Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 04.05.2022

#СтусівськийПроВійну 04.05.2022

Київ, 3 травня 2022. Gleb Garanich / Reuters

70й день повномаштабної війни в Україні. Весь вільний світ має об’єднатися, щоб ніхто не виправдовував нацизм,  не вбивав дітей та  не руйнував мирні міста, як це робить сьогодні росія. Ми продовжуємо вести боротьбу  – кожен на своєму фронті. Адже ми знаємо, за що б’ємося – за незалежність, свободу та мирне небо над головою усього світу. Допоможіть нам у цій боротьбі #ArmUkraineNow

Кожен із нас – Воїн! Станьте поруч із нами! #StandWithUkraine

Цифри дня:

 • Ввечері 3 травня росіяни випустили 18 ракет по об’єктах інфраструктури Дніпропетровської, Кіровоградської, Львівської, Вінницької, Київської та Закарпатської областей. За даними українського командування повітряних сил, удари завдали стратегічні бомбардувальники РФ Ту-95 або Ту-160 з Каспійського регіону. З інших засобів ракетами били по Одеській та Донецькій областях. Українська ППО збила щонайменше 8 крилатих ракет. В “Укрзалізниці” повідомили про 6 ударів по залізничних станціях у центрі та на заході країни.
 • Щонайменше 10 загиблих та 15 поранених внаслідок обстрілу найбільшого в Європі Авдіївського коксохімісного заводу у Донецькій області. Росіяни нанесли удар у момент, коли робітники завершили зміну і на зупинці чекали на автобус. Усього на Донеччині протягом доби загинув 21 мирний житель, ще 27 отримали поранення. Це найбільша кількість жертв за один день з того часу, як росіяни обстріляли залізничний вокзал Краматорська.

  Львів після ракетного удару. 3 травня 2022. Yuriy Dyachyshyn / AFP

 • З «Азовсталі» у Маріуполі вдалося евакуювати понад 150 людей, зокрема близько 20 дітей. Вони вже прибули до Запоріжжя. За даними ООН та місцевої влади, на заводі ще залишаються цивільні. 3 травня полк «Азов» повідомив про загибель двох жінок внаслідок нічних авіаційних та артилерійських ударів по заводу. Росіяни намагаються штурмувати «Азовсталь» за участю десанту, танків та іншої бронетехніки.
 • ООН: з початку війни в Україні загинули 3153 мирні жителі, ще 3316 цивільних осіб отримали поранення. Серед загиблих – 226 дітей. Реальні цифри набагато вищі. Причиною більшої частини смертей або поранень є застосування вибухових пристроїв із великою зоною ураження, у тому числі обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та авіаудари.
 • На відновлення України потрібно щонайменше 600 млрд доларів, заявив президент Зеленський на саміті виконавчих директорів The Wall Street Journal.

Українська Армія та Народ продовжують відчайдушно боротися із російським агресором, для кого немає нічого святого. Ми закликаємо увесь цивілізований світ виступити проти війни та допомогти Україні! Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine.

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на 4 травня:

Донецька область, фото губернатора П.Кириленко.

Генштаб ЗСУ повідомляє, що ввечері 3 травня росія завдала одночасних ракетних ударів по об’єктах транспортної інфраструктури у 8 регіонах України. Про поранених та загиблих внаслідок цих ударів  повідомляє місцева влада у Дніпрі та Кіровограді. У Львові пошкоджені три електроподстанції та знеструмлено дві насосні станції, через що виникли зі світлом та водою. За даними місцевої влади, поранено двоє людей. Численні удари по Києву та Одесі вдалося відбити силами ППО. У Закарпаття ракетний удар було спрямовано на одну з залізничних підстанцій у районі Воловця.

ХАРКІВ. Генштаб ЗСУ повідомляє, що росія продовжує завдавати авіаційних та артилерійських ударів по місту. Російські військові силами окремих підрозділів піхоти та ВДВ ведуть наступальні дії у напрямку Ізюм – Барвінкове. З Білгородської області до району Ізюму доставили батарею важких самохідних мінометів «Тюльпан» калібром 240 міліметрів та підрозділ, озброєний РСЗВ «Смерч». У місцевій адміністрації повідомили, що внаслідок обстрілу центру Харкова постраждав один із місцевих парків.

Маріуполь, 3 квітня 2022. Alexei Alexandrov / AP

ДОНБАС.  росія зосередилася на наступі на Лиман, Сєверодонецьк, Попасну, Авдіївку та Курахіве напрямах, щоб взяти під повний контроль населені пункти Рубіжне та Попасна, а також розвинути наступ на Сіверськ та Слов’янськ. Губернатор Павло Кириленко повідомляє про щонайменше 10 загиблих та 15 поранених внаслідок обстрілу Авдіївського коксохімічного заводу. Дані попередні, кількість жерств може бути більшою. «Росіяни точно знали, куди цілилися – робітники якраз завершили зміну і на зупинці чекали на автобус, який мав розвезти із заводу по будинках», – повідомив губернатор. Усього на Донеччині протягом 3 травня загинув 21 мирний житель, ще 27 отримали поранення. Це найбільша кількість жертв за один день з того часу, як росіяни обстріляли залізничний вокзал Краматорська. Мер Слов’янська Вадим Лях повідомляє про “прильоти” ракет по школі та будинках у кількох мікрорайонах міста.

В Луганській області за добу обстрілами пошкоджено 45 будинків та об’єктів інфраструктури. Загинули двоє мирних жителів, стільки ж поранені. У Лисичанську горіла будівля медичного центру та школа, у Сєвєродонецьку – торговий центр.

Київська області, селище Феневичі. 53-річний Юрій стоїть біля входу до свого зруйнованого будинку. Alexey Furman / Getty Images

МАРІУПОЛЬ. З «Азовсталі» вдалося евакуювати понад 150 людей, зокрема близько 20 дітей. Люди вже прибули до Запоріжжя, повідомила віце-прем’єр Ірина Верещук. При цьому, за словами Верещук, евакуацію з Токмака та Василівки Запорізької області було зірвано. Міноборони рф стверджувало, що за вихідні з заводу вийшли 122 людини, з яких лише 69 вирішили вирушити на території, підконтрольні Україні, а решта захотіли «залишитися в ДНР». Координатор ООН в Україні Оснат Лубрані повідомила, що на території заводу залишаються цивільні. Вона не змогла вказати точну кількість мирних жителів на комбінаті, оскільки «цифри називаються різні, величезний завод». За даними мера Маріуполя Вадима Бойченко, на заводі досі ховаються щонайменше 200 мирних жителів. 3 травня полк «Азов» повідомив про загибель двох жінок внаслідок активних авіаційних та артилерійських ударів по «Азовсталі», що відновилися вночі. Наразі росіяни намагаються штурмувати завод за участю десанту, танків та іншої бронетехніки.

ЗАПОРІЖЖЯ. Місцева влада повідомила, що в результаті обстрілу селища Залізничне від отриманих осколкових поранень загинуло двоє людей. Пошкоджено будівлю місцевої школи та 12 будинків. 

ХЕРСОН. Ситуація в області залишається складною, чути вибухи та обстріли на території області. Повідомляється про випадки мародерства. Стабільно критична ситуація у окупованих селах. Російські військові взяли в полон голову селища Чорнобаївка Ігоря Дударя та його заступника.

 Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Kyiv, 3 May 2022. Gleb Garanich / Reuters

There is the 70th day of full-scale war in Ukraine. The entire free world must unite so that no one justifies Nazism, kills children or destroys peaceful cities, as russia is doing today. We continue to fight – each of us on our own front. We know what we are fighting for – independence, freedom and a peaceful sky over the world’s head. Please help us in this fight #ArmUkraineNow.

Each of us is a Soldier! Stand with us! #StandWithUkraine

Figures of the day:

 • On the evening of May 3, the russians fired 18 missiles at infrastructure in Dnipropetrovsk, Kirovograd, Lviv, Vinnytsia, Kyiv and Zakarpattia regions. According to the Ukrainian air command, the strikes were carried out by russian Tu-95 or Tu-160 strategic bombers from the Caspian region. From other means, missiles were hit in Odesa and Donetsk regions. Ukrainian air defence shot down at least eight cruise missiles. Ukrzaliznytsia reported six strikes on railway stations in central and western Ukraine.
 • At least 10 died, and 15 were wounded after Europe’s largest coke plant shelling in Avdyivka, Donetsk Region. The russians struck as workers had finished their shift and were waiting for a bus. A total of 21 civilians were killed, and 27 more were wounded in the Donetsk region during the day. It is the highest number of casualties in a single day since the russians shelled the Kramatorsk railway station.

  Lviv after the missile strike. May 3, 2022. Yuriy Dyachyshyn / AFP

 • Over 150 people, including some 20 children, have been evacuated from Azovstal in Mariupol. They have already arrived in Zaporizhzhya. According to the UN and local authorities, civilians remain at the plant. On May 3, the Azov regiment reported the death of two women due to overnight air and artillery strikes on the plant. The russians are trying to storm Azovstal with paratroopers, tanks and other armoured vehicles.
 • UN: 3,153 civilians have been killed, and another 3,316 civilians wounded since the start of the war in Ukraine. Among the dead are 226 children. The real figures are much higher. Most deaths or injuries are caused by explosive devices within a large kill zone, including heavy artillery and multiple rocket launchers and missile and airstrikes.
 • Ukraine needs at least $600bn to rebuild, President Zelenskiy told The Wall Street Journal executive summit.

The Ukrainian Army and the People continue to fight desperately against the russian aggressor, for whom nothing is sacred. We call on the entire civilised world to stand against the war and help Ukraine! We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine.

What’s important to know about the situation in Ukraine as of May 4

Donetsk region, photo by Governor P. Kyrylenko.

The AFU General Staff reports that russia launched simultaneous missile strikes on transport infrastructure in 8 regions of Ukraine on the evening of May 3. Local authorities in Dnipropetrovsk and Kirovohrad said about injuries and deaths due to these strikes. In Lviv, three power substations were damaged, and two pumping stations were de-energized, causing power and water cuts. Two people were injured. Air defence forces repelled numerous strikes on Kyiv and Odesa. In Transcarpathia, a missile strike targeted a railway substation near Volovets.

KHARKIV. The AFU General Staff reports that russia continues air- and artillery strikes on the city. The russian military is conducting an offensive in the direction of Izyum – Barvenkovo by separate infantry and airborne troop units. A battery of 240-millimetre calibre Tulpan heavy self-propelled mortars and a team armed with Smerch multiple rocket launchers have been brought from the Belgorod region to the Izyum area. The local administration said that one of the local parks was damaged due to the shelling of the centre of Kharkiv.

DONBAS. russia has concentrated its offensive on Liman, Severodonetsk, Popasna, Avdiivka and Kurakhovo directions to take complete control of the townships of Rubizhne and Popasna and to develop an offensive on Seversk and Sloviansk. Governor Pavlo Kyrylenko reports at least ten dead and 15 wounded due to the shelling of the Avdiivka coke plant. The figures are preliminary; the number of casualties could be higher. “The russians knew exactly where they were aiming – the workers had just finished their shift and were waiting at a bus stop for a bus to take them home from the plant,” the governor said. A total of 21 civilians were killed and 27 others injured in the Donetsk region on May 3. This is the highest number of casualties in a single day since the russians shelled the Kramatorsk railway station. The mayor of Sloviansk reports “incoming” rockets on a school and houses in several city

Mariupol, April 3, 2022. Alexei Alexandrov / AP

neighbourhoods.

In Luhansk Region, 45 houses and infrastructure facilities were damaged by shelling overnight. Two civilians were killed and an equal number injured. A medical centre and a school were on fire in Lysychansk and a shopping centre in Severodonetsk.

MARIUPOL. More than 150 people, including about 20 children, managed to evacuate from Azovstal. People have already arrived in Zaporizhzhya, Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk said. At the same time, according to Vereshchuk, the evacuation from Tokmak and Vasylivka, Zaporizhzhya Region, was disrupted. The russian Defence Ministry claimed that 122 people left the plant over the weekend, of whom only 69 decided to go to the territories controlled by Ukraine, while the rest wanted to “stay in the DPR”. UN Coordinator in Ukraine Osnat Lubrani said that civilians remained in the vicinity of the plant. She could not give the exact number of civilians as “the numbers are different, the plant is huge”. According to Mariupol mayor Vadym Boychenko, at least 200 civilians are still hiding at the plant. On May 3, the Azov regiment reported the deaths of two women due to active air and artillery strikes on Azovstal, which recovered overnight. The russians are now trying to storm the plant with paratroopers, tanks and other armoured vehicles.

Kyiv region, Fenevichi village. Yuri, 53, stands at the entrance to his destroyed house. Alexey Furman / Getty Images

ZAPORIZHZHIA. Local authorities reported that two people died from shrapnel wounds sustained due to shelling in the village of Zheleznodorozhne. Local school buildings and 12 houses were damaged.

KHERSON. The situation in the region remains challenging, with explosions and shelling being heard in the area. Incidents of looting have been reported. The problem in the occupied villages is steadily critical. The russian military captured the head of the town of Chernobaivka, Igor Dudar, and his deputy.

 Today, we are proud of everyone who is bringing our joint Victory over the enemy closer with their actions, words, or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Kiew, 3 Mai 2022. Gleb Garanich / Reuters

Der siebzige Tag des umfassenden Krieges in der Ukraine. Die ganze freie Welt muss sich vereinen, damit niemand den Nationalsozialismus rechtfertigt, Kinder tötet oder friedliche Städte zerstört, wie es Russland heute tut. Wir kämpfen weiter – jeder an eigener Front. Schließlich wissen wir, wofür wir kämpfen – Unabhängigkeit, Freiheit und einen friedlichen Himmel über der Welt. Helfen Sie uns in diesem Kampf #ArmUkraineNow

Jeder von uns ist ein Krieger! Schließen Sie sich uns an! #StandWithUkraine

Zahlen des Tages:

 • Am Abend des Mai feuerten die Russen 18 Raketen auf Infrastruktureinrichtungen in den Oblasten Dnipropetrowsk, Kirowohrad, Lemberg, Winnyzja, Kiew und Transkarpatien. Nach Angaben des ukrainischen Luftwaffenkommandos wurden die Angriffe von russischen strategischen Bombern Tu-95 oder Tu-160 aus der kaspischen Region durchgeführt. Von anderen Mitteln wurden Raketen auf Oblaste Odessa und Donezk geschlagen. Die ukrainische Luftverteidigung hat mindestens 8 Marschflugkörper abgeschossen. Ukrsalisnyzja meldete 6 Streiks an Bahnhöfen in Zentrum und im Westen des Landes.

  Lemberg nach dem Raketenangriff. 3. Mai 2022. Yuriy Dyachyshyn / AFP

 • Mindestens 10 Tote und 15 Verletzte beim Beschuss der größten europäischen Kokerei Avdijiwka in der Oblast Donezk. Die Russen streikten, als die Arbeiter ihre Schicht beendeten und an der Bushaltestelle auf den Bus warteten. Insgesamt wurden im Laufe des Tages in der Oblast Donezk 21 Zivilisten getötet und 27 verletzt. Das ist die größte Opferzahl an einem Tag, seit die Russen den Bahnhof von Kramatorsk beschossen.
 • Mehr als 150 Menschen, darunter etwa 20 Kinder, wurden aus Asow-Stahl in Mariupol evakuiert. Sie sind bereits in Saporischschja angekommen. Nach Angaben der Vereinten Nationen und lokaler Behörden befinden sich immer noch Zivilisten in der Anlage. Am 3. Mai meldete das Asowsche Regiment den Tod von zwei Frauen infolge nächtlicher Luftangriffe und Artillerieangriffe auf das Werk. Die Russen versuchen, Asow-Stahl mit Truppen, Panzern und anderen gepanzerten Fahrzeugen zu stürmen.
 • UNO: Seit Beginn des Krieges in der Ukraine wurden153 Zivilisten getötet und weitere 3.316 Zivilisten verletzt. Unter den Toten – 226 Kinder. Die realen Zahlen sind viel höher. Die meisten Todesfälle oder Verletzungen werden durch den Einsatz von Sprengkörpern mit großer Schadensfläche verursacht, darunter schwerer Artilleriebeschuss und mehrere Raketenwerfer sowie Raketen und Luftangriffe.
 • Für den Wiederaufbau der Ukraine werden mindestens 600 Milliarden Dollar benötigt, sagte Präsident Selenskyj auf dem Gipfeltreffen des Wall Street Journal.

Die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen weiterhin heldenhaft gegen Russland, dem nichts heilig ist. Wir rufen die gesamte zivilisierte Welt auf, sich gegen den Krieg zu stellen und der Ukraine zu helfen! Wir werden sie auf der Erde zerstören! Helfen Sie uns dabei im Himmel! #CloseSkyOverUkraine.

Situation in der Ukraine am 4. Mai:

Oblast Donezk, Foto von Gouverneur P. Kyrylenko.

Der Generalstab der Streitkräfte der Ukraine berichtet, dass Russland am Abend des 3. Mai gleichzeitige Raketenangriffe auf Verkehrsinfrastruktureinrichtungen in 8 Regionen der Ukraine gestartet hat. Lokale Behörden in Dnipro und Kropywnyzkyj berichten von Verletzten und Toten infolge dieser Streiks. In Lemberg wurden drei Umspannwerke beschädigt und zwei Pumpstationen abgeschaltet, was Licht und Wasser verursachte. Nach Angaben der örtlichen Behörden wurden zwei Personen verletzt. Zahlreiche Luftangriffe auf Kiew und Odessa wurden von Luftverteidigungskräften abgewehrt. In Transkarpatien richtete sich ein Raketenangriff auf eines der Umspannwerke neben Wolowez.

CHARKIW. Der Generalstab der ukrainischen Streitkräfte berichtet, dass Russland weiterhin Luft- und Artillerieangriffe auf die Stadt startet. Die russischen Streitkräfte separater Infanterie- und Luftlandeeinheiten führen Offensivoperationen in Richtung Isjum – Barwinkowe durch. Eine Batterie von 240-Millimeter-Tjulpan-Selbstfahrmörsern und einem Raketenwerfer BM-27 Uragan wurden aus der Oblast Belgorod nach Isjum geliefert. Die örtliche Verwaltung berichtete, dass einer der örtlichen Parks durch den Beschuss des Zentrums von Charkiw beschädigt wurde.

DONBASS. Russland konzentrierte sich auf die Offensive nach Lyman, Sejwjerodonezk, Popasna, Avdijiwka und Kurakhowe, um die volle Kontrolle über die Siedlungen Rubischne und Popasna zu erlangen und eine Offensive auf Siwersk und Slowjansk zu entwickeln. Gouverneur Pawlo Kyrylenko berichtet von mindestens 10 Toten und 15 Verwundeten bei dem Beschuss der Kokerei Avdijiwka. Vorläufige Daten, die Zahl der Opfer kann größer sein. „Die Russen wussten genau, wohin sie treffen wollten – die Arbeiter hatten gerade ihre Schicht beendet und warteten an der Bushaltestelle auf einen Bus, der sie von der Fabrik nach Hause brachte“, sagte der Gouverneur. Am 3. Mai wurden in der Oblast Donezk insgesamt 21 Zivilisten getötet und 27 verletzt. Das ist die größte Opferzahl an einem Tag, seit die Russen den Bahnhof von Kramatorsk beschossen. Der Bürgermeister von Slowjansk Wadym Ljakh berichtet über “Ankünfte” von Raketen in Schulen und Häusern in mehreren Bezirken der Stadt.

Mariupol, 3 April 2022. Alexei Alexandrov / AP

In der Oblast Luhansk wurden an einem Tag 45 Häuser und Infrastruktureinrichtungen durch Beschuss beschädigt. Zwei Zivilisten wurden getötet und ebenso viele verletzt. In Lyssytschansk brannten ein medizinisches Zentrum und eine Schule, in Sjewjerodonezk brannte ein Einkaufszentrum.

MARIUPOL. Mehr als 150 Menschen, darunter etwa 20 Kinder, wurden aus Asow-Stahl evakuiert. Die Menschen seien bereits in Saporischschja angekommen, sagte die Vizeministerpräsidentin Iryna Wereschtschuk. Gleichzeitig wurde laut Wereschtschuk die Evakuierung aus Tokmak und Wasyliwka in der Oblast Saporischschja abgesagt. Das russische Verteidigungsministerium behauptete, dass 122 Menschen das Werk am Wochenende verlassen hätten, von denen sich nur 69 entschieden hätten, in das von der Ukraine kontrollierte Gebiet zu gehen, und der Rest wolle „in der DNR bleiben“. Der residierende UN-Koordinator in der Ukraine, Osnat Lubrani, sagte, Zivilisten blieben in der Anlage. Die genaue Zahl der Zivilisten im Werk könne sie nicht nennen, denn „die Zahlen sind unterschiedlich, ein riesiges Werk“. Laut dem Bürgermeister von Mariupol, Wadym Boichenko, verstecken sich immer noch mindestens 200 Zivilisten in der Anlage. Am 3. Mai meldete das Asow-Regiment den Tod von zwei Frauen infolge aktiver Luft- und Artillerieangriffe auf Asow-Stahl, die nachts wieder aufgenommen wurden. Derzeit versuchen die Russen, das Werk unter Beteiligung von Truppen, Panzern und anderen gepanzerten Fahrzeugen zu stürmen.

Oblast Kiew, das Dorf Fenewitchi. Der Mann steht am Eingang seines zerstörten Hauses. Alexey Furman / Getty Images

SAPORISCHSCHIA. Lokale Behörden sagten, dass infolge des Beschusses des Dorfes Zaliznytchne zwei Menschen durch Schrapnellwunden getötet wurden. Das Gebäude der örtlichen Schule und 12 Häuser wurden beschädigt.

CHERSON. Die Lage in der Oblast bleibt schwierig, Explosionen und Beschusse in der Region erfolgen sehr oft. Fälle von Plünderungen wurden gemeldet. Stabile kritische Lage in den besetzten Dörfern. Das russische Militär nahm den Vorsteher des Dorfes Chornobajiwka, Ihor Dudar, und seinen Stellvertreter gefangen.

 Heute sind wir stolz auf jeden, der durch die Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringt! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Kijów, 3 maja 2022. Gleb Garanich / Reuters

70. dzień wojny na Ukrainie. Cały wolny świat musi się zjednoczyć, aby nikt nie usprawiedliwiał nazizmu, nie zabijał dzieci i nie niszczył pokojowych miast, jak to robi dzisiaj Rosja. Kontynuujemy swoją walkę, każdy na swoim froncie. Przecież wiemy, o co walczymy – o przyszłość naszych dzieci, wolność i spokojne niebo nad całym światem.

Prosimy o pomoc w tej walce #ArmUkraineNow

Każdy z nas jest wojownikiem! Stań obok nas w tej walce! #StandWithUkraine

Dane statystyczne:

 • 3 maja wieczorem Rosjanie wystrzelili 18 rakiet na obiekty infrastruktury w obwodach dniepropietrowskim, kirowohradzkim, lwowskim, winnickim, kijowskim i zakarpackim. Według Ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych naloty zostały przeprowadzone przez rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 lub Tu-160 z regionu Morza K Rakiety uruchomione z innych środków uderzyły na tereny obwodów odesskiego i donieckiego. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła co najmniej 8 pocisków manewrujących. „Ukrzaliznycia” zgłosiła 6 ataków na stacjach kolejowych w centrum i na zachodzie kraju.

  Lwów po uderzeniu rakietowym. 3 maja 2022 r. Yuriy Dyachyshyn / AFP

 • Co najmniej 10 osób zginęło, a 15 zostało rannych podczas ostrzału największej w Europie koksowni w Awdijewce w obwodzie donieckim. Rosjanie uderzyli wówczas gdy robotnicy zakończyli swoją zmianę i czekali na autobus na przystanku. Ogólnie w obwodzie donieckim w ciągu doby zginęło 21 cywilów, a 27 zostało rannych. To największa liczba ofiar w ciągu jednego dnia od czasu ostrzału przez Rosjan stacji kolejowej w Kramatorsku.
 • Ponad 150 osób, w tym około 20 dzieci, zostało ewakuowanych z Azowstalu w Mariupolu. Dotarli już do Zaporoża. Według ONZ i władz lokalnych w zakładzie nadal znajdują się 3 maja pułk „Azow” poinformował o śmierci dwóch kobiet w wyniku nocnych nalotów i ostrzałów artyleryjskich na zakład. Rosjanie próbują szturmować Azowstal wojskami, czołgami i transporterami opancerzonymi.
 • ONZ: Od początku wojny na Ukrainie zginęło 3153 cywilów, 3316 cywilów zostało rannych. Wśród zabitych – 226 dzieci. Liczby rzeczywiste są znacznie wyższe. Większość zgonów lub obrażeń jest spowodowana użyciem urządzeń wybuchowych o dużym obszarze uszkodzeń, w tym ciężkiego ostrzału artyleryjskiego i wyrzutni rakiet, a także pocisków i nalotów.
 • Na odbudowę Ukrainy trzeba co najmniej 600 miliardów dolarów – powiedział prezydent Zełeński na zebraniu dyrektorów wykonawczych The Wall Street Journal.

Wojsko i naród ukraiński nadal zaciekle walczą z rosyjskim agresorem, dla którego nie   istnieje nic świętego. Wzywamy cały cywilizowany świat, aby przeciwstawiał się wojnie i wspierał Ukrainę! Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 4 maja:

Obwód doniecki, zdjęcie gubernatora P. Kyryłenki.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że wieczorem 3 maja Rosja jednoczesne zaatakowała rakietami obiekty infrastruktury transportowej w 8 regionach Ukrainy. Władze lokalne w Dnieprze i Kirowohradzie zgłaszają obrażenia i śmierć w wyniku tych ataków. We Lwowie uszkodzeniu uległy trzy podstacje energetyczne, a dwie pompownie zostały odłączone, co spowodowało brak zaopatrzenia w wodę i światło. Według lokalnych władz ranne zostały dwie osoby. Liczne uderzenia na Kijów i Odessę zostały odparte przez siły obrony powietrznej. Na Zakarpaciu rakietę skierowano w jedną z podstacji kolejowych w rejonie Wołowca.

CHARKÓW. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że Rosja kontynuuje naloty na miasto z powietrza i artylerii. Odrębne jednostki piechoty i desantu rosyjskich sił zbrojnych prowadzą działania ofensywne w kierunku Iziumu – Barwinkowego. Z obwodu biełgorodzkiego w rejon Iziumu dostarczono baterię 240-milimetrowych ciężkich moździerzy samobieżnych „Tulipan” oraz  MLRS „Tornado”. Miejscowa administracja poinformowała, że ​​ w wyniku ostrzału centrum Charkowa został zniszczony jeden z miejscowych parków.

DONBAS. Rosja skoncentrowała swoją ofensywę na Łyman, Sewerodonieck, Popasną, Awdijewkę i Kurachów, aby przejąć pełną kontrolę nad osadami Rubiżne i Popasna, a także rozwinąć ofensywę na Siwersk i Słowiańsk. Gubernator Pawło Kyryłenko donosi o co najmniej 10 zabitych i 15 rannych podczas ostrzału koksowni Awdijewka. Dane wstępne, liczba ofiar może się zwiększyć. „Rosjanie dokładnie wiedzieli, gdzie celują – robotnicy właśnie skończyli swoją zmianę i czekali na przystanku na autobus, który zabierze ich z fabryki do domu” – powiedział gubernator. Łącznie 21 cywilów zginęło, a 27 zostało rannych w obwodzie donieckim 3 maja. To największa liczba ofiar w ciągu jednego dnia od czasu ostrzału stacji kolejowej w Kramatorsku spowodowana przez Rosjan. Burmistrz Słowiańska Wadym Lach informuje o „przylotach” rakiet w szkołę i budynki w kilku osiedlach miasta.

Mariupol, 3 kwietnia 2022 r. Alexei Alexandrov / AP

W obwodzie łuhańskim w ciągu doby wskutek ostrzałów uszkodzono 45 domów i obiektów infrastruktury. Dwóch cywilów zginęło i tyle samo zostało rannych. W Lisiczańsku paliło się centrum medyczne i szkoła, a w Sewerodoniecku paliło się centrum handlowe.

MARIUPOL. Ponad 150 osób, w tym około 20 dzieci, zostało ewakuowanych z Azowstalu. Ludzie już przybyli do Zaporoża – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. Według Wereszczuk wtenczas ewakuacja z Tokmaku i Wasylówki w obwodzie zaporoskim została udaremniona. Rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że w ciągu weekendu zakład opuściły 122 osoby, z czego tylko 69 zdecydowały się na wyjazd na tereny kontrolowane przez Ukrainę, reszta natomiast chciała „pozostać w DNR”. Koordynator ONZ na Ukrainie Osnat Lubrani zgłosiła, że w zakładzie pozostają cywile. Określić dokładnej liczby ludności cywilnej w zakładzie, ponieważ „liczby są różne, to ogromny zakład” nie potrafi. Według burmistrza Mariupola Wadyma Bojczenki, w zakładzie nadal ukrywa się co najmniej 200 cywilów. 3 maja pułk „Azow” poinformował o śmierci dwóch kobiet w wyniku aktywnych ataków powietrznych i artyleryjskich na Azowstal odnowionych w nocy. Obecnie Rosjanie próbują szturmować fabrykę z udziałem wojsk, czołgów i transporterów opancerzonych.

Obwód kijowski, wieś Fenewicze. 53-letni Jurij stoi przy wejściu do swojego zrujnowanego domu. Alexey Furman / Getty Images

ZAPOROŻE. Władze lokalne poinformowały, że w wyniku ostrzału wsi Zaliznyczne od ran spowodowanych odłamkami pocisków zginęły dwie osoby. Uszkodzony został budynek miejscowej szkoły i 12 domów.

CHERSON. Sytuacja w obwodzie pozostaje trudna, w regionie trwają wybuchy i ostrzały. Zgłasza się o przypadkach grabieży. W okupowanych wsiach pozostaje krytyczna sytuacja. Wojskowi rosyjscy zagarnęli sołtysa wsi Czornobajewka Igora Dudara i jego zastępcę.

 Dziś jesteśmy dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne zwycięstwo nad wrogiem! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Kiev, le 3 mai 2022. Gleb Garanich / Reuters

Le 70e jour de guerre à grande échelle en Ukraine. Le monde libre tout entier doit s’unir pour que personne ne justifie le nazisme, ne tue des enfants ou ne détruise des villes paisibles, comme le fait la Russie aujourd’hui. . Chacun de nous mène sa propre lutte sur son front, parce que nous savons pour quoi nous nous battons – pour l’indépendance, la liberté et le ciel pacifique au-dessus de la tête du monde entier #ArmUkraineNow.

Chacun de nous est un guerrier ! Mettez-vous à nos côtés #StandWithUkraine

Chiffres du jour:

 • Dans la soirée du 3 mai, les russes ont tiré 18 missiles sur des infrastructures dans les régions de Dnipropetrovsk, Kirovograd, Lviv, Vinnytsia, Kiev et Zakarpattia. Selon le commandement aérien ukrainien, les frappes ont été menées par des bombardiers stratégiques russes Tu-95 ou Tu-160 de la région caspienne. Par d’autres moyens, des missiles ont été touchés dans les régions d’Odessa et de Donetsk. La défense aérienne ukrainienne a abattu au moins huit missiles de croisière. Ukrzaliznytsia a fait état de six grèves dans des gares du centre et de l’ouest de l’Ukraine.
 • Au moins 10 personnes sont mortes et 15 ont été blessées après le bombardement de la plus grande cokerie d’Europe à Avdyivka, dans la région de Donetsk. Les russes ont fait grève alors que les travailleurs avaient terminé leur quart de travail et attendaient un bus. Au total, 21 civils ont été tués et 27 autres ont été blessés dans la région de Donetsk pendant la journée. C’est le plus grand nombre de victimes en une seule journée depuis que les Russes ont bombardé la gare de Kramatorsk.

  Lviv après la frappe de missiles. 3 mai 2022. Yuriy Dyachyshyn / AFP

 • Plus de 150 personnes, dont une vingtaine d’enfants, ont été évacuées d’Azovstal à Marioupol. Ils sont déjà arrivés à Zaporizhzhya. Selon l’ONU et les autorités locales, des civils restent à l’usine. Le 3 mai, le régiment d’Azov a signalé la mort de deux femmes en raison de frappes aériennes et d’artillerie nocturnes sur l’usine. Les russes tentent de prendre d’assaut Azovstal avec des parachutistes, des chars et d’autres véhicules blindés.
 • ONU : 3 153 civils ont été tués et 3 316 autres civils blessés depuis le début de la guerre en Ukraine. Parmi les morts figurent 226 enfants. Les chiffres réels sont beaucoup plus élevés. La plupart des décès ou des blessures sont causés par des engins explosifs dans une vaste zone de mise à mort, y compris l’artillerie lourde et les lance-roquettes multiples, les missiles et les frappes aériennes.
 • L’Ukraine a besoin d’au moins 600 milliards de dollars pour se reconstruire, a déclaré le président Zelenskiy au sommet exécutif du Wall Street Journal.

L’armée ukrainienne et le peuple continuent de combattre désespérément l’agresseur russe, pour qui il n’y a rien de sacré. Nous appelons le monde civilisé tout entier à s’opposer à la guerre et à aider l’Ukraine! Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre! Aidez-nous à faire cela dans le ciel! #CloseSkyOverUkraine.

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine au 4er mai:

Région de Donetsk, photo du gouverneur P. Kyrylenko.

L’état-major de l’AFU rapporte que la russie a lancé des frappes de missiles simultanées sur les infrastructures de transport dans 8 régions d’Ukraine dans la soirée du 3 mai. Les autorités locales de Dnipropetrovsk et de Kirovohrad ont fait état de blessures et de décès dus à ces frappes. À Lviv, trois sous-stations électriques ont été endommagées et deux stations de pompage ont été mises hors tension, provoquant des coupures d’électricité et d’eau. Deux personnes ont été blessées. Les forces de défense aérienne ont repoussé de nombreuses frappes sur Kiev et Odessa. En Transcarpatie, une frappe de missile a ciblé une sous-station ferroviaire près de Volovets.

KHARKIV. L’état-major général rapporte que la russie continue ses frappes aériennes et d’artillerie sur la ville. L’armée russe mène une offensive en direction d’Izyum – Barvenkovo par des unités d’infanterie et de troupes aéroportées séparées. Une batterie de mortiers automoteurs lourds Tulpan de calibre 240 millimètres et une équipe armée de lance-roquettes multiples Smerch ont été amenés de la région de Belgorod à la région d’Izyum. L’administration locale a déclaré que l’un des parcs locaux avait été endommagé en raison du bombardement du centre de Kharkiv.

Marioupol, le 3 avril 2022. Alexei Alexandrov / AP

DONBAS. la russie a concentré son offensive sur les directions Liman, Severodonetsk, Popasna, Avdiivka et Kurakhovo pour prendre le contrôle total des cantons de Rubizhne et Popasna et développer une offensive sur Seversk et Sloviansk. Le gouverneur Pavlo Kyrylenko fait état d’au moins dix morts et 15 blessés dans le bombardement de la cokerie d’Avdiivka. Les chiffres sont préliminaires; le nombre de victimes pourrait être plus élevé. “Les Russes savaient exactement où ils visaient – les travailleurs venaient de terminer leur quart de travail et attendaient à un arrêt de bus qu’un bus les ramène de l’usine”, a déclaré le gouverneur. Au total, 21 civils ont été tués et 27 autres blessés dans la région de Donetsk le 3 mai. Il s’agit du plus grand nombre de victimes en une seule journée depuis que les Russes ont bombardé la gare de Kramatorsk. Le maire de Sloviansk signale des roquettes “arrivant” sur une école et des maisons dans plusieurs quartiers de la ville.

I Dans la région de Louhansk, 45 maisons et infrastructures ont été endommagées par des bombardements pendant la nuit. Deux civils ont été tués et autant blessés. Un centre médical et une école ont été incendiés à Lysychansk et un centre commercial à Severodonetsk.

Région de Kiev, village de Fenevichi. Yuri, 53 ans, se tient à l’entrée de sa maison détruite. Alexeï Furman / Getty Images

MARIUPOL. Plus de 150 personnes, dont une vingtaine d’enfants, ont réussi à évacuer Azovstal. Les gens sont déjà arrivés à Zaporizhzhya, a déclaré la vice-première ministre Iryna Vereshchuk. Dans le même temps, selon Vereshchuk, l’évacuation de Tokmak et Vasylivka, région de Zaporizhzhya, a été interrompue. Le ministère russe de la Défense a affirmé que 122 personnes avaient quitté l’usine au cours du week-end, dont seulement 69 avaient décidé de se rendre dans les territoires contrôlés par l’Ukraine, tandis que les autres voulaient “rester en RPD”. Le coordinateur de l’ONU en Ukraine, Osnat Lubrani, a déclaré que des civils restaient à proximité de l’usine. Elle n’a pas pu donner le nombre exact de civils car “les chiffres sont différents, l’usine est énorme”. Selon le maire de Marioupol, Vadym Boychenko, au moins 200 civils se cachent toujours dans l’usine. Le 3 mai, le régiment d’Azov a signalé la mort de deux femmes en raison de frappes aériennes et d’artillerie actives sur Azovstal, qui se sont rétablies du jour au lendemain. Les russes tentent maintenant de prendre d’assaut l’usine avec des parachutistes, des chars et d’autres véhicules blindés.

ZAPORIZHZHIA. Les autorités locales ont signalé que deux personnes sont mortes des suites de blessures causées par des éclats d’obus dans le village de Zheleznodorozhny. Des bâtiments scolaires locaux et 12 maisons ont été endommagés.

KHERSON. La situation dans la région reste difficile, des explosions et des bombardements se faisant entendre dans la région. Des incidents de pillage ont été signalés. Le problème dans les villages occupés est de plus en plus critique. L’armée russe a capturé le chef de la ville de Chernobaivka, Igor Dudar, et son adjoint.

 Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui, par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière tranquille, rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi! Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance! Gloire à l’Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас