Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 21.03.2022

#СтусівськийПроВійну 21.03.2022

26-й день війни в Україні. 10 мільйонів українців залишили свої будинки через напад росії. Як повідомляє ООН, найближчим часом допомога знадобиться 12 мільйонам українців усередині країни та понад 4 мільйонам – за її межами. Щодня російський агресор продовжує обстрілювати наші міста та вбивати цивільних. У Маріуполі люди продовжують сидіти у підвалі. З кожним днем їм важче виживати без води, їжі, електрики, у важкому моральному стані, вони навіть не можуть вийти на вулицю через постійні обстріли. Мешканці Маріуполя мають жити! Допоможіть їм!  «Нехай усі знають, що мирних жителів усе ще вбивають”, – пише журналістка Надія Сухорукова, якій вдалося вирватися з цього пекла. Колеги, партнери, друзі, не дайте своїм співгромадянам та урядам забувати, що зовсім поруч, в самому центрі Європи, щохвилини гинуть люди. Ми маємо усім світом зупинити російського агресора разом! Його апетит нестриманий і безмежжний.

Українська Армія та Українська Народ продовжують кожного дня робити все від нас залежне і навіть більше для нашої спільної перемоги. Десятки тисяч чоловіків  і жінок чекають у чергах, щоб отримати свій шанс боронити Батьківщину у лавах армії та територіальної оборони. 200 000 українців повернулися з-за кордону, щоб взяти в руки зброю. Волонтери та звичайні громадяни щодня реальними справами наближають Перемогу! Уся нація об’єдналася, щоб зупинити російського окупанта та здобути Перемогу. Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на ранок 21 березня:

За даними Генштабу України, ВСУ продовжують завдавати ударів по угрупованням військ ворога, що намагається утримати захоплені позиції. Фіксується зниження інтенсивності застосування противником пілотованої авіації. Зберігається загроза завдання ракетних ударів високоточною зброєю великої дальності, в тому числі і гіперзвуковим ракетним комплексом «Кинжал». Як повідомляє Міноборони, Білорусь готується до прямого вторгнення до нашої країни у найближчі 2 дня.  Відкриття другого фронту є стратегічно важливим для кремля, щоб відволікти ресурси української армії. Якщо Україна готова до такого сценарію, то для Мінську це рішення однозначно буде фатальним. Жодна з інших пострадянських країн  Організації Договору про колективну оборону  не висловила бажання приєднатися до військової авантюри путіна в Україні.

ОДЕСА. Бойові дії продовжуються і в Чорному морі. Вранці 21 березня Одесу обстріляли з корабельної артилерії, зруйновано кілька будинків. За даними місцевої адміністрації, постраждалих немає. На сьогодні у чорноморській акваторії росія фактично блокує не тільки українські, а й румунські та болгарські морські порти.  Окупанти, ймовірно, замінували морські шляхи від Босфору до Одеси та всю північно-західну акваторію. Російська пропаганда запускає фейки, що це нібито українські міни, що дрейфували після шторму. Враховуючи терористичний характер дій та стратегій кремля, високою є ймовірність, що росія вдаватиметься до атак на європейські комерційні судна у цій частині Чорного моря та спробує покласти провину на Україну.

Київ, 21 березня 2022. Внаслідок нічного обстрілу у Подільському районі виникла пожежа у торговому центрі та прилеглих будинках. Фото Державної служби з надзвичайних ситуацій.

КИЇВ. Протягом останньої доби зафіксовані принаймні 2 потужних ракетних удари. У Святошинському районі після попадання уламків снаряда стався вибух та пожежа у  10-поверховому житловому будинку, п’ятеро людей отримали поранення. Вночі у Подільському районі потужним вибухом було зруйновано торгівельний центр та пошкоджено 6 навколишніх багатоповерхових будинків, з них 3 більше не придатні до життя. Руйнування зафіксовані також у двох школах та двох дитячих садках. За даними Офісу Генпрокурора,  внаслідок нічного обстрілу Києва загинуло 8 людей. На ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС нарешті вдалося провести часткову ротацію персоналу:  працівники вимушено відпрацювали робочу зміну тривалістю близько 600 годин. Зі станції також були евакуйовані жінки-представники Національної гвардії, один рятувальник та чотири “сталкери”. На зміну евакуйованому персоналу ЧАЕС вирушили 46 волонтерів станції для виконання своїх обов’язків та забезпечення функціонування станції.

СУМИ. Внаслідок обстрілу заводу “Сумихімпром” було пошкоджено резервуар з аміаком, стався витік. Станом на 07:30 аварію локалізовано, проведено роботи з накладення бандажу на пошкоджений трубопровід, продовжуються роботи з осадження аміачної хмари. За попередньою інформацію загиблих немає, травмовано працівника підприємства.

ЦЕНТРАЛЬНА УКРАЇНА. У Чернігові снаряд потрапив до машини, яка доставляла воду городянам. Двоє людей загинули, ще кілька дістали поранення. У Житомирській області за ніч через авіаудари пошкоджено 13 будівель, троє людей отримали поранення. Стало відомо, що 19 березня окупанти щонайменше десять разів обстріляли з “Градів” село Мала Костромка у Криворізькому районі (Дніпропетровська область). В результаті було пошкоджено приватний будинок, гараж, автомобіль та торгову будівлю. Військових об’єктів у селі немає. Ракетного удару зазнала Вінницька і Рівненська область, інформація про постраждалих та руйнування уточнюється.

ЛУГАНСЬК. У населених пунктах, де тривають бойові дії, розбір завалів та пошук загиблих ускладнюється, а іноді і не можливий, через постійні обстріли. Щодня війна продовжує виставляти свій страшний і кривавий рахунок. Зокрема, стало відомо, що 56 людей загинули внаслідок обстрілу будинку для літніх людей у Луганській області 11 березня. Людей розстріляли впритул із танка, повідомив голова Луганської обласної державної адміністрації. Ще 15 людей, які вижили, були незаконно позбавлені волі і вивезені на тимчасово окуповану територію в місті Сватово.

У ХАРКОВІ зруйновано 972 будівлі, з них 778 – це житлові будинки. Ці моторошні цифри в ефірі телемарафону озвучив мер міста Ігор Терехов. За його словами, вже зараз – незважаючи на обстріл, що триває – обговорюється те, як відновлюватимуть Харків.

В ХЕРСОНІ, КАХОВЦІ, БЕРДЯНСЬКУ та ЕНЕРГОДАРІ, що знаходяться під контролем російських окупантів, цієї неділі знову відбулися багатотисячні мітинги мирних громадян проти російських військових та за Україну. Під час таких мітингів окупанти застосовують силу до мирних протестуючих та проводять незаконні силові затримання. Мер Енергодару Дмитро Орлов заявив, що російські окупанти викрали його першого заступника Івана Самойдюка.

Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну Перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

Якщо ви хочете підтримати українську вищу школу і Донецький національний університет імені Василя Стуса у нашій боротьбі, це можна зробити шляхом академічної допомоги та фінансової підтримки здобувачів вищої освіти і співробітників Університету, які залишились в Україні. Детальніше про можливості такої підтримки можна знайти за посиланням: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

 

There is the 26th day of the war in Ukraine. Ten million Ukrainians have fled their homes because of russia’s attack. According to the UN, 12 million people inside the country and more than 4 million outside the country will need help soon. Every day the russian aggressor continues shelling our cities and killing civilians. In Mariupol, people continue to sit in the basement. It is harder for them to survive every day without water, food, and electricity; in a complicated moral state, they cannot even go outside because of constant shelling. The people of Mariupol must live! Help them! “Let everyone know that civilians are still being killed,” writes journalist Nadezhda Sukhorukova, who escaped from this hell. Colleagues, partners, friends, do not let your fellow citizens and governments forget that very near, in the heart of Europe, people are dying every minute. We must stop the russian aggressor together! His appetite is unrestrained and boundless.

Ukrainian Army and Ukrainian people continue to do every day our best and even more for our common victory. Tens of thousands of men and women are waiting in queues to get their chance to defend their homeland in the army and territorial defence. Two hundred thousand Ukrainians have returned from abroad to take up arms. Volunteers and ordinary citizens do real everyday things to bring the victory closer! The whole nation has united to stop the russian occupant and win. We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine

What’s important to know about the situation in Ukraine as of the morning of 21 March:

According to the Ukrainian General Staff, the Ukrainian Armed Forces continue strikes against groups of enemy troops trying to hold captured positions. A decrease in the intensity of the enemy’s use of human-crewed aircraft has been recorded. The threat of long-range precision-guided missile strikes, including the Kinnzhal hypersonic missile system, remains. According to the Ministry of Defence, belarus is preparing for a direct invasion in the next two days. The opening of a second front is strategically crucial for the kremlin to divert the resources of the Ukrainian army. If Ukraine is ready for such a scenario, the invasion will definitely be fatal for Minsk. None of the other post-Soviet countries of the Collective Defence Treaty Organisation has expressed a desire to join putin’s military adventure in Ukraine.

ODESSA. Fighting continues in the Black Sea. On the morning of 21 March, Odessa was shelled by shipboard artillery, and several houses were destroyed. According to the local administration, there were no casualties. Russia has blocked Ukrainian, Romanian and Bulgarian seaports in the Black Sea. The occupiers have probably mined the sea routes from the Bosporus to Odessa and the entire northwestern water area. Russian propaganda is launching fakes that these are supposedly Ukrainian mines drifting after a storm. Given the terrorist nature of the kremlin’s actions and strategies, it is highly likely that russia will resort to attacking European commercial vessels in this part of the Black Sea and try to pin the blame on Ukraine.

Kyiv, 21 March 2022. The fire broke out in a shopping mall and nearby houses due to overnight shelling in the Podilskyi district. Photo by the State Emergencies Service.

KYIV. At least two powerful missile strikes have been recorded in the last 24 hours. In the Svyatoshinsky district, a 10-storey apartment building exploded and caught fire after being hit by shell debris, injuring five people. At night, a powerful explosion in the Podilsky district destroyed a shopping centre and damaged six surrounding multi-storey buildings, of which three are no longer habitable. Two schools and two kindergartens were also destroyed. According to the Office of the Prosecutor General, eight people died due to the night-time shelling in Kyiv.

The CHERNOBYL NUCLEAR POWER PLANT has finally managed to partially rotate its personnel, with workers forced to work around 600 hours shifts. Female members of the National Guard, one rescue worker and four “stalkers” were also evacuated from the plant. Forty-six station volunteers went to replace the evacuated Chernobyl personnel to carry out their duties and keep the station running.

SUMY. The shelling of the Sumykhimprom plant resulted in damage to an ammonia tank and a leak. As of 07:30, the accident has been localised, banding of the damaged pipeline has been carried out. Work on the precipitation of the ammonia cloud continues. No fatalities were reported according to preliminary information, but one plant worker was injured.

CENTRAL UKRAINE. In Chernihiv, a shell hit a car delivering water to townspeople. Two people were killed and several others injured. In the Zhytomyr region overnight, airstrikes damaged 13 buildings and injured three people. 19 March, the occupants shelled the village of Malaya Kostromka in Kryvorizhskyy district (the Dnipropetrovsk region) at least ten times with Grad missiles. As a result, private houses and commercial buildings were damaged. There are no military facilities in the village. The missile strike has hit the Vinnytsia and Rivne regions; information on casualties and destruction is being clarified.

LUHANSK. In settlements where fighting continues, the removal of rubble and the search for the dead is complicated and sometimes impossible due to constant shelling. Every day the war continues to settle its terrible and bloody score. In particular, it became known that 56 people died due to the shelling of a home for the elderly in the Luhansk region on 11 March. People were shot at point-blank range from a tank, the head of the Luhansk regional state administration said. Another 15 survivors were illegally imprisoned and taken to temporarily occupied territory in the town of Svatove.

In KHARKIV, 972 buildings were destroyed, of which 778 were residential buildings. These appalling figures were announced by the city’s mayor, Igor Terekhov. According to him, despite the continuing shelling, they discuss how Kharkiv will be rebuilt.

In KHERSON, KAKHOVKA, BERDIANSK, and ENERGODAR, which are under the control of the russian occupiers, mass rallies of thousands of civilians against the russian military and for Ukraine retook place this Sunday. During such demonstrations, the occupiers use force against peaceful protesters and carry out illegal forceful detentions. Energodar Mayor Dmytro Orlov said that russian kafirs kidnapped his first deputy Ivan Samoydyuk.

Today, we are proud of everyone who brings our joint Victory over the enemy closer by their actions, words or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

Suppose you want to support the Ukrainian higher school and Vasyl’ Stus Donetsk National University in our struggle. In that case, you can do it through academic assistance and financial support to higher education applicants and University staff remaining in Ukraine. You can find more information about opportunities for such support by following this link: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

 

Der sechsundzwanzigste Kriegstag in der Ukraine. 10 Millionen Ukrainer sind aufgrund des russischen Angriffs aus ihrer Heimat geflohen. Nach Angaben der Vereinten Nationen werden in naher Zukunft 12 Millionen Ukrainer im Inland und mehr als 4 Millionen im Ausland Hilfe benötigen. Jeden Tag bombardiert Russland unsere Städte und tötet Zivilisten. In Mariupol sitzen die Leute weiterhin in Luftschutzkellern. Jeden Tag wird es für sie schwieriger, ohne Wasser, Nahrung und Strom zu überleben, in einem schwierigen Zustand der Moral können sie aufgrund des ständigen Beschusses nicht einmal nach draußen gehen. Einwohner von Mariupol müssen am Leben bleiben! Hilf ihnen! „Lassen Sie alle wissen, dass immer noch Zivilisten getötet werden“, schrieb die Journalistin Nadiya Sukhorukova, der es gelang, dieser Hölle zu entkommen. Kolleginnen und Kollegen, Partner, Freunde, lassen Sie Ihre Mitbürger und Regierungen nicht vergessen, dass Menschen gleich nebenan, im Herzen Europas, sterben. Wir haben die ganze Welt, um gemeinsam den russischen Aggressor zu stoppen! Sein Appetit ist ungebremst und grenzenlos.

Jeden Tag geben die ukrainische Armee und das ukrainische Volk weiterhin ihr Bestes und noch mehr für unseren gemeinsamen Sieg. Zehntausende Männer und Frauen stehen Schlange, um ihre Chance zu bekommen, das Mutterland in der Armee und der territorialen Verteidigung zu schützen. 200.000 Ukrainer kehrten aus dem Ausland zurück, um zu den Waffen zu greifen. Freiwillige und normale Bürger nähern sich dem Sieg jeden Tag mit echten Taten! Die ganze Nation hat sich zusammengeschlossen, um den russischen Besatzer zu stoppen und zu gewinnen. Wir werden sie auf uns nehmen und sie auf der Erde zerstören! Helfen Sie uns auch im Himmel dabei! #CloseSkyOverUkraine

 Situation in der Ukraine am Morgen des 21. März:

Nach Angaben des Generalstabs der Ukraine greifen die Ukrainischen Streitkräfte weiterhin Gruppen feindlicher Truppen an, die versuchen, eroberte Stellungen zu halten. Die Intensität des feindlichen Einsatzes von bemannten Flugzeuge nimmt ab. Die Bedrohung durch hochpräzise Langstreckenraketenangriffe, einschließlich des Hyperschallraketensystems „Dagger“, bleibt bestehen. Nach Angaben des Verteidigungsministeriums bereitet sich Belarus auf eine direkte Invasion unseres Landes in den nächsten 2 Tagen vor. Die Öffnung der zweiten Front ist für den Kreml strategisch wichtig, um die Ressourcen der ukrainischen Armee abzulenken. Wenn die Ukraine für ein solches Szenario bereit ist, wird diese Entscheidung für Minsk definitiv fatal sein. Keines der anderen postsowjetischen Länder der Organisation des Vertrags über kollektive Verteidigung hat den Wunsch geäußert, sich Putins militärischem Angfriff in der Ukraine anzuschließen.

ODESSA. Im Schwarzen Meer wird weiter gekämpft. Am Morgen des 21. März wurde Odessa von Marineartillerie beschossen und mehrere Häuser zerstört. Nach Angaben der örtlichen Verwaltung wurde niemand verletzt. Heute blockiert Russland im Schwarzen Meer effektiv nicht nur ukrainische, sondern auch rumänische und bulgarische Seehäfen. Vermutlich verminten die Besatzer die Seewege vom Bosporus bis Odessa und die gesamten nordwestlichen Gewässer. Die russische Propaganda lanciert Fälschungen, dass es sich angeblich um ukrainische Minen handelt, die nach dem Sturm treiben. Angesichts des terroristischen Charakters der Aktionen und Strategien des Kremls ist es wahrscheinlich, dass Russland europäische Handelsschiffe in diesem Teil des Schwarzen Meeres angreifen und versuchen wird, der Ukraine die Schuld zu geben.

KIEW. In den letzten 24 Stunden wurden mindestens 2 starke Raketenangriffe registriert. In einem 10-stöckigen Wohnhaus im Bezirk Sviatoshynskyi brach eine Explosion und ein Feuer aus, bei dem fünf Menschen verletzt wurden. Nachts zerstörte im Bezirk Podilskyi eine gewaltige Explosion ein Einkaufszentrum und beschädigte 6 umliegende Hochhäuser, von denen 3 nicht mehr lebensfähig sind. Auch in zwei Schulen und zwei Kindergärten wurden Zerstörungen registriert. Nach Angaben der Generalstaatsanwaltschaft starben 8 Menschen infolge des nächtlichen Beschusses von Kiew.

Kiew, 21. März 2022. Infolge des nächtlichen Beschusses im Stadtteil Podilskyi brach in einem Einkaufszentrum und in der Nähe von Häusern ein Feuer aus. Foto vom Landesnotdienst

Was KERNKRAFTWERK TSCHERNOBYL betrifft, hat es endlich geschafft, sein Personal teilweise zu rotieren: Die Arbeiter wurden zu Schichten von etwa 600 Stunden gezwungen. Auch Frauen der Nationalgarde, ein Retter und vier „Stalker“ wurden aus der Station evakuiert. Das evakuierte Personal des KKW Tschernobyl wurde durch 46 Freiwillige der Station ersetzt, um ihre Aufgaben zu erfüllen und den Betrieb der Station sicherzustellen.

SUMY. Infolge des Beschusses der “Sumykhimprom”Anlage wurde der Ammoniaktank beschädigt und leckte. Ab 07:30 Uhr ist der Unfall lokalisiert, die beschädigte Pipeline wurde verbunden und die Ablagerung von Ammoniakwolken setzt sich fort. Nach vorläufigen Angaben wurde niemand getötet, ein Mitarbeiter des Unternehmens war verletzt.

ZENTRALE UKRAINE. In Tschernihiw traf das Geschoß auf ein Auto, das die Bürger mit Wasser versorgte. Dabei wurden zwei Menschen getötet und mehrere weitere verletzt. In der Region Schytomyr wurden in der Nacht bei Luftangriffen 13 Gebäude beschädigt und drei Menschen verletzt. Es wurde bekannt, dass die Besatzer am 19. März aus BM-21 mindestens zehnmal auf das Dorf Mala Kostromka im Bezirk Krywyj Rih (Region Dnipropetrowsk) geschossen haben. Dabei wurden ein Privathaus, eine Garage, ein Auto und ein Geschäftshaus beschädigt. Es gibt keine militärischen Einrichtungen im Dorf. Die Regionen Winnyzja und Riwne wurden von einer Rakete getroffen, Informationen über die Opfer und die Zerstörung werden geklärt.

LUHANSK. In Siedlungen, in denen weiter gekämpft wird, ist es aufgrund des ständigen Beschusses schwierig und manchmal unmöglich, Trümmer zu beseitigen und nach den Toten zu suchen. Jeden Tag zeigt der Krieg sein schreckliches und blutiges Gesicht. Insbesondere wurde bekannt, dass am 11. März 56 Menschen durch den Beschuss eines Altenheims im Gebiet Luhansk ums Leben kamen. Menschen seien aus einem Panzer erschossen worden, sagte der Leiter der regionalen staatlichen Verwaltung von Luhansk. Weitere 15 Überlebende wurden illegal inhaftiert und in das vorübergehend besetzte Gebiet von Svatovo gebracht.

In CHARKIW wurden 972 Gebäude zerstört, davon 778 Wohngebäude. Diese schrecklichen Zahlen wurden vom Bürgermeister Igor Terekhov in der Sendung bekannt gegeben. Ihm zufolge wird trotz des anhaltenden Beschusses bereits über den Wiederaufbau von Charkiw gesprochen.

In CHERSON, KAKHOVKA, BERDYANSK und ENERGODAR, die unter der Kontrolle der russischen Besatzer stehen, fanden an diesem Sonntag erneut Tausende von zivilen Kundgebungen gegen das russische Militär und für die Ukraine statt. Bei solchen Kundgebungen gingen die Besatzer mit Gewalt gegen friedliche Demonstranten vor und nahmen rechtswidrige Festnahmen vor. Der Bürgermeister von Energodar, Dmytro Orlov, sagte, die russischen Besatzer hätten seinen ersten Stellvertreter, Ivan Samoidyuk, entführt.

Heute sind wir stolz auf alle, die durch ihre Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringen! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

Wenn Sie Vasyl‘ Stus Donetsk National University in unserem Kampf unterstützen möchten, können Sie dies durch akademische Hilfe und finanzielle Unterstützung von Hochschulsuchenden und Universitätsmitarbeitern tun, die in der Ukraine geblieben sind. Nähere Informationen zu den Möglichkeiten einer solchen Unterstützung finden Sie unter: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

 

26. dzień wojny na Ukrainie. 10 milionów Ukraińców musiało opuścić swoje domy z powodu wojny wszczętej przez Rosję. Według danych ONZ, w najbliższej przyszłości będzie potrzebowało pomocy 12 mln Ukraińców w kraju i ponad 4 mln – poza jego granicami. Codziennie rosyjski agresor nadal ostrzeliwuje nasze miasta i zabija cywilów. W Mariupolu ludzie nadal siedzą w schronach. Z każdym dniem jest im coraz trudniej pozostawać bez wody, jedzenia, elektryczności, w ciężkim stanie moralnym, nie mogą nawet wyjść na zewnątrz z powodu ciągłego ostrzału. Mieszkańcy Mariupola muszą żyć! Wzywamy o pomoc! “Niech wszyscy wiedzą, że cywile wciąż są zabijani” – pisze dziennikarka Nadija Suchorukowa, której udało się uratować z tego piekła. Koledzy, partnerzy, przyjaciele, nie pozwólcie swoim współobywatelom i rządom zapomnieć, że obok, w samym sercu Europy, ludzie giną co chwilę. Świat wspólnie musi powstrzymać rosyjskiego agresora! Jego apetyty są niepohamowane i nieograniczone.

Siły Zbrojne i naród ukraiński nadal, każdego dnia robimy wszystko, co w naszej mocy, a nawet więcej dla naszego wspólnego Zwycięstwa. Dziesiątki tysięcy mężczyzn i kobiet czekają w kolejkach, aby zdobyć szansę obrony Ojczyzny w szeregach armii i obrony terytorialnej. 200 000 Ukraińców wróciło z zagranicy, aby z bronią w ręku obronić Ukrainę. Wolontariusze i zwykli obywatele codzienną pracą przybliżają Zwycięstwo! Cały naród zjednoczył się, aby powstrzymać rosyjskiego okupanta i odnieść Zwycięstwo.  Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 21 marca:

 Jak podaje Sztab Generalny SZU wojsko nadal nadal kontratakuje ugrupowania wojsk wroga usiłującego utrzymać zdobyte pozycje. Odnotowano spadek intensywności użycia przez wroga załogowego lotnictwa. Nadal istnieje zagrożenie atakami rakietowymi za pomocą broni precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu, w tym hipersonicznego kompleksu rakietowego “Sztylet”. Według informacji Ministerstwa Obrony Białoruś przygotowuje się do bezpośredniej inwazji na nasz kraj w ciągu najbliższych 2 dni. Otwarcie drugiego frontu jest strategicznie ważne dla Kremla, aby rozproszyć zasoby armii ukraińskiej. Jeżeli Ukraina jest przygotowana na taki scenariusz, to dla Mińska decyzja ta będzie zdecydowanie fatalna. Żaden z pozostałych krajów postsowieckich wchodzących do Organizacji Traktatu o Obronie Zbiorowej nie wyraził chęci przyłączenia się do wojennej awantury Putina na Ukrainie.

ODESSA. Walki trwają również na Morzu Czarnym. 21 marca rano Odessa została ostrzelana z artylerii okrętowej, zniszczono kilka domów. Według administracji miejskiej ofiar nie ma. Obecnie w akwenie Morza Czarnego Rosja faktycznie blokuje nie tylko ukraińskie, ale także rumuńskie i bułgarskie porty morskie. Prawdopodobnie okupanci zaminowali szlaki morskie z Bosforu do Odessy i cały akwen północno-zachodni. Rosyjska propaganda rozpowszechnia fake’i, że to rzekomo ukraińskie miny dryfują po burzy. Biorąc pod uwagę terrorystyczny charakter działań i strategii Kremla, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosja ucieknie się do ataków na europejskie statki handlowe w tej części Morza Czarnego i spróbuje zrzucić winę na Ukrainę.

KIJÓW. W ciągu ostatniej doby odnotowano co najmniej 2 potężne uderzenia rakietowe. W rejonie swiatoszyńskim po uderzeniu odłamków pocisku doszło do wybuchu i pożaru w 10-piętrowym budynku mieszkalnym, pięć osób zostało rannych. W nocy w rejonie podolskim potężnym wybuchem zniszczono сentrum handlowe i uszkodzono 6 okolicznych bloków wielopiętrowych, z czego 3 nie nadają się już do zamieszkania. Zniszczenia odnotowano również w dwóch szkołach i dwóch przedszkolach. Według Biura Prokuratora Generalnego w wyniku nocnego ostrzału Kijowa zginęło 8 osób.

Kijów, 21 marca 2022. W wyniku nocnego ostrzału w rejonie podolskim wybuchł pożar w centrum handlowym i pobliskich domach. Zdjęcie Państwowej Służby Ratunkowej.

W Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w końcu udało się przeprowadzić częściową rotację personelu: pracownicy przymusowo pracowali na zmianie roboczej trwającej około 600 godzin. Ze stacji ewakuowano kobiety-przedstawicieli Gwardii Narodowej, jednego ratownika i czterech “stalkerów”. 46 ochotników z personelu stacji zastąpiło ewakuowany personel elektrowni, aby wypełnić swoje obowiązki i zapewnić funkcjonowanie stacji.

SUMY. W wyniku ostrzału zakładu “Sumychimprom” uszkodzony został zbiornik z amoniakiem, doszło do wycieku. O 07: 30 wypadek  zlokalizowano, trwają prace nad nałożeniem bandaża na uszkodzony rurociąg i prace z osadzenia chmury amoniaku. Według wstępnych informacji nie ma ofiar śmiertelnych, pracownik przedsiębiorstwa jest ranny.

UKRAINA CENTRALNA. W Czernihowie pocisk uderzył w samochód dostarczający wodę mieszkańcom miasta. Dwie osoby zginęły, kilka zostało rannych. W obwodzie żytomierskim w ciągu nocy z powodu nalotów uszkodzono 13 budynków, trzy osoby zostały ranne. 19 marca okupanci co najmniej dziesięć razy ostrzelali z “Gradów” wieś Mała Kostromka  w rejonie kryworoskim (obwód dniepropietrowski). W rezultacie uszkodzony został dom prywatny, garaż, samochód i budowla handlowa. Wieś nie ma żadnych obiektów wojskowych. Atakom rakietowym poddały się obwód winnicki i rówieński, informacje o ofiarach i zniszczeniach są wyjaśniane.

ŁUHAŃSK. W miejscowościach, w których trwają walki, rozbieranie gruzów i poszukiwanie ofiar jest skomplikowane, a czasem niemożliwe, z powodu ciągłego ostrzału. Codziennie wojna nadal wystawia swój przerażający i krwawy rachunek. W szczególności 56 osób zginęło w wyniku ostrzału domu dla seniorów w obwodzie łuhańskim 11 marca. Zgodnie z informacją przewodniczącego Obwodowej Administracji Państwowej w Łuhańsku ludzi zastrzelił czołg z bliskiej odległości. Kolejnych 15 ocalałych zostali bezprawnie pozbawieni wolności i wywiezieni na tymczasowo okupowane terytorium w mieście Swatowo.

W CHARKOWIE zniszczono 972 budynki, z czego 778 to budynki mieszkalne. Te przerażające liczby na antenie telethonu udzielił burmistrz miasta Igor Terechow. Według niego już teraz – mimo ciągle trwającego ostrzału – dyskutuje się o odbudowaniu Charkówa.

W CHERSONIU, KACHOWCE, BERDIANSKU i ENERGODARZE, które znajdują się pod kontrolą rosyjskich okupantów, w tę niedzielę ponownie odbyły się wielotysięczne wieca cywilów przeciwko rosyjskiemu wojsku i za Ukrainę. Podczas takich wieców okupanci stosują siłę do pokojowych protestujących i przeprowadzają nielegalne zatrzymania. Burmistrz Energodaru Dmytro Orłow powiedział, że rosyjscy okupanci porwali jego pierwszego zastępcę Iwana Samojdiuka.

Jesteśmy dziś dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne Zwycięstwo nad wrogiem! Udzielić wsparcia ukraińskiej szkole wyższej i Donieckiemu Uniwersytetowi Narodowemu imienia Wasyla Stusa w naszej walce można poprzez pomoc akademicką i wsparcie finansowe dla studentów i pracowników uczelni, którzy pozostali na Ukrainie. Więcej informacji na temat możliwości takiego wsparcia można znaleźć pod linkiem: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

 

C’est le 26ème jour depuis le début de la guerre en Ukraine.

Dix millions d’Ukrainiens ont fui leur foyer à cause de l’attaque russe. Selon l’ONU, 12 millions de personnes à l’intérieur et plus de 4 millions à l’extérieur du pays auront bientôt besoin d’aide.

Chaque jour, l’agresseur russe continue de bombarder nos villes et de tuer des civils.

À Marioupol, les gens continuent de se cacher au sous-sol.

Chaque jour qui passe, il leur est de plus en plus difficile de survivre sans eau, sans nourriture et sans électricité.

Dans un état moral au plus bas, ils ne peuvent même pas sortir à cause des bombardements constants.

Les habitants de Marioupol doivent vivre! A l’aide !

« Que tout le monde sache que des civils continuent d’être tués”, écrit la journaliste Nadezhda Sukhorukova, qui s’est échappée de cet enfer.

Collègues, partenaires, amis, ne laissez pas vos concitoyens et vos gouvernements oublier que tout près, au cœur de l’Europe, des gens meurent à chaque minute. Nous devons arrêter l’agresseur russe ensemble! Son appétit est effréné et illimité.

 L’armée ukrainienne et le peuple ukrainien continuent de faire chaque jour de leur mieux et encore plus pour notre victoire commune. Des dizaines de milliers d’hommes et de femmes font la queue pour avoir leur chance de défendre leur patrie dans l’armée et la défense territoriale.

Deux cent mille Ukrainiens sont revenus de l’étranger pour prendre les armes. Les bénévoles et les citoyens ordinaires font de vraies choses de tous les jours pour rapprocher la victoire ! Toute la nation s’est unie pour arrêter l’occupant russe et gagner. Nous les attaquerons et les détruirons au sol! Aidez-nous à le faire aussi dans le ciel! #CloseSkyOverUkraine

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine au matin du 21 mars:

Selon l’état-major général ukrainien, les forces armées ukrainiennes poursuivent leurs frappes contre des groupes de troupes ennemies qui tentent de tenir des positions capturées.

Une diminution de l’intensité de l’utilisation par l’ennemi d’avions à équipage humain a été enregistrée.

La menace de frappes de missiles à guidage de précision à longue portée, y compris le système de missiles hypersoniques Kinnzhal, demeure.

Selon le ministère de la Défense, la Biélorussie se prépare à une invasion directe dans les deux prochains jours. L’ouverture d’un deuxième front est stratégiquement cruciale pour que le Kremlin détourne les ressources de l’armée ukrainienne. Si l’Ukraine est prête pour un tel scénario, l’invasion sera définitivement fatale à Minsk.

Aucun des autres pays post-soviétiques de l’Organisation du traité de défense collective n’a exprimé le désir de se joindre à l’aventure militaire de Poutine en Ukraine.

ODESSA. Les combats se poursuivent en mer Noire. Le matin du 21 mars, Odessa a été bombardée par l’artillerie de bord et plusieurs maisons ont été détruites. Selon l’administration locale, il n’y a pas eu de victimes.

La Russie a bloqué les ports maritimes ukrainiens, roumains et bulgares en mer Noire. Les occupants ont probablement miné les routes maritimes du Bosphore à Odessa et toute la zone des eaux du nord-ouest.

La propagande russe lance des faux disant qu’il s’agit de mines ukrainiennes dérivant après une tempête. Compte tenu de la nature terroriste des actions et des stratégies du kremlin, il est fort probable que la russie recoure à l’attaque de navires de commerce européens dans cette partie de la mer Noire et tente de rejeter la faute sur l’ukraine.

KIEV. Au moins deux puissantes frappes de missiles ont été enregistrées au cours des dernières 24 heures. Dans le quartier de Svyatoshinsky, un immeuble de 10 étages a explosé et pris feu après avoir été touché par des débris d’obus, blessant cinq personnes.

 La nuit, une puissante explosion dans le quartier de Podilsky a détruit un centre commercial et endommagé six bâtiments à plusieurs étages environnants, dont trois ne sont plus habitables. Deux écoles et deux jardins d’enfants ont également été détruits.

Selon le bureau du procureur général, huit personnes sont mortes à cause des bombardements nocturnes à Kiev.

Kiev, 21 mars 2022. L’incendie s’est déclaré dans un centre commercial et dans des maisons voisines en raison de bombardements nocturnes dans le quartier de Podilskyi. Photo du Service national des urgences.

La CENTRALE NUCLÉAIRE DE TCHERNOBYL a finalement réussi à faire tourner partiellement son personnel, les travailleurs étant contraints de travailler environ 600 par jour. Des membres féminins de la Garde nationale, un secouriste et quatre “harceleurs” ont également été évacués de l’usine.

Quarante-six volontaires de la station sont allés remplacer le personnel évacué de Tchernobyl pour s’acquitter de leurs fonctions et assurer le fonctionnement de la station.

SUMY. Le bombardement de l’usine de Sumykhimprom a causé des dommages à un réservoir d’ammoniac et une fuite. A 07h30, l’accident a été localisé, le cerclage de la canalisation endommagée a été réalisé. Les travaux sur la précipitation du nuage d’ammoniac se poursuivent. Aucun décès n’a été signalé selon les informations préliminaires, mais un travailleur de l’usine a été blessé.

UKRAINE CENTRALE. À Tchernihiv, un obus a touché une voiture livrant de l’eau aux habitants de la ville. Deux personnes ont été tuées et plusieurs autres blessées. Dans la région de Jytomyr, pendant la nuit, des frappes aériennes ont endommagé 13 bâtiments et blessé trois personnes. Le 19 mars, les occupants ont bombardé le village de Malaya Kostromka dans le district de Kryvorizhskyy (région de Dnipropetrovsk) au moins dix fois avec des missiles Grad. En conséquence, des maisons privées et des bâtiments commerciaux ont été endommagés. Il n’y a pas d’installations militaires dans le village. La frappe de missiles a touché les régions de Vinnytsia et de Rivne; les informations sur les victimes et les destructions sont en cours de clarification.

LOUHANSK. Dans les localités où les combats se poursuivent, l’enlèvement des décombres et la recherche des morts sont compliqués et parfois impossibles en raison des bombardements incessants.

Chaque jour la guerre continue de régler son compte terrible et sanglant. En particulier, on a appris que 56 personnes étaient mortes à cause du bombardement d’une maison pour personnes âgées dans la région de Louhansk le 11 mars.

Des personnes ont été abattues à bout portant depuis un char, a déclaré le chef de l’administration régionale de Lougansk. Quinze autres survivants ont été illégalement emprisonnés et emmenés dans un territoire temporairement occupé dans la ville de Svatove.

À KHARKIV, 972 bâtiments ont été détruits, dont 778 étaient des bâtiments résidentiels. Ces chiffres effroyables ont été annoncés par le maire de la ville, Igor Terekhov. Selon lui, malgré la poursuite des bombardements, ils discutent de la manière dont Kharkiv sera reconstruite.

A KHERSON, KAKHOVKA, BERDIANSK et ENERGODAR, qui sont sous le contrôle des occupants russes, des rassemblements massifs de milliers de civils contre l’armée russe et pour l’Ukraine ont repris ce dimanche. Au cours de ces manifestations, les occupants utilisent la force contre des manifestants pacifiques et procèdent à des détentions illégales et forcées. Le maire d’Energodar, Dmytro Orlov, a déclaré que les kafirs russes avaient enlevé son premier adjoint, Ivan Samoydyuk.

Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière silencieuse! C’est notre terre! Nous sommes ici avec la Vérité, la Victoire et l’Indépendance! Gloire à l’Ukraine! Slava Ukraine!

Supposons que vous vouliez soutenir l’école supérieure ukrainienne et l’Université nationale Vasyl’ Stus Donetsk dans notre lutte. Dans ce cas, vous pouvez le faire par le biais d’une assistance académique et d’un soutien financier aux candidats à l’enseignement supérieur et au personnel universitaire restant en Ukraine. Vous pouvez trouver plus d’informations sur les possibilités d’un tel soutien en suivant ce lien: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас