Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 11.04.2022

#СтусівськийПроВійну 11.04.2022

47й день повномасштабної війни в Україні. Чимало європейських політиків та лідерів західного світу приїхали останніми днями до Києва, щоб на власні очі побачити наслідки тих звірств, що творить російський агресор в Україні.  У центрі системи цінностей сучасної цивілізації завжди була людина та ключові принципи гуманізму. Гірка правда побаченого у Бучі, Ірпені, Гостомелі, почутого з Маріуполя, Харкова, Лисичанську нарешті призвела до безальтернативного висновку. Росія  – це не частина світової цивілізації, а тоталітарна держава з величезним зомбованим пропагандою населенням. Дилема подальшого світоустрою формулюється просто: «зараз чи ніколи». Остаточної поразки російському нацизму має бути завдано саме в Україні, тут і зараз. Саме росія має бути денацифікована та демілітаризована таким чином, щоб вона вже ніколи не могла загрожувати жодній державі світу. Біль та страждання жертв російського нацизму в Україні не повинні бути марними. Станьте поруч із нами у нашій боротьбі! Станьте поруч із Україною!

Цифри дня:

 • Cтаном на 11 квітня понад 525 дітей постраждали в Україні внаслідок збройного вторгнення росії. 183 дитини загинули і понад 342 дістали поранення, повідомляє українська прокуратура. Внаслідок обстрілів було повністю зруйновано 87 шкіл, 938 навчальних закладів було пошкоджено.
 • Лише у Київській області, за попередніми даними прокуратури, 1222 людини були вбиті росіянами. Потрібно ще як мінімум два тижні, щоб дати першу оцінку кількості загиблих у звільнених містах та селах Київської області, повідомив міністр внутрішніх справ Д.Монастирський.
 • Кількість загиблих від ракетного удару по вокзалу у Краматорську 8 квітня зросла до 57, ще 109 людей перебувають у лікарнях у важкому стані.
 • За прогнозом Світового банку економіка України скоротиться на 45,1% через затяжну війну. Збитки української економіки від війни можуть досягти 1 трильйона доларів, повідомили в міністерстві економіки України.
 • ООН повідомляє, що війна в Україні підриває продовольчу безпеку у світі і тепер під загрозою опинилися життя та джерела коштів для існування мільйонів людей, у тому числі фермерів.

Українська Армія та Народ продовжують відчайдушно боротися із російським агресором, для кого немає нічого святого. Ми закликаємо увесь цивілізований світ виступити проти війни та допомогти Україні! Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine.

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на 11 квітня:

Бородянка, Київська область. Літня жінка плаче, намагаючись знайти свого сина під уламками житлового будинку. 10 квітня 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

За даними Генштабу України, росія концентрує війська у  прикордонних районах Білгородської, Воронезької та Курської областей. Триває часткове блокування Харкова та спроби прорвати оборону українських військ у районі Ізюму. В Донбасі очікуються спроби російської армії пробитися до районів Сєвєродонецька, Попасної, Авдіївки та Курахового.

КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ. Потрібно ще як мінімум два тижні, щоб дати першу оцінку кількості загиблих у звільнених містах та селах Київської області, повідомив міністр внутрішніх справ Д.Монастирський. “Сьогодні ми розбираємо завали та оглядаємо будинки в містах та селах Київської області. Тіла загиблих витягуються з-під руїн. На розчищення завалів піде ще як мінімум два тижні, і це буде лише перший етап. Тільки після цього ми зможемо дати першу оцінку кількості загиблих у цих населених пунктах”, – зазначив він.

Тим часом на території Київської області продовжують знаходити нові масові поховання. Так,  у селі Бузова у колодязі біля заправки була виявлена братська могила, в якій можуть перебувати тіла десятків місцевих жителів. Про це повідомив голова місцевої територіальної громади Тарас Дідич.  Місцеві мешканці розповідають також про десятки убитих на дорозі:  “По всій дорозі від Березівки до Дмитрівки понад 50 людей загинули. Розстрілювали впритул. Є машина, де згоріла дитина, одні кістки залишилися, жінці півголови знесло…”

Бузова, Київська область. Поліцейські дістають тіло мирного мешканця з криниці на заправці. 10 квітня 2022. Zohra Bensemra / Reuters / Scanpix / LETA

Російські військові, які перебували в ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ, розграбували дві дослідні лабораторії та вивезли джерела іонізуючого випромінювання, а також зразки паливних матеріалів. Державне агентство України з управління зоною відчуження стверджує, що російськими військовими «викрадено та пошкоджено 133 джерела сумарною активністю близько семи мільйонів беккерелів». Це можна порівняти з 700 кілограмами радіоактивних відходів з наявністю бета та гамма випромінювання. Навіть невелика частина цієї речовини смертельно небезпечна при непрофесійному та неконтрольованому поводженні з ним.

 ДНІПРО. За останню добу російська армія за добу випустила по Дніпру та області понад десять ракет. Зокрема, ракетним ударом було знищено аеропорт та інфраструктуру поряд. Дві години потому росія завдала повторного ракетного удару за тим самим  місцем. Були важко поранені шестеро рятувальників, які гасили пожежу.

МИКОЛАЇВ. За повідомленням місцевої влади, вночі  російська армія обстріляла іноземне підприємство, що знаходиться на території Миколаївської області. Від розбитого скла постраждав охоронець, самі склади були порожні.

Харків. Усе, що залишилося від 5-поверхового житлового будинку. 10 квітня 2022. Sergey Bobok / AFP / Scanpix / LETA

 ХАРКІВ. На даний момент у місті зруйновано 1617 житлових будинків, повідомив мер І.Терехов.  За добу російські війська завдали близько 66 ударів із артилерії та мінометів по місту та регіону.  Внаслідок обстрілів росіян постраждали цивільні – 11 загиблих, серед них – 7-річна дитина, 14 поранених.  З першого дня війни тривають безперервні обстріли міста, яке продовжує героїчну оборону. До війни у Харкові проживали 1,4 млн. людей.

ДОНБАС. Кількість загиблих від ракетного удару по вокзалу в Краматорську збільшилася до 57 людей. Ще 109 людей отримали поранення та перебувають у лікарнях. Під постійними обстрілами перебувають Вугледар, Авдіївка та інші населені пункти регіону. Голова Луганської військової адміністрації С.Гайдай заявив, що в Луганській області не залишилося вцілілої критичної інфраструктури. Багатоповерхівки та приватні будинки отримали пошкодження у Лисичанську, Сєвєродонецьку, Золотому, Кремінній. У Кремінському районі через обстріл зайнялися гектари сухої трави. Губернатор знову закликав усіх місцевих мешканців до евакуації.

Маріуполь. Могили місцевих мешканців на центральному проспекті міста. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

 Парламентська уповноважена з прав людини Л.Денісова стверджує, що росія розпочала масову видачу паспортів українцям, вивезеним на територію рф. Кремлівський режим залякує найбільш вразливі категорії людей — жінок, людей з інвалідністю, пенсіонерів, щоб ті подали заяву про прийом до громадянства. Насильницька паспортизація є незаконною і не визнається Україною, вона суперечить принципам і нормам міжнародного права і безпосередньо порушує Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни. Такі дії рф спрямовані «на продовження примусової інтеграції» українського населення до російського політичного, економічного та гуманітарного простору.

ХЕРСОН. Російські військові розігнали черговий мітинг на підтримку України в Херсоні.  Як свідчать очевидці, ймовірно, для розгону було застосовано зброю, оскільки у центрі міста під час проведення акції було чути постріли. Про постраждалих наразі нічого не відомо. Місто перебуває під контролем російських військових із початку березня. Мешканці Херсону, Бердянська, Мелітополя продовжують регулярно виходити на акції протесту проти російської окупації.

Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

There is the 47th day of the all-out war in Ukraine. Many European politicians and leaders of the Western world have come to Kyiv in recent days to see with their own eyes the consequences of the atrocities being committed by the russian aggressor in Ukraine. At the centre of the value system of modern civilisation has always been the human being and the fundamental principles of humanism. The bitter truth of what we saw in Bucha, Irpen, Gostomel and what we heard from Mariupol, Kharkiv and Lysychansk finally led to an irrevocable conclusion. Russia is not part of the civilised world but a totalitarian state with a considerable population zombified by propaganda. The dilemma of the future world order is formulated simply: now or never. The final defeat of russian nazism must be inflicted in Ukraine, here and now. It is russia that must be denazified and demilitarised so that it can never again threaten any nation in the world. The pain and suffering of the victims of russian nazism in Ukraine must not be in vain. Please stand with us in our struggle! #StandWithUkraine

Figures of the day:

 • As of April 11, more than 525 children have suffered in Ukraine due to the russian armed invasion. 183 children have been killed and more than 342 injured, according to the Ukrainian prosecutor’s office. As a result of the shelling, 87 schools were destroyed, and 938 educational institutions were damaged.
 • According to preliminary figures from the prosecutor’s office in the Kyiv region alone, 1,222 people have been killed by the russians. It will take at least two weeks to estimate the number of dead in the liberated towns and villages of the Kyiv region, Interior Ministry said.
 • The death toll from the missile attack on the train station in Kramatorsk on April 8 has risen to 57, with another 109 people in serious condition in hospitals.
 • The World Bank predicts Ukraine’s economy will shrink by 45.1% due to the prolonged war. The damage to the Ukrainian economy from the war may reach 1 trillion dollars, the Ukrainian Economy Ministry has said.
 • The UN reports that the war in Ukraine is undermining food security globally, and now the lives and livelihoods of millions of people, including farmers, are at risk.

The Ukrainian Army and People continue to fight desperately against the russian aggressor for whom nothing is sacred. We call on the entire civilised world to stand against the war and help Ukraine! We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine.

What’s important to know about the situation in Ukraine as of April 11:

Borodyanka, Kyiv region. An older woman cries as she tries to find her son under the rubble of an apartment building. April 10, 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

According to Ukraine’s General Staff, russia is concentrating troops in the border areas of Belgorod, Voronezh and Kursk regions. The partial blockade of Kharkiv and attempts to break the defence of Ukrainian soldiers near Izyum continue. In Donbas, the russian army attempts to break into the areas of Severodonetsk, Popasna, Avdiivka and Kurakhovo are expected.

KYIV REGION. It will take at least another two weeks to estimate the death toll in the liberated towns and villages of the Kyiv region, Interior Minister Dmytro Monastyrsky said. “Today, we are taking apart the rubble and examining houses in the cities and villages of the Kyiv region. Bodies of the dead are being extracted from under the ruins. It will take at least two weeks to clear the rubble, which will be only the first stage. Only after that will we be able to give a first estimate of the number of dead” in these settlements,” he said.

Meanwhile, new mass graves continue to be found in the Kyiv region. In the village of Buzova, a mass grave was found in a well near a petrol station, which could contain the bodies of dozens of locals. It was reported by the head of the local, territorial community Taras Didic. Locals also speak of dozens killed on the road: “On the whole road from Berezovka to Dmitrovka, more than 50 people were killed. They were shot at point-blank range. There was a car where a child was burned, and only bones were left, a woman was blown off half her head…”.

Buzova settlement, Kyiv region. Police officers take out the body of a civilian from a well at a gas station. April 10, 2022. Zohra Bensemra / Reuters / Scanpix / LETA

The russian military in the CHERNOBYL ZONE looted two testing laboratories and removed sources of ionising radiation and samples of fuel materials. Ukraine’s State Agency for Exclusion Zone Management claims that the russian military stole and damaged 133 sources with about seven million becquerels. It can be compared to 700 kilograms of radioactive waste containing beta and gamma radiation. Even a tiny fraction of it is lethal if handled unprofessionally and uncontrollably.

DNIPRO. The russian army has fired more than ten missiles at Dnipro and the region in the last 24 hours. In particular, the missile strike destroyed the airport and infrastructure nearby. Two hours later, russia launched a second missile strike at the exact location. Six rescue workers who were putting out the fire were seriously injured.

MYKOLAIV. According to local authorities, during the night, the russian army shelled a foreign enterprise located in Mykolayiv Region. A security guard was injured by broken glass, and the warehouses were empty.

Kharkiv. All that remains of a 5-storey apartment building. April 10, 2022. Sergey Bobok / AFP / Scanpix / LETA

KHARKIV. A total of 1,617 residential buildings in the city are now destroyed, Mayor I. Terekhov said. Russian troops have launched 66 artillery and mortar strikes on the town and the region in 24 hours. The russian shelling resulted in civilian casualties – 11 dead, including a 7-year-old child, and 14 wounded. Since the first day of the war, the city has continued its heroic defence. Before the war, 1.4 million people lived in Kharkiv.

 DONBAS. The death toll from a rocket attack on a train station in Kramatorsk has risen to 57. Another 109 people were wounded and are in hospitals. Vugledar, Avdiivka and other settlements in the region are under constant shelling. The head of the Luhansk military administration, S. Haidai, said that no critical infrastructure had survived in the region. Multistory buildings and private houses were damaged in Lysychansk, Severodonetsk, Zolote and Kreminna. In the Kreminna district, hectares of dry grass were taken up due to shelling. The Governor again called for all residents to evacuate.

Mariupol. Graves of local residents on the city’s central avenue. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

Parliamentary Commissioner for Human Rights L. Denisova claims that russia has begun issuing mass passports to Ukrainians removed to russian territory. The Kremlin regime intimidates the most vulnerable categories of people – women, people with disabilities, pensioners – to apply for citizenship. Forced passportisation is illegal and not recognised by Ukraine. It contradicts the principles and norms of international law and directly violates the Geneva Convention on the Protection of Civilian Persons in Time of War. Such actions by russia aim to “continue the forced integration” of the Ukrainian population into the russian political, economic and humanitarian space.

KHERSON. The russian military dispersed another rally in support of Ukraine in Kherson. Eyewitnesses say weapons may have been used as shots were heard being fired in the city centre during the crackdown. No casualties have been reported so far. The city has been under russian military control since early March. Residents of Kherson, Berdyansk and Melitopol continue to protest against the russian occupation regularly.

Today, we are proud of everyone who is bringing our joint Victory over the enemy closer with their actions, words, or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Der siebenundvierzigste Tag des umfassenden Krieges in der Ukraine. Viele europäische Politiker und führende Persönlichkeiten der westlichen Welt sind in den letzten Tagen nach Kiew gekommen, um sich von den Folgen der Gräueltaten der Russen in der Ukraine zu überzeugen. Im Mittelpunkt des Wertesystems der modernen Zivilisation stehen seit jeher der Mensch und die Schlüsselprinzipien des Humanismus. Die bittere Wahrheit dessen, was in Bucha, Irpen, Gostomel zu sehen ist und gehört aus Mariupol, Charkiw, Lyssytschansk, führte schließlich zu einer unumstößlichen Schlussfolgerung. Russland ist kein Teil der Weltzivilisation, sondern ein totalitärer Staat mit einer riesigen Bevölkerung, die durch Propaganda zum Zombie gemacht wurde. Das Dilemma der weiteren Weltordnung wird einfach formuliert: “jetzt oder nie”. Die endgültige Niederlage des russischen Nationalsozialismus muss der Ukraine hier und jetzt beigebracht werden. Es ist Russland, das so entnazifiziert und entmilitarisiert werden muss, dass es nie wieder irgendein Land der Welt bedrohen kann. Der Schmerz und das Leid der Opfer des russischen Nationalsozialismus in der Ukraine dürfen nicht umsonst sein. Stehen Sie uns in unserem Kampf bei! Stehen Sie der Ukraine nahe!

Zahlen des Tages:

 • Am April wurden mehr als 525 Kinder in der Ukraine infolge der russischen bewaffneten Invasion verletzt. Nach Angaben der ukrainischen Staatsanwaltschaft starben 183 Kinder und mehr als 342 wurden verletzt. Infolge des Beschusses wurden 87 Schulen vollständig zerstört und 938 Schulen beschädigt.
 • Nur in der Oblast Kiew wurden nach vorläufigen Angaben der Staatsanwaltschaft 1.222 Menschen von Russen getötet. Es werde noch mindestens zwei Wochen dauern, um die erste Schätzung der Zahl der Toten in den befreiten Städten und Dörfern der Oblast Kiew zu geben, sagte Innenminister D. Monastyrskyj.
 • Die Zahl der Todesopfer bei einem Raketenangriff auf einen Bahnhof in Kramatorsk stieg am April auf 57, und weitere 109 befinden sich in einem kritischen Zustand.
 • Laut Weltbank wird die ukrainische Wirtschaft aufgrund des langwierigen Krieges um 45,1 % schrumpfen. Die Verluste der ukrainischen Wirtschaft durch den Krieg könnten nach Angaben des Wirtschaftsministeriums der Ukraine 1 Trillion US-Dollar erreichen.
 • Die Vereinten Nationen melden, dass der Krieg in der Ukraine die Ernährungssicherheit der Welt verursacht und das Leben und die Lebensgrundlagen von Millionen von Menschen, einschließlich Bauern, bedroht.

Die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen weiterhin heldenhaft gegen den russischen Aggressor, dem nichts heilig ist. Wir rufen die gesamte zivilisierte Welt auf, sich gegen den Krieg zu stellen und der Ukraine zu helfen! Wir werden sie auf der Erde zerstören! Helfen Sie uns auch im Himmel dabei! #CloseSkyOverUkraine.

Situation in der Ukraine am 11. April:

Borodjanka, Oblast Kiew. Eine alte Frau versucht weinend, ihren Sohn unter den Trümmern eines Wohnhauses zu finden. 10. April 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

Nach Angaben des Generalstabs der Ukraine konzentriert Russland seine Truppen in den Grenzgebieten der Oblasten Belgorod, Woronesch und Kursk. Die teilweise Blockade von Charkiw und die Versuche, die Verteidigung der ukrainischen Truppen im Gebiet von Isjum zu durchbrechen, dauern an. Im Donbas werden Versuche der russischen Armee erwartet, in Sjewjerodonezk, Popasna, Avdijiwka und Kurachowe einzudringen.

OBLAST KIEW. Es werde noch mindestens zwei Wochen dauern, um die erste Schätzung der Zahl der Toten in den befreiten Städten und Dörfern der Oblast Kiew zu geben, sagte Innenminister D. Monastyrskyj. „Heute bauen wir die Trümmer ab und inspizieren Häuser in den Städten und Dörfern der Oblast Kiew. Die Leichen der Toten werden aus den Trümmern entfernt. Es wird noch mindestens zwei Wochen dauern, die Trümmer zu beseitigen, und das wird erst die sein erste Stufe. Erst danach können wir erste Schätzungen über Zahl der Todesfälle in diesen Siedlungen abgeben “, – bemerkte er.

Unterdessen werden in der Oblast Kiew weiterhin neue Massengräber gefunden. So wurde im Dorf Buzova in einem Brunnen in der Nähe der Tankstelle ein Massengrab gefunden, das die Leichen von Dutzenden von Einheimischen enthalten könnte. Das teilte der Leiter der örtlichen Gemeinde Taras Didytch mit. Einheimische erzählen auch von Dutzenden Toten auf der Straße: „Mehr als 50 Menschen starben auf dem Weg von Berezivka nach Dmytrivka. Sie wurden erschossen. Es gibt ein Auto, in dem ein Kind verbrannt ist, einige Knochen zurückgeblieben sind, eine Frau den halben Kopf verloren hat … “

Buzova, Oblast Kiew. Die Polizei holt die Leiche eines Zivilisten aus einem Brunnen an einer Tankstelle. 10. April 2022. Zohra Bensemra / Reuters / Scanpix / LETA

Das russische Militär, das sich in der Zone von TSCHERNOBYL befand, plünderte zwei Forschungslabors und entfernte Quellen ionisierender Strahlung sowie Proben von Treibstoff. Die staatliche Agentur der Ukraine für die Verwaltung der Sperrzone behauptet, das russische Militär habe „133 Quellen mit einer Gesamtaktivität von etwa sieben Millionen Becquerel gestohlen und beschädigt“. Das ist vergleichbar mit 700 Kilogramm radioaktivem Abfall mit Beta- und Gammastrahlung. Selbst ein kleiner Teil dieser Substanz ist tödlich, wenn sie unprofessionell und unkontrolliert gehandhabt wird.

DNIPRO. In den letzten 24 Stunden hat die russische Armee mehr als zehn Raketen auf Dnipro und die ganze Oblast abgefeuert. Der Raketenangriff zerstörte insbesondere den Flughafen und die Infrastruktur in der Nähe. Zwei Stunden später startete Russland an derselben Stelle einen weiteren Raketenangriff. Sechs Retter, die das Feuer löschten, wurden schwer verletzt.

MYKOLAJIW. Gemäß lokalen Behörden hat die russische Armee in der Nacht auf das Auslandsunternehmen geschossen, das im Territorium der Oblast Mykolajiw ist. Der Wachmann wurde durch die Glasscherben verletzt, die Lagerhallen selbst standen leer.

Charkiw. Alles, was von einem 5-stöckigen Wohnhaus geblieben ist. 10. April 2022. Sergej Bobok / AFP / Scanpix / LETA

 CHARKIW. Derzeit seien in der Stadt 1.617 Wohngebäude zerstört worden, sagte Bürgermeister I. Terekhow. Im Laufe des Tages feuerten russische Truppen etwa 66 Artillerie- und Mörserangriffe auf die Stadt und die Region ab. Infolge des Beschusses wurden 11 Zivilisten getötet, darunter ein 7-jähriges Kind, und 14 verwundet. Vom ersten Kriegstag an wird die Stadt weiterhin beschossen, und die heldenhafte Verteidigung setzt fort Vor dem Krieg lebten 1,4 Millionen Menschen in Charkiw.

DONBASS. Die Zahl der Todesopfer durch einen Raketenangriff auf einen Bahnhof in Kramatorsk ist auf 57 Menschen gestiegen. Weitere 109 Menschen wurden verletzt und liegen im Krankenhaus. Wuhledar, Avdijiwka und andere Siedlungen in der Region stehen unter ständigem Beschuss. Der Leiter der Militärverwaltung von Luhansk, S. Hajdaj, erklärte, dass es in der Oblast Luhansk keine überlebende kritische Infrastruktur gibt. In Lyssytschansk, Sjewjerodonezk, Solote und Kreminna wurden Hochhäuser und Privathäuser beschädigt. Im Bezirk Kreminsk wurden durch den Beschuss ein Hektar trockenes Gras besetzt. Der Gouverneur rief erneut alle Anwohner zur Evakuierung auf.

Mariupol. Gräber von Anwohnern auf der zentralen Allee der Stadt. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

 Die parlamentarische Kommissarin für Menschenrechte L. Denisova behauptet, Russland habe mit der Massenausstellung von Pässen an nach Russland abgeschobene Ukrainer begonnen. Das Kreml-Regime schüchtert die am stärksten gefährdeten Personengruppen – Frauen, Menschen mit Behinderungen, Rentner – ein, die Staatsbürgerschaft zu beantragen. Die Zwangspassisierung ist illegal und wird in der Ukraine nicht anerkannt, sie widerspricht den Grundsätzen und Normen des Völkerrechts und verstößt direkt gegen die Genfer Konvention zum Schutz von Zivilpersonen in Kriegszeiten. Solche Aktionen der Russischen Föderation zielen darauf ab, die „erzwungene Integration“ der ukrainischen Bevölkerung in den politischen, wirtschaftlichen und humanitären Raum Russlands fortzusetzen.

CHERSON. Das russische Militär hat eine weitere Kundgebung zur Unterstützung der Ukraine in Cherson aufgelöst. Augenzeugen zufolge wurden vermutlich Waffen eingesetzt, um sich zu zerstreuen, da während der Kundgebung Schüsse in der Innenstadt zu hören waren. Über die Opfer ist noch nichts bekannt. Seit Anfang März steht die Stadt unter russischer Militärkontrolle. Einwohner von Cherson, Berdjansk und Melitopol protestieren weiterhin regelmäßig gegen die russische Besatzung.

Heute sind wir stolz auf alle, die durch ihre Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringen! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

47. dzień wojny na Ukrainie. Wielu europejskich polityków i liderów świata zachodniego przyjechało w ostatnich dniach do Kijowa, aby na własne oczy zobaczyć konsekwencje okrucieństw popełnionych przez rosyjskiego agresora na Ukrainie. W centrum systemu wartości współczesnej cywilizacji zawsze był człowiek i kluczowe zasady humanizmu. Gorzka prawda o widzianym w Buczy, Irpeniu, Gostomlu, usłyszanym o Mariupolu, Charkowie, Lisiczańsku, doprowadziła w końcu do bezalternatywnego wniosku. Rosja nie jest częścią światowej cywilizacji, lecz totalitarnym państwem o ogromnej populacji zazombowanej propagandą. Dylemat dalszego porządku świata formułuje się po prostu: „teraz albo nigdy”. Ostateczna klęska rosyjskiego nazizmu musi nastąpić na Ukrainie, tu i teraz. Właśnie Rosja musi zostać zdenazowana i zdemilitaryzowana w taki sposób, aby nigdy więcej nie zagrożała żadnemu państwu na świecie. Ból i cierpienie ofiar rosyjskiego nazizmu na Ukrainie nie mogą pójść na marne. Stań obok nas w naszej walce! Stań blisko Ukrainy!

Dane statystyczne:

 • Według stanu na 11 kwietnia ponad 525 dzieci zostało rannych na Ukrainie w wyniku zbrojnej inwazji Rosji. Według ukraińskich prokuratorów zginęło 183 dzieci, a ponad 342 zostało rannych. W wyniku ostrzału doszczętnie zniszczonych zostało 87 szkół, a 938 zostało uszkodzonych.
 • Według wstępnych danych prokuratury, w obwodzie kijowskim Rosjanie zabili 1222 osoby. Oszacowanie liczby zabitych w wyzwolonych miastach i wsiach obwodu kijowskiego będzie trwało jeszcze co najmniej dwa tygodnie – poinformował minister spraw wewnętrznych D. Monastyrski.
 • Liczba ofiar wskutek ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku 8 kwietnia wzrosła do 57 osób, kolejnych 109 jest w stanie krytycznym w szpitalach.
 • Według Banku Światowego z powodu przedłużającej się wojny gospodarka Ukrainy skurczy się o 45,1%. Według Ministerstwa Gospodarki Ukrainy straty ukraińskiej gospodarki po wojnie mogą sięgnąć 1 tryliona dolarów.
 • Organizacja Narodów Zjednoczonych donosi, że wojna na Ukrainie podważa światowe bezpieczeństwo żywnościowe i zagraża życiu i egzystencji milionów ludzi, w tym rolników.

Wojsko i naród ukraiński nadal zaciekle walczą z rosyjskim agresorem, dla którego nie istnieje nic świętego. Wzywamy cały cywilizowany świat, aby przeciwstawiał się wojnie i wspierał Ukrainę! Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 11 kwietnia:

Borodianka, obwód kijowski. Starsza kobieta płacze, próbując znaleźć syna pod gruzami bloku. 10 kwietnia 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

Według Sztabu Generalnego Ukrainy Rosja koncentruje swoje wojska w rejonach przygranicznych obwodów biełgorodzkiego, woroneżskiego i kurskiego. Trwa częściowa blokada Charkowa i próby przełamania obrony wojsk ukraińskich w rejonie Iziumu. W Donbasie SZU oczekują na próby przedarcia się armii rosyjskiej do rejonów Sewerodoniecka, Popasnej, Awdijewki i Kurachowa.

OBWÓD KIJOWSKI. Oszacowanie liczby zabitych w wyzwolonych miastach i wsiach obwodu kijowskiego potrwa co najmniej dwa tygodnie – powiedział minister spraw wewnętrznych D. Monastyrski. „Dzisiaj rozbieramy gruzy i sprawdzamy domy w miastach i wsiach obwodu kijowskiego. Spod gruzów usuwamy ciała zmarłych. Odgruzowanie zajmie jeszcze co najmniej dwa tygodnie, a to będzie tylko pierwszy etap w tych miejscowościach”- zauważył.

Tymczasem w obwodzie kijowskim wciąż znajdują  nowe zbiorowe groby. Tak we wsi Buzowa w studni niedaleko stacji benzynowej znaleziono masowy pochówek, w którym mogą znajdować się ciała kilkudziesięciu miejscowych mieszkańców. Poinformował o tym przewodniczący lokalnej społeczności Taras Didycz. Miejscowi opowiadają też o dziesiątkach zamordowanych na drodze: „Ponad 50 osób zginęło w drodze z Berezówki do Dmytriwki. Zastrzelili z bliskiej odległości. Jest samochód, w którym spaliło się dziecko, pozostały tylko koście, kobieta straciła pół głowy… “

Buzowa, obwód kijowski. Policja wyjmuje ciało cywila ze studni na stacji benzynowej. 10 kwietnia 2022. Zohra Bensemra / Reuters / Scanpix / LETA

W STREFIE CZARNOBYLSKIEJ wojsko rosyjskie splądrowało dwa laboratoria badawcze i porwało źródła promieniowania jonizującego, a także próbki paliwa. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia twierdzi, że rosyjskie wojsko „ukradło i zniszczyło 133 źródła o łącznej aktywności około siedmiu milionów bekereli”. Można to porównać do 700 kilogramów odpadów radioaktywnych z promieniowaniem beta i gamma. Nawet niewielka część tej substancji jest śmiertelna, jeśli jest traktowana nieprofesjonalnie i w sposób niekontrolowany.

 DNIPRO. W ciągu ostatnich 24 godzin armia rosyjska wystrzeliła nad Dnieprem i regionem ponad dziesięć rakiet. W szczególności uderzenie rakietowe zniszczyło lotnisko i pobliską infrastrukturę. Dwie godziny później Rosja po raz kolejny zaatakowała to samo miejsce. Sześciu ratowników gaszących pożar, zostało ciężko rannych.

MIKOŁAJEW. Według lokalnych władz, w nocy armia rosyjska ostrzelała zagraniczne przedsiębiorstwo znajdujące się na terenie obwodu mikołajewskiego. Ochroniarz został ranny przez potłuczone szkło, magazyny wówczas były puste.

Charków. Pozostałości 5-piętrowego budynku mieszkalnego. 10 kwietnia 2022. Sergey Bobok / AFP / Scanpix / LETA

 CHARKÓW. W chwili obecnej w mieście zostało zniszczonych 1617 budynków mieszkalnych – powiedział burmistrz I. Terechow. W ciągu doby miasto i region około 66 razy uległy atakom artyleryjskim i moździerzowym. W wyniku ostrzału okupantów zginęło 11 cywilów, w tym 7-letnie dziecko i 14 osób rannych. Miasto, które kontynuuje swoją bohaterską obronę, jest od pierwszego dnia wojny i nadal ostrzeliwane. Przed wojną w Charkowie mieszkało 1,4 mln osób.

DONBAS. Liczba ofiar wskutek ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku wzrosła do 57 osób. Kolejne 109 osób zostało rannych i znajdują się w szpitalu. Ugledar, Awdijewka i inne miejscowości w regionie są pod ciągłym ostrzałem. Szef łuhańskiej administracji wojskowej S. Gajdaj zaznaczył, że w obwodzie łuhańskim nie zachowała się obecnie żadna infrastruktura krytyczna. Uszkodzone zostały bloki wielopiętrowe i domy prywatne w Lisiczańsku, Sewerodoniecku, Zołotemu i Kreminnej. W rejoniie kremieńskim w wyniku ostrzału paliły się hektary suchej trawy. Gubernator ponownie wezwał wszystkich lokalnych mieszkańców do ewakuacji.

Mariupol. Groby mieszkańców przy centralnej alei miasta. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

 Rzecznik ds. Praw Człowieka L. Denisowa stwierdza, że Rosja rozpoczęła masowe wydawanie paszportów Ukraińcom deportowanym do Rosji. Reżim kremlowski zastrasza najbardziej wrażliwe kategorie ludzi – kobiety, osoby niepełnosprawne, emerytów – aby ubiegać się o obywatelstwo. Przymusowa paszportyzacja jest nielegalna i nie jest uznawana na Ukrainie, jest sprzeczna z zasadami i normami prawa międzynarodowego oraz bezpośrednio narusza Konwencję Genewską dotyczącą ochrony osób cywilnych w czasie wojny. Takie działania Federacji Rosyjskiej mają na celu „kontynuację przymusowej integracji” ludności ukraińskiej z rosyjską przestrzenią polityczną, gospodarczą i humanitarną. 

CHERSON. Rosyjscy wojskowi rozpędzili kolejny wiec poparcia dla Ukrainy w Chersoniu. Według naocznych świadków do rozpędzania prawdopodobnie była użyta broń, gdyż w trakcie akcji brzmiały strzały w centrum miasta. Dane o ofiarach na razie niezgłoszone . Od początku marca miasto znajduje się pod rosyjską kontrolą wojskową. Mieszkańcy Chersonia, Berdiańska i Melitopola nadal regularnie protestują przeciwko rosyjskiej okupacji.

 Dziś jesteśmy dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne zwycięstwo nad wrogiem! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

Le 46ème jour de guerre en Ukraine. De nombreux politiciens européens et dirigeants du monde occidental sont venus à Kiev ces derniers jours pour voir de leurs propres yeux les conséquences des atrocités commises par l’agresseur russe en Ukraine. Au centre du système de valeurs de la civilisation moderne a toujours été l’être humain et les principes fondamentaux de l’humanisme. L’amère vérité de ce que nous avons vu à Bucha, Irpen, Gostomel et ce que nous avons entendu de Marioupol, Kharkiv et Lysychansk a finalement conduit à une conclusion irrévocable. La Russie ne fait pas partie du monde civilisé mais d’un État totalitaire avec une population considérable zombifiée par la propagande. Le dilemme du futur ordre mondial est formulé simplement : maintenant ou jamais. La défaite finale du nazisme russe doit être infligée en Ukraine, ici et maintenant. C’est la Russie qui doit être dénazifiée et démilitarisée afin qu’elle ne puisse plus jamais menacer aucune nation dans le monde. La douleur et la souffrance des victimes du nazisme russe en Ukraine ne doivent pas être vaines. Merci de nous soutenir dans notre combat ! #StandWithUkraine

Chiffres du jour :

 • Au 11 avril, plus de 525 enfants avaient souffert en Ukraine à cause de l’invasion armée russe. 183 enfants ont été tués et plus de 342 blessés, selon le parquet ukrainien. À la suite des bombardements, 87 écoles ont été détruites et 938 établissements d’enseignement ont été endommagés.
 • Selon les chiffres préliminaires du bureau du procureur de la seule région de Kiev, 1 222 personnes ont été tuées par les Russes. Il faudra au moins deux semaines pour estimer le nombre de morts dans les villes et villages libérés de la région de Kiev, a indiqué le ministère de l’Intérieur.
 • Le bilan de l’attaque au missile contre la gare de Kramatorsk le 8 avril est passé à 57 morts, et 109 autres personnes dans un état grave dans les hôpitaux.
 • La Banque mondiale prédit que l’économie ukrainienne se contractera de 45,1 % en raison de la guerre prolongée. Les dommages causés à l’économie ukrainienne par la guerre pourraient atteindre 1 000 milliards de dollars, a déclaré le ministère ukrainien de l’Économie.
 • L’ONU rapporte que la guerre en Ukraine compromet la sécurité alimentaire dans le monde, et maintenant la vie et les moyens de subsistance de millions de personnes, y compris les agriculteurs, sont en danger.

L’armée ukrainienne et le peuple continuent de combattre courageusement l’agresseur russe, pour qui il n’y a rien de sacré. Nous appelons le monde civilisé tout entier à s’opposer à la guerre et à aider l’Ukraine ! Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre ! Aidez-nous à faire cela dans le ciel ! #CloseSkyOverUkraine.

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine au 11 avril :

Borodyanka, région de Kyiv. Une femme âgée pleure en essayant de retrouver son fils sous les décombres d’un immeuble. 10 avril 2022. Vladyslav Musiienko/Reuters/Scanpix/LETA

Selon l’état-major ukrainien, la russie concentre ses troupes dans les zones frontalières des régions de Belgorod, Voronej et Koursk. Le blocus partiel de Kharkiv et les tentatives de briser la défense des soldats ukrainiens près d’Izyum se poursuivent. Dans le Donbass, l’armée russe tente de s’introduire dans les régions de Severodonetsk, Popasna, Avdiivka et Kurakhovo.

RÉGION DE KYIV. Il faudra encore au moins deux semaines pour estimer le nombre de morts dans les villes et villages libérés de la région de Kiev, a déclaré le ministre de l’Intérieur Dmytro Monastyrsky. “Aujourd’hui, nous démontons les décombres et examinons les maisons dans les villes et les villages de la région de Kiev. Les corps des morts sont extraits de sous les ruines. Il faudra au moins deux semaines pour dégager les décombres, qui ne seront que la première étape. Ce n’est qu’après que nous pourrons donner une première estimation du nombre de morts “dans ces colonies”, a-t-il déclaré.

Pendant ce temps, de nouvelles fosses communes continuent d’être découvertes dans la région de Kiev. Dans le village de Buzova, une fosse commune a été découverte dans un puits près d’une station-service, qui pourrait contenir les corps de dizaines d’habitants. Il a été rapporté par le chef de la communauté territoriale locale Taras Didic. Les habitants parlent également de dizaines de morts sur la route : “Sur toute la route de Berezovka à Dmitrovka, plus de 50 personnes ont été tuées. Ils ont été abattus à bout portant. Il y avait une voiture où un enfant a été brûlé, et seuls des os ont été à gauche, une femme a été arrachée à la moitié de la tête…”.

Colonie de Buzova, région de Kyiv. Des policiers sortent le corps d’un civil d’un puits dans une station-service. 10 avril 2022. Zohra Bensemra/Reuters/Scanpix/LETA

L’armée russe dans la ZONE DE CHERNOBYL a pillé deux laboratoires d’essais et retiré des sources de rayonnements ionisants et des échantillons de matériaux combustibles. L’Agence d’État ukrainienne pour la gestion des zones d’exclusion affirme que l’armée russe a volé et endommagé 133 sources avec environ sept millions de becquerels. Il peut être comparé à 700 kilogrammes de déchets radioactifs contenant des rayonnements bêta et gamma. Même une infime partie est mortelle si elle est manipulée de manière non professionnelle et incontrôlable.

DNIPRO. L’armée russe a tiré plus de dix missiles sur Dnipro et la région au cours des dernières 24 heures. En particulier, la frappe de missiles a détruit l’aéroport et les infrastructures à proximité. Deux heures plus tard, la Russie a lancé une deuxième frappe de missiles à l’endroit exact. Six secouristes qui éteignaient l’incendie ont été grièvement blessés.

MYKOLAIV. Selon les autorités locales, pendant la nuit, l’armée russe a bombardé une entreprise étrangère située dans la région de Mykolaïv. Un agent de sécurité a été blessé par des éclats de verre et les entrepôts étaient vides.

Kharkov. Tout ce qui reste d’un immeuble de 5 étages. 10 avril 2022. Sergueï Bobok / AFP / Scanpix / LETA

KHARKIV. Au total, 1 617 bâtiments résidentiels de la ville sont désormais détruits, a déclaré le maire I. Terekhov. Les troupes russes ont lancé 66 frappes d’artillerie et de mortier sur la ville et la région en 24 heures. Les bombardements russes ont fait des victimes civiles – 11 morts, dont un enfant de 7 ans, et 14 blessés. Depuis le premier jour de la guerre, la ville a poursuivi sa défense héroïque. Avant la guerre, 1,4 million de personnes vivaient à Kharkiv.

DONBAS. Le bilan d’une attaque à la roquette contre une gare de Kramatorsk est passé à 57 morts. 109 autres personnes ont été blessées et sont hospitalisées. Vugledar, Avdiivka et d’autres colonies de la région sont constamment bombardées. Le chef de l’administration militaire de Louhansk, S. Haidai, a déclaré qu’aucune infrastructure critique n’avait survécu dans la région. Des bâtiments à plusieurs étages et des maisons privées ont été endommagés à Lysychansk, Severodonetsk, Zolote et Kreminna. Dans le district de Kreminna, des hectares d’herbe sèche ont été envahis par les bombardements. Le gouverneur a de nouveau appelé tous les résidents à évacuer.

Marioupol. Tombes de résidents locaux sur l’avenue centrale de la ville. Alexandre Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

La commissaire parlementaire aux droits de l’homme, L. Denisova, affirme que la russie a commencé à délivrer des passeports de masse aux Ukrainiens renvoyés sur le territoire russe. Le régime du Kremlin intimide les catégories de personnes les plus vulnérables – les femmes, les personnes handicapées, les retraités – pour demander la citoyenneté. La passeportisation forcée est illégale et n’est pas reconnue par l’Ukraine. Elle contredit les principes et les normes du droit international et viole directement la Convention de Genève sur la protection des personnes civiles en temps de guerre. De telles actions de la russie visent à “poursuivre l’intégration forcée” de la population ukrainienne dans l’espace politique, économique et humanitaire russe.

KHERSON. L’armée russe a dispersé un autre rassemblement de soutien à l’Ukraine à Kherson. Des témoins oculaires disent que des armes ont peut-être été utilisées alors que des coups de feu ont été entendus dans le centre-ville pendant la répression. Aucune victime n’a été signalée jusqu’à présent. La ville est sous contrôle militaire russe depuis début mars. Les habitants de Kherson, Berdiansk et Melitopol continuent de manifester régulièrement contre l’occupation russe.

Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui, par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière tranquille, rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi ! Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance ! Gloire à l’Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас