Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 21.04.2022

#СтусівськийПроВійну 21.04.2022

57й день повномасштабної війни в Україні.  російські війська систематично порушують норми міжнародного гуманітарного права та права людини. Авіаудари по цивільній інфраструктурі, вбивства мирних мешканців, зґвалтування та мародерство, блокада та голод для сотень тисяч мешканців Маріуполя, Ізюма, Лисичанська та інших стражденних українських міст. За словами президента Зеленського, кількість військових злочинів, скоєних російськими солдатами, вже досягло десятків тисяч. Відповідальність за ці звірства лежить не лише на путіні та його оточенні, але й на усьому російському народові. Як це не жахливо, але 81% росіян підтримують цю війну та геноцид українців.  Ми вітаємо всі кроки, зроблені міжнародними інституціями для притягнення росії до відповідальності. Але зараз ми маємо спільними зусиллями  зупинити агресора тут і зараз, щоб кількість загиблих не зростала. Україні потрібна зброя, щоб зупинити російського агресора #ArmUkraineNow

Кожний – Воїн! Станьте поруч із нами! #StandWithUkraine

Цифри дня:

 • Під час війни 208 дітей загинули, 376 зазнали поранень різного ступеня тяжкості (Офіс Генпрокурора).
 • ООН: з початку війни Україну покинули понад 5 мільйонів людей. Понад 7 мільйонів було переміщено всередині країни.
 • Росія відмовилась від ініціативи генсека ООН Антоніу Гутерріша про чотириденне пасхальне перемир’я, починаючи з 21 квітня.
 • На заводі «Азовсталь» у Маріуполі ховається близько 1 тисячі мирних мешканців, повідомив президент Зеленський. Він заявив, що, як і раніше, готовий обміняти російських військовополонених на безпечний прохід для цивільних осіб та українських військ з міста.
 • Загарбники вже насильно депортували до росії 500 000 українців, у тому числі 121 000 дітей, повідомив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. Не менше 20 000 українців утримуються у фільтраційних таборах у окупованій частині Донецькій області. Депортованих відправляють до депресивних регіонів росії із забороною на виїзд протягом двох років.
 • Блокада росією портів на півдні України може спричинити глобальну продовольчу катастрофу. 45 мільйонів людей у 38 країнах світу опиняться під загрозою голоду. На них чекають продовольчі бунти та масова міграція (Український кризовий медіа-центр)

Українська Армія та Народ продовжують відчайдушно боротися із російським агресором, для кого немає нічого святого. Ми закликаємо увесь цивілізований світ виступити проти війни та допомогти Україні! Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine.

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на 21 квітня:

Кухарі – невелике село в Іванківському районі Київської області. На фото 70-річний місцевий мешканець забирається на зруйнований міст. 20 квітня 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

За даними Генштабу України, противник намагається продовжувати наступ на сході з метою встановлення повного контролю над територією Донецької та Луганської областей. По об’єктах військової та цивільної інфраструктури на всій території України російські війська продовжують завдавати ракетно-бомбових ударів. У районі Харкова окупанти нарощують систему технічного забезпечення військ. Обстріл Харкова триває. В Луганській області російські військові штурмують район Попасної. Продовжуються авіаудари по інфраструктурі Маріуполя, а також штурм морського порту та заводу «Азовсталь». Вночі повідомлялося про вибухи у Харкові, Миколаєві та Дніпропетровській області.

КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ. Щонайменше 2 000 сімей втратили свої квартири в Ірпені внаслідок військових дій, повідомляє начальник гуманітарного штабу Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба. У місті знайдена авіабомба, що важить 250 кілограмів. Українським саперам вдалося знищити її на місті.

Мешканка Ірпеня ховає свого родича на новому кладовищі, що було створене для загиблих від російської агресії. 20 квітня 2022. Gleb Garanich / Reuters / Scanpix / LETA

ЛУГАНСЬК. 80% регіону знаходиться під контролем російських військових, повідомив керівник місцевої воєнної адміністрації Сергій Гайдай. За його словами, лінія української оборони тримається від Рубіжного до Попасної. На штурм цих міст кинуто всі сили російських військ, але вони контролюють лише частину території. Гайдай заявив, що у Сєвєродонецьку не залишилося жодного вцілілого продовольчого складу. Місцеві жителі одержують продукти харчування виключно з гуманітарних вантажів.

 У МАРІУПОЛІ,  де, як і раніше, зосереджені сили оборони України, продовжуються інтенсивні бої. Росіяни використовують артилерійські системи та танки. Загарбники знищують усе, що лишилося на території заводу “Азовсталь”. Мирним жителям досі не гарантовано безпечного виходу з міста. Відомо, що є кілька бункерів/підвалів, у яких перебувають мирні жителі. У кожному з них близько 80-100 людей, включаючи маленьких дітей, заявив заступник командира полку “Азов” Святослав Паламар (позивний “Калина”). Нині російські сили у Маріуполі значно перевершують українські. Крім того, за словами Калини, у місто перекинуто нову російську військову техніку.

Маріуполь. 20 квітня 2022. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

20 квітня гуманітарний коридор із Маріуполя не спрацював так, як планувалося, повідомила віце-прем’єр України Ірина Верещук. З її слів, російські військові не змогли забезпечити припинення вогню. Гуманітарні коридори не працювали в Україні три дні поспіль, а в Маріуполі – з 11 квітня. Зранку 21 квітня Верещук уточнила, що вчора гуманітарним коридором з Маріуполя вдалося виїхати чотирьом евакуаційним автобусам. Сьогодні буде зроблена чергова спроба евакуювати жінок, дітей та людей похилого віку з Маріуполя.

Тим часом, музей Аушвіц-Біркенау повідомив про загибель у Маріуполі 91-річної Ванди Об’їдкової, яка пережила німецьку окупацію «У віці 10 років Ванда Семенівна Об’єдкова пережила німецьку окупацію, ховаючись у підвалі у Маріуполі. Через 81 рік вона померла у підвалі в тому ж місті, ховаючись від російських військ», – повідомляється у твіттері музею.

МИКОЛАЇВ. Російські війська розбомбили лікарню у Баштанці Миколаївської області, є поранені. Внаслідок обстрілів Миколаєва 20 квітня  одна людина загинула, ще двоє – поранені.

Українські солдати патрулюють кордон між Миколаївською та Херсонською областями. 20 квітня 2022. Celestino Arce Lavin / ZUMA Press Wire / Scanpix / LETA

ПІВДЕНЬ УКРАЇНИ. росія хоче провести примусову мобілізацію на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей. Перед цим планують провести фальшиві референдуми. Планується, що незаконно “мобілізованих” українців відправлять воювати до районів активних бойових дій, щоб атакувати позиції Збройних Сил України. Як повідомлялося раніше, для організації референдумів наперед збираються персональні дані мешканців тимчасово окупованих територій нібито з метою “гуманітарної допомоги” або соціальних виплат. У день “голосування” співробітники ФСБ заповнюють бюлетені, використовуючи отриману інформацію без згоди та фізичної присутності самих українців, повідомляє розвідка оборони України.

Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

There is the 57th day of full-scale war in Ukraine. russian forces systematically violate international humanitarian law and human rights. Airstrikes on civilian infrastructure, killing civilians, raping and looting, blockade and starvation for hundreds of thousands of residents in Mariupol, Izyum, Lysychansk and other suffering Ukrainian towns. According to President Zelenskyy, the number of war crimes committed by russian soldiers has already reached tens of thousands. The responsibility for these atrocities lies not only with putin and his approxies but with all russian people. Horrible as it is, 81% of russians support this war and the genocide of the Ukrainians. We welcome all steps taken by international institutions to hold russia accountable. However, now we must act together to stop the aggressor so that the death toll does not rise. Ukraine needs weapons to stop russian aggressor #ArmUkraineNow

Everyone is a Warrior! Please stand with us! #StandWithUkraine

Figures of the day:

 • 208 children were killed during the war, and 376 were injured to varying degrees of severity (Office of the Prosecutor General).
 • UN: More than 5 million people have fled Ukraine since the start of the war. More than 7 million have been internally displaced.
 • russia rejected UN Secretary-General António Guterres’ initiative to hold a four-day ceasefire for Easter, starting on April 21.
 • About 1,000 civilians are hiding in the Azovstal plant in Mariupol, President Zelenskyy said. He stated he was still ready to exchange russian prisoners of war for safe passage for civilians and Ukrainian troops out of the city.
 • The invaders have already forcibly deported 500,000 Ukrainians to russia, including 121,000 children, according to Ukraine’s permanent representative to the UN, Serhiy Kyslytsya. At least 20,000 Ukrainians are held in filtration camps in the occupied territory of the Donetsk region. Those deported are sent to depressed areas of russia with a ban on leaving for two years.
 • russia’s blockade of ports in southern Ukraine could cause a global food catastrophe. 45 million people in 38 countries would be at risk of starvation. Food riots and mass migration await them (Ukrainian Crisis Media Centre)

The Ukrainian Army and the People continue to fight desperately against the russian aggressor, for whom nothing is sacred. We call on the entire civilised world to stand against the war and help Ukraine! We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine.

What’s important to know about the situation in Ukraine as of April 21:

Kukhary is a small village in the Ivankivsky district of the Kyiv region. The photo shows a 70-year-old local man climbing on a destroyed bridge. April 20 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

According to Ukraine’s General Staff, the enemy is trying to continue the offensive in the East to establish complete control over the territory of the Donetsk and Luhansk regions. russian troops continue to launch missile and bomb strikes against military and civilian infrastructure throughout Ukraine. The occupying forces are building up their technical support system near Kharkiv. The shelling of Kharkiv continues. In Luhansk Region, russian troops storm the Popasna area. Airstrikes on Mariupol infrastructure, the storming of the seaport and Azovstal plant continue. Bombings were reported overnight in Kharkiv, Mykolayiv and Dnipropetrovsk Region.

KYIV REGION. At least 2,000 families have lost their homes in Irpin to military action, according to Oleksiy Kuleba, chief of the humanitarian staff of the Kyiv regional military administration. An aerial bomb weighing 250 kilograms has been found in the city. Ukrainian sappers managed to destroy it in the city.

LUHANSK. 80% of the region is under the control of the russian military, the head of the local military administration, Sergey Gaidai, has said. He stated the Ukrainian defence line is holding from Rubizhne to Popasna. All the forces of the russian troops have been rushed to storm these towns, but they controlled only part of the territory. Gaidai said that no surviving food supplies remained in Severodonetsk. Locals receive food exclusively from humanitarian supplies.

Irpin resident buries her relative in a new cemetery for those killed by russian aggression. April 20, 2022. Gleb Garanich / Reuters / Scanpix / LETA

In MARIUPOL, where Ukrainian defence forces remain concentrated, intense fighting continues. The russians are using artillery systems and tanks. The invaders are destroying everything left at the Azovstal plant. Civilians are still not guaranteed safe passage out of the city. It is known that there are several bunkers/basements where civilians are being held. There are about 80-100 people in each of them, including small children, said Azov regiment deputy commander Svyatoslav Palamar (call sign “Kalina”). Today, russian forces in Mariupol are significantly outnumbered by Ukrainian troops. Additionally, according to Kalina, new russian military equipment has been overturned in the city.

On April 20, the humanitarian corridor from Mariupol did not work as planned, Ukrainian Deputy Prime Minister Iryna Vereshchuk said. According to her, the russian military failed to enforce the ceasefire. Humanitarian corridors have not worked in Ukraine for three days in a row and in Mariupol since April 11. On the morning of April 21, Vereshchuk clarified that four evacuation buses managed to leave Mariupol by the humanitarian corridor yesterday. Today another attempt will be made to evacuate women, children and older people from Mariupol.

Mariupol. April 20, 2022. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

Meanwhile, the Auschwitz-Birkenau Museum reported the death of 91-year-old German occupation survivor Wanda Obedkova in Mariupol. “At the age of 10, Wanda Semenovna Obedkova survived the German occupation while hiding in a basement in Mariupol. Eighty-one years later, she died in a cellar in the same city while hiding from russian troops,” the museum tweeted.

MYKOLAIV. russian troops have bombed a hospital in Bashtanka, Mykolaiv region, wounded. One man died, and two others were injured due to the shelling in Mykolaiv on April 20.

SOUTH OF UKRAINE. russia wants to carry out forced mobilisation in the occupied territories of the Zaporizhzhya and Kherson regions. Before this, they plan to hold fake referendums. It is intended that illegally “mobilised” Ukrainians will be sent to fight in active combat areas to attack positions of the Ukrainian Armed Forces. As previously reported, personal details of residents of the temporarily occupied territories are collected in advance to organise referendums, allegedly for “humanitarian aid” or social payments. On election day, FSB officers fill in ballots using the information obtained without the consent and physical presence of the Ukrainians themselves, the Ukrainian Defence Intelligence Service has said.

Ukrainian soldiers patrol the border between Mykolaiv and Kherson regions. April 20 2022. Celestino Arce Lavin / ZUMA Press Wire / Scanpix / LETA

Ukrainian soldiers patrol the border between Mykolaiv and Kherson regions. April 20 2022. Celestino Arce Lavin / ZUMA Press Wire / Scanpix / LETA

Today, we are proud of everyone who is bringing our joint Victory over the enemy closer with their actions, words, or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Heute ist der 57. Tag des umfassenden Krieges in der Ukraine. Russische Truppen verstoßen systematisch gegen das humanitäre Völkerrecht und die Menschenrechte – Luftangriffe auf die zivile Infrastruktur, Tötungen von Zivilisten, Vergewaltigungen und Plünderungen, Blockaden und Hungersnot für Hunderttausende von Einwohnern von Mariupol, Isjum, Lyssytschansk und anderen betroffenen ukrainischen Städten. Nach Angaben von Präsident Selenskyj hat die Zahl der von russischen Soldaten begangenen Kriegsverbrechen bereits Zehntausende erreicht. Die Verantwortung für diese Gräueltaten liegt nicht nur bei Putin und seinem Gefolge, sondern beim gesamten russischen Volk. Das schlimmste ist das 81 % der Russen unterstützen diesen Krieg und den Völkermord an den Ukrainern. Wir begrüßen alle Schritte, die von internationalen Institutionen unternommen werden, um Russland vor Gericht zu stellen. Aber jetzt müssen wir zusammenarbeiten, um die Angreifer hier und jetzt zu stoppen, damit die Zahl der Todesopfer nicht steigt. Die Ukraine braucht Waffen, um Russland zu stoppen #ArmUkraineNow

Jeder ist ein Krieger! Stehen Sie mit uns! #StandWithUkraine

 Zahlen des Tages:

 • Während des Krieges wurden 208 Kinder getötet und 376 in unterschiedlichem Ausmaß verletzt (Generalstaatsanwaltschaft)
 • UNO: Mehr als 5 Millionen Menschen haben die Ukraine seit Beginn des Krieges verlassen. Mehr als 7 Millionen wurden innerhalb des Landes umgesiedelt.
 • Russland hat eine Initiative von UN-Generalsekretär Antonio Guterres für einen viertägigen Oster-Waffenstillstand ab dem April abgelehnt.
 • Etwa000 Zivilisten verstecken sich im Azow Stahl-Werk in Mariupol, sagte Präsident Selenskyj. Er sagte, er sei immer noch bereit, russische Kriegsgefangene gegen Zivilisten und ukrainische Truppen aus der Stadt auszutauschen.
 • Die Russen haben bereits000 Ukrainer gewaltsam nach Russland abgeschoben, darunter 121.000 Kinder, sagte Serhij Kyslytsja, ständiger Vertreter der Ukraine bei den Vereinten Nationen. Mindestens 20.000 Ukrainer werden in Filtrationslagern im besetzten Gebiet der Oblast Donezk festgehalten. Abgeschobene werden mit zweijährigem Reiseverbot in benachteiligte Regionen Russlands geschickt.
 • Russlands Blockade von Häfen in der Südukraine könnte eine weltweite Lebensmittelkatastrophe auslösen. 45 Millionen Menschen in 38 Ländern werden vom Hungertod bedroht sein. Lebensmittelunruhen und Massenmigration drohen diese Menschen (Ukrainian Crisis Media Center)

Die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen weiterhin heldenhaft gegen die Russen, denen nichts heilig ist. Wir rufen die gesamte zivilisierte Welt auf, sich gegen den Krieg zu stellen und der Ukraine zu helfen! Wir werden sie auf der Erde zerstören! Helfen Sie uns auch im Himmel dabei! #CloseSkyOverUkraine.

Situation in der Ukraine am 21. April:

Kuhari ist ein kleines Dorf im Bezirk Ivankiv in der Oblast Kiew. Auf dem Foto klettert ein 70-jähriger Anwohner auf die zerstörte Brücke. 20. April 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

Nach Angaben des Generalstabs der Ukraine versucht der Feind, die Offensive im Osten fortzusetzen, um die volle Kontrolle über das Territorium der Oblasten Donezk und Luhansk zu erlangen. Russische Truppen machen weiterhin Raketen- und Bombenangriffe auf militärische und zivile Infrastruktur in der gesamten Ukraine. In der Oblast Charkiw verstärken die Besatzer das System der technischen Unterstützung der Truppen. Der Beschuss von Charkiw geht weiter. In der Oblast Luhansk stürmt das russische Militär die Stadt Popasna. Luftangriffe auf die Infrastruktur von Mariupol sowie die Erstürmung des Seehafens und des Azow-Stahl Werks dauern an. In den Oblasten Charkiw, Mykolajiw und Dnipropetrowsk wurden nachts Explosionen gemeldet.

OBLAST KIEW. Mindestens 2.000 Familien haben infolge der Feindseligkeiten ihre Wohnungen in Irpin verloren, so Oleksij Kuleba, Chef des humanitären Hauptquartiers der Kiewer Regionalen Militärverwaltung. In der Stadt wurde eine 250 Kilogramm schwere Luftbombe gefunden. Ukrainischen Pionieren gelang es, es in der Stadt zu zerstören.

Eine Bewohnerin von Irpin beerdigt ihren Verwandten auf einem neuen Friedhof, der für die Opfer der russischen Aggression angelegt wurde. 20. April 2022. Gleb Garanich / Reuters / Scanpix / LETA

LUHANSK. 80 Prozent der Region seien unter der Kontrolle des russischen Militärs, sagte der Leiter der örtlichen Militärverwaltung Serhij Haidaj. Ihm zufolge verläuft die Verteidigungslinie der Ukraine von Rubischne bis Popasna. Alle russischen Streitkräfte wurden von diesen Städten gestürmt, aber sie kontrollieren nur einen Teil des Territoriums. Haidaj erklärte, dass es in Sjewjerodonezk keine überlebenden Lebensmittelvorräte mehr gebe. Einheimische erhalten Lebensmittel ausschließlich aus humanitären Gütern.

In MARIUPOL, wo die Verteidigungskräfte der Ukraine immer noch konzentriert sind, gehen die intensiven Kämpfe weiter. Die Russen setzen Artilleriesysteme und Panzer ein. Die Eindringlinge zerstören alles, was auf dem Territorium des Azow-Stahl Werks übrig geblieben ist. Der Zivilbevölkerung wird immer noch kein sicherer Ausgang aus der Stadt garantiert. Es ist bekannt, dass es mehrere Bunker / Keller gibt, in denen Zivilisten leben. In jedem von ihnen etwa 80-100 Menschen, darunter kleine Kinder, sagte der stellvertretende Kommandeur des Asowschen Regiments Swjatoslaw Palamar (Rufzeichen “Kalyna”). Heute überwiegt die Zahl der russischen Streitkräfte in Mariupol den ukrainischen zahlenmäßig. Darüber hinaus wurde laut Kalyna neue russische Militärausrüstung in die Stadt gebracht.

Mariupol. 20 April 2022. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

Am 20. April funktionierte der humanitäre Korridor von Mariupol nicht wie geplant, sagte die stellvertretende Ministerpräsidentin der Ukraine, Iryna Wereschtschuk. Ihr zufolge konnte das russische Militär nicht, einen Waffenstillstand zu gewährleisten. Humanitäre Korridore wurden in der Ukraine drei Tage hintereinander und in Mariupol seit dem 11. April geschlossen. Am Morgen des 21. April stellte Wereschtschuk klar, dass es gestern vier Evakuierungsbussen gelungen sei, den humanitären Korridor von Mariupol zu verlassen. Heute wird ein weiterer Versuch unternommen, Frauen, Kinder und ältere Menschen aus Mariupol zu evakuieren.

Inzwischen hat das Museum Auschwitz-Birkenau den Tod der 91-jährigen Wanda Objedkowa, einer Überlebenden der deutschen Besatzung, in Mariupol gemeldet. Im Alter von 10 Jahren überlebte Wanda Semeniwna Objedkowa die deutsche Besatzung und versteckte sich in einem Keller in Mariupol. 81 Jahre später starb sie in einem Keller in derselben Stadt, versteckt vor russischen Truppen“, heißt es auf dem Twitter-Account des Museums.

Ukrainische Soldaten patrouillieren an der Grenze zwischen den Oblasten Mykolajiw und Cherson. 20. April 2022. Celestino Arce Lavin / ZUMA Press Wire / Scanpix / LETA

MYKOLAJIW. Die russischen Truppen haben ein Krankenhaus in Baschtanka in der Oblast Mykolajiw bombardiert, dort werden Menschen verwundet. Infolge Angriffe von Mykolajiw am 20. April starb eine Person, noch zwei wurden verwundet.

SÜDEN DER UKRAINE. Russland will eine Zwangsmobilisierung in den besetzten Gebieten der Oblasten Saporischschja und Cherson durchführen. Davor planen sie gefälschte Referenden. Es ist geplant, dass illegal „mobilisierte“ Ukrainer zum Kampf in Gebiete aktiver Feindseligkeiten geschickt werden, um die Stellungen der Streitkräfte der Ukraine anzugreifen. Wie bereits berichtet, werden im Vorfeld personenbezogene Daten von Bewohnern der vorübergehend besetzten Gebiete für die Organisation von Volksabstimmungen erhoben, angeblich zum Zwecke der „humanitären Hilfe“ oder von Sozialleistungen. Laut dem ukrainischen Verteidigungsgeheimdienst füllen FSB-Beamte am Wahltag Stimmzettel mit Informationen aus, die sie ohne die Zustimmung und physische Anwesenheit der Ukrainer selbst erhalten haben.

Heute sind wir stolz auf alle, die durch ihre Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringen! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

57. dzień wojny na pełną skalę na Ukrainie. Rosyjskie wojska systematycznie łamią międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka. Ataki na infrastrukturę cywilną, zabójstwa ludności cywilnej, gwałty i grabieże, blokady i głód setek tysięcy mieszkańców Mariupola, Iziumu, Lisiczańska i innych cierpiących ukraińskich Według prezydenta Zełeńskiego liczba zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy sięga już dziesiątek tysięcy. Odpowiedzialność za te okrucieństwa ponosi nie tylko Putin i jego otoczenie, ale cały naród rosyjski. To jest straszne, ale 81% Rosjan popiera tę wojnę i ludobójstwo Ukraińców. Witamy wszystkie kroki podjęte przez instytucje międzynarodowe, aby przyciągnąć Rosję do odpowiedzialności. Natomiast teraz musimy współpracować, aby powstrzymać agresora tu i zaraz, aby liczba ofiar śmiertelnych nie wzrastała. Ukraina potrzebuje broni, by powstrzymać rosyjskiego agresora #ArmUkraineNow

Każdy z nas jest wojownikiem! Stań obok nas w tej walce. #StandWithUkraine

Dane statystyczne:

 • W czasie wojny zginęło 208 dzieci, 376 zostało w różnym stopniu rannych (podaje Prokuratura Generalna).
 • Informacja ONZ: Od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 5 milionów ludzi. Ponad 7 milionów zostało przesiedlonych wewnątrz
 • Rosja odrzuciła inicjatywę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa dotyczącą czterodniowego rozejmu wielkanocnego rozpoczynającego się 21 kwietnia.
 • Prezydent Zełeński powiedział, że w zakładzie Azovstal w Mariupolu ukrywa się około tysiąca cywilów. Powiedział, że nadal jest gotowy do wymiany rosyjskich jeńców wojennych w celu bezpiecznego przejścia dla cywilów i wojsk ukraińskich z miasta.
 • Najeźdźcy siłą deportowali do Rosji 500 000 Ukraińców, w tym 121 000 dzieci, powiedział Sergij Kysłycia, stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ. Co najmniej 20 000 Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach filtracyjnych w okupowanej części obwodu donieckiego. Deportowani są wysyłani do dotkniętych kryzysem regionów Rosji z zakazem wyjazdu na okres dwóch
 • Zablokowanie przez Rosję portów na południu Ukrainy może spowodować globalną katastrofę żywnościową. 45 milionów ludzi w 38 krajach będzie zagrażać głód. Czekają na nich bunty żywnościowe i masowa migracja (Ukraińskie Kryzysowe Media Centrum).

Wojsko i naród ukraiński nadal zaciekle walczą z rosyjskim agresorem, dla którego nie istnieje nic świętego. Wzywamy cały cywilizowany świat, aby przeciwstawiał się wojnie i wspierał Ukrainę! Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 21 kwietnia:

Kuhari – mała wieś w rejonie iwankowskim obwodu kijowskiego. Na zdjęciu 70-letni mieszkaniec wspina się po zniszczonym moście. 20 kwietnia 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

Według Generalnego Sztabu Ukrainy, nieprzyjaciel próbuje kontynuować ofensywę na wschodzie w celu zaprowadzenia pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i łuhańskiego. Rosyjskie wojska nadal przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę wojskową i cywilną na całej Ukrainie. W obwodzie charkowskim okupanci rozbudowują system technicznego wsparcia wojsk. Nadal trwają ostrzały Charkowa. W obwodzie łuhańskim wojsko rosyjskie szturmuje rejon Popasnej. Trwają naloty na infrastrukturę Mariupola oraz szturm na port morski i zakład „Azovstal”. W nocy w obwodach charkowskim, mikołajowskim i dniepropietrowskim odnotowano eksplozje.

OBWÓD KIJOWSKI. Co najmniej 2000 rodzin straciło mieszkania w Irpeniu w wyniku działań wojennych – powiedział Ołeksij Kuleba, szef sztabu humanitarnego Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. W mieście znaleziono bombę lotniczą ważącą 250 kilogramów. Ukraińscy saperzy zniszczyli ją na miejscu.

ŁUHAŃSK. 80% regionu jest pod kontrolą rosyjskich wojskowych – powiedział szef tamtejszej administracji wojskowej Sergij Gajdaj. Według jego słów linia obrony Ukrainy utrzymuje się od Rubiżnego do Popasnej. Wszystkie siły rosyjskie zostały rzucone na szturm miast, ale kontrolują tylko część terytorium. Gajdaj stwierdził, że w Sewerodoniecku nie ma żadnych ocalałych zapasów żywności. Miejscowi mieszkańcy otrzymują żywność wyłącznie z ładunków humanitarnych.

Mieszkanka Irpenia chowa swojego krewnego na nowym cmentarzu, który powstał dla ofiar rosyjskiej agresji. 20 kwietnia 2022. Gleb Garanich / Reuters / Scanpix / LETA

 W MARIUPOLU, gdzie nadal koncentrują się siły obronne Ukrainy, trwają intensywne walki. Rosjanie używają systemów artyleryjskich i czołgów. Najeźdźcy niszczą wszystko, co pozostało na terenie zakładu „Azovstal”. Cywile wciąż nie mają gwarancji bezpiecznego wyjścia z miasta. Wiadomo, że istnieje kilka bunkrów/piwnic, w których pozostają cywile. W każdym z nich około 80-100 osób, w tym małe dzieci – powiedział zastępca dowódcy pułku azowskiego Światosław Pałamar („Kalina”). Dziś siły rosyjskie w Mariupolu znacznie przewyższają liczebnie siły ukraińskie. Ponadto, według Kaliny, do miasta przeniesiono nowy rosyjski sprzęt wojskowy.

20 kwietnia korytarz humanitarny z Mariupola zgodnie z planem nie zadziałał – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Według niej rosyjskie wojsko nie zapewniło zawieszenia broni. Korytarze humanitarne nie działały na Ukrainie przez trzy dni z rzędu, a w Mariupolu od 11 kwietnia. 21 kwietnia rano Wereszczuk poinformowała, że wczoraj cztery autobusy ewakuacyjne opuściły Mariupol przez korytarz humanitarny. Dziś podjęta zostanie kolejna próba ewakuacji kobiet, dzieci i osób starszych z Mariupola.

Mariupol. 20 kwietnia 2022. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

Tymczasem Muzeum Auschwitz-Birkenau poinformowało o śmierci w Mariupolu 91-letniej Wandy Objedkowej, ocalałej z okupacji niemieckiej. 81 lat później zmarła w piwnicy w tym samym mieście, ukrywając się przed wojskami rosyjskimi” – podaje strona muzeum na Twitterze. 

MIKOŁAJEW. Wojska rosyjskie zbombardowały szpital w Basztance obwodu Mikołajewskiego, są ranni. W wyniku ataków Mikołajewa 20 kwietnia jedna osoba zginęła, dwie kolejne zostały ranne.

POŁUDNIE UKRAINY. Rosja zamierza przeprowadzić przymusową mobilizację na okupowanych terytoriach obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Wcześniej planują przeprowadzenie fałszywych referendów. Planuje się, że nielegalnie „zmobilizowani” Ukraińcy zostaną wysłani do walki na tereny aktywnych działań wojennych w celu ataku na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak wcześniej informowaliśmy, w celu organizacji referendów dane osobowe mieszkańców czasowo okupowanych terytoriów gromadzi się zawczasu, rzekomo w celu „pomocy humanitarnej” lub świadczeń socjalnych. Według danych ukraińskiego wywiadu w przeddzień wyborów funkcjonariusze FSB mają wypełnić karty do głosowania, korzystając z informacji uzyskanych bez zgody i fizycznej obecności samych Ukraińców.

Żołnierze ukraińscy patrolują granice obwodu mikołajowskiego i chersońskiego. 20 kwietnia 2022. Celestino Arce Lavin / ZUMA Press Wire / Scanpix / LETA

 Dziś jesteśmy dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne zwycięstwo nad wrogiem! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Le 57e jour de guerre à grande échelle en Ukraine. Les troupes russes violent systématiquement le droit international humanitaire et les droits de l’homme. Frappes aériennes sur des infrastructures civiles, meurtres de civils, viols et maraude, blocus et famine pour des centaines de milliers d’habitants de Marioupol, Izyum, Lysytchansk et d’autres villes ukrainiennes en souffrance. Selon le président Zelensky, le nombre de crimes de guerre commis par des soldats russes a déjà atteint des dizaines de milliers. La responsabilité de ces atrocités incombe non seulement à Poutine et à son entourage, mais à l’ensemble du peuple russe.  Aussi terrible soit-elle, 81% des russes soutiennent cette guerre et le génocide des Ukrainiens. Nous félicitons toutes les mesures prises par les institutions internationales pour traduire la russie en justice. Mais maintenant, nous devons travailler ensemble pour arrêter l’agresseur ici et maintenant, afin que le nombre de morts n’augmente pas. L’Ukraine a besoin d’armes pour arrêter l’agresseur russe #ArmUkraineNow

Chacun est un guerrier ! Soutenez-nous ! #StandWithUkraine

Chiffres du jour :

 • Pendant la guerre, 208 enfants ont été tués, 376 ont subi des blessures de gravité variable (Bureau du Procureur général).
 • ONU : Plus de 5 millions de personnes ont fui l’Ukraine depuis le début de la guerre. Plus de 7 millions de personnes ont été déplacées dans leur pays.
 • La russie a rejeté l’initiative du secrétaire général de l’ONU, Antonio Guterres, d’une trêve de Pâques de quatre jours à partir du 21 avril.
 • L’usine d’Azovstal à Marioupol cache environ 1 000 civils, a déclaré le président Zelensky. Il a déclaré qu’il était toujours prêt à échanger des prisonniers de guerre russes contre un passage sûr pour les civils et les troupes ukrainiennes de la ville.
 • Les envahisseurs ont déjà expulsé de force 500 000 Ukrainiens vers la Russie, dont 121 000 enfants, a déclaré le représentant permanent de l’Ukraine auprès de l’ONU, Sergey Kyslytsia. Au moins 20 000 Ukrainiens sont détenus dans des camps de filtration dans la partie occupée de la région de Donetsk. Les déportés sont envoyés dans des régions déprimées de russie avec une interdiction de partir dans les deux ans.
 • Le blocus des ports du sud de l’Ukraine par la Russie pourrait provoquer une catastrophe alimentaire mondiale. 45 millions de personnes dans 38 pays risquent de mourir de faim. Des émeutes de la faim et des migrations de masse les attendent (Ukrainian Crisis Media Center)

L’armée ukrainienne et le peuple continuent de combattre courageusement l’agresseur russe, pour qui il n’y a rien de sacré. Nous appelons le monde civilisé tout entier à s’opposer à la guerre et à aider l’Ukraine ! Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre ! Aidez-nous à faire cela dans le  ciel ! #CloseSkyOverUkraine.

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine au 21 avril :

Kukhary est un petit village du district d’Ivankiv dans la région de Kiev. Sur la photo, un habitant de 70 ans escalade le pont détruit. 20 avril 2022. Vladyslav Musiienko / Reuters / Scanpix / LETA

Selon l’état-major général de l’Ukraine, l’ennemi tente de poursuivre l’offensive dans l’est afin d’établir un contrôle total sur le territoire des régions de Donetsk et de Lougansk. Les troupes russes continuent de lancer des missiles et des bombardements sur les infrastructures militaires et civiles dans toute l’Ukraine. Dans la région de Kharkiv, les occupants augmentent le système de soutien technique des troupes. Le bombardement de Kharkiv se poursuit. Dans la région de Lougansk, l’armée russe a pris d’assaut la région de Popasna. Les frappes aériennes se poursuivent sur l’infrastructure de Marioupol, ainsi que la prise d’assaut du port maritime et de l’usine d’Azovstal. La nuit, des explosions ont été signalées dans les régions de Kharkiv, Mykolaïv et Dnipropetrovsk.

Au moins 2 000 familles ont perdu leurs appartements à Irpin à la suite des hostilités, selon le chef du personnel humanitaire de l’administration militaire régionale de Kiev, Alexei Kuleba.

LUGANSK. 80% de la région est sous le contrôle de l’armée russe, a déclaré le chef de l’administration militaire locale, Sergei Gaidai. Selon lui, la ligne de défense ukrainienne va de Rubizhne à Popasna. Toutes les forces russes ont été jetées pour la prise d’assaut de ces villes, mais elles ne contrôlent qu’une partie du territoire. Gaidai a déclaré qu’il ne restait plus de stocks de nourriture à Severodonetsk. Les habitants reçoivent de la nourriture exclusivement de cargaisons humanitaires.

Une habitante d’Irpin cache son parent dans un nouveau cimetière, qui a été créé pour les personnes tuées par l’agression russe. 20 avril 2022.  Gleb Garanich / Reuters / Scanpix / LETA

 À MARIOUPOL, où les forces de défense ukrainiennes sont toujours concentrées, d’intenses combats se poursuivent.  Les Russes utilisent des systèmes d’artillerie et des chars. Les envahisseurs détruisent tout ce qui reste sur le territoire de l’usine d’Azovstal. Les civils ne sont toujours pas assurés d’une sortie sûre de la ville. On sait qu’il existe plusieurs bunkers/sous-sols où vivent des civils. Dans chacun d’eux, environ 80 à 100 personnes, y compris de jeunes enfants, a déclaré le commandant adjoint du régiment Azov Svyatoslav Palamar (indicatif d’appel “Kalyna”). Actuellement, les forces russes à Marioupol sont beaucoup plus nombreuses que les forces ukrainiennes. En outre, selon Kalyna, de nouveaux équipements militaires russes ont été transférés dans la ville.

Le 20 avril, le couloir humanitaire de Marioupol n’a pas fonctionné comme prévu, a déclaré la vice-Première ministre ukrainienne Iryna Vereshchuk. Selon elle, l’armée russe n’a pas réussi à assurer un cessez-le-feu. Les couloirs humanitaires n’ont pas fonctionné en Ukraine pendant trois jours consécutifs, et à Marioupol – depuis le 11 avril. Le matin du 21 avril, Vereshchuk a précisé qu’hier, quatre bus d’évacuation avaient réussi à quitter le couloir humanitaire de Marioupol. Aujourd’hui, une autre tentative sera faite pour évacuer les femmes, les enfants et les personnes âgées de Marioupol.

Mariupol. 20 avril 2022. Alexander Ermochenko / Reuters / Scanpix / LETA

Pendant ce temps, le musée d’Auschwitz-Birkenau a rapporté la mort à Marioupol de Wanda Obidkova, 91 ans, qui a survécu à l’occupation allemande. « À l’âge de 10 ans, Wanda Semenivna Obyedkova a survécu à l’occupation allemande, se cachant dans un sous-sol à Marioupol. Après 81 ans, elle est morte dans un sous-sol de la même ville, se cachant des troupes russes », a tweeté le musée.

MYKOLAIV. Les troupes russes ont bombardé un hôpital à Bachtanka, dans la région de Mykolaïv, où il y a des blessés.

SUD DE L’UKRAINE. La russie veut procéder à une mobilisation forcée dans les territoires occupés des régions de Zaporizhzhya et de Kherson. Il est prévu que des Ukrainiens “mobilisés” illégalement soient envoyés combattre dans des zones d’hostilités actives pour attaquer les positions des Forces armées ukrainiennes. Avant cela, ils prévoient d’organiser de faux référendums. Comme indiqué précédemment, les données personnelles des résidents des territoires temporairement occupés sont collectées à l’avance pour l’organisation de référendums, prétendument à des fins “d’aide humanitaire” ou de prestations sociales. Le jour du « vote », les officiers du FSB remplissent les bulletins de vote en utilisant les informations reçues sans le consentement et la présence physique des Ukrainiens eux-mêmes, selon le Service de renseignement de la défense de l’Ukraine.

Des soldats ukrainiens patrouillent à la frontière entre les régions de Mykolaïv et de Kherson. 20 avril 2022.  Celestino Arce Lavin / Fil de presse ZUMA / Scanpix / LETA

Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui, par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière tranquille, rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi ! Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance ! Gloire à l’Ukraine !

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас