Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 12.03.2022

#СтусівськийПроВійну 12.03.2022

17й день кривавої війни України з російським окупантом. Вже 17 днів росія жорстоко і цинічно скоює злочини проти людства. На совісті росії 775 пусків ракет різних видів по нашим містам та оселям. Кількість жертв навіть неможливо остаточно встановити через відсутність можливості огляду місць обстрілу, де збройні сили РФ ведуть активні бойові дії. Тільки в Маріуполі, що перебуває в повній ізоляції та постійно обстрілюється, кількість жертв за попередніми оцінками становить 1582 мирних громадян. Це – геноцид в самому центрі Європи. По всій Україні зруйновано 280 навчальних закладів. 7 мільйонів дітей не мають змоги здобувати освіту через бойові дії.  Число дітей, які залишили Україну, рятуючись від війни, перевищило 1 мільйон. Це крає серце, але ми знаємо, що Переможемо! Переможемо за всю Європу, за всіх дітей на Землі!

Донецький національний університет імені Василя Стуса продовжує розповідати про перебіг війни в Україні. Колеги, друзі, партнери,

– передавайте цю інформацію своїм колегам і друзям, нехай весь світ знає, що відбувається насправді;

– допомагайте чим можете тим українцям, які залишаються на своїй землі для боротьби з агресором;

– переконуйте свої еліти і громади в доцільності разом зробити Європу безпечним і усміхненим домом для громадян – допомагайте українській армії, надавайте гуманітарну допомогу тим, хто її потребує в Україні, обʼєднуйтесь заради збереження європейських цінностей.

Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine

Що важливо знати станом на ранок 12 березня:

Результати авіаударів у Дніпрі 11 березня. Фото ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області

Згідно з даними Генштабу України, сили оборони України дають гідну відсіч та стримують наступальну операцію РФ у всіх напрямках. Противник у Поліському, Сіверському, Южно Бузькому операційних районах має великі втрати та намагається закріпитися на раніше захоплених кордонах. Не маючи можливості наступати,  щонайменше шість російських  літаків Ту-95МС випустили 10 крилатих ракет по Дніпру, Луцьку та Івано-Франківську.

Через невдачі у наземних операціях російські загарбники посилюють терористичні методи ведення бойових дій. Для авіаударів по українським містам, житловим кварталам, лікарням, школам вони використовують зброю, заборонену міжнародним правом. Є беззаперечні докази застосування російською армією в Україні  невисокоточних фугасних уламково-запальних бомб вільного падіння (ОФЗАБ-500) та термобаричних ракет (“вакуумні бомби”). Ця зброя має «нищівний ефект» та фактично всмоктує кисень з навколишнього повітря для створення більш високотемпературного вибуху, ніж звичайні бомби.  В УВКПЛ ООН також підтвердили застосування російськими військами касетних боєприпасів в Україні. Зокрема, касетний боєприпас вибухнув у лікарні у Вугледарі (Донецька область), внаслідок чого 4 особи загинули та ще 10 отримали поранення. Крім того, касетні боєприпаси вбили 9 мирних жителів та поранили ще 37 людей у Харкові.

Для знищення мирних українських громадян росія використовує чеченських бойовиків Кадирова та планує кинути на Україну 16 тисяч найманців з Сирії. Зафіксовані численні випадки звірств таких найманців на території України. Так, у Запорізькій області між населеними пунктами Єгорівка та Новосілка кадирівці на танку розчавили авто Укрпошти з двома співробітниками, які розвозили пенсії та пошту. На місці загинули чоловік та жінка. Світ має дуже жорстко та швидко відреагувати на терористичні дії путінської армії. Якщо ії не зупинити, вона просунеться далі на захід і продовжить свої злочини не лише проти українського народу, а й проти громадянського населення європейських країн.

Маленька українка загинула від російських авіаударів. Фото Державної служби із надзвичайних ситуацій.

Усього за 16 днів війни загинуло 70 дітей, майже 100 – поранено, повідомляє Офіс генпрокурора України. Ця страшна цифра не є остаточною через відсутність можливості огляду місць обстрілу, де збройні сили  РФ ведуть активні бойові дії. Зруйновано 280 навчальних закладів. З них 110 – у Донецькій області, 28 – у Сумській, 17 – у Києві. 7 мільйонів дітей не мають змоги здобувати освіту через бойові дії.  Число дітей, які залишили Україну, рятуючись від війни, за даними ЮНІСЕФ, перевищило 1 мільйон. Як повідомили Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, загальна кількість біженців із України з 24 лютого вже перевищила 2,5 мільйона людей.

Станом на ранок 12 березня нічних авіаударів, що спричинили нові людські жертви та пожежі, зазнали Васильків і Бровари Київської області. Російська армія вела масований обстріл Сєвєродонецька та інших міст у Луганській області, яка вже на 70% окупована (за даними місцевої влади).

Миколаїв вночі був накритий “хаотичним вогнем”, під обстріли потрапила онкологічна лікарня та інтернат для дітей.  В центрі Чернігова через нічні обстріли зруйнований готель “Україна”, місто залишається без зв’язку, електроенергії, практично без води, опалення та газу.

На Сумщині російські окупаційні війська скинули п’ять авіабомб на територію дитячого табору “Зоряний”, розташованого біля села Вільшанка. Кількість жертв наразі невідома. В Харківської області у селі Шевелівка під обстріл потрапив Центр соціологічної та психологічної реабілітації дітей. Повідомляється, що діти не постраждали, оскільки під час обстрілу перебували у бомбосховищі. У селі Слобожанськ, яке потрапило під обстріл у ніч проти 10 березня, під завалами будинку знайшли тіла п’яти людей. Серед загиблих – двоє дітей, дві жінки та чоловік. Авіабомба потрапила до двоповерхового будинку.

Маріуполь. Місцеві мешканці, що залишаються без світла, газу, води та під постійними обстрілами вже 13 добу, вимушені готувати їжу, якої майже не залишилося, на відкритих вогнищах у своїх подвір’ях. Фото із соціальних мереж.

Маріуполь залишається у повній блокаді та під обстрілами вже 13 діб. За повідомленнями міської влади, 1582 жителів Маріуполя було вбито армією РФ, що веде нещадний обстріл житлових кварталів. “Гуманітарний коридор” в оточене місто за всі ці дні так і не було відкрито. У ніч на 11 березня президент України Володимир Зеленський заявив про танкову атаку росіян у місці, де мала пройти колона з гуманітарною допомогою. «У них є чіткий наказ тримати Маріуполь у заручниках, знущатися з нього», — сказав він.

11 березня вдалося евакуювати більше 7000 мешканців Ворзеля, Бучі, Гостомелю, Козаровичів Київської області. Евакуація з інших гарячих точок залишається заблокованою через постійні обстріли російських військ.

На тимчасово захоплених російською армією територіях півдня України, прилеглих до Криму, почалися арешти та обшуки у будинках кримськотатарських активістів, а також серед українського населення, яке виступає проти російської окупації. 11 березня російські війська затримали та викрали мера Мелітополя Івана Федорова. Понад 2000 мешканців міста вийшли на мітинг під українськими прапорами з вимогою його звільнення з полону.

Військова агресія росії матиме наслідки для усієї глобальної економіки, для впевненості у завтрашньому дні кожного європейця. Росія не зупиниться, якщо ми разом її не зупинемо.

Це не наша війна, проте вона про кожну людину на планеті, навіть якщо вибухи поки не будять її в ночі. Станьте поруч з Україною, захистить світ конкретними діями! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

The 17th day of Ukraine’s bloody war against the russian occupier. For 17 days, russia has been brutally and cynically committing crimes against humanity. On russia’s conscience, there have been 775 rocket missiles of various types in our cities and homes. The number of casualties cannot even be conclusively established due to the lack of inspection of the areas of shelling, where the russian armed forces are actively engaged in combat. In Mariupol alone, which is totally isolated and constantly shelled, the number of casualties according to preliminary estimates is 1,582 civilians. It is genocide in the heart of Europe. Across Ukraine, 280 educational institutions have been destroyed. 7 million children cannot get an education because of the fighting. The number of children who have fled Ukraine to escape the war has exceeded 1 million. It tears at the heart, but we know that we will win! Let’s be victorious for all of Europe and the children on Earth!

Vasyl’ Stus Donetsk National University continues to report on the war’s situation in Ukraine. Colleagues, friends, partners,

– pass this information to your colleagues and friends, and let the whole world know what is really going on;

– help in any way you can to those Ukrainians who remain on their soil to fight the aggressor;

– convince your elites and communities that it is worthwhile to make Europe a safe and smiling home for citizens together – help the Ukrainian army, provide humanitarian assistance to those in need in Ukraine, unite to preserve European values.

We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine

What’s important to know as of the morning of 12 March.

Results of airstrikes in Dnipro on 11 March. Photo by the State Emergencies Service of Ukraine in Dnipropetrovsk Region

Results of airstrikes in Dnipro on 11 March. Photo by the State Emergencies Service of Ukraine in Dnipropetrovsk Region

According to the Ukrainian General Staff, the Ukrainian defence forces are fighting back decently and holding back the russian offensive in all directions. The enemy in the Polessk, Seversk and South Bug operational areas has heavy losses and is trying to consolidate on previously seized lines. Unable to advance, at least six russian Tu-95MS aircraft fired ten cruise missiles at Dnipro, Lutsk and Ivano-Frankivsk.

Due to failures in ground operations, russian invaders are stepping up terrorist methods of warfare. For airstrikes on Ukrainian cities, residential areas, hospitals and schools, they use weapons prohibited by international law. There is irrefutable evidence of the russian army’s use of low-precision fragmentation bombs (OFZAB-500) and thermobaric missiles (“vacuum bombs”) in Ukraine. These weapons have a crushing effect and absorb oxygen from the surrounding air to create higher temperatures explosion than conventional bombs. The UN OHCHR also confirmed the use of cluster munitions by russian forces in Ukraine. In particular, a cluster munition exploded in a hospital in Ugledar, Donetsk region, killing four people and injuring ten others. In addition, cluster munitions killed nine civilians and injured another 37 in Kharkiv.

Russia uses Kadyrov’s Chechen fighters to exterminate Ukrainian civilians and plans to throw 16,000 mercenaries from Syria into Ukraine. There have been numerous cases of mercenary atrocities on Ukrainian territory. For example, in Zaporizhzhya Oblast, between the settlements of Yegorovka and Novoselka, Kadyrovites, on a tank crushed a Ukrposhta vehicle with two employees who were delivering pensions and mail. A man and a woman were killed on the spot. The world must react very harshly and quickly to the terrorist actions of putin’s army. If it is not stopped, it will move further west and continue its crimes against the Ukrainian people, but also against the civilians of European countries.

Little Ukrainian girl killed by russian airstrikes. Photo by the State Emergencies Service.

In just 16 days of the war, 70 children have been killed and almost 100 wounded, according to the Office of the Prosecutor General of Ukraine. This terrible figure is not conclusive due to the lack of inspection of shelling sites where the russian armed forces are actively engaged in hostilities. A total of 280 educational institutions were destroyed. Of these, 110 are in the Donetsk region, 28 in the Sumy region, and 17 in Kyiv. Seven million children cannot receive an education because of the hostilities. According to UNICEF, the number of children who have fled Ukraine to escape the war has exceeded 1 million. The Office of the UN High Commissioner for Refugees has been told that the total number of refugees from Ukraine has already exceeded 2.5 million since 24 February.

As of the morning of March 12, Vasylkiv and Brovary in the Kyiv region had been hit by overnight airstrikes causing more casualties and fires. The russian army was firing heavily at Severodonetsk and other towns in Luhansk Oblast, which is already 70 per cent occupied (according to local authorities).

Mykolaiv was covered in “chaotic fire” during the night, with a cancer hospital and a boarding school for children coming under fire. In the center of Chernihiv, overnight shelling destroyed the Hotel Ukraina. The city was left without communications, electricity, and no water, heating or gas.

In Sumy Region, russian occupation troops dropped five aerial bombs on the territory of the Zvezdnyy children’s camp near the village of Olshanka. The number of casualties is not yet known. In the Kharkiv region, the Centre for Sociological and Psychological Rehabilitation of Children in the town of Shevelivka came under fire. The children were reportedly unharmed as they were in a bomb shelter when the shelling. In the village of Slobozhansk, the bodies of five people were found under the rubble of a house. Among the dead were two children, two women and a man. An aerial bomb hit a two-storey house.

Mariupol. Locals left without electricity, gas, water and under constant shelling for 13 days now are forced to cook almost no food left in open fires in their yards—photo from social media.

Mariupol has remained under a total blockade and shelling for 13 days now. According to city authorities, 1,582 Mariupol residents have been killed by the relentless shelling of residential areas by the Russian army. A “humanitarian corridor” to the encircled city has not been opened these days. On the night of March 11, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy claimed a tank attack by the russians at a place where a convoy with humanitarian aid was supposed to pass. “They have a clear order to hold Mariupol hostage, to bully it,” he said.

 On 11 March, more than 7,000 residents of Vorzel, Bucha, Gostomel and Kozarovichi in the Kyiv region were evacuated. Evacuation from other hotspots remains blocked due to constant shelling by russian forces.

Arrests and searches have begun in the homes of Crimean Tatar activists and among the Ukrainian population opposed to the russian occupation in the south of Ukraine. On 11 March, russian troops detained and kidnapped the mayor of Melitopol, Ivan Fedorov. More than 2,000 city residents marched under Ukrainian flags to demand his release from captivity.

Russia’s military aggression will have consequences for the entire global economy, for every European’s confidence in tomorrow. Russia will not stop unless we stop it together.

It is not our war, but it is about every person on the planet, even if the explosions don’t wake them up at night yet. Stand with Ukraine, defend the world with concrete actions! This is our land! We are here together with the truth, Victory and independence!

Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

 #StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Der 17. Tag des blutigen Kriegs der Ukraine gegen die russischen Besetzer.

17 Tage lang beging Russland grausame und zynische Verbrechen gegen Menschheit. Russland schoss bereits 775 verschiedenste Raketen auf unsere Städte und Wohnungen ab. Die wahre Anzahl der Opfer ist schwer zu bestimmen, weil es unmöglich ist, beschossene Orte zu durchsuchen, wo es aktiv gekämpft wird. Allein in Mariupol, das völlig isoliert ist ständig beschossen wird, beträgt die Zahl der zivilen Opfer nach vorläufigen Angaben 1582 Menschen. Das ist Völkermord im Zentrum Europas. Es wurden bereits 280 Schulen und Hochschulen in der Ukraine zerstört. 7 Mio. Kinder können wegen der Kriegshandlungen nicht lernen. Die Anzahl der Kinder, die die Ukraine verlassen haben, um sich zu retten, beträgt mehr als 1. Mio. Unsere Herzen verbluten, aber wir wissen, wir werden siegen! Wir werden für ganz Europa, für alle Kinder auf der Erde siegen!

Die Nationale Wassyl’-Stus-Universität Donezk informiert Sie weiter über den Krieg in der Ukraine. Liebe Kollegen, Freunde, Partner

  • teilen Sie diese Informationen an Ihre Kollegen und Freunde weiter, die ganze Welt soll wissen, was in der Ukraine geschieht;
  • machen Sie alles Mögliche, um Ukrainern, die auf eigenem Boden bleiben, in dem Kampf gegen den russischen Aggressor zu helfen.
  • überzeugen Sie Ihre Elite und Gemeinde gemeinsam Europa in ein sicheres und lächelndes Haus zu verwandeln;
  • helfen Sie der ukrainischen Armee; leisten Sie humanitäre Hilfe; einigen Sie sich für den Erhalt europäischer Werte

Wir vernichten den Feind in Erdkämpfen. Helfen Sie uns dasselbe im Himmel zu machen! #CloseSkyOverUkraine

Das ist wichtig zu wissen. Stand: 12. März 2022.

Ergebnisse der Luftangriffe in Dnipro am 11. März 2022 Foto: Hauptverwaltung des öffentlichen Notdienstes der Ukraine im Gebiet Dnipro

Nach Angaben des Generalstabs der Ukraine setzen die ukrainischen Streitkräfte eine entschlossene Abwehr entgegen und halten die Angriffsoperation der Russischen Föderation in allen Richtungen zurück. Der Fein erleidet schwere menschliche und materielle Verluste in Operationsbezirken Polissja, Siwersk, Juschni Buh und versucht sich in den gewonnenen Geländen festzusetzen. Da die russischen Flugzeuge Tupolew Tu-95 keine Möglichkeit haben anzugreifen, schossen sie 10 Flugraketen auf Dnipro, Luzk und Iwano-Frankiwsk ab.

Wegen der Misserfolge in Erdkämpfen begannen die russischen Besetzer Terrorkrieg zu führen. Sie setzen durch das Völkerrecht verbotene Waffen für die Luftangriffe auf ukrainische Städte, Wohnviertel, Krankenhäuser, Schulen ein. Es gibt Beweise, dass die russischen Truppen Splittersprengbomben und Aerosol- oder Vakuumbomben in der Ukraine einsetzen. Diese Waffe hat einen vernichtenden Effekt, weil sie den Sauerstoff aus der Luft aussaugt und damit einen hocherhitzten Ausbruch als einfache Bomben verursacht. Der Hohe Kommissar der Vereinten Nationen für Menschenrechte bestätigte den Einsatz von Streumunition durch die russischen Truppen in der Ukraine, nämlich sprengte solche Streumunition in einem Krankenhaus in Wugledar (Gebiet Donezk). Im Ergebnis sind 4 Menschen tot und 10 verletzt. Außerdem tötete Streumunition 9 Zivilisten in Charkiw, noch 37 wurden verletzt.

Für Vernichtung der Zivilisten in der Ukraine zieht Russland tschetschenische Kadyrows Kämpfer an und plant 16 000 Mietsoldaten aus Syrien für den Krieg gegen die Ukraine einzusetzen. Es wurden bereits Fälle der Grausamkeit durch diese Kämpfer auf dem Territorium der Ukraine fixiert. Kadyrows Kämpfer im Panzer zerquetschten zum Beispiel das Auto der ukrainischen Post Ukrposchta mit 2 Mitarbeitern im Gebiet Saporischschja zwischen den Orten Jehoriwka und Nowosilka. Der Mann und die Frau starben sofort. Die Welt soll schnell und hart auf solche Terrorangriffe der Putins Armee reagieren. Wenn man sie nicht stoppt, geht sie nach Westen fort und begeht ihre unmenschlichen Verbrechen nicht nur gegen das ukrainische Volk, sondern gegen die Bürger aller europäischen Länder.

Die kleine Ukrainerin starb im Resultat der russischen Luftangriffe Foto: Hauptverwaltung des öffentlichen Notdienstes der Ukraine

Nach Angaben des Büros des Generalstaatsanwaltes der Ukraine starben binnen 16 Tage des Krieges 70 Kinder, fast 100 sind verletzt. Diese schreckliche Zahl ist nicht völlig, weil es unmöglich ist beschossene Orte zu durchsuchen, wo es aktiv gekämpft wird. Es wurden bereits 280 Schulen und Hochschulen in der Ukraine zerstört, darunter 110 im Gebiet Donezk, 28 im Gebiet Sumy, 17 in Kyjiw. 7 Mio. Kinder können wegen der Kriegshandlungen nicht lernen. Nach Angaben von UNICEF beträgt die Anzahl der Kinder, die die Ukraine verlassen haben, um sich zu retten, mehr als 1. Mio. Nach Angaben des Hohen Flüchtlingskommissars der Vereinten Nationen beträgt die Gesamtzahl der Flüchtlinge aus der Ukraine mehr als 2,5Mio. Menschne.

In der Nacht auf den 12. März wurden Wasylkiw und Browary, Gebiet Kyjiw, beschossen. Es führte zu den neuen Opfern und Bränden. Die russische Armee beschoss weiter Sewerodonezk und andere Städte im Gebiet Luhansk, die bereits zu 70 % besetzt ist (nach Angaben der Gebietsverwaltung).

In der Nacht wurde Mykolajiw chaotisch beschossen, und nämlich das onkologische Krankenhaus und das Kinderheim in dieser Stadt. Im Zentrum von Tschernihiw ist das Hotel „Ukraina“ infolge des Nachtbeschusses zerstört, die Stadt bleibt ohne Verbindung, Strom, fast ohne fließendes Wasser, Heizung und Gas.

Im Gebiet Sumy wurde der Sommerlager „Sorjanyj“, das in der Nähe des Dorfs Wilschanka liegt, von den russischen Truppen mit 5 Flugbomben bombardiert. Die Zahl der Opfer ist unbekannt. Im Gebiet Charkiw wurde das Zentrum der soziologischen und psychologischen Rehabilitation der Kinder, das im Dorf Scheweliwka liegt, beschossen. Es gibt keine Opfer, weil alle Kinder im Schutzbunker waren. Im Dorf Sloboschansk, das in der Nacht auf den 10. März beschossen wurde, fand man 5 Leichen unter den Trümmern, unter ihnen 2 Kinder, 2 Frauen und 1 Mann. Die Flugbombe traf das zweistöckige Haus.

Mariupol. Die Einwohner der Stadt, die ohne Strom, Gas, Wasser bleiben und 13 Tage lang ständig beschossen werden, kochen Essen auf offenem Feuer in ihren Wohnhöfen Foto: soziale Netzwerke

Mariupol bleibt unter der Blockade, es wird bereits 13 Tage beschossen. Nach Angaben der Stadtverwaltung wurden 1582 Einwohner der Stadt von der russischen Armee, die die Wohnviertel der Stadt ununterbrochen beschießt, getötet. Der humanitäre Korridor wurde nicht organisiert. In der Nacht auf den 11. März berichtete der Präsident der Ukraine Wolodymyr Selenskyj über den Panzerangriff der Russen auf den Ort, wo die Fahrzeugenkolonne mir humanitärer Hilfe fahren sollte.

Am 11. März gelang es mehr als 7 000 Einwohner von Worsel, Butsch, Hostomel, Kosarowytschi im Gebiet Kyjiw zu evakuieren. Die Evakuierung aus anderen Brennpunkten bleibt infolge des ständigen Beschusses weiter unmöglich.

Auf den von der russischen Armee vorläufig besetzten Territorien des Südukraine, die bei der Krim liegen, begannen die Okkupanten mit Arresten und Durchsuchungen der krimtatarischen Aktivisten, sowie der ukrainischen Bürger, die gegen die russische Okkupation sind. Am 11. März entführten die russischen Besetzer den Burgermeister von Melitopol Iwan Fedorow. Mehr als 2 000 Einwohner der Stadt gingen auf die Straßen mit den ukrainischen Flaggen und mit der Anforderung, ihn freizulassen.

Die militärische russische Aggression wird bestimmt schädliche Folgen für die globale Wirtschaft, für das Vertrauen in die Zukunft jeder Europäer haben. Russland stoppt sich nicht, wenn wir gemeinsam sie nicht stoppen.

Das ist nicht unser Krieg, das ist ein Krieg gegen jeden Menschen auf unserem Planeten, auch wenn sie noch nicht durch Bombenanschläge geweckt wird. Stellen Sie sich neben der Ukraine, schützen Sie die Welt mit konkreten Handlungen. Wir sind auf eigenem Grund und Boden, Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit sind mit uns!

Ruhm der Ukraine!

Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

17 dzień krwawej wojny Ukrainy z rosyjskim okupantem. Już 17 dni Rosja brutalnie i cynicznie popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości. Na sumieniu Rosji 775 strzałów rakietami różnego rodzaju po naszych miastach i domach. Liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia z powodu braku kontroli miejsc ostrzału przez aktywne działania bojowe, prowadzone przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Tylko w Mariupolu, który jest w całkowitej izolacji i stale ostrzeliwany, liczba ofiar według wstępnych szacunków wynosi 1582 cywilów. To ludobójstwo w samym sercu Europy. W całej Ukrainie zniszczono 280 placówek oświatowych. 7 milionów dzieci nie mają możliwości edukacji z powodu walk. Liczba dzieci, które opuściły Ukrainę, uciekając przed wojną, przekroczyła 1 milion. To dręczy serce, ale wiemy, że wygramy! Wygramy dla całej Europy, dla wszystkich dzieci na Ziemi!

Doniecki Uniwersytet Narodowy imienia Wasyla Stusa nadal opowiada o przebiegu wojny na Ukrainie. Koledzy, przyjaciele, partnerzy,

– przekażcie te informacje swoim współpracownikom i przyjaciołom, niech cały świat się dowie, co dzieje się naprawdę;

– wspierajcie, czym potraficie tych Ukraińców, którzy pozostają na swojej ziemi do walki z agresorem;

– przekonujcie swoje elity i społeczności, aby wspólnie uczynić Europę bezpiecznym i przyjaznym domem dla obywateli – pomagajcie ukraińskiej armii, udzielajcie pomocy humanitarnej tym, którzy jej potrzebują, zjednoczcie się, aby zachować europejskie wartości.

Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by to zrobić również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje według stanu na 12 marca:

Skutki nalotów w Dnieprze 11 marca. Zdjęcie GU DSNS Ukrainy w obwodzie dniepropietrowskim

Zgodnie z danymi Generalnego Sztabu Ukrainy Siły Zbrojne Ukrainy godnie przeciwstawiają się i powstrzymują ofensywę Federacji Rosyjskiej we wszystkich kierunkach. Wróg w rejonach poleskim, siewierskim, jużno-bugskim ma duże straty i próbuje utrwalić się na wcześniej zdobytych rubieżach. Nie mając możliwości natarcia, co najmniej sześć rosyjskich samolotów Tu-95MS wystrzeliło 10 rakiet po Dnieprze, Łucku i Iwano-Frankiwsku.

Z powodu niepowodzeń w operacjach naziemnych rosyjscy najeźdźcy wzmacniają terrorystyczne metody walki. Do nalotów na ukraińskie miasta, dzielnice mieszkalne, szpitale, szkoły używają broni zabronionej przez prawo międzynarodowe. Istnieją niepodważalne dowody na użycie przez armię rosyjską na Ukrainie zapalająco-burząco-odłamkowaych bomb (OFZAB-500) i broni termobarycznej (“bomb próżniowych”). Ta broń ma “efekt niszczący” i faktycznie zasysa tlen z otaczającego powietrza, aby wytworzyć eksplozję w temperaturze wyższej niż konwencjonalne bomby. UNHCR potwierdziło również użycie przez wojska rosyjskie bomb kasetowych na Ukrainie. W szczególności bomba kasetowa eksplodowała w szpitalu w Ugledarze (obwód doniecki), powodując śmierć 4 osób, 10 zostało rannych. Ponadto broń kasetowa zabiła 9 cywilów, kolejne 37 osób zostało rannych w Charkowie.

Do niszczenia obywateli ukraińskich Rosja wykorzystuje czeczeńskich bojowników Kadyrowa i planuje rzucić na Ukrainę 16 tysięcy najemników z Syrii. Odnotowano liczne przypadki okrucieństw tych najemników na terytorium Ukrainy. Tak więc, w regionie zaporoskim między Jegorówką i Nowosiółką kadyrowcy na czołgu zmiażdżyli samochód Ukrpoczty z dwoma pracownikami, którzy dostarczali emerytury i pocztę. Na miejscu zginęli mężczyzna i kobieta. Świat musi reagować bardzo srogo i szybko na działania terrorystyczne armii Putina. Jeśli nie zostanie zatrzymana, posunie się dalej na zachód i będzie kontynuować swoje zbrodnie nie tylko przeciwko narodowi ukraińskiemu, ale także przeciwko ludności cywilnej krajów europejskich.

Mała Ukrainka zginęła w wyniku rosyjskich nalotów. Zdjęcie Państwowej Służby Ratunkowej.

Mała Ukrainka zginęła w wyniku rosyjskich nalotów. Zdjęcie Państwowej Służby Ratunkowej.

W ciągu zaledwie 16 dni wojny zginęło 70 dzieci, prawie 100 zostało rannych – informuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ta przerażająca liczba nie jest ostateczna z powodu braku możliwości kontroli miejsc przez aktywne działania bojowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Zniszczono 280 placówek oświatowych. Spośród nich 110 – w obwodzie donieckim, 28 –  w sumskim, 17 – w kijowskim. 7 milionów dzieci nie mają możliwości edukacji z powodu walk. Liczba dzieci, które opuściły Ukrainę, uciekając przed wojną, według danych UNICEF, przekroczyła 1 milion. Jak poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców, łączna liczba uchodźców z Ukrainy od 24 lutego przekroczyła już 2,5 miliona osób..

Stanem na ranek 12 marca wskutek nocnych bombowań w Wasylkiwie i Browarach obwodu Kijowskiego powstały nowe ofiary i pożary. Armia rosyjska przeprowadziła zmasowany ostrzał Siewierodoniecka i innych miast obwodu Ługańskiego, który jest już okupowany na 70% (według władz miejscowych).

Mikołajów był wnocy objęty „chaotycznym ogniem”, a pod ostrzałem znalazł się szpital onkologiczny i internat dla dzieci. W centrum Czernihowa hotel „Ukraina” został zniszczony w wyniku nocnych ostrzałów, miasto pozostaje bez komunikacji, elektryczności, prawie bez wody, ogrzewania i gazu.

W rejonie Sum rosyjskie wojsko okupacyjne zrzuciło pięć bomb awiacyjnych na teren obozu dziecięcego „Zorianyi” w pobliżu wsi Wilszanka. Liczba ofiar jest obecnie nieznana. W obwodzie Charkowskim, we wsi Szeweliwka, pod ostrzałem znalazł się Ośrodek Rehabilitacji Socjologiczno-Psychologicznej Dzieci. Podobno dzieci nie zostały skaleczone, ponieważ podczas ostrzału znajdowały się w schronie przeciwbombowym. We wsi Słobożańsk, która znalazła się pod ostrzałem w nocy 10 marca, pod gruzami budynku znaleziono ciała pięciu osób. Wśród zabitych są dwoje dzieci, dwie kobiety i mężczyzna. Bomba uderzyła w piętrowy budynek.

Mariupol. Mieszkańcy, którzy pozostają bez światła, gazu, wody i pod ciągłym ostrzałem przez 13 dni, są zmuszeni gotować jedzenie, którego prawie nie zostało, na otwartych ogniskach na swoich podwórkach. Zdjęcia z portali społecznościowych.

Mariupol pozostaje w całkowitej blokadzie i pod ostrzałem przez 13 dni. Według informacji od władz miejskich 1582 mieszkańców Mariupola zabito przez armię rosyjską, która bezlitośnie ostrzeliwuje osiedla mieszkaniowe. Przez te wszystkie dni „korytarz humanitarny” do obłężonego miasta nie był otwarty. W nocy 11 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski zawiadomił o ataku czołgów Rosjan w miejscu, przez które miał przejeżdżać konwój z pomocą humanitarną. „Mają jasny rozkaz, by przetrzymywać Mariupol jako zakładnika, by się nad nim znęcać” – powiedział.

11 marca udało się ewakuować ponad 7000 mieszkańców Worzela, Buczy, Gostomla, Kozarowiczów obwodu kijowskiego. Ewakuacja z innych miejscowości pozostaje zablokowana z powodu ciągłego ostrzału przez wojska rosyjskie.

Na tymczasowo zajętych przez armię rosyjską terenach południowej Ukrainy sąsiadujących z Krymem rozpoczęły się aresztowania i rewizje w domach działaczy krymskotatarskich, a także wśród ludności ukraińskiej, która sprzeciwia się rosyjskiej okupacji. 11 marca wojska rosyjskie zatrzymały i porwały burmistrza Melitopola Iwana Fiodorowa. Ponad 2000 mieszkańców miasta wzięło udział w wiecu pod ukraińskimi flagami, domagając się jego uwolnienia.

Agresja militarna Rosji będzie miała wpływ na całą globalną gospodarkę, na pewność w dniu jutrzejszym każdego Europejczyka. Rosja nie zatrzyma się, jeśli jej nie zatrzymamy.

To nie jest nasza wojna, ale dotyczy każdego człowieka na planecie, nawet jeśli eksplozje nie budzą go jeszcze w nocy. Stań obok Ukrainy, chroń świat przez konkretne działania! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Le 17eme jour de la guerre sanglante entre l’Ukraine et l’occupant russe. La Russie commet cruellement et cyniquement des crimes contre l’humanité depuis 17 jours. C’est à conscience de la russie 775 lancements de divers types de missiles à nos villes et nos maisons. Le nombre de victimes est même impossible à établir définitivement faute de possibilité d’inspecter les lieux de bombardement, où les forces armées de la russie mènent des hostilités actives. A Marioupol, qui est à  l’isolation complète et constamment bombardé, le nombre de victimes, selon les premières estimations, est de 1 582 civils. C’est un génocide au centre de l’Europe. 280 établissements d’enseignement ont été détruits partout en l’Ukraine. 7 millions d’enfants ne sont pas scolarisés à cause des combats. Le nombre d’enfants qui ont quitté l’Ukraine pour échapper à la guerre a dépassé le million.

Ça brise le cœur, mais on sait qu’on va gagner !

L’Université nationale de Donetsk qui porte le  nom de Vasily Stus continue de parler du cours de la guerre en Ukraine. Collègues, amis, partenaires,

– distribuez ces informations à vos collègues et amis, faites savoir au monde entier ce qui se passe réellement ;

– aidez autant que vous le pouvez les Ukrainiens qui restent  en Ukraine pour combattre l’agresseur ;

– persuadez vos élites et communautés de l’opportunité d’ aider l’armée ukrainienne, apporter une aide humanitaire à ceux qui en ont besoin en Ukraine, s’unir pour défandre les valeurs européennes.

Nous opposons à l’armée russe ! Aidez-nous à le faire dans le ciel ! #CloseSkyOverUkraine Fermez le ciel  de l’Ukraine

Les résultats des frappes aériennes dans le Dniepr le 11 mars. Photo de la direction principale du service national d’urgence de l’Ukraine dans la région de Dnipropetrovsk

Selon l’état-major général de l’Ukraine, les forces de défense ukrainiennes donnent une  rebuffade puissante et freinent l’opération offensive de la russie dans toutes les directions. L’ennemi dans les zones opérationnelles de Polissia,  de Siversk,  de Bug de Sud a des grandes pertes et tente de prendre pied sur des lignes précédemment capturées. Incapables d’attaquer, au moins six avions russes Tu-95MS ont tiré 10 missiles de croisière sur le Dniepr, Loutsk et Ivano-Frankivsk.

En raison des échecs des opérations terrestres, les envahisseurs russes intensifient les méthodes de guerre terroristes. Pour les frappes aériennes sur les villes ukrainiennes, sur les quarteirs urbains, les hôpitaux, les écoles, ils utilisent des armes interdites par le droit international. Il existe des preuves irréfutables de l’utilisation par l’armée russe en Ukraine de bombes inflammatoires à fragmentation de faible précision de bombes à chute libre hautement explosives (OFZAB-500) et de bombes thermobariques (“bombes à vide”).

Ces armes ont un “effet écrasant” et peuvent créer une explosion à plus haute température que les bombes conventionnelles.

L’ONUDC a également confirmé l’utilisation d’armes à sous-munitions par les troupes russes en Ukraine. Une arme à sous-munitions a notamment explosé dans un hôpital de Vougledar (région de Donetsk), tuant 4 personnes et en blessant 10 autres. En outre, les armes à sous-munitions ont tué 9 civils et en ont blessé 37 autres à Kharkiv.

Pour exterminer les paisibles citoyens ukrainiens, la russie utilise les combattants tchétchènes de Kadyrov et prévoit d’envoyer 16 000 mercenaires de Syrie en Ukraine. On avait enregistré de nombreux cas d’atrocités commises par des mercenaires sur le territoire ukrainien. Ainsi, dans la région de Zaporijia, entre les villages Yegorivka et Novoselka, les combattants de Kadyrov ont écrasé une voiture de la Poste ukrainienne avec deux employés livrant des pensions et du courrier par un char. Un homme et une femme sont morts  tout de suite. Le monde doit réagir très sévèrement et rapidement aux actions terroristes de l’armée de poutine. Il l’arreter ici, parce qu’elle peut se déplacer plus à l’ouest et poursuivra ses crimes non seulement contre le peuple ukrainien, mais aussi contre la population civile des pays européens.

Selon le bureau du procureur général d’Ukraine 70 enfants ont été tués, près de 100 ont été blessés pendant 16 jours de guerre. Ce chiffre terrible n’est pas définitif en raison de l’absence de possibilité d’inspecter les lieux de bombardement, où les forces armées de la russie se battent activement.

Une petite fille ukrainienne est morte des frappes aériennes russes. Photo du service d’urgence de l’État.

280 établissements d’enseignement ont été détruits. Parmi eux, 110 – dans la région de Donetsk, 28 – à Soumy, 17 – à Kyїv. 7 millions d’enfants ne sont pas scolarisés à cause des combats. Le nombre d’enfants qui ont quitté l’Ukraine pour échapper à la guerre, selon l’UNICEF, a dépassé  un million. Selon le Haut-Commissariat des Nations Unies pour les réfugiés, le nombre total de réfugiés ukrainiens depuis le 24 février a déjà dépassé 2,5 millions de personnes.

Dès le matin du 12 mars, des frappes aériennes nocturnes ont fait de nouvelles victimes et des incendies à Vasilkiv et Brovary dans la région de Kyїv. L’armée russe a mené un bombardement massif de Severodonetsk  et d’autres villes de la région de Lougansk, qui est déjà occupée à 70 % (selon les autorités locales).

Un hôpital pour cancéreux et un internat pour enfants à Mykolaïv étaient sous le”feu chaotique” cette nuit. Des bombardements nocturnes du centre de Tchernihiv,ont laissé la ville sans communication, électricité, pratiquement sans eau, chauffage et gaz.L’hôtel Ukraine a été détruit.

Dans la région de Soumy, les troupes d’occupation russes ont lancé cinq bombes aériennes sur le territoire du camp d’enfants de Zorianyi, situé près du village Vilshanka. Le nombre de victimes est encore inconnu.

Dans la région de Kharkiv, dans le village de Shevelivka, le Centre de réhabilitation sociologique et psychologique des enfants était sous le bombardement. Les enfants n’ont pas été blessés, car ils se trouvaient dans un abri anti-aérien lors du bombardement. Au village de Slobozhansk, bombardé cette nuit, on a retrouvé les corps de cinq personnes sous les décombres d’une maison. Parmis les morts il y a deux enfants, deux femmes et un homme. Une bombe aérienne a frappé une maison à deux étages.

Marioupol. Les résidents locaux, privés d’électricité, de gaz, d’eau et sous des bombardements constants pendant 13 jours, sont obligés de cuisiner à feu ouvert dans leurs cours. Photo issue des réseaux sociaux.

Marioupol reste completement bloqué et bombardé pendant 13 jours. Selon les autorités de la ville, 1 582 habitants de Marioupol ont été tués par l’armée russe, qui mène un bombardement intesif des quartiers de ville. La viee reste inaccessible pour l’aide humanitaire . Le président ukrainien Volodymyr Zelensky a annoncé que des chars russes ont  attaqué l’endroit où un convoi d’aide humanitaire devait passer. “Ils ont un ordre clair de retenir Marioupol en otage, de terroriser la ville”, a-t-il déclaré.

Le 11 mars, plus de 7 000 habitants de Vorzel, Bucha, Gostomel et Kozarovichi dans la région de Kiev ont été évacués. L’évacuation des autres points chauds reste bloquée en raison des bombardements constants par des troupes russes.

Dans les territoires temporairement occupés par l’armée russe dans le sud de l’Ukraine, du coté de la Crimée, les envahisseurs ont entrepris des arrestations et des perquisitions dans les maisons d’activistes tatars de Crimée, ainsi qu’au sein de la population ukrainienne opposée à l’occupation russe. Le 11 mars, les troupes russes ont arrêté et kidnappé le maire de Melitopol, Ivan Fedorov. Plus de 2 000 habitants de la ville sont descendus dans les rues sous des drapeaux ukrainiens pour exiger sa libération de captivité.

L’agression militaire de la Russie aura des conséquences sur l’ensemble de l’économie mondiale, sur la confiance dans l’avenir de chaque Européen. La Russie ne s’arrêtera pas si nous ne l’arrêtons pas ensemble.

Ce n’est pas seulement notre guerre, il s’agit de chaque personne sur la planète, même si les explosions ne le réveillent pas encore la nuit. Tenez-vous aux côtés de l’Ukraine, protégez le monde à l’aide  des actions concrètes ! Nous sommes sur notre propre terre et la vérité, la victoire et l’indépendance sont de notre coté ! Vive l’Ukraine!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас