Виберіть сторінку

Перша Міжнародна науково–практична конференція «Екологія Донбасу: уроки історії та виклики сьогодення»

Віктор Єгорович фон Графф це людина, яка без перебільшення перемогла степ, створивши рукотворний Великоанадольский ліс та визначила історичний пріоритет вітчизняного лісництва у степовому лісорозведенні. Вшанування пам’яті В.Є. Граффа є не тільки нагадуванням про нашу національну історію, виявленням поваги до справ видатних українців, які працювали на нашій рідній землі, але й передусім закликом до збереження природного багатства нашого краю, здійснення конкретних дій, направлених на охорону та захист природного середовища Донбасу.

10–11 жовтня 2017 року за ініціативою Донецького національного університету імені Василя Стуса та підтримки Донецької обласної державної адміністрації, Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, Донецького регіонального наукового центру НАПрН України, Великоанадольського лісового коледжу, за сприянням народного депутата України Д.В. Лубінця, відбулася Перша Міжнародна науково–практична конференція «Екологія Донбасу: уроки історії та виклики сьогодення», присвячена пам’яті В.Є. фон Граффа.

Конференція проходила у смт. Графське Волноваського району Донецької області на базі одного з найдавніших навчальних закладів лісової галузі України – Великоанадольського лісового коледжу.

Перший робочий день конференція почався з відкриття дитячих освітніх екологічних локацій навчальних закладів Донецької області, де були презентовані найкращі здобутки екологічної освіти серед школярів.

Гості та учасники конференції з великою зацікавленістю ознайомилися з виставкою дитячих робіт, виготовлених власноруч з деревини, пластику та інших матеріалів.

Святкове відкриття конференції було талановито представлено самобутньою постановкою хореографічної композиції «Осінній вальс».

Наступним акордом свята відкриття конференції стала дитяча вистава

Честь офіційного відкриття конференції була надана Заслуженому вчителю України, відомому краєзнавцю Дорогій Надії Петрівні

За дорученням ректора Донецького національного університету імені Василя Стуса Гринюка Р.Ф. випускниці першого набору філологічного факультету Донецького державного університету Дорогій Н.П. був вручений нагрудний знак.

З великою подякою колектив Донецького національного університету імені Василя Стуса отримав від Надії Петрівни у подарунок книгу «Рушники Донеччини», авторкою якої вона є.

З вітальним словом до учасників та гостей конференції звернувся ректор Донецького національного університету імені Василя Стуса Р.Ф. Гринюк.

У своєму зверненні ректор привітав від імені колективу Донецького національного університету імені Василя Стуса всіх учасників конференції, та наголосив, що незважаючи на те, що інфраструктура нашого університету тільки формується на гостинній вінницькій землі, ми вирішили відроджувати традиції проведення конференцій в тому числі і в Донецькій області. Бажаючи всім учасникам конференції плідної роботи та приємного спілкування, Р.Ф. Гринюк

висловив сподівання, що конференція розширюватиме свою географію та проходитиме все більш активно й цікаво.

У пленарному засідання з вітальним словом до учасників конференції звернулися представники органів державної влади, навчальних закладів, громадських організацій та підприємств.

З великою зацікавленістю учасникі конференції вислухали пленарні доповіді завідуючої відділом Великоанадольского музею лісу Кашенець О.О. на тему: «Віктор Егорович фон Граф – засновник наукового степового лісорозведення.

Завідуючої лабораторії інноваційних технологій Донецького обласного еколого – натуралістичного центру Лещенко І.А. на тему «Формування екологічних компетентностей учнів засобами гурткової роботи»

Доцента кафедри господарського права Донецького національного університету імені Василя Стуса Моісєєва Ю.О. на тему «Комплексні підходи до вирішення екологічних проблем регіону у контексті сталого розвитку»

Продовженням спільної, плідної співпраці учасників конференції стало сппілкування за чашечкою ароматного чая, настояного за рецептами наших бабусь які зналися на Дарах Природи та рецептом якого щиро поділилися студенти лісового коледжу

Також учасникам конференції була підготовлена цікава пізнавальна краєзнавча презентація, присвячена науковій роботі та життю В.Є. фон Граффа. Гуляючи серед дерев, яким більше 100 років, учасники конференції стали свідками наукової перемоги В.Є. фон Граффа та його послідовників над вкрай несприятливими умовами лісорозведення у степу.

Приблизно у жовтні 1843 року, десь тут було посаджене перше дерево, а зараз це справжній ліс, який зачаровує та нагадує про славну історії країни та великі справи наших предків.

Зустрічали учасників конференції біля Великоанадольського музею лісу справжні «лісовики», які просто на галявині зробили справжнє музикальну постанову, яка стала символом єднання Природи та Людини, та нагадало нам, що ми одна Родина. Учасники дійства талановито представили свою любов до Природи, під оплески глядачів виконали українські стародавні та сучасні пісні.

У Великоанадольському музеї лісу, який є одним з перших державних музеїв такого профілю, учасникам конференції було представлено рідкісні фото, документи пов’язані з життєдіяльністю В.Є. фон Граффа.

Особливу зацікавленість викликала виставка народних рушників, авторкою колекції якої є Надія Петрівна Дорога. Скільки таємниць, загадок, мрій та сподівань містять ці чарівні полотна виготовлені іноді більше 100 років тому

Учасники конференції взяли участь в урочистому покладанні квітів до пам’ятника В.Є. фон Граффа та закладені Алеї пам’яті.

Робота конференції у перший день була продовжена у секціях.

11 жовтня 2017 року було продовжено роботу конференції на базі готелю «Форест Парк», де було проведено Круглий стіл «Екологічна безпека Придніпровсько–Донецького регіону: сучасний вимір та шляхи подолання екологічної загрози».

В рамках Круглого столу учасникам конференції було представлено ряд доповідей.

Зацікавленість та жваве обговорення серед учасників викликала доповідь доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Макогона Ю.В. на тему «Інновації в сфері енергетики України».

З великою увагою була заслухана доповідь молодшого наукового співробітника Інституту економіко–правових досліджень НАН України Волкової А.О. на тему: «Доступ до публічної інформації: особливості реалізації права на отримання інформації про стан довкілля на сході України.

Цікаві пропозиції щодо підвищення рівня екологічної освіти в навчальних закладах були висловлені в доповіді директора Великоанадольського лісового коледжу Пятигорець Н.С. на тему «Маркетинг інновацій та екологічний брендинг».

Актуальність забезпечення комплексного вирішення екологічних проблем регіону на основі сучасних інновацій та залучення інвестицій, в т.ч. іноземних як основи сталого розвитку регіону було висвітлено у доповіді доцента кафедри господарського права Донецького національного університету імені Василя Стуса доцента, кандидата юридичних наук Моісєєва Ю.О.

Наприкінці роботи Круглого столу учасники конференції надали свої пропозиції та побажання щодо рекомендацій конференції, яка була прийнята з урахуванням наданих пропозицій.

Після обговорення докладів учасники конференції прийняли участь у роботі Молодіжної комунікаційної онлайн платформі за участі студентів Донецького національного університету імені Василя Стуса та Великоанадольського лісового коледжу.

Основною темою спілкування стало обговорення консолідації зусиль молоді у різних регіонах по питаннях захисту довкілля та охорони природи.

Всіма учасниками Молодіжної комунікаційної платформи була підтримана ініціатива започаткування Молодіжного волонтерського руху «Екологічний корпус», основним заданням якого повинно стати залучення та спеціальна підготовка волонтерів, для участі у проектах екологічного спрямування і передусім подолання наслідків техногенних аварій, в т.ч. лісових пожеж, підтримка діяльності національних парків та заповідників.

Символічним акордом завершення конференції стало висадження студентами та викладачами дерев алеї «Студентської єдності». Було висаджено саджанці дерева роду Катальпи, яке овіяно легендами та казками і вважається деревом щастя!

З упевненістю можна констатувати, дні роботи Конференції стали для учасників початком нового досвіду та відкриття широких обріїв співпраці заради відродження довкілля мирного Донбасу!

Учасники конференції отримали сертифікати. Матеріали конференції будуть опубліковані у збірнику.

Архіви

Приєднуйтеся до нас