Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 14.03.2022

#СтусівськийПроВійну 14.03.2022

19й день війни в Україні приносить нам нові страшні новини та цифри. З початку бойових дій загинуло 90 українських дітей, понад 100 – поранено. Кількість жертв серед мирного населення блокадного Маріуполя вже сягає 2187 чоловік. З початку російського вторгнення у підвалах та бомбосховищах по всій Україні народилося 4300 немовлят. За даними ООН, ще 80 тисяч українських жінок народять у найближчі три місяці, а запаси кисню та медикаментів закінчуються.

Донецький національний університет імені Василя Стуса продовжує розповідати про перебіг війни в Україні. Колеги, друзі, партнери,

 – передавайте цю інформацію своїм колегам і друзям, нехай весь світ знає, що відбувається насправді;

– допомагайте чим можете тим українцям, які залишаються на своїй землі для боротьби з агресором;

– переконуйте свої еліти і громади в доцільності разом зупинити росію і зробити Європу безпечним і усміхненим домом для громадян – беріть в руки зброю, вставайте на захист своїх земель, допомагайте українській армії, надавайте гуманітарну допомогу тим, хто її потребує в Україні, об’єднуйтесь заради збереження європейських цінностей.

Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine

Що важливо знати станом на ранок 14 березня:

Росія, програвши тактично і не зумівши захопити контроль над ключовими містами України, продовжує повномасштабну війну на виснаження, знищуючи військові та промислові об’єкти, житлові квартали та громадянську інфраструктуру, масово вбиваючи мирних жителів. Українські повітряні сили продовжують героїчно відбивати ракетно-авіаційні удари армії РФ по об’єктах критичної інфраструктури. Проте російські повітряні удари все ближче підбираються до східних кордонів НАТО. Путін кидає геополітичний виклик Альянсу, створюючи безпрецедентну загрозу для Європи, немислиму з часів закінчення Другої світової війни. Якщо Захід у черговий раз проігнорує цей нахабний виклик, наступний удар може бути  “цілком випадково” завдано по території одного з союзників НАТО. Росія перекидає в Україну військовослужбовців з Тихоокеанського флоту, «миротворчого контингенту» у Нагірному Карабаху, залучає найманців із Сирії та Сербії. Залишається висока ймовірність прямого вступу у війну білоруської армії.

Київ, Оболонський район. 14 березня 2022. Фото Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Київ, Оболонський район. 14 березня 2022. Фото Державної служби з надзвичайних ситуацій.

У Києві, де залишаються 2 мільйони людей, 14 березня росіяни завдали удару по авіаційному заводу «Антонов». Російськими снарядами зруйновано дев’ятиповерховий будинок в Оболонському районі Києва (2 людини загинули, 3 госпіталізовані) та психоневрологічний будинок для літніх людей у Пуща-Водиці. Під час обстрілу пацієнтів і персонал було евакуйовано в безпечне місце.

Російські війська продовжують обстріл Миколаєва установками «Град» та касетними бомбами. 13 березня було вбито 9 та тяжко поранено 7 людей похилого віку, що стояли в черзі до банкомату та місцевого супермаркету. Внаслідок авіаційного удару по школі у с. Зелений Гай Миколаївського району попередньо двоє загиблих та  ще двоє поранених. Після авіаударів по містам Снігурівка та Первомайське зник мобільний зв’язок, дані щодо постраждалих уточняються.

 Важкою залишається ситуація в Донбасі.  З вечора 13 березня російські війська з установок реактивних систем залпового вогню обстрілюють місто Авдіївка. Пошкоджено коксохімічний завод, газопровід, школу, приватні будинки. Інформації щодо постраждалих поки що немає, місто залишилося без тепла та світла. Від ракетного удару по Краматорську загинули дві людини. В Луганській області у містах Сєвєродонецьк, Рубіжне та Попасна горять десятки будинків, шкіл, заводів.  При масованому обстрілі Сєвєродонецька снаряди пошкодили Христо-Різдвяний кафедральний собор.

У Маріуполі, що 13й день перебуває у повній блокаді, за повідомленнями міської влади, загинуло вже 2187 мирних громадян. За останню добу російськи окупанти здійснили щонайменше 22 бомбардування мирного міста, скинули більше 100 авіабомб. Українська армія відрізана від міста, російські окупанти не пропускають гуманітарні конвої. Ворог буквально стирає з лиця землі місто із 300 тисячами мешканців.

Російські авіаудари масовано наносяться по Харкову та інших містах України.  Так, у ніч на 14 березня внаслідок ракетного удару у селищі Ставище Житомирської області постраждали як мінімум 4 людини, зруйновано 7 будинків.  В Ахтирці Сумської області загинули три мирних жителя, палають житлові будинки, розбір завалів продовжується.  У Чернігові під обстріл потрапили лікарня, де проходили гемодіаліз люди з хронічною хворобою нирок, та національний університет «Чернігівська політехніка». На Рівненщині авіаударом пошкоджено телевізійну вежу.

