Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 02.04.2022

#СтусівськийПроВійну 02.04.2022

38-й день війни в Україні. Знищені вщент будинки колись квітучих та густонаселених пригородів Києва. Непоховані трупи на вулицях. Зламані долі мільйонів людей. Розбитий ворожими ударами найбільший у світі унікальний літак “Мрія” у Гостомелі. Але Українська мрія жива і ще більш зрозуміла! Право жити на своїй землі, співпрацювати зі світом як повноцінний партнер, будувати своє майбутнє, відчуваючи свою ідентичній та взявши до уваги кращі практики! Без росії, без війни, в безпечній і квітучій Україні, яка стала оплотом миру на землі. Мрій здійснюються в тих, хто борець. Наближаємо спільно Перемогу над російським агресором!

Цифри дня:

 • З початку війни понад 10,5 мільйона українців стали внутрішньо переміщеними особами, повідомляє ООН. Ще понад 4,1 млн. українців знайшли притулок у сусідніх країнах за час війни.
 • В Україні, яка раніше постачала продукти харчування для 400 млн. людей в усьому світі, зараз кожен п’ятий скорочує об’єм та кількість прийомів їжі. Дорослі недоїдають, щоб накормити своїх дітей.
 • З початку війни загинуло 158 українських дітей, 254 дитини отримали поранення, повідомила вранці 2 квітня Генпрокуратура України.
 • За час війни постраждали 274 лікарні, з них 6 зруйновані зовсім, включаючи пологові будинки в Маріуполі та Тростянці. Знищено 70 карет «швидкої» медичної допомоги. 6 медиків загинули, понад 30 дістали тяжкі поранення, повідомили в Мінздраві України.
 • Понад 50 українських історичних пам’яток, релігійних будівель та музеїв було пошкоджено після початку війни, за даними ЮНЕСКО. Серед них архітектурна спадщина на сході Харківської області, у Києві, у Чернігівській області. До списку не включили пам’ятки з Маріуполя та Херсона.

Український хлопчик просить допомогти зупинити путіна. Фото із соціальних мереж.

Російські війська викрадають дітей і використовують їх як живий щит при переміщенні колон техніки, повідомила український омбудсмен з прав людини. Окупанти використовують дітей в якості заручників – як гарантію того, що місцеве населення не видасть координати пересування супротивника українським захисникам. Такі випадки зафіксовані у Сумській, Київській, Чернігівській та Запорізькій областях.

Українська Армія та Народ продовжують відчайдушно боротися із російським агресором, для кого немає нічого святого. Ми закликаємо увесь цивілізований світ виступити проти війни та допомогти Україні! Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine.

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на ранок 2 квітня:

За даними Генштабу України, продовжується відведення окремих підрозділів армії рф з території Київської та Чернігівської областей. Російська армія продовжує блокування міста Чернігів та утримувати Ізюм на Харківщині. На Донецькому напрямі  основні зусилля російських військ зосереджуються на взятті під контроль населених пунктів Попасна та Рубіжне, а також встановлення повного контролю над Маріуполем. Почалася передислокація російських військ у Придністров’ї. Також розпочала маневри армія ПМР, що, на думку Генштабу, говорить про високі ризики нападу на Україну з цього напрямку.

Господиня будинку на околиці Києва біля вирви від бомби у своєму дворі. Фото зроблено 1 квітня 2022 року. Rodrigo Abd / AP / Scanpix / LETA

В ніч на 2 квітня ракетних ударів зазнали населені пункти та інфраструктурні об’єкти у Полтавській та Дніпропетровській області. Повідомляється про ракетний удар по населеного пункту в Одеській області з комплексу “Іскандер” у Криму. Кількість жертв та масштаб руйнувань встановлюється.

 У КИЄВІ з початку війни пошкоджено 154 житлові будинки, 44 школи та 27 дитячих садків, повідомляє місцева влада. Триває зачистка та розмінування звільнених Ірпеня, Бучі, Гостомеля та інших населених пунктів. Місцева влада закликає мешканців не повертатися до цих міст, оскільки залишається високий ризик загинути від залишених ворогом мін та обстрілів. ДСНС розповідає про поточну ситуацію зі звільненого міста Ірпінь: “Сьогодні він виглядає як місто-примара. Місто, в якому до 24 лютого процвітало життя, тепер схоже на знімальний майданчик найстрашнішого фільму жахів. Не такими хотіли б бачити свої будинки люди, які втекли від російської армії, покинувши все. І так само наші хлопці не хотіли б бачити свою пожежну частину такою розбитою та порожньою”.

Повідомляється, що російські війська були виведені з аеродрому Гостомелю, що став об’єктом бойових дій з першого дня конфлікту.

Найбільший у світі український літак “Мрія” (АН-225) у аеропорту Гостомеля. 1 квітня 2022. Фото із соціальних мереж.

У ХАРКОВІ  у ніч на 2 квітня через обстріл сталися дві великі пожежі. У Київському районі міста горіли складські приміщення та адміністративні будівлі, площа пожежі становила близько 600 квадратних метрів. У Московському районі Харкова також спалахнули складські приміщення та гаражний кооператив. Вогонь охопив близько двох тисяч квадратних метрів, пожежу ліквідували за 7 годин. Про постраждалих поки що не повідомляється.

МИКОЛАЇВ. Кількість жертв обстрілу Миколаївської ОДА зросла до 31. Під завалами знайшли 30 загиблих, один помер у лікарні, повідомляє ДСНС області. Збитки, завдані місту війною, наразі оцінюються міською владою у 84 мільйони гривень.

СУМИ. У звільненому місті Сумської області знайдено нові тіла закатованих мирних жителів. 30 березня було виявлено два задушені тіла з вогнепальними пораненнями. Про зникнення жертв родичі заявили кількома днями раніше. Генеральна прокуратура України розпочала розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни.

ЛУГАНСЬК. російські війська з безпілотника замінували дорогу на шляху евакуації з міста на Луганщині. Водій вчасно помітив міни, трагедії вдалося запобігти. Росіяни також  обстріляли евакуаційний автобус із людьми, на якому було чітко видно напис “Діти”.

МАРІУПОЛЬ. Червоний Хрест повідомив, що їх місії не вдалося дістатися міста, щоб забезпечити безпечний прохід мирних мешканців у напрямку Запоріжжя. В блокадному місті залишаються майже 100 000 мирних мешканців. Їх становище вже давно за межею гуманітарної катастрофи.

ПІВДЕНЬ УКРАЇНИ. На тимчасово  окупованих територіях півдня України російські війська продовжують терор місцевого населення. У Мелітополі Запорізької області росія примушує вчителів запровадити навчання у школах за російськими стандартами. За даними місцевих ЗМІ, у місті викрадено чотирьох жінок — директорів місцевих шкіл. У місті Токмак, за даними Генштабу ЗСУ, росія планує проведення так званого референдуму.  У Каховці Херсонської області окупанти призначили свою людину “керувати” містом та поставили ультиматум співробітникам мерії: або робота з “новою владою”, або звільнення. У повідомленні Каховської міської ради стверджується, що від пропозиції окупантів усі співробітники відмовилися.

***

Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

Якщо ви хочете підтримати українську вищу школу і Донецький національний університет імені Василя Стуса у нашій боротьбі, це можна зробити шляхом академічної допомоги та фінансової підтримки здобувачів вищої освіти і співробітників Університету, які залишились в Україні. Детальніше про можливості такої підтримки можна знайти за посиланням: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

 

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

It is the 38th day of the war in Ukraine. Destroyed houses of the once-blooming and densely populated suburbs of Kyiv. Unburied dead bodies in the streets. Broken fates of millions of people. Crashed by enemy strikes the largest unique aeroplane globally – the Mriya (Dream) in Gostomel. But the Ukrainian dream is alive and even clearer! The right to live in our land, co-operate with the world as a full partner, build our future with a sense of identity, and take into account best practices! Without russia, without war, in a safe and prosperous Ukraine, which has become a bastion of peace in the world. Dreams come true for those who fight. Let’s approach Victory over the russian aggressor together!

Figures of the day:

 • According to the UN, more than 10.5 million Ukrainians have been internally displaced, and more than 4.1 million have found refuge in neighbouring countries since the start of the war.
 • In Ukraine, which used to provide food for 400 million people worldwide, one in five now cuts down on the amount and quantity of food intake. Adults are malnourished to feed their children.
 • Since the start of the war, 158 Ukrainian children have died, and 254 have been injured, the Prosecutor-General’s Office of Ukraine said on the morning of April 2.
 • 274 hospitals have been damaged, of which six have been wrecked, including maternity hospitals in Mariupol and Trostyanets. Seventy ambulances were destroyed. Six medics were killed, and more than 30 were seriously injured, the Ukrainian Health Ministry said.
 • According to UNESCO, more than 50 Ukrainian historical monuments, religious buildings, and museums have been damaged since the war began. Among them is the architectural heritage in the eastern Kharkiv region, Kyiv and Chernihiv region. Monuments from Mariupol and Kherson were not included in the list.

Ukrainian boy asks for help to stop putin. Photo from social media.

Russian troops abduct children and use them as human shields when moving convoys of equipment, the Ukrainian human rights ombudsman said. The occupiers used children as hostages to guarantee that the local population would not give the coordinates of the enemy’s movements to the Ukrainian defenders. Such cases have been reported in Sumy, Kyiv, Chernihiv and Zaporizhzhya regions.

The Ukrainian Army and People continue to fight desperately against the russian aggressor for whom nothing is sacred. We call on the entire civilised world to stand against the war and help Ukraine! We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine.

What’s important to know about the situation in Ukraine as of the morning of April 2:

According to Ukraine’s General Staff, the withdrawal of specific russian army units from the territory of Kyiv and Chernihiv regions continues. The russians continue to blockade Chernihiv and contain Izyum in the Kharkiv region. In the Donetsk direction, the primary efforts of the russian troops are focused on taking control of the populated areas of Popasna and Rubizhne and establishing complete control over Mariupol. The redeployment of russian troops to Transnistria has begun. According to the Ukrainian General Staff, the local army also started manoeuvres, which indicates high risks of an attack on Ukraine in this direction.

A house owner on the outskirts of Kyiv near a bomb crater in her yard. The photo was taken on April 1, 2022. Rodrigo Abd / AP / Scanpix / LETA

On the night of April 2, missile strikes hit populated areas and infrastructure facilities in the Poltava and Dnipropetrovsk regions. A missile strike was reported against a settlement in the Odesa region from the Iskander complex in Crimea. The number of casualties and scale of destruction are being established.

In KYIV, local authorities say that 154 residential buildings, 44 schools, and 27 kindergartens have been damaged since the start of the war. The clearing and demining of liberated Irpin, Bucha, Gostomel, and other localities continues. Local authorities urge residents not to return to these towns, as there remains a high risk of death from mines and shelling left by the enemy. The State Emergency Service of Ukraine describes the current situation in the liberated town of Irpin: “Today it looks like a ghost town. The city where life was thriving before February 24 now looks like a horror movie set. It is not how the people who fled from the russian army would like to see their homes. And neither would our guys want to see their fire station has so broken down and empty”.

Russian troops have reportedly been withdrawn from the Gostomel airfield, which has been the focus of hostilities since the first day of the conflict.

The world’s largest Ukrainian Mriya (AN-225) aircraft at Gostomel airport. April 1, 2022. Photo from social networks.

Two large fires broke out in KHARKIV on the night of April 2 due to shelling. Warehouses and administrative buildings in the Kyivskiy district of the city were burning, and the fire area was around 600 square metres. In the Moskovskiy district of Kharkiv, a warehouse and a garage cooperative burst into flames. The fire covered about two thousand square metres and was extinguished within 7 hours. No casualties have been reported so far.

MYKOLAIV. The number of victims of the shelling of the Mykolaiv Regional State Administration has risen to 31. The regional State Emergency Service said thirty people were found dead under the rubble, and one died in hospital. Damage caused to the city by the war is estimated at 84m hryvnyas by city authorities.

SUMY. New bodies of tortured civilians have been found in the liberated city of the Sumy region. On March 30, two strangled bodies with gunshot wounds were found. The disappearance of the victims had been reported a few days earlier by their relatives. The Prosecutor-General’s Office of Ukraine has launched an investigation into the violation of the laws and customs of war.

LUHANSK. Russian troops used a drone to booby-trap a road out of the city in Luhansk oblast. The driver spotted the mines in time, and the tragedy was averted. The russians also fired on an evacuation bus with people marked “Children”.

MARIUPOL. The Red Cross reported that their mission was unable to reach the town to ensure the safe passage of civilians towards Zaporizhzhya. Near 100,000 civilians remain in the blockaded city. Their situation has long been on the brink of a humanitarian disaster.

SOUTH OF UKRAINE. Russian troops continue to terrorise the local population in the temporarily occupied southeastern territories. In Melitopol, Zaporizhzhya region, russia forces teachers to introduce russian standards in schools. According to local media, four female directors of local schools have been kidnapped in the city. In the town of Tokmak, according to the AFU General Staff, russia is planning a so-called referendum. In Kakhovka, Kherson region, the occupiers appointed their person to “govern” the city and gave an ultimatum to city hall employees: either work with the “new authorities” or dismiss them. A message from the Kakhovka city council claims that all employees refused the russian occupiers’ offer.

***

Today, we are proud of everyone who is bringing our joint Victory over the enemy closer with their actions, words, or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

Suppose you want to support the Ukrainian higher school and Vasyl’ Stus Donetsk National University in our struggle. In that case, you can do it through academic assistance and financial support to higher education applicants and University staff remaining in Ukraine. You can find more information about opportunities for such support by following this link: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

 

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Der achtunddreißigste Kriegstag in der Ukraine. Die Häuser der einst blühenden und dicht besiedelten Vororte von Kiew wurden vollständig zerstört. Unbestattete Leichen auf den Straßen. Das Schicksal von Millionen Menschen ist gebrochen. Das weltweit größte einzigartige Flugzeug “Mrija” in Hostomel wurde durch feindliche Streiks zerstört. Aber der ukrainische Traum (“Mrija” – in der Ukrainischen) ist lebendig und noch klarer! Das Recht, auf eigenem Land zu leben, als vollwertiger Partner mit der Welt zusammenzuarbeiten, eigene Zukunft zu gestalten, und sich identisch zu fühlen! Ohne Russland, ohne Krieg, in einer sicheren und wohlhabenden Ukraine, die zu einer Hochburg des Friedens geworden ist. Träume werden wahr in denen, die Kämpfer sind. Wir nähern uns gemeinsam dem Sieg über den russischen Angreifer!

Zahlen des Tages:

 • Seit Kriegsbeginn sind nach Angaben der Vereinten Nationen mehr als 10,5 Millionen Ukrainer zu Binnenvertriebenen geworden. Mehr als 4,1 Millionen Ukrainer flüchteten während des Krieges in Nachbarländer.
 • In der Ukraine, die früher 400 Millionen Menschen weltweit mit Nahrungsmitteln versorgte, schränkt heute jeder Fünfte seine Nahrungsaufnahme ein. Erwachsene sind unterernährt, um ihre Kinder zu ernähren.
 • Seit Kriegsbeginn sind 158 ukrainische Kinder gestorben und 254 Kinder verletzt worden, teilte die Generalstaatsanwaltschaft der Ukraine am Morgen des April mit.
 • Während des Krieges wurden 274 Krankenhäuser beschädigt, von denen 6 vollständig zerstört wurden, darunter Entbindungskliniken in Mariupol und Trostjanets. 70 Krankenwagen wurden zerstört. 6 Mediziner seien getötet und mehr als 30 schwer verletzt worden, teilte das Gesundheitsministerium der Ukraine mit.
 • Mehr als 50 ukrainische historische Denkmäler, religiöse Gebäude und Museen wurden laut UNESCO seit Beginn des Krieges beschädigt. Unter denen ist das architektonische Erbe im Osten der Oblast Charkiw, in Kiew, in der Oblast Tschernihiw. Die Liste enthält keine Sehenswürdigkeiten aus Mariupol und Cherson.

Russische Truppen entführen Kinder und benutzen sie als menschliche Schutzschilde, wenn sie Kolonnen mit Ausrüstung bewegen, sagte der ukrainische Ombudsmann für Menschenrechte. Die Besatzer benutzen Kinder als Geiseln – als Garantie dafür, dass die lokale Bevölkerung die Koordinaten der feindlichen Bewegung nicht an ukrainische Verteidiger weitergibt. Solche Fälle wurden aus den Oblasten Sumy, Kiew, Tschernihiw und Saporischschja gemeldet.

Ukrainischer Junge bittet um Hilfe, um Putin zu stoppen. Foto aus sozialen Netzwerken.

Die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen weiterhin tapfer gegen den russischen Aggressor, dem nichts heilig ist. Wir rufen die gesamte zivilisierte Welt auf, sich gegen den Krieg zu stellen und der Ukraine zu helfen! Wir werden sie auf uns nehmen und auf der Erde zerstören! Helfen Sie uns auch im Himmel dabei! #CloseSkyOverUkraine.

 Situation in der Ukraine am Morgen des 2. April:

Nach Angaben des Generalstabs der Ukraine dauert der Abzug bestimmter Einheiten der russischen Armee aus dem Territorium der Oblasten Kiew und Tschernihiw an. Die russische Armee blockiert weiterhin die Stadt Tschernihiw und hält Isjum in der Oblast Charkiw. In Richtung Donezk konzentrieren sich die Hauptanstrengungen der russischen Truppen darauf, die Kontrolle über die Siedlungen Popasna und Rubischne sowie die vollständige Kontrolle über Mariupol zu erlangen. Die Verlegung russischer Truppen in Transnistrien hat begonnen. Auch die transnistrische Armee hat mit Manövern begonnen, was nach Angaben des Generalstabs auf ein hohes Risiko für einen Angriff auf die Ukraine in dieser Richtung hindeutet.

In der Nacht zum 2. April wurden Siedlungen und Infrastruktureinrichtungen in den Oblasten Poltawa und Dnipropetrowsk von Raketen getroffen. Es wird über einen Raketenangriff auf die Ansiedlung im Gebiet von Odessa vom 9K720 Iskander auf der Krim berichtet. Die Zahl der Opfer und das Ausmaß der Zerstörung werden ermittelt.

Die Gastgeberin eines Hauses am Stadtrand von Kiew in der Nähe des Trichters einer Bombe in ihrem Hof. Das Foto wurde am 1. April 2022 aufgenommen. Rodrigo Abd / AP / Scanpix / LETA

In KIEW wurden nach Angaben lokaler Behörden seit Kriegsbeginn 154 Häuser, 44 Schulen und 27 Kindergärten beschädigt. Die Räumung und Minenräumung der befreiten Siedlungen Irpin, Bucha, Hostomel und anderer Siedlungen ist im Gange. Die lokalen Behörden fordern die Einwohner dringend auf, nicht in diese Städte zurückzukehren, da ein hohes Todesrisiko durch feindliche Minen und Beschuss besteht. Der DSNS beschreibt die aktuelle Situation in der befreiten Stadt Irpin: „Heute sieht es aus wie eine Geisterstadt. Die Stadt, in der das Leben bis zum 24. Februar blühte, sieht jetzt aus wie das Set des schlimmsten Horrorfilms.“ Und unsere Jungs würden das nicht wollen sehe ihre Feuerwehr so kaputt und leer.”

Es wird berichtet, dass russische Truppen vom Flugplatz Hostomel abgezogen wurden, der seit dem ersten Tag des Konflikts Gegenstand von Feindseligkeiten war.

In der Nacht zum 2. April brachen in CHARKIW aufgrund von Beschuss zwei große Brände aus. Im Kiewer Stadtteil brannten Lager- und Verwaltungsgebäude, die Brandfläche betrug etwa 600 Quadratmeter. Auch im Moskauer Stadtteil Charkiw gerieten Lagerhallen und eine Garagengenossenschaft in Brand. Das Feuer bedeckte etwa zweitausend Quadratmeter, das Feuer wurde in 7 Stunden gelöscht. Bisher wurden keine Opfer gemeldet.

MYKOLAJIW. Die Zahl von Opfern des Angriffs auf die Mykolajiw Regionalstaatsregierung hat zu 31 zugenommen. Unter Verstopfungen hat 30 Opfer gefunden, eine Person ist im Krankenhaus gestorben, berichtet DSNS. Der Schaden, der der Stadt durch den Krieg zugefügt wurde, wird derzeit von der Stadtverwaltung auf 84 Millionen Hrywnja geschätzt.

Das weltweit größte ukrainische Flugzeug „Mrija“ (Antonow AN-225) auf dem Flughafen in Hostomel. 1. April 2022. Foto aus sozialen Netzwerken.

SUMY. In der befreiten Stadt Sumy wurden neue Leichen gefolterter Zivilisten gefunden. Am 30. März wurden zwei erwürgte Leichen mit Schusswunden gefunden. Angehörige hatten das Verschwinden der Opfer wenige Tage zuvor bekannt gegeben. Die Generalstaatsanwaltschaft der Ukraine hat eine Untersuchung wegen Verstößen gegen die Gesetze und Gebräuche des Krieges eingeleitet.

LUHANSK. Russische Drohnentruppen haben die Straße auf dem Weg zur Evakuierung aus der Stadt in der Oblast Luhansk vermint. Der Fahrer bemerkte die Minen rechtzeitig, die Tragödie wurde verhindert. Die Russen schossen auch auf einen Evakuierungsbus mit Menschen, auf dem deutlich die Aufschrift „Kinder“ zu sehen war.

MARIUPOL. Das Rote Kreuz sagte, dass ihre Mission die Stadt nicht erreicht habe, um den sicheren Durchgang von Zivilisten in Richtung Saporischschja zu gewährleisten. Fast 100.000 Zivilisten verbleiben in der belagerten Stadt. Ihre Situation steht schon lange am Rande einer humanitären Katastrophe.

SÜDEN DER UKRAINE. In den vorübergehend besetzten Gebieten der Südukraine terrorisieren russische Truppen weiterhin die lokale Bevölkerung. In Melitopol, Oblast Saporischschja, zwingt Russland Lehrer dazu, in den Schulen eine Ausbildung nach russischen Standards einzuführen. Laut lokalen Medien wurden in der Stadt vier Schulleiterinnen entführt. In der Stadt Tokmak plant Russland nach Angaben des Generalstabs der Streitkräfte ein sogenanntes Referendum. In Kachowka, Oblast Cherson, ernannten die Besatzer einen Mann zu „regieren“ über die Stadt und stellten dem Bürgermeisteramt ein Ultimatum: Entweder Arbeit mit der „neuen Regierung“ oder Entlassung. Der Stadtrat von Kachowka teilte in einer Erklärung mit, dass alle Mitarbeiter das Angebot der Besatzer abgelehnt hätten.

***

Heute sind wir stolz auf jeden, der durch seine Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringt! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

Wenn Sie die ukrainische Hochschulbildung und die Nationale Wassyl-Stus-Universität Donezk in unserem Kampf unterstützen möchten, können Sie dies durch akademische Hilfe und finanzielle Unterstützung von Hochschulsuchenden und Universitätsmitarbeitern tun, die in der Ukraine geblieben sind. Mehr Informationen zu den Möglichkeiten einer solchen Unterstützung finden Sie unter: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

38. dzień wojny na Ukrainie. Zupełnie zniszczone domy w niegdyś kwitnących i gęsto zaludnionych przedmieściach Kijowa. Niepogrzebane zwłoki na ulicach. Złamane losy milionów ludzi. Rozbity przez ataki wroga największy na świecie unikalny samolot “Mrija” w Gostomlu, lecz marzenie ukraińskie żyje i jest jeszcze bardziej zrozumiałe! Prawo do życia na swojej ziemi, współpracy ze światem na zasadach pełnoprawnego partnera, zbudowania swojej przyszłości, odczuwając swoją tożsamość i biorąc pod uwagę najlepsze praktyki! Bez Rosji, bez wojny, w bezpiecznej i kwitnącej Ukrainie, która stała się ostoją pokoju na ziemi. Marzenia spełniają się tym, którzy walczą. Zbliżamy wspólnie zwycięstwo nad rosyjskim agresorem!

Ukraiński chłopiec prosi o pomoc w powstrzymaniu Putina. Zdjęcie z portali społecznościowych.

Dane statystyczne:

 • Od początku wojny ponad 10,5 miliona Ukraińców zostało przesiedleńcami wewnątrz kraju – informuje ONZ. Podczas wojny ponad 4,1 mln Ukraińców znalazło schronienie w sąsiednich krajach.
 • Na Ukrainie, która wcześniej dostarczała żywność dla 400 milionów ludzi na całym świecie, obecnie co piąta osoba zmniejsza objętość i liczbę posiłków. Dorośli są niedożywieni, aby nakarmić swoje dzieci.
 • Zgodnie z informacją Prokuratury Generalnej Ukrainy według stanu na 2 kwietnia od początku wojny zginęło 158 ukraińskich dzieci, 254 dzieci zostały ranne.
 • W czasie wojny ucierpiały 274 szpitale, z czego 6 zostało zniszczonych, w tym szpitale położnicze w Mariupolu i Trościańcu. Zniszczono 70 karetek pogotowia ratunkowego. 6 lekarzy zginęło, ponad 30 zostało ciężko rannych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.
 • Według danych UNESCO ponad 50 ukraińskich zabytków, budynków religijnych i muzeów zostało uszkodzonych po wybuchu wojny. Wśród nich dziedzictwo architektury na wschodzie obwodu charkowskiego, w Kijowie, w obwodzie czernihowskim. Na liście nie znalazły się zabytki z Mariupola i Chersoniu.

Jak poinformowała ukraińska rzeczniczka ds. Praw Człowieka rosyjskie wojska porywają dzieci i wykorzystują je jako żywą tarczę podczas przemieszczania kolumn techniki. Okupanci wykorzystują dzieci jako zakładników – jako gwarancję, że miejscowa ludność nie poda współrzędnych ruchu wroga ukraińskim obrońcom. Takie przypadki odnotowano w obwodzie sumskim, kijowskim, czernihowskim i zaporoskim.

Wojsko i naród ukraiński nadal zaciekle walczą z rosyjskim agresorem, dla którego nie istnieje nic świętego. Teraz na Ukrainie odbywa się coś więcej niż tylko wojna. To walka o prawo do wolności i samodzielnego zarządzania swoją przyszłością. Ukraina jest wschodnim bastionem Europy, obrońcą pokoju, który wytrzymuje presję rosyjskich barbarzyńców. Najszybsze wejście do UE to jedyny sposób na zachowanie nie tylko Ukrainy, lecz także stabilności i bezpieczeństwa całej Europy. Procedura przystąpienia Ukrainy do UE powinna być jak najszybsza i umotywowana. Tylko w ten sposób można wspólnie przeciwstawić się rosyjskiemu złu. Wzywamy cały cywilizowany świat, aby przeciwstawiał się wojnie i wspierał Ukrainę! Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 2 kwietnia:

Według informacji Generalnego Sztabu Ukrainy trwa wycofanie poszczególnych jednostek armii FR z terytorium obwodu kijowskiego i czernihowskiego. Armia rosyjska kontynuuje blokowanie miasta Czernihów i utrzymuje Izium na Charkowszczyźnie. Na  kierunku donieckim główne wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na przejęciu kontroli nad Popasną i Rubiżnym, a także podporządkowaniu Mariupola. Odnotowano przemieszczenie wojsk rosyjskich na Naddniestrzu. Armia Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej Rozpoczęła manewry, co zdaniem Sztabu Generalnego wskazuje na wysokie ryzyko ataku na Ukrainę z tego kierunku.

Pani domu na obrzeżach Kijowa przy lejku od bomby na swoim podwórku. Zdjęcie wykonane 1 kwietnia 2022 roku. Rodrigo Abd /AP/Scanpix/LENTA

W nocy 2 kwietnia atakom rakietowym zostały poddane miejscowości i obiekty infrastruktury w obwodzie połtawskim i dniepropietrowskim. Zgłoszono atak rakietowy na miejscowość w obwodzie odeskim z kompleksu “Iskander” na Krymie. Liczba ofiar i skala zniszczeń są ustalane.

Jak informują władze lokalne, w KIJOWIE od początku wojny zostały uszkodzone 154 domy mieszkalne, 44 szkoły i 27 przedszkoli. Trwa rozminowywanie wyzwolonych Irpenia, Buczy, Gostomla i innych miejscowości. Lokalne władze apelują do mieszkańców, aby na razie nie wracali do tych miast, ponieważ istnieje wysokie ryzyko z powodu min pozostawionych przez wroga i ostrzałów. PSR donosi o obecnej sytuacji z wyzwolonego miasta Irpeń: “Dziś wygląda jak miasto-upiór. Miasto, w którym do 24 lutego życie kwitło, jest teraz podobne do najbardziej przerażającego horroru. Ludzie, którzy uciekali przed armią rosyjską, opuszczając wszystko, nie wyobrażali, co pozostanie z ich domów. Również nikt z naszych ludzi nie chciałby widzieć swojej straży pożarnej tak zburzonej i pustej”.

 Poinformowano, że wojska rosyjskie zostały wycofane z lotniska w Gostomlu, który od pierwszego dnia konfliktu stał się obiektem walk.

Największy na świecie samolot “Mrija” (АН-225) na lotnisku w Gostomlu. 1 kwietnia 2022. Zdjęcie z portali społecznościowych.

W CHARKOWIE w nocy 2 kwietnia z powodu ostrzału stały się dwa duże pożary. W kijowskim rejonie miasta płonęły magazyny i budynki administracyjne, powierzchnia pożaru wynosiła około 600 metrów kwadratowych. W moskowskim rejonie Charkowa również wybuchły magazyny i spółdzielnia garażowa. Ogień objął około dwóch tysięcy metrów kwadratowych, pożar zlikwidowano w ciągu 7 godzin. Liczby ofiar na razie nie zgłoszono.

MIKOŁAJEW. Liczba ofiar ostrzału Mikołajewskiej OAP wzrosła do 31 osoby. Pod gruzami znaleziono 30 ofiar śmiertelnych, jeden zmarł w szpitalu – informuje obwodowa PSR. Szkody wyrządzone miastu przez wojnę szacowane są obecnie przez władze miasta na 84 miliony hrywien.

SUMY. W wyzwolonym mieście obwodu sumskiego znaleziono ciała torturowanych cywilów. 30 marca odnaleziono dwa ciała z ranami postrzałowymi i późniejszym uduszeniem. O zniknięciu ofiar krewni poinformowali kilka dni wcześniej. Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojny.

ŁUHAŃSK. Wojska rosyjskie przy pomocy drona zaminowały drogę ewakuacyjną z miasta w regionie łuhańskim. Kierowca zauważył miny, tragedii udało się zapobiec. Rosjanie ostrzelali autobus ewakuacyjny z ludźmi z wyraźnie widocznym napisem “Dzieci”.

MARIUPOL Czerwony Krzyż poinformował, że ich misji nie udało się dotrzeć do miasta, aby zapewnić bezpieczne przejście cywilów w kierunku Zaporoża. W oblężonym mieście pozostaje prawie 100 000 cywilów. Ich sytuacja od dawna jest katastrofą humanitarną.

POŁUDNIE UKRAINY. Na czasowo okupowanych terenach południowej Ukrainy wojska rosyjskie nadal terroryzują miejscową ludność. W Melitopolu obwodu zaporoskiego Rosja zmusza nauczycieli do prowadzenia nauczania w szkołach według rosyjskich standardów. Według lokalnych mediów w mieście porwano cztery kobiety – dyrektorki lokalnych szkół. Zgodnie z informacją Generalnego Sztabu Sił Zbrojnych w mieście Tokmak Rosjanie planują przeprowadzenie tzw. referendum. W Kachowce w obwodzie chersońskim okupanci wyznaczyli swojego poplecznika do “kierowania” miastem i postawili ultimatum pracownikom rady miejskiej: praca z “nową władzą” albo zwolnienie. W komunikacie Kachowskiej Rady Miejskiej mówi się, że z oferty okupantów wszyscy pracownicy zrezygnowali.

***

Dziś jesteśmy dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne zwycięstwo nad wrogiem! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

 

Udzielić wsparcia ukraińskiej szkole wyższej i Donieckiemu Uniwersytetowi Narodowemu imienia Wasyla Stusa w naszej walce można poprzez pomoc akademicką i wsparcie finansowe dla studentów i pracowników uczelni, którzy pozostali na Ukrainie. Więcej informacji na temat możliwości takiego wsparcia można znaleźć pod linkiem: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

 

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Le 38e jour de la guerre en Ukraine. Détruit au sol des maisons de banlieue de Kiev, autrefois fleuries et densément peuplées. Des cadavres non enterrés dans les rues. Les vies brisées de millions de personnes. Détruis par les frappes ennemies, le plus grand avion unique au monde « Mriya » (« le Rêve ») à Gostomel. Mais le rêve ukrainien est vivant et encore plus compréhensible !  Le droit de vivre sur leur terre, de coopérer avec le monde en tant que partenaire à part entière, de construire leur avenir, en se sentant identiques et en tenant compte des meilleures pratiques !  Sans la russie, sans guerre, dans une Ukraine sûre et prospère, qui est devenue le rempart de paix sur terre.

Chiffres du jour :

 • Depuis le début de la guerre, plus de 10,5 millions d’Ukrainiens sont devenus des personnes déplacées à l’intérieur du pays, selon l’ONU. Plus de 4,1 millions des Ukrainiens ont trouvé refuge dans les pays voisins pendant la guerre.
 • En Ukraine, qui fournissait auparavant de la nourriture pour 400 millions de personnes dans le monde entier, maintenant un sur cinq réduit le volume et le nombre de repas. Les adultes souffrent de malnutrition pour nourrir leurs enfants.
 • Depuis le début de la guerre, 158 enfants ukrainiens ont été tués et 254 enfants sont blessés, a annoncé le bureau du procureur général de l’Ukraine dans la matinée du 2 avril.
 • Pendant la guerre, 274 hôpitaux ont été endommagés, dont 6 ont été complètement détruits, y compris des maternités à Marioupol et Trostyanets. 70 ambulances ont été détruites. Six médecins ont été tués et plus de 30 grièvement blessés, a rapporté le ministère ukrainien de la Santé.
 • Plus de 50 monuments historiques, édifices religieux et musées ukrainiens ont été endommagés depuis le début de la guerre, selon l’UNESCO. Parmi eux se trouve le patrimoine architectural à l’est de la région de Kharkiv, à Kiev, dans la région de Tchernihiv. La liste ne comprenait pas de monuments de Marioupol et de Kherson.

Les troupes russes kidnappent des enfants et les utilisent comme force vivante lorsqu’elles déplacent des colonnes d’équipement, a déclaré le Médiateur ukrainien des droits de l’homme.  Les occupants utilisent des enfants comme otages pour garantir que la population locale ne donnera pas les coordonnées du mouvement de l’ennemi aux défenseurs ukrainiens.  De tels cas ont été enregistrés dans les régions de Soumy, Kiev, Tchernihiv et Zaporizhzhia.

Un garçon ukrainien demande de l’aide pour arrêter poutine. Photos des réseaux sociaux.

L’armée ukrainienne et le peuple continuent de combattre courageusement l’agresseur russe, pour lequel il n’y a rien de sacré. Nous appelons le monde civilisé tout entier à s’opposer à la guerre et à aider l’Ukraine ! Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre ! Aidez-nous à faire cela dans le ciel ! #CloseSkyOverUkraine.

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine à partir du matin du 2 avril:

Selon l’état-major général de l’Ukraine, le retrait de certaines unités de l’armée russe du territoire des régions de Kiev et de Tchernihiv se poursuit. L’armée russe continue de bloquer la ville de Tchernihiv et de captiver Izyum dans la région de Kharkiv. Dans la direction de Donetsk, les principaux efforts des troupes russes se concentrent sur la prise de contrôle des localités de Popasna et Rubizhne, ainsi que sur l’établissement du contrôle total sur Marioupol. Le redéploiement des troupes russes en Transnistrie a commencé. L’armée PMR a également commencé des manœuvres, ce qui, selon l’état-major, indique des risques élevés d’attaquer l’Ukraine de cette direction.

La maîtresse d’une maison à la périphérie de Kiev près du cratère d’une bombe dans sa cour. Cette photo a été prise le 1er avril 2022. Rodrigo Abd / AP / Scanpix / LETA

Dans la nuit du 2 avril, des frappes de missiles ont ciblé des localités et des infrastructures dans les régions de Poltava et de Dnipropetrovsk. Il est rapporté qu’une frappe de missile sur une colonie dans la région d’Odessa depuis le complexe « Iskander » en Crimée.  Le nombre de victimes et l’ampleur des destructions sont en état d’établissement.

 À Kiev, depuis le début de la guerre, 154 maisons, 44 écoles et 27 jardins d’enfants ont été endommagés, selon les autorités locales.  Les autorités locales exhortent les habitants à ne pas retourner dans ces villes, car il existe un risque élevé de mourir des mines et des bombes laissées par l’ennemi. Le SES décrit la situation actuelle dans la ville libérée d’Irpin : “Aujourd’hui, cela ressemble à une ville fantôme. La ville, dans laquelle la vie a prospéré jusqu’au 24 février, ressemble maintenant au décor du film d’horreur le plus terrible. Les gens qui ont fui l’armée russe ayant quitté tout, n’aimeraient jamais voir leurs maisons en un tel état. Et nos gars ne voudraient pas non plus voir leur service d’incendie si endommagé et vide.”

Il est rapporté que les troupes russes ont été retirées de l’aérodrome de Gostomel, qui est devenu l’objet d’hostilités dès le premier jour du conflit.

Le plus grand avion ukrainien du monde « Mriya » (AN-225) à l’aéroport de Gostomel. Le 1er avril 2022. Photos des réseaux sociaux.

À Kharkiv, dans la nuit du 2 avril, deux grands incendies se sont produits à la suite des bombardements. Des entrepôts et des bâtiments administratifs étaient en feu dans l’arrondissement Kyivsky de la ville, la superficie de l’incendie était d’environ 600 mètres carrés. Des entrepôts et une coopérative de garages ont également pris feu dans l’arrondissement moskovsky de Kharkiv. Le feu a couvert environ deux mille mètres carrés, le feu a été éteint dans 7 heures. Aucune victime n’a encore été signalée.

MYKOLAYIV.  Le nombre de victimes des bombardements de l’administration régionale de l’État de Mykolayiv est passé à 31. 30 morts ont été retrouvés sous les décombres, encore une victime est morte à l’hôpital, selon le SES de la région. Les dommages causés à la ville par la guerre sont actuellement estimés par les autorités de la ville à 84 millions de hryvnias.

SOUMY. De nouveaux corps de civils torturés ont été retrouvés dans la ville libérée de la région de Soumy. Le 30 mars, deux corps étranglés avec des blessures par balle ont été retrouvés. Des proches avaient annoncé la disparition des victimes quelques jours plus tôt. Le bureau du procureur général d’Ukraine a ouvert une enquête sur les violations des lois et coutumes de la guerre.

LUGANSK. Les troupes de drones russes ont miné la route sur le chemin de l’évacuation de la ville dans la région de Louhansk. Le conducteur a remarqué les mines à temps, la tragédie a été évitée. Les Russes ont également tiré sur un bus d’évacuation avec des personnes, qui affichait clairement l’inscription “Enfants”.

MARIOUPOL. La Croix-Rouge a déclaré que sa mission n’avait pas réussi à atteindre la ville pour assurer le passage en toute sécurité des civils en direction de Zaporizhzhia. Près de 100 000 civils restent dans la ville assiégée. Leur situation est depuis longtemps au bord de la catastrophe humanitaire.

SUD DE L’UKRAINE. Dans les territoires temporairement occupés du sud de l’Ukraine, les troupes russes continuent de terroriser la population   locale.  Dans la ville de Tokmak, selon l’état-major général des forces armées ukrainiennes, la russie prévoit d’organiser un soi-disant référendum.  À Kakhovka, dans la région de Kherson, les occupants ont nommé leur personne pour « gérer » la ville et ont lancé un ultimatum au personnel de la mairie : soit vous travaillez avec le « nouveau gouvernement », soit vous êtes renvoyés. Le rapport du conseil municipal de Kakhovka indique que tous les employés ont refusé l’offre des occupants.

***

Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui, par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière tranquille, rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi ! Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance ! Gloire à l’Ukraine !

Si vous voulez soutenir l’école supérieure ukrainienne et l’Université nationale Vasyl Stus de Donetsk dans notre lutte, cela peut être fait par le biais d’une assistance académique et d’un soutien financier aux candidats à l’enseignement supérieur et au personnel universitaire qui sont restés en Ukraine. Plus d’informations sur les possibilités d’un tel soutien peuvent être trouvées sur le lien: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

 

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас