПП «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)» проходитимуть практику, які навички зможуть удосконалити?
– Проходження науково-дослідної практики можливе на підприємствах та в установах, діяльність яких пов’язана з галуззю комп’ютерних наук, зокрема з комп’ютеризованою обробкою великих даних. У результаті проходження практики очікується вдосконалення різних загальних і фахових компетентностей, передбачених цією освітньою програмою.
– Як здобуті під час навчання навички/знання допоможуть випускнику стати успішним(ою)?
– Спрямованість ОПП на здобуття фахових знань і формування професійних навичок, поєднаних із знанням іноземної мови, є запорукою успішності випускника в його подальшій професійній діяльності та мобільності на ринку праці сфери IT.
– Романе Марковичу, назвіть, будь ласка, Топ-5 причин обрати ОПП «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)».
- Навчання в одному з найпрестижніших ЗВО регіону.
- Оволодіння сучасною спеціальністю з перспективою працевлаштування та отримання гідної оплати праці у вітчизняних та світових IT-компаніях.
- Наявність сучасної матеріально-технічної та інформаційної бази.
- Можливість суміщення навчальної та професійної діяльності.
- Підтримка програм національної та міжнародної академічної мобільності.
Детальніше дізнатися про зміст освітньо-професійної програми «Комп’ютерні технології обробки даних (Data Science)» Ви зможете на сайті Донецького національного університету імені Василя Стуса: https://www.donnu.edu.ua/wp-content/uploads/sites/8/2020/03/so-magistr_2020_kompyuterni-tehnologiyi-obrobky-danyh.pdf
Спілкувалася Олена Топчій