Згідно із повідомленням українського уряду, за 13 березня було евакуйовано понад 5 тисяч людей з Луганської та Київської областей. У Ірпені під час зйомок евакуації від обстрілів російської армії загинув американський журналіст Брент Рено. Його пораненого колегу доставлено у київський шпиталь. Евакуація людей з Енергодара у Запорізькій області та гуманітарні конвої неможливі через зруйнований міст у районі Кам’янського.

В окупованих містах південних регіонів (Херсон, Бердянськ)  тисячі мирних мешканців під обстрілами продовжують виходити на мітинги на підтримку України та проти російської окупації. Досі невідома доля викраденого росіянами мера Мелітополя Івана Федорова та голови районної ради Сергія Прима.

Згідно із даними Головного управління розвідки України, є ознаки того, що Росія готує провокацію у вигляді теракту на певних об’єктах у тимчасово окупованій Чорнобильській зоні відчуження, щоб надалі звинуватити українську владу. Тим часом На Чорнобильській АЕС завдяки героїчним зусиллям українських енергетиків відновлено енергопостачання. Ми пишаємося героїзмом та відвагою наших енергетиків, військових, територіальної оборони та кожного українця, що сьогодні на своєму місці наближає нашу Перемогу!

Напад путіна зруйнував життя не тільки для сорока мільйонів українців. 144мнлн. росіян завдяки своєму президенту втратили майбутнє. На росію чекає економічний колапс, внутрішня дестабілізація, ганьба і прокляття мільйонів жертв цієї війни. Мільярди людей в усьому світі вже сьогодні платять за російську агресію з власної кишені на автозаправках і за комунальними рахунками. І ціна лише зростатиме.

Непокаране зло повертається ще сильнішим і небезпечнішим. Путіну дозволили фактично безкарно напасти на Грузію в 2008 році, і він відібрав в України Крим та розпалив полум’я війни в Донбасі. Якщо росії вдасться й цього разу нав’язати свою волю силою або погрозою, то вона ніколи не відмовиться від застосування цього інструменту в майбутньому.  Двері у пекло відкрив путінський режим з його ненавистю до свободи, імперськими амбіціями і зневагою до моралі. За це він має бути жорстко покараний. Росія має відступити, і це єдиний результат, який дозволить нам спокійно заснути наступного дня після війни.

Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

The 19th day of the war in Ukraine brings us more terrible news and figures. Since the outbreak of hostilities, 90 Ukrainian children have been killed and more than 100 wounded. The number of civilian casualties in the blockaded city of Mariupol has already reached 2,187. Since the russian invasion, 4,300 babies have been born in basements and bomb shelters across Ukraine. According to the UN, 80,000 more Ukrainian women will give birth in the next three months, and supplies of oxygen and medicine are running out.

Vasyl’ Stus Donetsk National University continues to report on the war’s situation in Ukraine. Colleagues, friends, partners,

– pass this information on to your colleagues and friends so that the whole world knows what is really happening;

– help in any way you can to those Ukrainians who remain on their soil to fight the aggressor;

– convince your elites and communities that it is worthwhile to stop russia together and make Europe a safe and smiling home for its citizens. Take up arms, stand up for your lands, help the Ukrainian army, provide humanitarian aid to those in need in Ukraine, unite to preserve European values.

We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine

What’s important to know as of the morning of 14 March:

Having lost tactically and failing to seize control of critical Ukrainian cities, russia continues a full-scale war of attrition, destroying military and industrial facilities, residential areas and civilian infrastructure, and massively killing civilians. Ukrainian air forces heroically repel russian army missile and aviation strikes on critical infrastructure. However, russian airstrikes are getting closer and closer to NATO’s eastern borders. Putin is geopolitically challenging the Alliance by posing an unprecedented threat to Europe, unimaginable since the end of World War II. If the West once again ignores this daring challenge, the subsequent airstrike could be delivered “quite by accident” to the territory of one of NATO’s allies. Russia is deploying troops from the Pacific Fleet, a “peacekeeping contingent” in Nagorno-Karabakh and mercenaries from Syria and Serbia to Ukraine. There remains a high probability that the belarusian army will directly join the war.

In Kyiv, where 2 million people remain, the russians struck the Antonov aircraft factory on 14 March. Russian shells destroyed a nine-storey building in the Obolonsky district of Kyiv (2 people killed, three hospitalised) and a psychoneurological home for the elderly in Pushcha-Voditsa. The patients and staff were evacuated to safety place under shelling.

Kyiv, Obolonsky district. 14 March 2022. Photo by the State Emergencies Service.

Russian forces continue shelling Mykolaiv with Grad launchers and cluster bombs. On 13 March, nine older adults were killed and seven seriously wounded as they queued at an ATM and a local supermarket. An airstrike on a school in the village of Zelenyi Gai, Mykolaiv district, tentatively killed two people and wounded two others. After the airstrikes on the towns of Snehyrivka and Pervomaiskoye, mobile communications disappeared. The details of the victims are being verified.

The situation in Donbas remains difficult. Since the evening of 13 March, Russian troops have been shelling the town of Avdiivka using multiple-launch rocket systems. A coking plant, a gas pipeline, a school and private houses have been damaged. There is no information about casualties so far, while the town has been left without heat and light. A rocket attack on Kramatorsk killed two people. In the Luhansk region, dozens of houses, schools and factories are on fire in the towns of Severodonetsk, Rubizhne and Popasna. Shells damaged Christ the Nativity Cathedral in Severodonetsk in heavy shelling.

According to city authorities, in Mariupol, which has been under a complete blockade for 13 days, 2,187 civilians have already been killed. The russian occupiers have carried out at least 22 bombardments of the peaceful city in the past 24 hours, dropping more than 100 air bombs. The Ukrainian army is cut off from the city, and the russian occupiers do not allow humanitarian convoys to pass. The enemy is wiping out a city of 300,000 inhabitants.

Russian airstrikes are massive on Kharkiv and other Ukrainian cities. Thus, on the night of 14 March, a missile strike in the village of Stavyshche in the Zhytomyr region injured at least four people and destroyed seven houses. In Akhtyrka, Sumy Region, three civilians were killed, residential buildings were burning, and debris removal continued. In Chernihiv, a hospital where people with chronic kidney disease underwent hemodialysis, as well as the Chernihiv Polytechnic National University came under fire. In Rivne Region, an airstrike damaged a television tower.

According to the Ukrainian government, over 5,000 people were evacuated from Luhansk and Kyiv regions on 13 March. American journalist Brent Renaud was killed in Irpin while filming an evacuation. His wounded colleague was taken to a Kyiv hospital. The evacuation of people from Energodar in the Zaporizhzhia region and humanitarian convoys are impossible because of the destroyed bridge in Kamenskiy district.

In the occupied cities of the southern regions (Kherson, Berdyansk), thousands of civilians continue to come out under shelling to rally in support of Ukraine and against the russian occupation. The fate of Melitopol mayor Ivan Fyodorov and district council chairman Serhiy Prim, who the russians kidnapped, is still unknown.

According to the Main Directorate of Intelligence of Ukraine, there are signs that russia is preparing a provocation in the form of a terrorist attack on certain facilities in the temporarily occupied Chernobyl exclusion zone to accuse the Ukrainian authorities further. Meanwhile, thanks to the heroic efforts of Ukrainian power engineers, the power supply has been resumed at Chernobyl NPP. We are proud of the heroism and courage of our power engineers, military, territorial defence and every Ukrainian, today in their place, bringing our Victory closer!

Putin’s attack ruined lives not only for forty million Ukrainians. One hundred forty-four million russians have lost their future thanks to their president. Russia faces economic collapse, internal destabilisation, shame and damnation for the millions of victims of this war. Billions of people worldwide are already paying for russian aggression out of their own pockets at gas stations and utility bills. And the price will only go up.

Unpunished evil is coming back even stronger and more dangerous. Putin was allowed to attack Georgia in 2008 with virtual impunity, and he took Crimea from Ukraine and rekindled the flames of war in Donbas. If russia succeeds in imposing its will this time too by force or threat, it will never give up using this tool in the future. The putin regime has opened the door to hell with its hatred of freedom, imperial ambitions and disregard for morality. For this, it must be severely punished. Russia must retreat, which is the only result that will allow us to sleep peacefully the first day after the war.

It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence!

Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

 

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Der 19. Tag des Krieges in der Ukraine bringt uns neue furchtbare Nachrichten und Zahlen. Seit dem Ausbruch des Krieges sind 90 ukrainische Kinder gestorben, mehr als 100 sind verletzt. Die Anzahl der zivilen Opfer im blockierten Mariupol beträgt bereits mehr als 2187 Menschen. Seit der russischen Invasion wurden 4300 Kinder in Kellern und Schutzbunkern in der Ukraine geboren. Nach UN-Angaben werden noch 80 000 ukrainische Frauen in den nächsten drei Monaten ihre Kinder zur Welt bringen, aber die Vorräte von Sauerstoff und Medikamenten sind am Ende.

Die Nationale Wassyl’-Stus-Universität Donezk informiert Sie weiter über den Krieg in der Ukraine. Liebe KollegInnen, FreundInnen, PartnerInnen

  • leiten Sie diese Informationen an Ihre KollegInnen und FreundInnen weiter; die ganze Welt soll wissen, was in der Ukraine geschieht;
  • machen Sie alles Mögliche, um Ukrainern, die auf eigenem Boden bleiben, im Kampf gegen den russischen Aggressor zu helfen.
  • überzeugen Sie Ihre Elite und Gemeinde gemeinsam Europa in ein sicheres und lächelndes Haus zu verwandeln, treten Sie auf Seite der Ukraine und Ihrer Länder; helfen Sie der ukrainischen Armee; leisten Sie humanitäre Hilfe; einigen Sie sich für den Erhalt europäischer Werte.

Wir vernichten den Feind in Erdkämpfen. Helfen Sie uns dasselbe im Himmel zu machen! #CloseSkyOverUkraine

Das ist wichtig zu wissen. Stand: 14. März 2022.

Russland verlor den Krieg taktisch, es konnte keine ukrainischen Großstädte unter Kontrolle bringen und deshalb führt es einen Zermürbungskrieg weiter, es vernichtet Militär- und Industrieobjekte, Wohnviertel und zivile Infrastruktur, tötet massenhaft zivile Bevölkerung. Die ukrainischen Fliegerstreitkräfte wehren heldenhaft die Luftangriffe der russischen Armee auf Objekte kritischer Infrastruktur ab. Aber diese Luftangriffe nähern sich der östlichen NATO-Grenze an. Putin stellt NATO eine geopolitische Herausforderung dar und gefährdet Europa, was seit dem Ende des 2. Weltkriegs unglaublich schien. Wenn der Westen diese freche Herausforderung wieder ignoriert, kann dieser Angriff „ganz zufällig“ auf das Territorium eines der NATO-Partner ausgesetzt werden. Russland führt in die Ukraine die Militärangehörigen der Pazifikflotte, die „Friedensoldaten“ in Bergkarabach, zieht Mietsoldaten aus Syrien und Serbien bei. Die Wahrscheinlichkeit, dass die belarussische Arme an diesem Krieg teilnimmt, bleibt hoch.

Am 14. März wurde in Kyjiw, wo 2 Mio. Menschen bleiben, das Flugzeugwerk Antonow von der russischen Armee beschossen. Durch russische Bomben wurde das neunstöckige Hochhaus im Bezirk Obolon in Kyjiw (2 Menschen sind tot, 3 hospitalisiert) sowie die psychoneurologische Fürsorgestelle für alte Menschen in Puschtscha Wodyzja zerstört. Die Patienten und Belegschaft wurden während des Beschusses in den sicheren Ort evakuiert.

Kyjiw. Bezirk Obolon. 14. März 2022 Foto: Hauptverwaltung des öffentlichen Notdienstes der Ukraine

Die russischen Truppen beschießen mit Mehrfachraketenwefersystemen Grad und Streubomben die Stadt Mykolajiw. Am 13. März wurden 9 ältere Menschen getötet und 7 schwer verletzt, in der Reihe zum Geldautomaten und Supermarkt standen. Infolge des Luftangriffes auf die Schule im Dorf Selenyj Gaj im Gebiet Mykolajiw sind 2 Menschen getötet und noch zwei verletzt. Nach dem Luftangriff auf die Städte Snihuriwka und Perwomajske gibt es da keine Mobilverbindung, die Daten über sie Zahl der Opfer werden geklärt.

Die Situation in Donbass bleibt schwierig. Seit gestern beschießen die russischen Truppen mit Mehrfachraketenwefersystemen die Stadt Awdijiwka. Es wurden Kokerei, Gasleitung, Schule und Wohnhäuser beschädigt. Bis jetzt gibt es keine Information über Opfer, die Stadt bleibt ohne Heizung und Strom. Infolge des Raketenangriffs auf Kramatorsk starben 2 Menschen. In den Städten Sewerodonezk, Rubischne, Popasna, Gebiet Luhansk, brennen zahlreiche Wohnhäuser, Schulen, Werke. Während des Massenbeschusses von Sewerodonezk wurde die Christi-Geburt-Kathedrale.

Nach Angaben der Stadtverwaltung starben bereits 2187 Zivilisten in Mariupol, das 13 Tage lang vollständig blockiert bleibt. Am letzten Tag bombardierte die Besetzer mindestens 22 Male die Stadt und warf mehr als 100 Flugbomben. Die ukrainische Armee ist von der Stadt abgeschnitten, die russischen Besetzer lassen den humanitären Konvoi nicht herein. Der Feind radiert die Stadt mit 300 000 Einwohnern aus.

Charkiw und andere ukrainische Städte werden ständig aus der Luft beschossen. In der Nacht auf den 14. März wurden mindestens 4 Menschen infolge des Raketenangriffs auf den Ort Stawyschtsche, Gebiet Schytomyr, verletzt, 7 Wohnhäuser wurden zerstört. In Ochtyrka, Gebiet Sumy, starben 3 Zivilisten. Die Häuser sind unter Feuer. Die Trümmer werden ausgeschlachtet. In Tschernihiw wurde das Krankenhaus, wo Hämodialyse den Menschen mit chronischer Nierenkrankheit gemacht wurde, und die Polytechnische Universität Tschernihiw beschossen. In Riwne wurde der Fernsehturm durch einen Luftangriff beschädigt.

Nach Angaben der ukrainischen Regierung wurden am 13. März mehr als 5 000 Menschen aus den Gebieten Luhansk und Kyjiw evakuiert. In Irpin starb der amerikanische Journalist Brent Reno infolge des Beschusses der Stadt durch die russische Armee, er nahm die Evakuierung aus der Stadt auf. Sein verletzter Kollege wurde ins Kyjiwer Krankenhaus geliefert. Die Evakuierung der Menschen aus Energodar, Gebiet Saporischschja, und die Lieferung der humanitären Hilfe sind unmöglich wegen der Zerstörung der Brücke bei Kamjanske.

In den besetzten südlichen Städten (Cherson, Berdjansk) protestieren Tausende von Zivilisten unter Beschuss gegen russische Okkupation und unterstützen die Ukraine. Die Schicksäle des von den Russen entführten Bürgermeisters von Melitopol Iwan Fedorow und des Oberhaupts der Bezirksverwaltung Serhij Prym bleiben unbekannt.

Nach Angaben der Hauptverwaltung des Geheimdienstes der Ukraine gibt es Anzeichen, dass Russland eine Provokation in der Form eines terroristischen Anschlags auf dem Territorium des Atomkraftwerks Tschornobyl vorbereitet, um die ukrainischen Behörden daran schuldig zu machen. Inzwischen wurde die Energieversorgung des Atomkraftwerks dank heldenhaften Handlungen der ukrainischen Energiefachleute wiederhergestellt. Wir sind auf unsere heldenhaften und tapferen Energiefachleute, Militärangehörigen, Mitglieder der territorialen Verteidigung und alle Ukrainer stolz. Sie auf ihren Stellen bringen unseren Sieg näher!

Der Putins Angriff zerstörte nicht nur das Leben von 40 Mio. Ukrainern. 144 Mio. Russen verloren wegen ihres Präsidenten ihre Zukunft. Russland kann nur mit einem wirtschaftlichen Zusammenbruch, innerer Destabilisierung, Schande und Verfluchtungen von mehreren Opfern dieses Kriegs rechnen. Milliarden von Menschen aus aller Welt zahlen schon heute einen hohen Preis wegen der russischen Aggression. Und dieser Preis wird immer höher.

Das unbestrafte Böse kommt stärker und gefährlicher zurück. Putin durfte 2008 fast unbestraft Georgien angreifen, er nahm der Ukraine die Krim weg, und zettelte den Krieg in Donbass an. Wenn es Russland diesmal auch gelingt, seinen Willen durch Macht und Androhungen aufzudrücken, verzichtet es auf dieses Mittel nimmer. Das Putins Regime öffnete durch seinen Hass zur Freiheit, seine imperialistischen Ambitionen und sein Missachten des Morales die Tür in die Unterwelt. Er soll stark bestraft werden. Russland soll zurücktreten und das ist das einzige Ergebnis, das uns erlaubt am nächsten Tag nach dem Ende des Krieges ruhig einzuschlafen.

Wir sind auf eigenem Grund und Boden, Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit sind mit uns!

Ruhm der Ukraine!

Slava Ukraini!

 

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

 

 

19. dzień wojny na Ukrainie przynosi nam nowe przerażające wiadomości i liczby. Od początku działań wojennych zginęło 90 ukraińskich dzieci, ponad 100 zostało rannych. Liczba ofiar wśród ludności cywilnej w Mariupolu sięgnęła już 2187 osób. Od początku rosyjskiej inwazji w piwnicach i schronach bombowych na Ukrainie urodziło się 4300 niemowląt. Według danych ONZ kolejne 80 tysięcy ukraińskich kobiet będą miały poród w ciągu najbliższych trzech miesięcy, zapasy tlenu i leków się kończą.
Doniecki Uniwersytet Narodowy imienia Wasyla Stusa nadal opowiada o przebiegu wojny na Ukrainie. Koledzy, przyjaciele, partnerzy,
– przekażcie te informacje swoim współpracownikom i przyjaciołom, niech cały świat się dowie, co się naprawdę dzieje;
– wspierajcie, czym potraficie tych Ukraińców, którzy pozostają na swojej ziemi do walki z agresorem;
– przekonujcie swoje elity i społeczności, aby wspólnie zatrzymać Rosję i uczynić Europę bezpiecznym i przyjaznym domem dla obywateli – weź broń, stań w obronie swojej ziemi, pomóż armii ukraińskiej, udziel pomocy humanitarnej tym, którzy jej potrzebują na Ukrainie. Zjednoczcie się, aby zachować wartości europejskie.
Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine
Najważniejsze informacje według stanu na 14 marca:
Rosja, przegrywając taktycznie i nie potrafiąc przejąc kontroli nad kluczowymi miastami Ukrainy, kontynuuje wojnę na pełną skalę, niszcząc obiekty wojskowe i przemysłowe, dzielnice mieszkalne i infrastrukturę cywilną, masowo zabijając cywilów. Ukraińskie Siły Powietrzne nadal bohatersko odbijają ataki rakietowe armii rosyjskiej na obiekty infrastruktury krytycznej. Rosyjskie naloty coraz bardziej zbliżają się jednak do wschodnich granic NATO. Putin rzuca geopolityczne wyzwanie Sojuszowi, tworząc bezprecedensowe zagrożenie dla Europy, nie do pomyślenia od zakończenia II wojny światowej. Jeśli Zachód po raz kolejny zignoruje to bezczelne wyzwanie, następny cios może zostać “całkowicie przypadkowo” zadany na terytorium jednego z sojuszników NATO. Rosja przerzuca na Ukrainę wojskowych floty na Pacyfiku, “kontyngent pokojowy” z Górnego Karabachu, zatrudnia najemników z Syrii i Serbii. Nadal istnieje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego przystąpienia do wojny armii białoruskiej.
W Kijowie, gdzie pozostają 2 miliony ludzi, 14 marca Rosjanie zaatakowali fabrykę samolotów Antonow. Rosyjskimi pociskami zniszczono dziewięciopiętrowy dom w rejonie obołońskim Kijowa (2 osoby zginęły, 3 hospitalizowano) oraz Dom Neuropsychiatryczny dla osób starszych w Puszczy Wodyci. Podczas ostrzału pacjenci i personel zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce.

Kijów, rejon obołoński. 14 marca 2022 roku. Zdjęcie Państwowej Służby Ratunkowej.

Wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują Mikołajew instalacjami “Grad” i bombami kasetowymi. 13 marca zginęło 9 osób, a 7 osób starszych, którzy stali w kolejce do bankomatu i lokalnego supermarketu, zostało ciężko rannych. W wyniku ataku lotniczego na szkołę wsi Zielony Gaj w rejonie mikołajowskim mamy dwóch zabitych i dwóch rannych. Po nalotach na miasteczko Snigirewka i Perwomajskie zniknęła komunikacja mobilna, dane dotyczące ofiar są ustalane.
Ciężka sytuacja pozostaje w Donbasie. Wieczorem 13 marca wojska rosyjskie z instalacji systemów salwowego prowadzenia ognia ostrzeliwują miasto Awdijewka. Uszkodzona jest koksownia, gazociąg, szkoła, domy prywatne. Nie ma jeszcze informacji o ofiarach, miasto pozostało bez ciepła i światła. Z powodu ataku rakietowego w Kramatorsku zginęły dwie osoby. W obwodzie łuhańskim w miastach Sewerodonieck, Rubiżne i Popasna płoną dziesiątki domów, szkół, fabryk. Podczas masowanego ostrzału Sewerodoniecka pociski uszkodziły katedrę Bożego Narodzenia.
Mariupol 13. dzień pozostaje w całkowitej blokadzie, według doniesień władz miasta zginęło już 2187 cywilów. W ciągu ostatniej doby rosyjscy okupanci przeprowadzili co najmniej 22 bombardowania miasta, zrzucili ponad 100 bomb lotniczych. Armia ukraińska jest odcięta od miasta, rosyjscy okupanci nie nadają dostępu konwojom humanitarnym. Wróg dosłownie wymazuje z powierzchni ziemi miasto z 300 tysiącami mieszkańców.
Przez rosyjskie naloty są atakowane Charków i inne miasta Ukrainy. Tak więc w nocy 14 marca co najmniej 4 osoby zostały ranne w wyniku uderzenia rakietowego w miejscowości Stawiszcze w obwodzie żytomierskim, 7 domów zostało zniszczonych. Trzech cywilów zginęło w Ochtyrce w obwodzie sumskim, domy mieszkalne płoną, trwa rozbieranie gruzów. W Czernihowie pod ostrzałem znalazł się szpital, w którym znajdowały się osoby z przewlekłą chorobą nerek na hemodializie oraz Uniwersytet Narodowy “Politechnika Czernihowska”. Na Rówieńszczyźnie z powodu nalotu uszkodzona została wieża telewizyjna.
Według komunikatu ukraińskiego rządu w ciągu 13 marca ewakuowano ponad 5 tysięcy osób z obwodu ługańskiego i kijowskiego. W Irpeniu podczas kręcenia filmu o ewakuacji przez ostrzał armii rosyjskiej zginął amerykański dziennikarz Brent Renaud. Jego ranny kolega został przewieziony do szpitala w Kijowie. Ewakuacja ludzi z Energodaru w obwodzie zaporoskim, jak również konwoje humanitarne są uniemożliwione z powodu zniszczonego mostu w rejonie Kamieńskiego.
W okupowanych miastach regionów południowych (Chersoń, Berdiańsk) tysiące cywilów pod ostrzałem nadal wychodzą na wiece popierające Ukrainę i przeciwko okupacji rosyjskiej. Wciąż nieznany jest los porwanego przez Rosjan burmistrza Melitopola Iwana Fiodorowa i przewodniczącego rady rejonowej Sergija Pryma.
Według danych Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy istnieją oznaki, że Rosja przygotowuje prowokację w postaci ataku terrorystycznego na niektóre obiekty w tymczasowo okupowanej czarnobylskiej strefie wykluczenia, aby w przyszłości obwiniać władze ukraińskie. Tymczasem w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej dzięki bohaterskim wysiłkom ukraińskich energetyków przywrócono zasilanie. Jesteśmy dumni z bohaterstwa i odwagi naszych energetyków, wojska, obrony terytorialnej i każdego Ukraińca, który dziś na swoim miejscu przybliża nasze Zwycięstwo!
Atak Putina zniszczył życie nie tylko czterdziestu milionom Ukraińców. 144 mln Rosjan dzięki swojemu prezydentowi stracili przyszłość. Rosję czeka fiasko gospodarcze, wewnętrzna destabilizacja, hańba i przekleństwo milionów ofiar tej wojny. Miliardy ludzi na całym świecie już dziś płacą za rosyjską agresję z własnej kieszeni na stacjach benzynowych i opłatach czesnego. A cena będzie wzrastać nadal.
Nieukarane zło powraca jeszcze mocniej i niebezpieczniej. Putinowi pozwolono bezkarnie zaatakować Gruzję w 2008 r., a odebrał Ukrainie Krym i podsycił płomienie wojny w Donbasie. Jeśli Rosji uda się tym razem narzucić swoją wolę siłą lub szantażem, nigdy nie zrezygnuje z użycia tego narzędzia w przyszłości. Drzwi do piekła otworzył reżim Putina z nienawiścią do wolności, przez ambicję i pogardę dla moralności. Za to musi zostać srogo ukarany. Rosja musi się wycofać i to jedyny wynik, który pozwoli nam spokojnie zasnąć następnego dnia po wojnie.

Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!
#StandWithUkraine
#RussiaHandsOffUkraine
#StusUniversityAgainstRussianAggression
#NoFlyZoneUA
#NoFlyZoneOverUkraine

Le 19ème jour de la guerre en Ukraine nous apporte de nouvelles informations et chiffres terribles. Depuis le début des hostilités, 90 enfants ukrainiens ont été tués et plus de 100 blessés. Le nombre de victimes parmi la population civile de Marioupol assiégé atteint déjà 2187 personnes. Depuis le début de l’invasion russe, 4 300 bébés sont nés dans des sous-sols et des abris anti-bombes à travers l’Ukraine. Selon l’ONU, 80 000 autres femmes ukrainiennes accoucheront au cours des trois prochains mois, et les réserves d’oxygène et de médicaments s’épuisent.

L’Université nationale de Donetsk qui porte le mon de Vasil Stousse continue de vous informer sur l’état réel de la guerre en Ukraine. Collègues, amis, partenaires,

Merci de partager cette information à vos collègues et amis, faire savoir le monde entier ce qui se passe réellement ;

de convaincre vos élites et communautés de travailler ensemble , de porter l’aide possible aux Ukrainiens qui restent en Ukraine pour combattre l’agresseur.

Nous les exreminerons sur terre ! Aidez-nous à le faire dans le ciel !

#CloseSkyOverUkraine

Qu’est-cequ’il faut savoir dès le matin du 14 mars :

La Russie, ayant perdu tactiquement et n’ayant pas réussi à prendre le contrôle des villes clés de l’Ukraine, poursuit une guerre d’usure à grande échelle, détruisant des objets militaires et industrielles, des quartiers et des infrastructures civiles, tuant des civils en masse. La défense aérienne continue de repousser héroïquement les missiles et les frappes aériennes de l’armée russe sur des infrastructures critiques. Cependant, les frappes aériennes russes se rapprochent de plus en plus des frontières orientales de l’OTAN. Poutine défie l’Alliance sur le plan géopolitique, posant une menace sans précédent pour l’Europe impensable depuis la fin de la Seconde Guerre mondiale. Si l’Occident ignore une fois de plus ce défi impudent, le prochain coup pourrait être “tout à fait accidentellement” sur le territoire d’un des alliés de l’OTAN.

La Russie déplace du personnel militaire de la flotte du Pacifique, un contingent de maintien de la paix au Haut-Karabakh en Ukraine et invite des mercenaires de Syrie et de Serbie. Une entrée directe dans la guerre de l’armée biélorusse reste assez probable.

A Kiev, où vivent encore 2 millions de personnes, le 14 mars, les Russes ont attaqué l’usine d’avions Antonov. Des obus russes ont détruit un immeuble de neuf étages dans le quartier d’Obolongne à Kyїv (2 personnes sont mortes, 3 ont été hospitalisées) et un internat psycho-neurologique pour des personnes âgées à Pushcha-Voditsa. Pendant le bombardement, les patients et le personnel ont été évacués vers un endroit sûr.

Kiev, secteur d’Obologne. 14 mars 2022. Photo du service d’urgence de l’État.

Les troupes russes continuent de bombarder Nikolaev avec des “Grad” et des bombes à fragmentation. Le 13 mars, 9 personnes âgées ont été tuées et 7 grièvement blessées alors qu’elles faisaient la queue à un guichet automatique et dans un supermarché local. À la suite d’une frappe aérienne sur une école du village Zelenyi Gayi de la région de Nikolaev il y aurait deux morts et deux blessés.

Après les frappes aériennes sur les villes  Snigourivka et Pervomayske,il n’y a plus de communication mobile , les données sur les victimes sont précisées.

La situation dans le Donbass reste difficile. Depuis le soir du 13 mars, les troupes russes bombardent la ville d’Avdeevka à l’aide de systèmes de lance-roquettes multiples. Une cokerie, un gazoduc, une école et des maisons privées ont été endommagés. Il n’y a pas encore d’informations sur les victimes, la ville n’a plus ni chaufage, ni lumière. Deux personnes sont mortes d’une attaque de missile sur Kramatorsk. Dans la région de Lougansk, dans les villes de Severodonetsk, Rubizhne et Popasna, des dizaines de maisons, d’écoles et d’usines sont en feu. Lors d’un bombardement massif, les obus de Severodonetsk ont ​​endommagé la cathédrale du Christ-Nativité.

À Marioupol, qui est completement bloqué déja 13 jours, selon les autorités de la ville, 2 187 civils sont déjà morts. Au cours des dernières 24 heures, l’ennemie a effectué au moins 22 bombardements d’une ville paisible, a lancé plus de 100 bombes. L’armée ukrainienne est coupée de la ville, les envahisseurs russes ne laissent pas passer les convois humanitaires. L’ennemi anéantit littéralement une ville de 300 000 habitants.

Kharkiv et à d’autres villes d’Ukraine sont massivement bombardées. Ainsi, dans la nuit du 14 mars, à la suite d’une frappe de missile dans le village de Stavishche, secteur de Jytomyr, au moins 4 personnes ont été blessées, 7 maisons ont été détruites. À Okhtyrka, dans la région de Soumy, trois civils ont été tués, des maisons sont en feu et les décombres sont en train d’être déblayés. À Tchernihiv, un hôpital où des personnes atteintes de maladie rénale chronique qui ont bésoin d’hémodialyse et l’université nationale “Tchernihiv Polytechnic” ont été les cibles de tirs. Dans la région de Rivne, une tour de télévision a été endommagée par une frappe aérienne.

Selon le gouvernement ukrainien, le 13 mars, plus de 5 000 personnes ont été évacuées des régions de Lougansk et de Kyїv. A Irpygne, alors qu’il filmait l’évacuation du bombardement de l’armée russe, le journaliste américain Brent Renault a été tué. Son collègue blessé a été transporté dans un hôpital de Kyїv. L’évacuation des personnes d’Enerhodar dans la région  de Zaporozhye et des convois humanitaires sont impossibles en raison de la ville détruite dans la région de Kamiansky.

Dans les villes occupées des régions du sud (Kherson, Berdiansk), des milliers de civils dous le bombardement organisent les manifestations contre l’occupation russe. Jusqu’à présent, le sort du maire de Melitopol, Ivan Fedorov, et du président du conseil de district, Sergei Prim, est inconnu.

Selon la Direction principale du service de renseignement d’Ukraine, certains signes indiquent que la Russie prépare une provocation sous la forme d’une attaque terroriste contre certaines objets à Tchernobyl afin de blâmer davantage les autorités ukrainiennes. Pendant ce temps, grâce aux efforts héroïques des ingénieurs électriciens ukrainiens, l’alimentation électrique a été rétablie à la centrale nucléaire de Tchernobyl. Nous sommes fiers de l’héroïsme et du courage de nos ingénieurs électriciens, militaires, de forces la défense territoriale et de chaque Ukrainien, qui rapprochant aujourd’hui chacun à sa place notre Victoire !

L’attaque de poutine a ruiné la vie non seulement de 40 millions d’Ukrainiens. 144 millions des russes, grâce à leur président, ont perdu leur avenir. La russie attend l’effondrement économique, la déstabilisation interne, la honte et la damnation des millions de victimes de cette guerre. Des milliards de personnes dans le monde paient déjà de leur poche l’agression russe dans les stations-service et les factures de services publics. Et le prix ne fera qu’augmenter.

Le mal impuni revient encore plus fort et plus dangereux. Poutine a été autorisé à attaquer la Géorgie en toute impunité en 2008, et il a pris la Crimée à l’Ukraine et a allumé les flammes de la guerre dans le Donbass. Si la Russie réussit cette fois encore à imposer sa volonté par la force ou la menace, elle n’abandonnera jamais l’usage de cet instrument à l’avenir. La porte de l’enfer a été ouverte par le régime de Poutine avec sa haine de la liberté, ses ambitions impériales et son mépris de la morale. Pour cela, il doit être sévèrement puni.

La Russie doit battre en retraite, seulement ça nous permettra de sendormir paisiblement au lendemain de la guerre.

Nous sommes sur notre propre terre et la vérité, la victoire et l’indépendance sont de notre coté ! Vive l’Ukraine!

#StandWithUkraine
#RussiaHandsOffUkraine
#StusUniversityAgainstRussianAggression
#NoFlyZoneUA
#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас