Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 27.04.2022

#СтусівськийПроВійну 27.04.2022

Жінка евакуюється до польського міста Перемишль і прощається зі своїм чоловіком. Igor Tkachenko / Reuters

63й день повномаштабної війни в Україні. росія продовжує наступ з метою встановлення повного контролю над Донбасом та відкриття сухопутного коридору в Крим. Агресор також намагається дестабілізувати ситуацію у Придністров’ї та втягнути у війну Молдову, що робить загрозу бойових дій все ближчою до кордонів Євросоюзу. Під постійними ракетними ударами залишаються Харків, прифронтові Дніпро, Запоріжжя та Миколаїв. У Маріуполі продовжуються масовані обстріли та блокування українських підрозділів у районі “Азовсталі” – останньої непідконтрольної росіянам території в захопленому місті.  В Херсоні російські військові розганяють із зброєю та сльозогінним газом мітинги протесту проти окупації. Кожен з нас сьогодні воїн, який веде боротьбу на своєму фронті. Адже знаємо, що ми боремося за свою Незалежність, Свободу та Мирне небо над головою усього світу. Допоможіть нам у цій боротьбі #ArmUkraineNow Кожне слово, кожна підтримка, кожний вчинок важливі! Станьте поруч із нами! #StandWithUkraine

Цифри дня:

 • Станом на 25 квітня з країни вже виїхало понад 5 мільйонів людей. Кожен шостий українець за час війни став внутрішньо переміщеною особою. За прогнозами, через війну, Україну будуть змушені залишити 8,3 мільйона людей. (дані ООН)
 • Понад 16 тисяч громадян України вважаються зниклими безвісти (омбудсмен Людмила Денісова).
 • Станом на ранок 27 квітня 2022 року понад 610 дітей постраждали в Україні внаслідок збройної агресії рф: 217 дітей загинули та понад 393 поранені (Офіс Генпрокурора)
 • росія з початку війни випустила Україною вже понад 1300 ракет повітряного, морського і наземного базування (Міністерство оборони України).

Українська Армія та Народ продовжують відчайдушно боротися із російським агресором, для кого немає нічого святого. Ми закликаємо увесь цивілізований світ виступити проти війни та допомогти Україні! Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine.

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на 27 квітня:

Уламки ракет, зібрані українськими рятувальниками після обстрілу Харкова. Sergey Bobok / AFP

росія намагається дестабілізувати ситуацію у Придністров’ї та втягнути у війну Молдову. Ще 22 квітня у міноборони рф заявили, що  завданням російських військ на другому етапі «спецоперації» в Україні буде «встановлення повного контролю над Донбасом та Південною Україною» — вихід у невизнану Придністровську республіку, «де також наголошуються на фактах утисків російськомовного населення». Українське командування фіксує дедалі більше випадків провокацій у Придністров’ї та поширення фейків про спроби України нібито завдати превентивних ударів по невизнаній республіці.. Тим часом росія ракетними ударами знищила міст із Білгород-Дністровського району у бік Одеси, що забезпечує єдиний залізничний та один із двох автомобільних шляхів проїзду між двома частинами Одеської області, розділеними Дністровським лиманом.

ХАРКІВ. росія продовжує завдавати авіаударів та вражати артилерією Харків, на Ізюмському напрямку веде наступ у напрямку Барвінкового. Військові рф зайняли населені пункти Заводи та околицю Великої Камишевахи. У Харкові  внаслідок останніх обстрілів троє людей загинули, ще семеро отримали поранення.

Ліман, Донецька область. 12-річна Єлизавета зі своїм котом ховається у підвалі під час обстрілу. Leo Correa/AP

ПРИФРОНТОВІ РЕГІОНИ. У Запорізькій області дві російські ракети потрапили до інфраструктурних об’єктів одного з підприємств, третя вибухнула в повітрі. Є загиблий та поранений. На  Дніпропетровщині обстріляли Зеленодольську громаду на південь від Кривого Рогу. Під удар потрапили крупний елеватор та енергетична інфраструктура. У Миколаєві, що також перебуває під постійними обстрілами,  проблему із центральним водопостачанням наразі вирішити практично неможливо. За словами губернатора В.Кіма, місце, де перебитий водогін перебуває фактично в зоні бойових дій. Відправити туди ремонтну бригаду неможливо.

ДОНБАС. На Донецькому напрямку війська рф ведуть активні дії практично вздовж усієї лінії зіткнення. Їхня мета – взяти під повний контроль Попасну, Рубіжне та розвивати наступи на Лиман, Сєвєродонецьк та Слов’янськ.  Голова Луганської ОВ Сергій Гайдай заявив, що під завалами житлового будинку в Попасній після обстрілу загинули троє людей. Наразі, за його словами, у місті ведуться вуличні бої.  Вранці 27 квітня росіяни завдали авіаудару по Горській громаді, район продовжує обстрілюватися з “Градів” та артилерії. Зафіксовано багато руйнувань, згоріла електропідстанція. Як мінімум одна людина загинула. Ракетні удари було завдано по Авдіївці: пошкоджено міську лікарню, школу та житлові багатоквартирні будинки.

Ліман, Донецька область. Вирва від снаряда, що потрапив у підвал житлового будинку. Внаслідок цього удару була вбита восьмирічна дівчинка. Leo Correa / AP

У МАРІУПОЛІ продовжуються масовані обстріли та блокування українських підрозділів у районі “Азовсталі” – останньої непідконтрольної росіянам території в захопленому місті.  Більшість повітряних ударів по Маріуполю росія наносить некерованими вільно падаючими бомбами. Ця зброя скорочує здатність до ефективного розрізнення цілей під час завдання ударів, що збільшує ризик цивільних жертв. За даними військових полку «Азов», що ховаються на комбінаті разом із мирними жителями, за останню добу російська армія завдала 35 ударів з повітря, внаслідок чого спалахнув один із цехів. Повідомляється про постраждалих. «Ми у критичному становищі під постійними обстрілами та бомбардуваннями, хлопці голодують, багато поранених… Лікарі оперують день і ніч у приміщеннях, де неможливо нормально навіть жити, не кажучи про хірургію», — розповів лікар, який зараз перебуває на «Азовсталі». Він попросив забезпечити військовим та цивільним, що ховаються на заводі, «гарантовані зелені коридори або виїзд до третьої країни».

Удари по металургійному комбінату «Азовсталь», Маріуполь. Фото Azov

ПІВДЕНЬ УКРАЇНИ.  Російські війська повністю блокують виїзд із Мелітополя для проведення “призовної кампанії”, повідомляє Запорізька обласна військова адміністрація. Мешканці Мелітополя почали отримувати SMS-повідомлення від загарбників з вимогою повідомити їх про заплановану евакуацію мирних жителів. Крім того, за словами місцевих жителів, загарбники ходили від будинку до будинку, шукали зброю та учасників АТО, конфісковували цінності та будівельні матеріали, викрадали автомобілі та використовували їх у особистих цілях.

У Херсоні місцеві жителі сьогодні вийшли на мітинг на підтримку України та проти проведення у галузі референдуму про створення так званої «Херсонської народної республіки». За повідомленнями в соцмережах, російські військові не дали провести акцію, застосувавши сльозогінний газ та світлошумові шашки.

Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

A woman evacuates to the Polish city of Peremyshl and says goodbye to her husband. Igor Tkachenko / Reuters

There is the 63rd day of the full-scale war in Ukraine. russia continues its offensive to establish complete control of Donbas and open a land corridor to Crimea. The aggressor is also trying to destabilise the situation in Transnistria and drag Moldova into the war. It brings the threat of hostilities closer to the borders of the European Union. Frontline Kharkiv, Dnipro, Zaporizhzhia and Mykolayiv remain under constant missile attacks. In Mariupol, massive shelling and blockading of Ukrainian units around Azovstal, the last non-russian-controlled territory in the seized city, continues. In Kherson, the russian military disperses anti-occupation rallies with guns and tear gas. Each of us today is a warrior fighting on our own front. We know that we are fighting for our Independence, our Freedom and the Peaceful skies over the world’s head. Please help us in this fight #ArmUkraineNow

Every word, every support, every action is important! Stand with us! #StandWithUkraine

Figures of the day:

 • More than 5 million people have already left the country on April 25. Every sixth Ukrainian has become an internally displaced person during the war. It is predicted that 8.3 million people will be forced to leave Ukraine because of the war (the UN data).
 • More than 16,000 Ukrainian citizens have been reported missing (Ombudsman Lyudmyla Denisova).
 • As of the morning of April 27 2022, more than 610 children were affected in Ukraine as a result of armed Russian aggression: 217 children were killed and more than 393 injured (Office of the Prosecutor General)
 • russia has already fired more than 1,300 air, sea and land-based missiles at Ukraine since the war started (Ukrainian Defence Ministry).

The Ukrainian Army and People continue to fight desperately against the russian aggressor, for whom nothing is sacred. We call on the entire civilised world to stand against the war and help Ukraine! We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine. 

What’s important to know about the situation in Ukraine as of April 27:

Rocket debris collected by Ukrainian rescuers after the shelling of Kharkiv. Sergey Bobok/AFP

russia is trying to destabilise the situation in Transnistria and drag Moldova into the war. As early as April 22, the russian defence ministry said that the task of russian troops in the second stage of the “special operation” in Ukraine would be to “establish full control over Donbas and southern Ukraine” and to access the unrecognised Transnistrian republic, “where there is also evidence of harassment of the russian-speaking population”. The Ukrainian command has recorded increasing provocations in Transnistria and the spread of fakes about Ukraine’s allegedly attempts to launch preventive strikes against the unrecognised republic. Meanwhile, russia’s missile strikes destroyed a bridge from the Belgorod-Dnistrovskiy district towards Odessa, which provides the only railway and one of two road routes between the two parts of the Odessa region divided by the Dniester estuary.

KHARKIV. russia continues airstrikes and artillery strikes against Kharkiv, with the Izyum direction leading to an offensive in the direction of Barvenkove. The russian military has occupied the settlements of Zavody and the outskirts of Bolshaya Kamyshevakha. Three people were killed and seven others injured in Kharkiv due to the latest shelling.

Liman, Donetsk region. Yelizaveta, 12, and her cat hiding in the basement during shelling. Leo Correa/AP.

FRONTLINE REGIONS. In the Zaporizhzhya region, two russian missiles hit the infrastructure facilities, while a third exploded in mid-air. There are dead and wounded. In the Dnipropetrovsk region, the Zelenodolska community in the south of Kryvyi Rih was shelled. A large grain elevator and energy infrastructure were hit. In Mykolaiv, also under constant shelling, the problem with the central water supply is now almost impossible to solve. According to Governor Kim, the place where the water supply line was broken is actually in the combat zone. It is impossible to send a repair team there.

DONBAS. In the Donetsk direction, russian troops are active along almost the entire contact line. They aim to take complete control of Popasna and Rubizhne and develop offensives against Liman, Severodonetsk and Sloviansk. The head of the Luhansk regional administration, Serhiy Haidai, said three people were killed under the rubble of a residential building in Popasna after shelling. He added that street battles were taking place in the city. On the morning of April 27, the russians launched an airstrike on the Girska community, and the area continues to be shelled with Grad missiles and artillery. Numerous destructions were recorded, and an electricity substation burned down. At least one person was killed. Rocket attacks were launched against Avdiivka: the city hospital, a school and residential apartment buildings were damaged.

Liman, Donetsk region. A shell of vomit hit the basement of an apartment building. An eight-year-old girl was killed in the impact. Leo Correa/AP

MARIUPOL. Massive shelling and blockade of Ukrainian units near Azovstal, the last non-russian-controlled area in the seized city, continues. Unguided free-falling bombs carry out most russian airstrikes on Mariupol. These weapons reduce the ability to effectively distinguish targets during strikes, which increases the risk of civilian casualties. According to the Azov military regiment hiding at the combine and civilians, the russian army has carried out 35 airstrikes in the past 24 hours, causing one of the workshops to burst into flames. Casualties have been reported. “We are in a critical situation under constant shelling and bombardment, and the guys are starving, there are many wounded… Doctors are operating day and night in rooms where it is impossible even to live, let alone have surgery,” said a doctor who is now at Azovstal. He asked for “guaranteed green corridors or exit to a third country” for the military and civilians hiding at the plant.

SOUTH OF UKRAINE. russian troops are completely blocking the exit from Melitopol for the conscription campaign, the Zaporizhzhya regional military administration reports. Residents of Melitopol have started receiving SMS messages from the invaders demanding to know about the planned evacuation of civilians. In addition, according to residents, the invaders went from house to house looking for weapons, confiscated valuables and construction materials, stole cars and used them for personal purposes.

Strikes on Azovstal steel plant, Mariupol. Photo by Azov

In Kherson, residents today attended a rally in support of Ukraine and against a referendum on establishing the so-called “Kherson People’s Republic”. According to reports on social networks, the russian military prevented the rally by using tear gas and stun grenades.

Today, we are proud of everyone who is bringing our joint Victory over the enemy closer with their actions, words, or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Die Frau wird in die polnische Stadt Przemyśl evakuiert und verabschiedet sich von ihrem Mann. Igor Tkachenko / Reuters

Der dreiundsechzigste Tag des umfassenden Krieges in der Ukraine. Russland setzt seine Offensive fort, um die vollständige Kontrolle über Donbass zu erlangen und einen Landkorridor zur Krim zu öffnen. Die Russen versuchen auch, die Situation in Transnistrien zu destabilisieren und Moldawien in den Krieg zu ziehen, wodurch die Gefahr von Feindseligkeiten näher an die Grenzen der EU rückt. Charkiw, die Frontliniestädten Dnipro, Saporischschja und Mykolajiw werden ständig von Raketen beschossen. Der massive Beschuss und die Blockade ukrainischer Soldaten im Asow-Stahl, dem letzten von Russland unkontrollierten Gebiet in der besetzten Stadt, werden in Mariupol fortgesetzt. In Cherson zerstreut das russische Militär Anti-Besatzungs-Kundgebungen mit Waffen und Tränengas. Jeder von uns ist heute ein Krieger, der an eigener Front kämpft. Wir wissen, dass wir für unsere Unabhängigkeit, Freiheit und Frieden auf der ganzen Welt kämpfen. Helfen Sie uns in diesem Kampf #ArmUkraineNow Jedes Wort, jede Unterstützung, jede Tat ist wichtig! Stehen Sie mit uns! #StandWithUkraine

Zahlen des Tages:

 • Am 25. April hatten bereits mehr als 5 Millionen Menschen das Land verlassen. Jeder sechste Ukrainer wurde während des Krieges intern vertrieben. Prognosen zufolge werden 8,3 Millionen Menschen aufgrund des Krieges gezwungen sein, die Ukraine zu verlassen. (UN-Daten)
 • Mehr als000 ukrainische Staatsbürger werden vermisst (Ombudsfrau Ljudmyla Denisowa)
 • Am Morgen des April 2022 wurden in der Ukraine mehr als 610 Kinder infolge der bewaffneten Aggression der Russischen Föderation verletzt: 217 Kinder wurden getötet und mehr als 393 verletzt (Generalstaatsanwaltschaft)
 • Russland hat seit Beginn des Krieges mehr als 1.300 luft-, see- und bodengestützte Raketen auf die Ukraine abgefeuert (Verteidigungsministerium der Ukraine)

Die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen weiterhin heldenhaft gegen Russland, dem nichts heilig ist. Wir rufen die gesamte zivilisierte Welt auf, sich gegen den Krieg zu stellen und der Ukraine zu helfen! Wir werden sie auf der Erde zerstören! Helfen Sie uns auch im Himmel dabei! #CloseSkyOverUkraine. 

Situation in der Ukraine am 27. April:

Raketenwrack, das von ukrainischen Rettern nach dem Beschuss von Charkiw gesammelt wurde Sergej Bobok / AFP

Russland versucht, die Lage in Transnistrien zu destabilisieren und Moldawien in den Krieg zu ziehen. Am 22. April erklärte das russische Verteidigungsministerium, die Aufgabe der russischen Truppen in der zweiten Phase der „Sonderoperation“ in der Ukraine sei es, „die volle Kontrolle über den Donbass und die Südukraine zu erlangen“ – in die nicht anerkannte Republik Transnistrien einzudringen, “wo auch die Tatsachen der Unterdrückung der russischsprachigen Bevölkerung betont werden”. Die ukrainischen Streitkräfte verzeichnen immer mehr Fälle von Provokationen in Transnistrien und die Verbreitung von Fälschungen über die Versuche der Ukraine, angeblich Präventivschläge gegen die nicht anerkannte Republik durchzuführen. Russland feuerte unterdessen Raketen auf eine Brücke vom Bezirk Bilhorod-Dnistrowskyj nach Odessa ab, die eine einzige Eisenbahn und eine von zwei Autobahnen zwischen zwei Teilen der Oblast Odessa bietet, die durch die Dnister-Liman getrennt sind.

 CHARKIW. Russland schlägt weiterhin mit Artillerie auf Charkiw ein und rückt in Richtung Izsjum und Barwinkowe vor. Das russische Militär besetzte die Siedlungen Savody und den Stadtrand von Welyka Kamyschewakha. In Charkiw wurden bei dem letzten Beschuss drei Menschen getötet und sieben weitere verletzt.

Lyman, Oblast Donezk. Die 12-jährige Lisa und ihre Katze verstecken sich während des Beschusses im Keller. Leo Correa / AP

FRONTREGIONEN. In der Oblast Saporischschja trafen zwei russische Raketen die Infrastruktur eines der Unternehmen, das dritte explodierte in der Luft. Es gibt Tote und Verwundete. In der Oblast Dnipropetrowsk wurde Selenodolsk südlich von Kryvyj Rih beschossen. Ein großer Getreidespeicher und Energieinfrastruktur wurden getroffen. In Mykolajiw, das ebenfalls unter Dauerbeschuss steht, ist das Problem mit der zentralen Wasserversorgung derzeit kaum zu lösen. Laut Gouverneur W. Kim befindet sich der Ort, an dem das unterbrochene Wasserversorgungssystem tatsächlich in der Kampfzone liegt. Es ist unmöglich, eine Reparaturmannschaft dorthin zu schicken.

DONBASS. In Richtung Donezk führen russische Truppen fast entlang der gesamten Kontaktlinie aktive Operationen durch. Ihr Ziel ist es, die volle Kontrolle über Popasna, Rubischne zu übernehmen und Angriffe auf Lyman, Sjewjerodonezk und Slowjansk zu entwickeln. Drei Menschen starben unter den Trümmern eines Wohnhauses in Popasna, sagte der Leiter der Militär- und Zivilverwaltung von Luhansk, Serhij Haidaj. Derzeit finden laut ihm Straßenkämpfe in der Stadt statt. Am Morgen des 27. April starteten die Russen einen Luftangriff auf Hirske, und das Gebiet wird weiterhin von BM-21 und andere Artillerie beschossen. Viele Zerstörungen wurden registriert, das Umspannwerk brannte nieder. Mindestens eine Person wurde getötet. Auf Avdijiwka wurden Raketenangriffe abgefeuert: Das städtische Krankenhaus, die Schule und die Wohngebäude wurden beschädigt.

Lyman, Oblast Donezk. Trichter eines Projektils, das den Keller eines Mehrfamilienhauses traf. Bei dem Absturz kam ein achtjähriges Mädchen ums Leben. Leo Correa / AP

Der massive Beschuss und die Blockade ukrainischer Streitkräfte im Asow-Stahl, dem letzten von Russland unkontrollierten Gebiet in der besetzten Stadt, werden in MARIUPOL fortgesetzt. Russland schlägt die meisten seiner Luftangriffe auf Mariupol mit unkontrollierten frei fallenden Bomben. Diese Waffen verringern die Fähigkeit, beim Schlagen effektiv zwischen Zielen zu unterscheiden, was das Risiko ziviler Opfer erhöht. Nach Angaben des Asow-Regiments, das sich zusammen mit Zivilisten im Werk versteckt, hat die russische Armee in den letzten 24 Stunden 35 Mal aus der Luft zugeschlagen, wodurch einer der Läden explodierte. Opfer werden gemeldet. „Wir befinden uns in einer kritischen Situation unter ständigem Beschuss und Bombenangriffen, die Jungen verhungern, viele sind verletzt … Ärzte operieren Tag und Nacht in Räumen, in denen es unmöglich ist, normal zu leben, ganz zu schweigen von Operationen“, sagte ein Arzt, der sich jetzt befindet im Azow-Stahl. Er forderte, den Militärs und Zivilisten, die sich in der Anlage verstecken, “garantierte grüne Korridore oder Reisen in ein Drittland” zu gewähren.

SÜDEN DER UKRAINE. Russische Truppen blockieren nach Angaben der regionalen Militärverwaltung von Saporischschja die Ausfahrt aus Melitopol für eine “Wehrpflichtkampagne”. Die Bewohner von Melitopol begannen, SMS-Nachrichten von den Eindringlingen zu erhalten, in denen sie aufgefordert wurden, sie über die geplante Evakuierung von Zivilisten zu informieren. Darüber hinaus gingen die Eindringlinge nach Angaben der Anwohner von Haus zu Haus, suchten nach Waffen und Teilnehmern der Anti-Terror-Operation, beschlagnahmten Wertgegenstände und Baumaterialien, stahlen Autos und benutzten sie für persönliche Zwecke.

Streiksauf Azow-Stahl. Mariupol. Foto von Asow

In Cherson nahmen die Einheimischen heute an einer Kundgebung zur Unterstützung der Ukraine und gegen die Abhaltung eines Referendums über die Gründung der sogenannten “Volksrepublik Cherson” teil. Laut Sozialnetzwerken ließ das russische Militär die Durchführung der Aktion nicht zu, indem es Tränengas und Licht- und Lärmgranaten einsetzte.

Heute sind wir stolz auf jeden, der durch die Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringt! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Kobieta zostaje ewakuowana do polskiego Przemyśla i żegna się z mężem. Igor Tkachenko / Reuters

63. dzień wojny na pełną skalę na Ukrainie. Rosja kontynuuje ofensywę w celu uzyskania pełnej kontroli nad Donbasem i otwarcia lądowego korytarza na Krym. Agresor stara się także destabilizować sytuację w Naddniestrzu i wciągnąć Mołdawię do wojny, zwiększając ryzyko działań wojennych blisko granic UE. Charków, przyfrontowy Dnipro, Zaporoże i Mikołajew pozostają pod ciągłymi ostrzałami rakietowymi. W Mariupolu trwa masowy ostrzał i blokada ukraińskich jednostek w rejonie Azowstalu, ostatnim niekontrolowanym przez Rosjan terytorium w okupowanym mieście. W Chersoniu wojskowi rosyjscy rozpędzają antyokupacyjne wiece za pomocą broni i gazu łzawiącego. Każdy z nas jest dzisiaj wojownikiem, który walczy na swoim froncie. Przecież wiemy, o co walczymy – o przyszłość naszych dzieci, wolność i spokojne niebo nad całym światem. Prosimy o pomoc w tej walce #ArmUkraineNow Każde słowo, wsparcie i działanie jest ważne! Stań obok nas w tej walce! #StandWithUkraine

Dane statystyczne:

 • Według stanu na 25 kwietnia kraj opuściło już ponad 5 mln osób. W czasie wojny co szósty Ukrainiec został przesiedleńcem wewnętrznym. Według prognoz, z powodu wojny 8,3 mln ludzi zostanie zmuszonych do opuszczenia Ukrainy. (dane ONZ)
 • Zaginęło ponad 16 000 obywateli Ukrainy (informacja ombudsmana Ludmiły Denisowej).
 • Ponad 610 dzieci zostało ofiarami zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej według stanu na 27 kwietnia: 217 dzieci zginęło, ponad 393 zostało rannych (podaje Prokuratura Generalna)
 • Od początku wojny Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 1300 rakiet powietrznych, morskich i naziemnych (dane Ministerstwa Obrony Ukrainy).

Wojsko i naród ukraiński nadal zaciekle walczą z rosyjskim agresorem, dla którego nie   istnieje nic świętego. Wzywamy cały cywilizowany świat, aby przeciwstawiał się wojnie i wspierał Ukrainę! Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje według stanu na 27 kwietnia:

Wraki rakiet zebrane przez ukraińskich ratowników po ostrzale Charkowa Sergey Bobok / AFP

Rosja usiłuje destabilizować sytuację w Naddniestrzu i wciągnąć Mołdawię do wojny. 22 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zadaniem wojsk rosyjskich w drugim etapie „operacji specjalnej” na Ukrainie będzie „ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą” i wkroczenie do nieuznawanej republiki naddniestrzańskiej. Ukraińskie dowództwo odnotowuje coraz więcej przypadków prowokacji w Naddniestrzu i rozpowszechniania fałszerstw o ​​próbach przeprowadzenia przez Ukrainę rzekomych uderzeń prewencyjnych na nieuznawaną republikę. Tymczasem Rosjanie uderzeniem rakietowym zniszczyli most z Biełgorodu-Dniestrowskiego w kierunku Odessy, co zapewnia jedyny tor kolejowy i jedną z dwóch dróg między dwiema częściami obwodu odesskiego, oddzielonymi ujściem Dniestru.

CHARKÓW. Rosja nadal atakuje i uderza w Charków z artylerii, a z Iziumu posuwa się w kierunku Barwinkowego. Wojsko rosyjskie zajęło miejscowość Zawody i przedmieścia Wielkiej Kamyszewachy. W Charkowie podczas ostatniego ostrzału zginęły trzy osoby, a siedem innych zostało rannych.

Łyman, obwód doniecki. 12-letnia Elżbieta i jej kot ukrywają się w piwnicy podczas ostrzału. Leo Correa / AP

REGIONY PRZYFRONTOWE. W obwodzie zaporoskim dwa rosyjskie pociski uderzyły w infrastrukturę jednego z przedsiębiorstw, trzeci eksplodował w powietrzu. Są zabici i ranni. W obwodzie dniepropietrowskim ostrzelano Zełenodolsk na południe od Krywego Rogu. Trafiono w duży elewator i infrastrukturę energetyczną. W Mikołajewie, który również jest pod ciągłym ostrzałem, problem z centralnym zaopatrzeniem w wodę jest na razie prawie niemożliwy do rozwiązania. Według gubernatora W. Kima miejsce gdzie został przerwany system wodociągowy, znajduje się faktycznie w strefie walk, z związku z czym wysłanie tam ekipy naprawczej jest niemożliwe. 

DONBAS. Na kierunku donieckim wojska rosyjskie prowadzą aktywne działania prawie na całej linii starcia. Ich celem jest przejęcie pełnej kontroli nad Popasną, Rubiżnym oraz przeprowadzenie ataków na Łyman, Sewerodonieck i Słowiańsk. Szef łuhańskiego wojskowego departamentu regionalnego Sergij Gajdaj poinformował, że wskutek ostrzału w Popasnej trzy osoby zginęły pod gruzami bloku mieszkalnego. Według jego słów, obecnie w mieście toczą się walki uliczne. 27 kwietnia rano Rosjanie uderzyli w Girskie, wówczas terytorium jest nadal ostrzeliwane przez „Grady” i artylerię. Odnotowano wiele rujnacji, spłonęła stacja elektroenergetyczna. Co najmniej jedna osoba zginęła. Awdijewka została ostrzelana rakietami: uszkodzono szpital miejski, szkołę i budynki mieszkalne.

Łyman, obwód doniecki. Lejek od pocisku, który uderzył w piwnicę budynku mieszkalnego. W katastrofie zginęła ośmioletnia dziewczynka. Leo Correa / AP

W MARIUPOLU trwają masowe ostrzały i blokada ukraińskich jednostek w rejonie Azowstalu, ostatniego niekontrolowanego przez Rosjan terenu w okupowanym mieście. Większość swoich nalotów na Mariupol Rosja wykonuje niekontrolowanymi, swobodnie spadającymi bombami, co zmniejsza zdolność skutecznego rozróżniania celów podczas uderzenia i zwiększa ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej. Jak informuje pułk „Azov”, który ukrywa się w zakładzie wraz z ludnością cywilną, armia rosyjska w ciągu ostatnich 24 godzin uderzyła z powietrza 35 razy, w wyniku czego eksplodowała jedna z hal. Zgłoszono o ofiarach. „Znajdujemy się w krytycznej sytuacji pod ciągłym ostrzałem i bombardowaniem, chłopcy się głodzą, wielu jest rannych… Lekarze operują dzień i noc w pomieszczeniach, w których nie da się normalnie żyć, nie mówiąc już o operacjach” – powiedział lekarz, który jest teraz na Azowstalu. Poprosił o zapewnienie „gwarantowanych zielonych korytarzy lub wyjazdu do państw trzecich” dla ukrywających się w zakładzie wojskowych i cywilów.

POŁUDNIE UKRAINY. Według informacji Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej wojska FR całkowicie blokują wyjazd z Melitopola z powodu przeprowadzenia „kampanii poborowej”. Mieszkańcy Melitopola zaczęli otrzymywać od najeźdźców SMS-y z żądaniem poinformowania ich o planowanej ewakuacji ludności cywilnej. Ponadto, jak informują lokalni mieszkańcy, okupanci chodzą od domu do domu, szukając broni i uczestników operacji antyterrorystycznej, konfiskując kosztowności i materiały budowlane, wykradając samochody i wykorzystując je do celów osobistych.

Ataki na hutę „Azowstal”. Mariupol. Zdjęcie „Azov”

Dzisiaj w Chersoniu miejscowi mieszkańcy udali się na wiec proukraiński przeciwko przeprowadzeniu referendum w celu utworzenia tak zwanej „Chersońskiej Republiki Ludowej”. Według doniesień mediów społecznościowych, rosyjskie wojsko nie pozwoliło na przeprowadzenie akcji, używając gazu łzawiącego i granatów hukowo-błyskowych.

Dziś jesteśmy dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne zwycięstwo nad wrogiem! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

  #StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Une femme évacue vers la ville polonaise de Peremyshl et dit au revoir à son mari. Igor Tkachenko / Reuters

Le 63e jour de guerre à grande échelle en Ukraine. la russie poursuit son offensive pour établir le contrôle total du Donbass et ouvrir un corridor terrestre vers la Crimée. L’agresseur tente également de déstabiliser la situation en Transnistrie et d’entraîner la Moldavie dans la guerre. Elle rapproche la menace d’hostilités des frontières de l’Union européenne. Frontline Kharkiv, Dnipro, Zaporizhzhia et Mykolayiv restent sous des attaques de missiles constantes. À Marioupol, les bombardements massifs et le blocus des unités ukrainiennes autour d’Azovstal, le dernier territoire non contrôlé par la Russie dans la ville saisie, se poursuivent. A Kherson, l’armée russe disperse les rassemblements anti-occupation avec des fusils et des gaz lacrymogènes. Chacun de nous livre ses propres batailles sur nos fronts. Nous savons ce pour quoi nous nous battons – l’indépendance, la liberté et un ciel paisible au-dessus de la tête du monde. S’il vous plaît, aidez-nous dans ce combat #ArmUkraineNow.

Chaque mot, chaque soutien, chaque action compte ! Restez avec nous! #StandWithUkraine

Chiffres du jour :

 • Plus de 5 millions de personnes ont déjà quitté le pays le 25 avril. Un Ukrainien sur six est devenu une personne déplacée pendant la guerre. On prévoit que 8,3 millions de personnes seront forcées de quitter l’Ukraine à cause de la guerre (données de l’ONU).
 • Plus de 16 000 citoyens ukrainiens ont été portés disparus (Ombudsman Lyudmyla Denisova).
 • Au matin du 27 avril 2022, plus de 610 enfants ont été touchés en Ukraine à la suite de l’agression armée russe : 217 enfants ont été tués et plus de 393 blessés (Bureau du Procureur général)
 • la russie a déjà tiré plus de 1 300 missiles aériens, maritimes et terrestres sur l’Ukraine depuis le début de la guerre (ministère ukrainien de la Défense).

L’armée ukrainienne et le peuple continuent de combattre courageusement l’agresseur russe, pour qui il n’y a rien de sacré. Nous appelons le monde civilisé tout entier à s’opposer à la guerre et à aider l’Ukraine ! Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre ! Aidez-nous à faire cela dans le  ciel ! #CloseSkyOverUkraine.

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine au 27 avril :

Débris de roquettes récupérés par les sauveteurs ukrainiens après le bombardement de Kharkiv. Sergueï Bobok/AFP

la russie tente de déstabiliser la situation en transnistrie et d’entraîner la moldavie dans la guerre. Dès le 22 avril, le ministère russe de la Défense a déclaré que la tâche des troupes russes dans la deuxième phase de “l’opération spéciale” en Ukraine serait “d’établir un contrôle total sur le Donbass et le sud de l’Ukraine” et d’accéder à la république transnistrienne non reconnue, “où il existe également des preuves de harcèlement de la population russophone”. Le commandement ukrainien a enregistré des provocations croissantes en Transnistrie et la propagation de faux sur les prétendues tentatives de l’Ukraine de lancer des frappes préventives contre la république non reconnue. Pendant ce temps, les frappes de missiles russes ont détruit un pont du district de Belgorod-Dnistrovskiy vers Odesa, qui fournit le seul chemin de fer et l’un des deux itinéraires routiers entre les deux parties de la région d’Odesa divisées par l’estuaire du Dniestr.

KHARKIV. la russie poursuit ses frappes aériennes et d’artillerie contre Kharkiv, la direction d’Izyum menant à une offensive en direction de Barvenkove. L’armée russe a occupé les colonies de Zavody et la périphérie de Bolshaya Kamyshevakha. Trois personnes ont été tuées et sept autres blessées à Kharkiv lors du dernier bombardement.

Liman, région de Donetsk. Yelizaveta, 12 ans, et son chat cachés au sous-sol pendant les bombardements. Léo Corréa/AP.

RÉGIONS DE PREMIÈRE LIGNE. Dans la région de Zaporizhzhya, deux missiles russes ont touché les infrastructures, tandis qu’un troisième a explosé en l’air. Il y a des morts et des blessés. Dans la région de Dnipropetrovsk, la communauté de Zelenodolska au sud de Kryvyi Rih a été bombardée. Un grand élévateur à grains et une infrastructure énergétique ont été touchés. À Mykolaïv, également sous les bombardements constants, le problème de l’approvisionnement central en eau est désormais presque impossible à résoudre. Selon le gouverneur Kim, l’endroit où la conduite d’approvisionnement en eau a été brisée se trouve en fait dans la zone de combat. Il est impossible d’y envoyer une équipe de réparation.

DONBAS. Dans la direction de Donetsk, les troupes russes sont actives sur presque toute la ligne de contact. Ils visent à prendre le contrôle total de Popasna et Rubizhne et à développer des offensives contre Liman, Severodonetsk et Sloviansk. Le chef de l’administration régionale de Lougansk, Serhiy Haidai, a déclaré que trois personnes avaient été tuées sous les décombres d’un immeuble résidentiel à Popasna après un bombardement. Il a ajouté que des batailles de rue avaient lieu dans la ville. Le matin du 27 avril, les Russes ont lancé une frappe aérienne sur la communauté de Girska, et la zone continue d’être bombardée de missiles Grad et d’artillerie. De nombreuses destructions sont enregistrées et une sous-station électrique incendiée. Au moins une personne a été tuée. Des attaques à la roquette ont été lancées contre Avdiivka : l’hôpital de la ville, une école et des immeubles résidentiels ont été endommagés.

Liman, région de Donetsk. Une carapace de vomi a touché le sous-sol d’un immeuble. Une fillette de huit ans a été tuée dans l’impact. Léo Correa/AP

MARIUPOL. Les bombardements massifs et le blocus des unités ukrainiennes près d’Azovstal, la dernière zone non contrôlée par la Russie dans la ville saisie, se poursuivent. Les bombes à chute libre non guidées effectuent la plupart des frappes aériennes russes sur Marioupol. Ces armes réduisent la capacité de distinguer efficacement les cibles pendant les frappes, ce qui augmente le risque de pertes civiles. Selon le régiment militaire d’Azov qui se cache près de la moissonneuse-batteuse et des civils, l’armée russe a effectué 35 frappes aériennes au cours des dernières 24 heures, provoquant l’incendie d’un des ateliers. Des victimes ont été signalées. “Nous sommes dans une situation critique sous des bombardements et des bombardements constants, et les gars meurent de faim, il y a beaucoup de blessés… Les médecins opèrent jour et nuit dans des pièces où il est même impossible de vivre, encore moins de se faire opérer”, a déclaré un médecin qui est maintenant à Azovstal. Il a demandé “des couloirs verts garantis ou une sortie vers un pays tiers” pour les militaires et les civils qui se cachent dans l’usine.

AU SUD DE L’UKRAINE. Les troupes russes bloquent complètement la sortie de Melitopol pour la campagne de conscription, rapporte l’administration militaire régionale de Zaporizhzhya. Les habitants de Melitopol ont commencé à recevoir des SMS des envahisseurs exigeant d’être informés de l’évacuation prévue des civils. De plus, selon les habitants, les envahisseurs sont allés de maison en maison à la recherche d’armes, ont confisqué des objets de valeur et des matériaux de construction, ont volé des voitures et les ont utilisées à des fins personnelles.

Grèves contre l’aciérie d’Azovstal, Marioupol. Photo par Azov

À Kherson, les habitants ont assisté aujourd’hui à un rassemblement en faveur de l’Ukraine et contre un référendum sur l’établissement de la soi-disant “République populaire de Kherson”. Selon des informations sur les réseaux sociaux, l’armée russe a empêché le rassemblement en utilisant des gaz lacrymogènes et des grenades assourdissantes.

Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui, par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière tranquille, rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi! Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance ! Gloire à l’Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас