Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 07.05.2022

#СтусівськийПроВійну 07.05.2022

Український військовий та залишки російської ракети у селі Богодарове, Харківська область. Yasuyoshi Chiba / AFP

73й день повномасштабної війни в Україні.  На окупованих українських територіях росія насаджує новий пропагандистський символізм, намагаючись одночасно відродити і російську імперію, і Радянський Союз. 9 травня на окупованих територіях України кремлівський режим планує провести ходи «безсмертного полку», подібно до того, як нацисти за часів Гітлера влаштовувала ходи в окупованих нею європейських країнах. Як заявив президент Зеленський, “ми не бачимо кінця цієї війни поки що.  Ми не відчуваємо і не бачимо найменшого бажання від російської сторони завершити її.  І ми не бачимо задовільних рішень тих викликів, які спровокувала росія цією війною”. Очевидно, що війна росії проти України – це не просто намагання захопити одну країну та зруйнувати життя в ній. Це посягання на свободу як таку. І тому для всіх вільних людей світу важливо, щоб наша країна не залишалася сам на сам у протистоянні з агресором. Важливо, щоб кожен народ допомагав #ArmUkraineNow

Кожен із нас – Воїн! Станьте поруч із нами! #StandWithUkraine

 Цифри дня: 

 • 6 травня з «Азовсталі» у Маріуполі вдалося евакуювати 50 жінок, дітей та людей похилого віку. За словами віце-прем’єра Ірини Верещук, евакуація проходила повільно через провокації з російської сторони у вигляді боїв та порушення режиму припинення вогню.

  Харківська область. Музей Григорія Сковороди. 7 травня 2022. Фото військової адміністрації Харкова.

 • В ніч на 7 травня у селі Сковородинівка Харківської області внаслідок обстрілу було знищено музей українського філософа та педагога Григорія Сковороди.
 • За офіційними даними, кількість загинувших через війну дітей зросла до 223. 15-річний доброволець загинув 5 травня в екопарку в Харківській області під час евакуації тварин. 15-річній дівчині, яка із пораненими ногами вивезла на автомобілі мирних жителів із Попасної під обстрілами і фактично мінним полем, вдалося вижити.
 • Окупанти вилучили у місцевих аграріїв Херсонської, Запорізької, Луганської областей та вивезли до росії понад 500 тис. тонн зерна, свідчать дані Мінагрополітики. Це третина всіх запасів на цих територіях. В українському уряді повідомили, що у портах України через війну заблоковано близько 90 мільйонів тонн зерна, яке планували відправити до інших країн. Крім того, Україна засіяла лише 49,3% земель, запланованих на поточний сезон. В ООН закликали відкрити порти в Одеській областіі, щоб українські продукти могли вільно доставлятися світом.

Українська Армія та Народ продовжують відчайдушно боротися із російським агресором, для кого немає нічого святого. Ми закликаємо увесь цивілізований світ виступити проти війни та допомогти Україні! Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine.

Запоріжжя. Вибух під час операції з розмінування. Dimitar Dilkoff / AFP

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на 7 травня:

Російські війська продовжують бойові дії під Харковом, Запоріжжям та в Донбасі, завдають ракетних ударів по об’єктах транспортної інфраструктури та житлових районах населених пунктів.  Українські військові повернули під свій контроль низку населених пунктів у Харківській області. 

ХАРКІВ. ЗСУ відтіснили російські війська від міста на північному напрямку, проте окупанти продовжують обстріли житлових кварталів. Внаслідок російського ракетного обстрілу громади Лозової загинула людина. Росіяни також зруйнували та пограбували ферми в Дергачівській громаді, через що цього року посівної не буде. В ніч на 7 травня у селі Сковородинівка обстрілами було знищено музей українського філософа та педагога Григорія Сковороди. Поранення отримав 35-річний син директора музею, який на ніч залишився охороняти приміщення. 

ЗАПОРІЖЖЯ. Ворог почав активно завдавати ударів у Запорізькій області, зокрема по містах Гуляйполе та Оріхів. Російська армія знищує громадянську інфраструктуру цих міст масованим обстрілом. Було обстріляне село Кам’янське Василівського району, через яке має проходити коридор для евакуації з Маріуполя.  У селі внаслідок обстрілу пошкоджено приватні будинки, про постраждалих не повідомляється. В окупованому селі Чернігівка росіяни намагаються відібрати право власності людей на землю,  змушуючи заповнювати фіктивні папери.

Краматорськ. Один із будинків після ракетного обстрілу 5 травня. Chris McGrath / Getty Images

ПОЛТАВА. Голова військової адміністрації Дмитро Лунін заявив, що росія  нанесла ракетний удар по одному з об’єктів інфраструктури у  місті Карлівка. Інформацію щодо руйнувань та постраждалих уточнюють.

ОДЕСА. У Білгород-Дністровському районі сили ППО нейтралізували ракету, яку запустили росіяни для удару по інфраструктурі Одеської області.

 ДОНБАС. Російські війська розмістилися біля Сєверодонецька та намагаються штурмувати місто.  У місті зараз перебувають 15 тисяч цивільних, 80% об’єктів інфраструктури зруйновано. 15-річна дівчинка вивезла на автомобілі мирних жителів із Попасної під обстрілами і фактично мінним полем.  “Там були міни в шаховому порядку, я їх якось проїхала. Далі був труп жінки та стовп. Я це теж проїхала, потім був поворот праворуч і нас обстріляли”, – розповідає дівчинка.  Її поранило в ногу, але вона все одно змогла проїхати ще деяку відстань, поки авто не заглохло знову через прострілений акумулятор.

Маріуполь. Вид на “Азовсталь”. Бійці батальйону «Азов» стверджують, що 5 травня російські війська розпочали новий наступ на завод із використанням авіації, артилерії та піхоти. Pavel Klimov / Reuters

МАРІУПОЛЬ. 6 травня «Азовсталі» вдалося евакуювати 50 жінок, дітей та людей похилого віку. За словами віце-прем’єра Ірини Верещук, евакуація проходила повільно через провокації з російської сторони у вигляді боїв та порушення режиму припинення вогню.  Полк «Азов» повідомив про удар по автомобілю, який мав забрати цивільних для евакуації з «Азовсталі» під час режиму припинення вогню.  Внаслідок обстрілу один боєць загинув та шість поранено.  У місті, що  знаходиться під контролем Росії, змінили табличку на в’їзді на російську і відкрили пам’ятник “бабусі з радянським прапором”. Зображення літньої жінки з червоним прапором поряд із зловісними літерами «Z» та «V» стали символами російського вторгнення в Україну.

ХЕРСОН. Окупаційна  “адміністрація” Херсонської області заявила, що регіон “буде прагнути” стати суб’єктом рф та поверне собі герб часів російської імперії.  6 травня представник російської партії «єдина росія» Андрій Турчак у Херсоні заявив, що «росія тут назавжди».

Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

A Ukrainian military officer and the remains of a russian missile in the village of Bogodarevo, Kharkiv Region. Yasuyoshi Chiba / AFP

There is the 73rd day of the full-scale war in Ukraine. russia is planting a new propaganda symbolism in the occupied Ukrainian territories, attempting to revive both the russian empire and the Soviet Union at the same time. On May 9, the kremlin regime plans to hold “immortal regiment” marches in the occupied territories of Ukraine, similar to the way the Nazis staged marches in the European countries they occupied during Hitler’s time. As President Zelenskiy stated, “We do not see the end of this war yet. We do not feel or see the slightest will from the russian side to end it. And we do not see any satisfactory solutions to the challenges that russia has provoked by this war”. Clearly, russia’s war against Ukraine is not just an attempt to take over one country and destroy life in it. It is an attack on freedom as such. And that is why it is crucial for all free people of the world that our country is not left alone in the confrontation with the aggressor. Every nation must help #ArmUkraineNow.

Each of us is a Warrior! Please stand with us! #StandWithUkraine

Figures of the day:

 • 50 women, children and the elderly were evacuated from Azovstal in Mariupol on May 6. According to Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk, the evacuation was slow due to provocations from the russian side in the form of fighting and ceasefire violations.

  Kharkiv region. Grigory Skovoroda Museum. May 7, 2022. Photo by the military administration of Kharkiv.

 • On the night of May 7, a museum of Ukrainian philosopher and teacher Hryhoriy Skovoroda was destroyed by shelling in the Kharkiv region.
 • According to official figures, the number of children killed by the war has risen to 223. A 15-year-old volunteer died on May 5 in an eco-park in Kharkiv Region while evacuating animals. A 15-year-old girl, who drove civilians from Popasna under shelling and actually a minefield with wounded legs, managed to survive.
 • According to the Ministry of Agrarian Policy, the occupiers seized more than 500,000 tonnes of grain from local farmers in Kherson, Zaporizhzhia and Luhansk regions and exported it to russia. It is a third of all reserves in these territories. The Ukrainian government said that about 90 million tonnes of grain planned to be shipped to other countries were blocked at Ukrainian ports because of the war. In addition, Ukraine has sown only 49.3% of the land planned for the current season. The UN has called for the opening of ports in the Odesa region so that Ukrainian products can be freely shipped around the world.

The Ukrainian Army and People continue to fight desperately against the russian aggressor for whom nothing is sacred. We call on the entire civilised world to stand against the war and help Ukraine! We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine.

Zaporizhzhya. An explosion during a demining operation. Dimitar Dilkoff/AFP

What’s important to know about the situation in Ukraine as of May 7:

russian forces continue fighting near Kharkiv, Zaporizhzhia and Donbas, launching missile strikes on transport infrastructure and residential areas of populated settlements. The Ukrainian military regained control of several towns in the Kharkiv region.

KHARKIV. The AFU pushed back russian troops from the city to the north, but the kafirs continued shelling residential areas. russian rocket fire on the community of Lozova killed a man. The russians also destroyed and looted farms in the Dergachi village community, due to which there will be no sowing season this year. On the night of May 7, the museum of Ukrainian philosopher and teacher Hryhoriy Skovoroda in the village of Skovorodynivka was destroyed by shelling. The 35-year-old son of the museum director, who had stayed overnight to guard the premises, was injured.

ZAPORIZHZHYA. The enemy has begun active strikes in Zaporizhzhya Region, particularly in the towns of Huliaypole and Orekhiv. The russian army is destroying the civilian infrastructure of these towns with massive shelling. The village of Kamenskoye in Vasilievsky district, through which a corridor for evacuation from Mariupol is supposed to pass, was shelled. Private houses were damaged due to the shelling, but no casualties were reported. In the occupied village of Chernihivka, russians are trying to take away ownership of land, forcing people to fill out fictitious papers.

Kramatorsk. One of the houses after rocket fire on May 5. Chris McGrath / Getty Images

POLTAVA. The head of the military administration, Dmitriy Lunin, said russia had launched a missile attack on an infrastructure site in the town of Karlivka. Information on damage and casualties is being clarified.

ODESA. Air defence forces in the Belgorod-Dnistrovskiy district neutralised a missile launched by the russians to strike infrastructure in the Odessa region.

DONBAS. russian troops have deployed near Severodonetsk and are trying to storm the city. Fifteen thousand civilians are now in the city, and 80% of the infrastructure has been destroyed. A 15-year-old girl drove civilians from Popasna under shelling and actually a minefield. “There were mines in a staggered pattern, and I drove over them somehow. Then there was a woman’s corpse and a pillar. I passed that too, then there was a right turn, and we got shelled,” says the girl. She was shot in the leg but could still drive some more distance before the car stalled again due to a shot battery.

Mariupol. A view of Azovstal. Fighters of the Azov battalion say russian troops launched a new offensive on the plant on May 5, using air, artillery and infantry. Pavel Klimov / Reuters

MARIUPOL. It was managed to evacuate 50 women, children and the elderly from Azovstal on May 6. According to Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk, the evacuation was slow due to provocations from the russian side in the form of fighting and ceasefire violations. The Azov regiment reported a strike on a vehicle which was supposed to pick up civilians for evacuation from Azovstal during the ceasefire. One fighter was killed and six wounded as a result of the shelling. In the russian-controlled town, a sign at the entrance was changed to russian, and a monument to “a grandmother with a Soviet flag” was unveiled. The images of an older woman with a red flag next to the ominous letters Z and V have become symbols of the russian invasion of Ukraine.

KHERSON. The occupation “administration” of the Kherson region said that the area “will strive” to become a subject of russia and return the coat of arms of the russian empire. On May 6, Andrey Turchak, a representative of russia’s “edinaya rossia” party, said in Kherson that “russia is here forever”.

 Today, we are proud of everyone who is bringing our joint Victory over the enemy closer with their actions, words, or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Ukrainisches Militär und Überreste einer russischen Rakete im Dorf Bohodarowe, Oblast Charkiw. Yasuyoshi Chiba / AFP

Der dreiundsiebzigte Tag des umfassenden Krieges in der Ukraine. Russland setzt neue Propagandasymbolik in die besetzten ukrainischen Gebiete ein und versucht, sowohl das Russische Reich als auch die Sowjetunion wiederzubeleben. Am 9. Mai plant das Kremlregime, in den besetzten Gebieten der Ukraine Aufmärsche des „Unsterblichen Regiments“ abzuhalten, so wie die Nazis unter Hitler in den besetzten europäischen Ländern marschierten. Wie Präsident Selenskyj sagte: „Wir sehen noch kein Ende dieses Krieges. Wir spüren oder sehen nicht den geringsten Wunsch seitens Russlands, ihn zu vollenden. Und wir sehen keine zufriedenstellenden Lösungen für die Herausforderungen, die Russland in diesem Krieg provoziert hat.“ Es ist offensichtlich, dass Russlands Krieg gegen die Ukraine nicht nur ein Versuch ist, ein Land zu erobern und Leben darin zu zerstören. Dies ist ein Eingriff in die Freiheit als solche. Deshalb ist es für alle freien Menschen der Welt wichtig, dass unser Land in der Konfrontation mit dem Aggressor nicht allein gelassen wird. Es ist wichtig, dass jede Nation der Ukraine hilft #ArmUkraineNow

Jeder von uns ist ein Krieger! Schließen Sie sich uns an! #StandWithUkraine

 Zahlen des Tages:

 • Am 6. Mai wurden 50 Frauen, Kinder und ältere Menschen aus Asow-Stahl in Mariupol evakuiert. Laut der Vizepremierministerin Iryna Wereschchuk verlief die Evakuierung aufgrund von Provokationen von russischer Seite in Form von Kämpfen und Verletzungen des Waffenstillstands nur langsam.

  Oblast Charkiw. Gregorius Skoworoda-Museum. 7. Mai 2022. Foto der Militärverwaltung von Charkiw.

 • In der Nacht zum 7. Mai wurde das Museum des ukrainischen Philosophen und Lehrers Gregorius Skoworoda im Dorf Skoworodyniwka in Oblast Charkiw zerstört.
 • Nach offiziellen Angaben ist die Zahl der im Krieg getöteten Kinder auf 223 gestiegen. Ein 15-jähriger Freiwilliger starb am 5. Mai in einem Ökopark in der Oblast Charkiw, als er Tiere evakuierte. Einem 15-jährigen Mädchen, das Zivilisten aus Popasna in einem Auto mit verletzten Beinen unter Beschuss und tatsächlich einem Minenfeld herausholte, gelang es zu überleben.
 • Nach Angaben des Ministeriums für Agrarpolitik beschlagnahmten die Besatzer mehr als000 Tonnen Getreide von lokalen Bauern in den Oblasten Cherson, Saporischschja und Luhansk und exportierten es nach Russland. Das ist ein Drittel aller Reserven in diesen Gebieten. Die ukrainische Regierung sagte, dass etwa 90 Millionen Tonnen Getreide, das in andere Länder verschickt werden sollte, aufgrund des Krieges in ukrainischen Häfen blockiert sind. Darüber hinaus hat die Ukraine nur 49,3 % der für die laufende Saison geplanten Flächen besät. Die Vereinten Nationen haben die Öffnung von Häfen in der Oblast Odessa gefordert, damit ukrainische Produkte frei in die Welt geliefert werden können.

Die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen weiterhin heldenhaft gegen Russland, dem nichts heilig ist. Wir rufen die gesamte zivilisierte Welt auf, sich gegen den Krieg zu stellen und der Ukraine zu helfen! Wir werden sie auf der Erde zerstören! Helfen sie uns dabei im Himmel! #CloseSkyOverUkraine

Saporischschja. Explosion während einer Minenräumaktion. Dimitar Dilkoff / AFP

Situation in der Ukraine am 7. Mai:

Russische Truppen kämpfen weiter in der Nähe von Charkiw, Saporischschja und Donbass und starten Raketenangriffe auf die Verkehrsinfrastruktur und Wohngebiete. Das ukrainische Militär hat die Kontrolle über eine Reihe von Siedlungen in der Oblast Charkiw wiedererlangt.

CHARKIW. Die ukrainischen Streitkräfte drängten russische Truppen in nördlicher Richtung von der Stadt weg, doch die Besatzer beschossen weiterhin Wohngebiete. Bei einem russischen Raketenangriff auf die Gemeinde Losowa wurde ein Mann getötet. Die Russen haben auch Farmen in der Gemeinde Derhatschi zerstört und geplündert, daher wird es dieses Jahr keine Aussaat geben. In der Nacht zum 7. Mai wurde das Museum des ukrainischen Philosophen und Lehrers Gregorius Skoworoda im Dorf Skoworodyniwka durch Beschuss zerstört. Der 35-jährige Sohn des Museumsdirektors wurde verletzt und musste die Räumlichkeiten für die Nacht bewachen.

SAPORISCHSCHJA. Der Feind begann in der Oblast Saporischschja, insbesondere in den Städten Huljajpole und Orichiw, aktiv zu streiken. Die russische Armee zerstört die zivile Infrastruktur dieser Städte durch massiven Beschuss. Das Dorf Kamjanske im Bezirk Wassyliwka, durch das der Korridor für die Evakuierung aus Mariupol verlaufen soll, wurde beschossen. Privathäuser im Dorf wurden durch den Beschuss beschädigt, es wurden keine Opfer gemeldet. Im besetzten Dorf Tschernihiwka versuchen die Russen, den Landbesitz der Menschen zu beschlagnahmen, indem sie sie zwingen, fingierte Papiere auszufüllen.

Kramatorsk. Eines der Häuser nach dem Raketenangriff am 5. Mai. Chris McGrath/Getty Images

POLTAWA. Der Chef der Militärverwaltung, Dmytro Lunin, sagte, Russland habe eine Rakete auf eine der Infrastruktureinrichtungen in der Stadt Karliwka abgefeuert. Informationen über die Zerstörung und Opfer werden geklärt.

ODESSA. In der Region Bilhorod-Dnistrowskyj haben Luftverteidigungskräfte eine Rakete neutralisiert, die von den Russen abgefeuert wurde, um die Infrastruktur der Oblast Odessa zu treffen.

DONBASS. Russische Truppen sind in der Nähe von Sjewjerodonezk stationiert und versuchen, die Stadt zu stürmen. Heute leben 15.000 Zivilisten in der Stadt, und 80 % der Infrastruktur ist zerstört. Ein 15-jähriges Mädchen brachte Zivilisten mit dem Auto aus Popasna unter Beschuss und tatsächlich ein Minenfeld. „Da waren Minen im Schachbrettmuster, da bin ich irgendwie vorbeigekommen. Dann war da eine Frauenleiche und eine Säule. Ich bin auch dran vorbeigekommen, dann gab es eine Rechtskurve und wir wurden beschossen“, sagte das Mädchen. Sie wurde am Bein verletzt, konnte aber noch eine Strecke zurücklegen, bis das Auto aufgrund einer angeschossenen Batterie wieder stehen blieb.

Mariupol. Blick auf Asow-Stahl. Kämpfer des Asowschen Bataillons behaupten, dass russische Truppen am 5. Mai eine neue Offensive auf das Werk mit Flugzeugen, Artillerie und Infanterie gestartet haben. Pavel Klimov / Reuters

MARIUPOL. Am 6. Mai gelang es aus Asow-Stahl, 50 Frauen, Kinder und ältere Menschen zu evakuieren. Laut der Vizepremierministerin Iryna Wereschchuk verlief die Evakuierung aufgrund von Provokationen von russischer Seite in Form von Kämpfen und Verletzungen des Waffenstillstands nur langsam. Das Asow-Regiment meldete einen Streik gegen ein Auto, das während des Waffenstillstands Zivilisten zur Evakuierung aus Asow-Stahl abholen sollte. Infolge des Beschusses wurde ein Kämpfer getötet und sechs verletzt. In einer von Russland kontrollierten Stadt wurde das Eingangsschild auf Russisch geändert und ein Denkmal für die „Großmutter mit der sowjetischen Flagge“ enthüllt. Das Bild einer älteren Frau mit roter Fahne und den finsteren Buchstaben „Z“ und „V“ wurde zum Symbol der russischen Invasion in der Ukraine.

CHERSON. Die Besatzungs-“Verwaltung” der Oblast Cherson erklärte, dass die Region “anstreben” werde, ein Subjekt der Russischen Föderation zu werden und das Wappen aus der Zeit des Russischen Reiches wiederzuerlangen. Am 6. Mai sagte Andrij Turtchak, ein Vertreter der russischen Partei Einiges Russland, in Cherson, dass „Russland für immer hier ist“.

Heute sind wir stolz auf jeden, der durch die Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringt! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Ukraiński wojskowy i pozostałości rosyjskiej rakiety we wsi Bogodarowo w obwodzie charkowskim. Yasuyoshi Chiba / AFP

73. dzień wojny na Ukrainie. Na okupowanych terytoriach ukraińskich Rosja narzuca nową symbolikę propagandową, próbując ożywić zarówno Imperium Rosyjskie, jak i Związek Radziecki. 9 maja reżim Kremla planuje przeprowadzić marsze „nieśmiertelnego pułku” na okupowanych terytoriach Ukrainy, podobnie jak naziści maszerowali w okupowanych krajach europejskich za czasów Jak stwierdził prezydent Zełeński, „nie widzimy jeszcze końca tej wojny. Nie czujemy ani nie widzimy najmniejszego pragnienia ze strony Rosji, by ją skończyć. I nie widzimy satysfakcjonujących rozwiązań wyzwań, które Rosja sprowokowała w tej wojnie”. Wiadomo, że wojna Rosji z Ukrainą to nie tylko próba zagarnięcia jednego kraju i zniszczenia w nim życia. To ingerencja w wolność jako taką. I dlatego jest to ważne dla wszystkich wolnych ludzi na świecie, aby nasz kraj nie został sam w konfrontacji z agresorem. Ważne jest, aby każdy naród pomagał. #ArmUkraineNow

Każdy z nas jest wojownikiem! Stań obok nas w tej walce! #StandWithUkraine 

Dane statystyczne: 

 • 6 maja z „Azowstalu” w Mariupolu zostało ewakuowanych 50 kobiet, dzieci i osób starszych. Według wicepremiera Iryny Wereszczuk ewakuacja odbywała się powoli z powodu prowokacji ze strony rosyjskiej, prowadzenia działań wojennych i naruszenie zawieszenia broni.
 • W nocy 7 maja we wsi Skoworodyniwka w obwodzie charkowskim zostało zniszczone muzeum ukraińskiego filozofa i pedagoga Grygorija Skoworody.

  Obwód charkowski. Muzeum Grygorija Skoworody. 7 maja 2022 r. Zdjęcie administracji wojskowej Charkowa.

 • Według oficjalnych danych liczba dzieci zabitych w czasie wojny wzrosła do 223. 15-letni wolontariusz zginął 5 maja w ekoparku w obwodzie charkowskim podczas ewakuacji zwierząt. 15-letnia dziewczyna, która wywiozła cywilów z Popasnej samochodem pod ostrzałem, a właściwie polem minowym mając ranne nogi, przeżyła.
 • Według danych Ministerstwa Polityki Agrarnej okupanci skonfiskowali miejscowym rolnikom z obwodów chersońskiego, zaporoskiego i łuhańskiego i wywieźli do Rosji ponad 500 tysięcy ton zboża. To jedna trzecia wszystkich zapasów na tych terenach. Ukraiński rząd poinformował, że z powodu wojny w portach ukraińskich zablokowano około 90 mln ton zboża. Ponadto Ukraina zasiała tylko 49,3% gruntów zaplanowanych na bieżący sezon. ONZ wezwała do otwarcia portów w regionie Odessy, aby ukraińskie produkty mogły być swobodnie dostarczane po całym świecie.

Wojsko i naród ukraiński nadal zaciekle walczą z rosyjskim agresorem, dla którego nie   istnieje nic świętego. Wzywamy cały cywilizowany świat, aby przeciwstawiał się wojnie i wspierał Ukrainę! Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Zaporoże. Wybuch podczas operacji rozminowania. Dimitar Dilkoff / AFP

 Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 7 maja:

Wojska rosyjskie kontynuują działania bojowe w pobliżu Charkowa, Zaporoża i Donbasu, przeprowadzając ataki rakietowe na infrastrukturę transportową i osiedla różnych miejscowości. Ukraińskie wojsko odzyskało kontrolę nad kilkoma osadami w obwodzie charkowskim.

CHARKÓW. Ukraińskie Siły Zbrojne wyparły wojska rosyjskie od miasta w kierunku północnym, ale okupanci nadal ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. Wskutek rosyjskiego ataku rakietowego na społeczność Łozowa zginął mężczyzna. Rosjanie zniszczyli i splądrowali gospodarstwa w Dergaczowie, z tego powodu w tym roku nie będzie tu siewu. W nocy 7 maja we wsi Skoworodyniwka w wyniku ostrzału zniszczono muzeum ukraińskiego filozofa i pedagoga Grygorija Skoworody. 35-letni syn dyrektora, który pilnował muzeum w nocy, został ranny.

Kramatorsk. Jeden z  budynków po ataku rakietowym 5 maja. Chris McGrath / Getty Images

ZAPOROŻE. Wróg zaczął aktywniej uderzać obwód zaporoski, w szczególności miasta Hulajpole i Orichów. Armia rosyjska niszczy infrastrukturę cywilną tych miast poprzez masowe ostrzały. Ostrzelano wieś Kamjańskie w rejonie wasylowskim, gdzie ma przejść korytarz ewakuacyjny z Mariupola. W wyniku ostrzału zostały zniszczone prywatne domy na wsi, na razie nie zgłoszono żadnych ofiar. W okupowanej wsi Czernihowka Rosjanie próbują przejąć ziemię na własność, zmuszając miejscową ludność do wypełniania fikcyjnych dokumentów.

POŁTAWA. Szef administracji wojskowej Dmytro Łunin poinformował, że Rosja ostrzelała  rakietami jeden z obiektów infrastruktury w mieście Karliwka. Informacje o zniszczeniach i ofiarach są ustalane.

ODESSA. W rejonie Biełgorodu nad Dniestrem siły obrony przeciwlotniczej zneutralizowały pocisk wystrzelony przez Rosjan w celu uderzenia w infrastrukturę obwodu odeskiego.

 DONBAS. Wojska rosyjskie ulokowały się w pobliżu Sewerodoniecka i próbują szturmować miasto. Obecnie w mieście, gdzie 80% infrastruktury zostało zniszczone, pozostaje 15 000 cywilów. 15-letnia dziewczynka pod ostrzałem samochodem wywiozła cywilów z Popasnej, jechała właściwie polem minowym. „Były tam miny ułożone w szachownicę, jakoś je minęłem. Potem były zwłoki kobiety i słup. Minęłam również, a po skręcie w prawo zostaliśmy ostrzelani” – opowiada dziewczyna. Dostała poranienia w nogę, ale pokonała pewną odległość, dopóki samochód nie zatrzymał się z powodu przestrzelonego akumulatora.

Mariupol. Widok na „Azowstal”. Bojownicy batalionu „Azow” twierdzą, że 5 maja wojska rosyjskie rozpoczęły nową ofensywę na hutę przy użyciu samolotów, artylerii i piechoty. Pavel Klimov / Reuters

MARIUPOL. 6 maja z „Azowstalu” udało się ewakuować 50 kobiet, dzieci i osób starszych. Według wicepremiera Iryny Wereszczuk ewakuacja odbywała się powoli z powodu prowokacji ze strony rosyjskiej, prowadzenia działań wojennych i naruszenie zawieszenia broni. Pułk „Azow” zgłosił o zaatakowaniu samochodu, który miał ewakuować cywilów z „Azowstalu” w trakcie reżimu zawieszenia broni. W wyniku ostrzału jeden bojownik zginął, a sześciu zostało rannych. W kontrolowanym przez Rosjan mieście został zmieniony na rosyjski napis na tablicy wjazdowej i odsłonięty pomnik „babci z flagą sowiecką”. Wizerunek starszej kobiety z czerwoną flagą oraz złowrogie litery „Z” i „V” stały się symbolami rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

CHERSON. Okupacyjna „administracja” obwodu chersońskiego oświadczyła, że ​​region ten „wyrazi chęć” do zostania podmiotem Federacji Rosyjskiej i odzyska herb z czasów Imperium Rosyjskiego. 6 maja Andriej Turczak, przedstawiciel rosyjskiej partii „Jedna Rosja”, zadeklarował w Chersoniu, że „Rosja jest tu na zawsze”.

 Dziś jesteśmy dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne zwycięstwo nad wrogiem! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Un militaire ukrainien et les restes d’un missile russe dans le village de Bogodarovo, dans la région de Kharkiv. Yasuyoshi Chiba / AFP

Le 73e jour de guerre à grande échelle en Ukraine.  Dans les territoires ukrainiens occupés, la Russie implante un nouveau symbolisme de propagande, essayant de faire revivre simultanément l’empire russe et l’Union soviétique. Le 9 mai, dans les territoires occupés de l’Ukraine, le régime du Kremlin prévoit d’organiser des marches du « régiment immortel », tout comme les nazis du temps d’Hitler avaient organisé des marches dans les pays européens occupés par eux.  Comme l’a déclaré le président Zelensky, « nous ne voyons pas toujours la fin de cette guerre. Nous ne ressentons pas et ne voyons pas le moindre désir de la part de la russie de la finir.  Et nous ne voyons pas de solutions satisfaisantes aux défis que la Russie a provoqués par cette guerre. » Il est évident que la guerre de la Russie contre l’Ukraine n’est pas seulement une tentative de s’emparer d’un pays et d’y détruire la vie. C’est une atteinte à la liberté en tant que telle. Par conséquent, il est important pour tous les peuples libres du monde que notre pays ne soit pas laissé seul dans la confrontation avec l’agresseur. Il est important que chaque nation aide #ArmUkraineNow

Chacun de nous est un guerrier ! Restez à nos côtés! #StandWithUkraine

 Chiffres du jour :

 • Le 6  mai, 50 femmes, enfants et personnes âgées ont été évacués d’Azovstal à Marioupol, selon la vice-Première ministre Iryna Vereshchuk, l’évacuation a été lente en raison des provocations de la partie russe sous la forme de combats et de violations du cessez-le-feu.

  Région de Kharkiv. Musée Grigory Skovoroda. 7 mai 2022. Photo de l’administration militaire de Kharkov.

 • Dans la nuit du 7 mai, dans le village de Skovorodinivka, dans la région de Kharkiv, à la suite de bombardements, le musée du philosophe et enseignant ukrainien Grigory Skovoroda a été détruit.
 • Selon les données officielles, le nombre d’enfants tués à cause de la guerre est passé à 223. Un volontaire de 15 ans est décédé le 5 mai dans un écoparc de la région de Kharkiv lors de l’évacuation des animaux. Une jeune fille de 15 ans avec des jambes blessées qui a emmené des civils de Popasna dans une voiture sous le feu et en fait, à travers le champ de mines, a réussi à survivre.
 • Les occupants ont saisi plus de 500 000 tonnes de céréales provenant d’agriculteurs locaux dans les régions de Kherson, Zaporizhzhia et Lougansk et les ont exportés vers la Russie, selon le ministère de la Politique agraire. C’est le tiers de toutes les réserves de ces régions. Le gouvernement ukrainien a déclaré qu’environ 90 millions de tonnes de céréales, qui devaient être expédiées vers d’autres pays, étaient bloquées dans les ports ukrainiens en raison de la guerre. De plus, l’Ukraine n’a semé que 49,3% des terres prévues pour la saison en cours. L’ONU a appelé à l’ouverture de ports dans la région d’Odessa afin que les produits ukrainiens puissent être livrés librement dans le monde entier.

L’armée ukrainienne et le peuple continuent de combattre courageusement l’agresseur russe, pour qui il n’y a rien de sacré. Nous appelons le monde civilisé tout entier à s’opposer à la guerre et à aider l’Ukraine ! Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre ! Aidez-nous à faire cela dans le ciel ! #CloseSkyOverUkraine.

Zaporozhye. Explosion pendant l’opération de déminage. Dimitar Dilkoff / AFP

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine au 7 mai :

Les troupes russes continuent de se battre près de Kharkiv, Zaporizhzhia et Donbass, effectuant des frappes de missiles sur les infrastructures de transport et les zones résidentielles des localités.  L’armée ukrainienne a repris le contrôle d’un certain nombre de villages dans la région de Kharkiv.

KHARKIV. Les forces armées ukrainiennes ont repoussé les troupes russes de la ville en direction du nord, mais les occupants continuent de bombarder des zones résidentielles. Cette année, il n’y aura pas de semis. Dans la nuit du 7 mai, dans le village de Skovorodinivka, le musée du philosophe et enseignant ukrainien Grigory Skovoroda a été détruit par des bombardements. Le fils de 35 ans du directeur du musée a été blessé, qui est resté à la garde des lieux pendant la nuit.

ZAPORIZHZHYA. L’ennemi a commencé à frapper activement dans la région de Zaporizhzhya, en particulier sur les villes de Huliaipole et Orikhov.  Des maisons privées ont été endommagées dans le village à la suite de bombardements, aucun blessé n’a été signalé. Dans le village occupé de Tchernigovka, les russes tentent de priver les gens de la propriété des terres, les forçant à remplir des documents fictifs.

Kramatorsk. Une des maisons après l’attaque à la roquette du 5 mai. Chris McGrath / Getty Images

POLTAVA. Le chef de l’administration militaire, Dmitri Loukinine, a déclaré que la Russie avait lancé une attaque au missile contre l’une des infrastructures de la ville de Karlovka.

ODESSA.  Dans le district de Belgorod-Dnistrovsky, les forces de défense aérienne ont neutralisé le missile, qui a été lancé par les Russes pour frapper l’infrastructure de la région d’Odessa.

 DONBASS. Les troupes russes ont stationné près de Severodonetsk et tentent de prendre d’assaut la ville.  Il y a maintenant 15 000 civils dans la ville et 80% des infrastructures ont été détruites. Une jeune fille de 15 ans a emmené des civils de Popasna en voiture sous les bombardements et en fait à travers le champ de mines.  « Il y avait des mines décalées, je les ai en quelque sorte conduites. Ensuite, il y avait le cadavre de la femme et le pilier. Je l’ai conduit aussi, puis il y a eu un virage à droite et nous avons été abattus », raconte la jeune fille.  Elle a été blessée à la jambe, mais elle a quand même pu parcourir un peu plus de distance jusqu’à ce que la voiture cale à nouveau en raison d’une batterie de tir.

Marioupol. Vue de « Azovstal ». Les soldats du bataillon Azov affirment que le 5 mai, les troupes russes ont lancé une nouvelle offensive sur l’usine en utilisant l’aviation, l’artillerie et l’infanterie. Pavel Klimov / Reuters

MARIOUPOL. Le 6 mai, Azovstal a réussi à évacuer 50 femmes, enfants et personnes âgées, selon la vice-Première ministre Iryna Vereshchuk, l’évacuation a été lente en raison des provocations de la partie russe sous la forme de combats et de violations du cessez-le-feu.  Le régiment « Azov » a signalé une frappe sur une voiture qui était censée ramasser des civils pour les évacuer de « Azovstal » pendant le cessez-le-feu.  À la suite des bombardements, un soldat a été tué et six autres blessés.  Dans la ville, qui est sous le contrôle de la russie, on a changé le panneau à l’entrée à celui en russe et on a ouvert un monument à « grand-mère avec le drapeau soviétique ». Les images d’une femme âgée avec un drapeau rouge à côté des lettres inquiétantes « Z » et « V » sont devenues des symboles de l’invasion russe de l’Ukraine.

KHERSON. L'”administration » d’occupation de la région de Kherson a déclaré que la région « pensera » à devenir un sujet de la Fédération de Russie et à retrouver les armoiries du temps de l’empire russe.  Le 6 mai, Andrei Turchak, porte-parole du parti russe russie unie à Kherson, a déclaré que « la russie est ici pour toujours ».

Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui, par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière tranquille, rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi ! Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance ! Gloire à l’Ukraine !

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас