Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 09.04.2022

#СтусівськийПроВійну 09.04.2022

45й день війни в Україні. Немає таких слів, щоб описати усе те горе та гнів, що відчуває кожен українець та кожна цивілізована людина у світі після цинічного російського авіаудару по вокзалу у Краматорську.  Загинули 52 людини, в тому числі щонайменше 5 дітей.  Ще 109 людей поранено, більшість із них у важкому стані. Більше 4000 намагалися евакуюватися з міста, що ризикує перетворитися на другий Маріуполь. Росіяни спрямували в них ракети із цинічним написом “за детей”. Це не можна осягнути розумом.  Окупанти вбивають та ґвалтують українських дітей, розстрілюють дорослих, спалюють цілі родини. Це пекло на землі. Абсолютне зло. Це відкрита рана у серці. Це море крові, що розтікається сьогодні Європою, яка продовжує сплачувати за російський газ. У росіян не залишилось нічого людського – і світ повинен це усвідомлювати і діяти відповідно. Станьте поруч із нами у цій боротьбі. Станьте поруч із Україною!

Цифри дня:

 • 176 дітей загинули в Україні з початку війни, 324 дитини поранено (Офіс Генпрокурора). До росії примусово вивезено понад 121 тисячу українських дітей, повідомила уповноважена Верховна рада з прав людини Л.Денісова. Також повідомляється про випадки сексуального насильства російських військових на адресу дітей. За даними Денісової, у Бучі були зґвалтовані 14-річна дівчинка (тепер вона вагітна) та 11-річний хлопчик, на очах у своєї прив’язаної до стільця матері. Російські окупанти зґвалтували 16-річну вагітну дівчину та 78-річну бабусю в одному із сіл Херсонської області, повідомив голова військової адміністрації Кривого Рогу О.Вілкул.
 • У Бучі встановили особи 163 убитих місцевих жителів, повідомив голова міської ради А.Федорук. На даний момент у місті знайдено 320 тіл загиблих. Ще 132 тіла мирних жителів, убитих російськими військовими, знайдені у селищі Макарів Київської області.
 • За даними ООН, через війну в Україні 11,4 мільйона людей були змушені покинути свої домівки. Із них 7,1 мільйона людей стали внутрішніми переселенцями. Кожна друга переміщена сім’я має дітей. Серед переміщених осіб – 57% становлять люди похилого віку, а 30% – це люди з хронічними захворюваннями.
 • З початку війни на території України знешкоджено 43 376 вибухонебезпечних предметів та 417 кг вибухової речовини, у тому числі 1444 авіаційні бомби (ДСНС).
 • Війна в Україні підняла світові ціни на продовольство до рекордно високого рівня, заявили в ООН. Індекс цін у березні виріс на 12,7% до 159,3 пункту, що є найвищим з моменту розробки індексу в 1990 році.

Українська Армія та Народ продовжують відчайдушно боротися із російським агресором, для кого немає нічого святого. Ми закликаємо увесь цивілізований світ виступити проти війни та допомогти Україні! Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine.

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на 9 квітня: 

Залізничний вокзал у Краматорську після ракетних ударів. 8 квітня 2022. Фото з Instagram президента Зеленського.

ДОНБАС.  Росія жорстоко нанесла 2 авіаудари по залічничному вокзалу у Краматорську, де очікували на евакуацію майже 4000 людей. Число загиблих зросло до 52 людей, ще 109 поранено. “Але ми розуміємо, що ці цифри неминуче зростатимуть”, – повідомив голова місцевої військової адміністрації Павло Кириленко. Удар був нанесений ракетним комплексом радянського виробництва “Точка-У”, уламки ракети із написом російською “За детей” були знайдені на місці трагедії.

На вокзалі у Краматорську загинуло щонайменше 5 дітей. Після заклику місцевої влади до евакуації люди цілими родинами очікували там на евакуаційні потяги. “Як і масові вбивства в Бучі, як і багато інших військових злочинів Росії, ракетний удар по Краматорську має стати одним із звинувачень на трибуналі, який обов’язково відбудеться”, – заявив президент Зеленський.

Крім того, у Донецькій області за останню добу в Авдіївці росіяни вбили 5 цивільних, у тому числі цілу сім’ю із чотирьох людей. Ще одна людина загинула у Вугледарі. Вдалося уточнити інформацію щодо 1 загиблого і 3 поранених у Маріуполі, але точну кількість жертв у Маріуполі і Волновасі встановити наразі неможливо. В Луганській області, за даними місцевої влади, під постійними обстрілами залишаються 30% цивільного населення.

Маріуполь. Місцевий мешканець на одній із вулиць Лівобережного району. 8 квітня 2022. Фото: Сергій Бобильов

КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ.  Розпочалася ексгумація тіл, похованих у братській могилі біля церкви Андрія Первозваного у Бучі. За даними генпрокурора І.Венедиктової, у ній поховано 67 чоловік. Більшість загиблих мають вогнепальні поранення, деякі –  осколкові. Від деяких людей залишилися лише частини тіл. «Ми вже маємо свідків того, як цих цивільних осіб військові рф вбивали за те, що вони просто йшли за хлібом чи ліками, розмовляли українською, допомагали волонтерам чи армії. Буча була одним із полігонів так званої «денацифікації», а простіше кажучи, знищення українців», – повідомила Генпрокурор.

Ще 132 тіла мирних жителів, убитих російськими військовими, було виявлено у селищі Макарів Київської області. За даними місцевої влади, загиблих знаходили, зокрема, у масових похованнях. Сам Макарів зруйнований на 40%, багато будинків вже не підлягають відновленню. До війни у селищі проживали 15 тисяч людей, під час активної фази оборони – менше тисячі.

Село Ягідне, Чернігівська область. Підвал у школі, де ховалися місцеві мешканці. На стіні написані імена загиблих: ліворуч від дверей — убитих російськими військовими, праворуч — померлих у самому підвалі через непридатні для життя умови. Marko Djurica / Reuters / Scanpix / LETA

ЧЕРНІГІВ. З початку війни у Чернігові загинуло близько 700 людей – і військових, і мирних жителів, повідомив мер міста В.Атрошенко. Тіла 70 людей ще не опізнані. Ще близько 40 людей вважаються зниклими безвісти, але, ймовірно, вони могли загинути. У Чернігові, за оцінкою голови міста, залишаються 80-95 тисяч людей. До початку війни там мешкали 285-290 тисяч людей. Російська армія залишила Чернігівську область 6 квітня.

ХАРКІВ. російські загарбники продовжують блокування міста, здійснює обстріл житлових кварталів артилерією, системами залпового вогню та великокаліберними мінометами. Минулої доби російська армія завдала близько 50 ударів по місту, постраждала інфраструктура.  Йшов інтенсивний обстріл Дергачів, внаслідок якого пошкоджено будинки лікарні, амбулаторії, житлових будинків. 

ОДЕСА. За даними місцевої влади, є ризик ракетних ударів по Одесі. У місті вводять посилену комендантську годину до ранку понеділка.  У Чорноморську на Одещині вночі пролунав вибух. Об’єкт, що постраждав, не називається.

ПОЛТАВА. Повідомляється про ракетний удар по об’єкту інфраструктури у Миргороді Полтавської області. Є двоє постраждалих та значні руйнування.

Уламок ракети у міському саду Чугуєва Харківської області. 8 квітня 2022. Vasiliy Zhlobsky / EPA / Scanpix / LETA

ХЕРСОН. Російські окупанти зґвалтували 16-річну вагітну дівчину та 78-річну бабусю в одному із сіл Херсонської області, повідомив голова Військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул. Крім того, вранці 7 квітня окупанти обстріляли катер, що евакуював людей із окупованої частини Херсонської області. Відразу загинули двоє чоловіків і жінка, трохи пізніше померла 13-річна дитина. Семеро людей перебувають у лікарні, ще двоє зникли безвісти.

Усі ці звірства неможливо пробачити. Ми пишаємося сьогодні кожним, хто своїми діями, словами чи просто тихою молитвою наближає нашу спільну перемогу над ворогом! Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

There is the 45th day of the war in Ukraine. There are no words to describe all the grief and anger that every Ukrainian and civilised person feels after the cynical russian airstrike on the train station in Kramatorsk. Fifty-two people were killed, including at least five children. Another 109 people were injured, most of them in serious condition. More than 4,000 tried to evacuate the town, which risked becoming a second Mariupol. The russians have aimed rockets at them with the cynical inscription “for the children”. The mind cannot comprehend it. The occupiers are killing and raping Ukrainian children, shooting adults, and burning entire families. It is hell on earth. It is absolute evil. It is an open wound in the heart. It is a sea of blood spreading across Europe today, which continues to pay for russian gas. The russians have nothing human left – and the world must understand this and act accordingly. Please stand with us in this fight. #StandWithUkraine

Figures of the day:

 • 176 children have been killed in Ukraine since the war, 324 injured (Office of the Prosecutor General). More than 121,000 Ukrainian children have been forcibly removed to russia, according to parliament Human Rights Commissioner L. Denisova. There are also reported cases of sexual abuse of children by the russian military. According to Denisova, a 14-year-old girl (now pregnant) and an 11-year-old boy were raped in Bucha, in full view of his chair-bound mother. Russian occupants raped a 16-year-old pregnant girl and a 78-year-old grandmother in a village in the Kherson region, the head of Kryvyi Rih military administration A.Vilkul said.
 • In Bucha, 163 locals have been identified, the chairman of the city council, A.Fedoruk, said. Currently, 320 bodies of the dead have been found in the city. Another 132 bodies of civilians killed by the russian military have been found in the village of Makarov, Kyiv Region.
 • According to the UN, 11.4 million people have been displaced by the war in Ukraine. Of these, 7.1 million people were internally displaced. One in two displaced families has children. Among the displaced, 57% are elderly, and 30% are chronically ill.
 • Since the war, 43,376 explosive objects and 417 kg of explosives have been defused in Ukraine, including 1,444 aerial bombs (SSE).
 • The UN has said that the war in Ukraine has raised global food prices to a record high. The price index rose 12.7 per cent to 159.3 points in March, the highest since the index was developed in 1990.

The Ukrainian Army and People continue to fight desperately against the russian aggressor for whom nothing is sacred. We call on the entire civilised world to stand up against the war and help Ukraine! We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine.

What’s important to know about the situation in Ukraine as of April 9: 

Kramatorsk railway station after missile strikes. April 8, 2022. Photo from President Zelensky’s Instagram.

DONBAS. Russia brutally launched two airstrikes on an offsite train station in Kramatorsk, where almost 4,000 people were waiting to be evacuated. The death toll has risen to 52, with another 109 wounded. “But we understand that these numbers will inevitably arise,” said Pavel Kirilenko, head of the local military administration. A Soviet-made Tochka-U missile system carried out the strike, and the missile’s wreckage with “For Children” written in russian was found at the site of the tragedy.

At least five children were killed at the railway station in Kramatorsk. After local authorities called for evacuation, people waited there for evacuation trains with their entire families. “As the mass murders in Bucha, like many other russian war crimes, the missile strike on Kramatorsk should be one of the indictments at the tribunal that is bound to happen,” President Zelensky said.

In addition, in the Donetsk region, the russians killed five civilians, including an entire family of four, in Avdiivka over the past 24 hours. Another person was killed in Vugledar. It has been possible to clarify information regarding one dead and three wounded in Mariupol, but the exact number of victims in Mariupol and Volnovakha cannot be established. According to local authorities, 30% of the civilian population remains under constant shelling in the Luhansk region.

Mariupol. A local resident on the street in the Levoberezhny district. April 8, 2022. Photo: Sergey Bobylev

KYIV REGION. The exhumation of bodies buried in a mass grave near the Church of St. Andrew in Bucha has begun. According to Prosecutor-General I.Venediktova, 67 people are buried there. Most of the dead have gunshot wounds; some have shrapnel wounds. Only parts of the bodies remain of some people. “We already have witnesses of these civilians being killed by the russian military for simply going to get bread or medicine, speaking Ukrainian, helping volunteers or the army. Bucha was one of the firing ranges of the so-called ‘denazification’, or more simply, annihilation of Ukrainians,” the prosecutor-general said.

Another 132 bodies of civilians killed by the russian military have been found in the village of Makarov. According to local authorities, the dead were found, in particular, in mass graves. Makarov itself is 40% destroyed, with many houses no longer able to be rebuilt. There were 15,000 people living there before the war and fewer than a thousand during the active defence phase.

The village of Yagide, Chernihiv region. Basement in the school where local residents were hiding. Names of the dead are written on the wall. To the left of the door – those killed by the russian military, to the right – those who died in the basement itself due to uninhabitable conditions. Marko Djurica / Reuters / Scanpix / LETA

CHERNIHIV. Some 700 servicemen and civilians have been killed in Chernihiv since the war started, mayor V. Atroshenko said. The bodies of 70 people have not yet been identified. Another 40 or so people are still missing, but they may have died. In Chernihiv, according to the head of the city, 80-95 thousand people remain. By the beginning of the war, near 290,000 people were living there. The russian army left the Chernihiv region on April 6.

KHARKIV. The russian invaders continue their blockade of the city, shelling residential areas with artillery, multiple rocket launchers and large-calibre mortars. In the past 24 hours, the russian army has launched around 50 strikes on the city; infrastructure has been damaged. There was heavy shelling of Dergachy, which resulted in damage to the hospital, outpatient clinic and residential buildings.

ODESA. Local authorities say there is a risk of missile attacks in Odesa. The city is under heightened curfew until Monday morning. An explosion has been heard in Chernomorsk, Odessa Region, overnight. The casualty was not named.

POLTAVA. A rocket attack is reported on an infrastructure facility in Mirgorod, Poltava region. There are two casualties and significant damage.

A rocket fragment in the city garden of Chuguyiv, Kharkiv region. April 8, 2022. Vasiliy Zhlobsky / EPA / Scanpix / LETA

KHERSON. Russian occupants raped a 16-year-old pregnant girl and a 78-year-old grandmother in a village in the Kherson region, the head of the Kryvyi Rih military administration, Oleksandr Vilkul, said. In addition, on the morning of April 7, kafirs fired at a boat that was evacuating people from the occupied part of the Kherson region. Two men and a woman were killed immediately, while a 13-year-old child died a little later. Seven people are in hospital, and two more are missing.

All these atrocities cannot be forgiven. Today, we are proud of everyone who is bringing our joint Victory over the enemy closer with their actions, words, or just silent prayer! It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence! Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Der fünfundvierzigste Kriegstag in der Ukraine. Es gibt keine Worte, um die Trauer und Wut zu beschreiben, die jeder Ukrainer und jeder zivilisierte Mensch auf der Welt nach dem zynischen russischen Luftangriff auf den Bahnhof von Kramatorsk empfindet. 52 Menschen starben, darunter mindestens 5 Kinder. Weitere 109 Menschen wurden verletzt, die meisten von ihnen in kritischem Zustand. Mehr als 4.000 versuchten, aus der Stadt zu evakuieren, die Gefahr läuft, das zweite Mariupol zu werden. Die Russen feuerten Raketen mit der zynischen Aufschrift “Für Kinder” auf sie ab. Das kann der Verstand nicht erfassen. Die Besatzer töten und vergewaltigen ukrainische Kinder, erschießen Erwachsene und verbrennen ganze Familien. Es ist die Hölle auf Erden. Absolutes Übel. Das ist eine offene Wunde im Herzen. Dies ist ein Meer aus Blut, das sich heute in Europa ausbreitet und weiterhin für russisches Gas bezahlt. Die Russen haben nichts Menschliches mehr – und die Welt muss das erkennen und entsprechend handeln. Stehen Sie uns in diesem Kampf bei. Stehen Sie der Ukraine nahe!

Zahlen des Tages:

 • Seit Kriegsbeginn sind in der Ukraine 176 Kinder gestorben, 324 Kinder wurden verletzt (laut der Generalstaatsanwaltschaft). Mehr als 121.000 ukrainische Kinder wurden laut der autorisierten Werchowna Rada für Menschenrechte L. Denisova nach Russland abgeschoben. Es gab auch Berichte über sexuellen Missbrauch von Kindern durch das russische Militär. Laut Denisova wurden ein 14-jähriges Mädchen (jetzt schwanger) und ein 11-jähriger Junge in Butscha vor den Augen ihrer Mutter vergewaltigt, die an einen Stuhl gefesselt war. Laut O. Wilkul, Leiter der Militärverwaltung von Kryvyj Rih, vergewaltigten die russischen Besatzer ein 16-jähriges schwangeres Mädchen und eine 78-jährige Großmutter in einem Dorf in der Oblast Cherson.
 • In Butscha wurden die Identitäten von 163 getöteten Einheimischen festgestellt, sagte der Vorsitzende des Stadtrates A. Fedoruk. Derzeit wurden in der Stadt 320 Leichen gefunden. Weitere 132 Leichen von Zivilisten, die vom russischen Militär getötet wurden, wurden im Dorf Makariv in der Oblast Kiew gefunden.
 • Nach Angaben der UNO mussten 11,4 Millionen Menschen aufgrund des Krieges in der Ukraine aus ihrer Heimat fliehen. Davon wurden 7,1 Millionen zu Binnenvertriebenen. Jede zweite vertriebene Familie hat Kinder. Unter den Vertriebenen sind 57 % ältere Menschen und 30 % Menschen mit chronischen Krankheiten.
 • Seit Kriegsbeginn wurden in der Ukraine376 Sprengkörper und 417 kg Sprengstoff, darunter 1.444 Luftbomben (laut DSNS), neutralisiert.
 • Der Krieg in der Ukraine hat die Lebensmittelpreise weltweit auf Rekordhöhen steigen lassen, so die UNO. Der Preisindex stieg im März um 12,7 % auf 159,3 Punkte, den höchsten Stand seit der Entwicklung des Index im Jahr 1990.

Die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen weiterhin heldenhaft gegen die Russen, denen nichts heilig ist. Wir rufen die gesamte zivilisierte Welt auf, sich gegen den Krieg zu stellen und der Ukraine zu helfen! Wir werden sie auf der Erde zerstören! Helfen Sie uns auch im Himmel dabei! #CloseSkyOverUkraine.

 Situation in der Ukraine am 9. April: fyj

Der Bahnhof Kramatorsk nach Raketenangriffen. 8. April 2022. Foto aus Instagram vom Präsidenten Selenskyj.

 DONBASS. Russland führte zwei brutale Luftangriffe auf den Bahnhof in Kramatorsk durch, wo fast 4.000 Menschen evakuiert werden sollten. Die Zahl der Todesopfer stieg auf 52, weitere 109 wurden verletzt. „Aber wir verstehen, dass diese Zahlen unweigerlich steigen werden“, sagte Pawlo Kyrylenko, Leiter der örtlichen Militärverwaltung. Der Angriff wurde von dem sowjetischen Raketensystem Totschka-U durchgeführt, und das Wrack der Rakete mit der russischen Inschrift „Für Kinder“ wurde am Ort der Tragödie gefunden.

Mindestens 5 Kinder starben am Bahnhof von Kramatorsk. Nachdem die örtlichen Behörden zur Evakuierung aufgerufen hatten, warteten dort ganze Familien auf Evakuierungszüge. „Wie die Massaker in Butscha, wie viele andere russische Kriegsverbrechen sollte auch der Raketenangriff auf Kramatorsk eine der Anklagen vor dem Tribunal sein, was mit Sicherheit geschehen wird“, sagte Präsident Selenskyj.

Darüber hinaus haben die Russen in der Oblast Donezk in den letzten 24 Stunden in Avdijiwka 5 Zivilisten getötet, darunter eine ganze vierköpfige Familie. Ein weiterer Mann starb in Wuhledar. Es war möglich, die Informationen über 1 Toten und 3 Verwundeten in Mariupol zu klären, aber die genaue Zahl der Opfer in Mariupol und Wolnowakha ist derzeit unbekannt. In Oblast Luhansk stehen nach Angaben lokaler Behörden 30 % der Zivilbevölkerung unter ständigem Beschuss.

Mariupol. Ein Anwohner in einer der Straßen des linken Uferviertels. 8. April 2022. Foto: Serhij Bobyljow

OBLAST KIEW. Die Exhumierung der in einem Massengrab in der Nähe der Kirche in Butscha bestatteten Leichen hat begonnen. Laut Generalstaatsanwalt I. Wenediktowa sind darin 67 Menschen begraben. Die meisten Toten waren Schusswunden, einige – Granatsplitter. Manche Menschen haben nur noch Teile ihres Körpers. „Wir haben bereits Zeugen dafür, wie diese Zivilisten vom russischen Militär getötet wurden, weil sie einfach Brot oder Medizin erhalten wollten, Ukrainisch sprachen, Freiwilligen oder der Armee halfen. „Butscha war einer der Übungsplätze für die sogenannte ‚Entnazifizierung‘, oder einfacher gesagt, die Vernichtung der Ukrainer“, sagte der Generalstaatsanwalt.

Weitere 132 Leichen von Zivilisten, die vom russischen Militär getötet wurden, wurden im Dorf Makariw in der Oblast Kiew gefunden. Die Toten wurden nach Angaben lokaler Behörden vor allem in Massengräbern gefunden. Makariw selbst wurde zu 40% zerstört, viele Häuser werden nicht mehr restauriert. Vor dem Krieg lebten im Dorf 15.000 Menschen, während der aktiven Phase der Verteidigung – weniger als 1.000.

Dorf Jahidne, Oblast Tschernihiw. Keller in der Schule, wo sich die Einheimischen versteckten. An der Wand stehen die Namen der Toten: links von der Tür – getötet vom russischen Militär, rechts – diejenigen, die aufgrund unbewohnbarer Bedingungen im Keller starben. Marko Djurica / Reuters / Scanpix / LETA

TSCHERNIHIW. Seit Beginn des Krieges in Tschernihiw seien etwa 700 Menschen gestorben – sowohl Militärs als auch Zivilisten, sagte Bürgermeister W. Atroschenko. Die Leichen von 70 Personen wurden noch nicht identifiziert. Weitere 40 Menschen gelten als vermisst, könnten aber gestorben sein. Nach Angaben des Bürgermeisters verbleiben 80-95.000 Menschen in Tschernihiw. Vor dem Krieg lebten dort 285-290.000 Menschen. Die russische Armee verließ die Oblast Tschernihiw am 6. April.

CHARKIW. Russische Soldaten blockieren weiterhin die Stadt und beschießen Wohngebiete mit Artillerie, Salvenfeuersystemen und großkalibrigen Mörsern. Letzte Nacht hat die russische Armee etwa 50 Schläge auf die Stadt geführt, die Infrastruktur hat gelitten. Es gab einen intensiven Beschuss von Derhatchi, wodurch Krankenhausgebäude, Ambulanzen und Wohngebäude beschädigt wurden.

ODESSA. Nach Angaben lokaler Behörden besteht die Gefahr von Raketenangriffen in Odessa. Die Stadt verhängt eine verschärfte Sperrstunde bis Montagmorgen. Nachts ereignete sich in der Schwarzmeerregion in der Oblast Odessa eine Explosion. Das betroffene Objekt wird nicht benannt.

POLTAWA. Es wurde ein Raketenangriff auf eine Infrastruktureinrichtung in Myrhorod, Oblast Poltawa, gemeldet. Es gibt zwei Opfer und erheblichen Schaden.

Fragment einer Rakete im Stadtgarten in Tschuhujiw, Oblast Charkiw. 8. April 2022. Vasiliy Zhlobsky / EPA / Scanpix / LETA

KHERSON. Die russischen Besatzer vergewaltigten ein 16-jähriges schwangeres Mädchen und eine 78-jährige Großmutter in einem Dorf in der Oblast Cherson, sagte Oleksandr Wilkul, Leiter der Militärverwaltung von Kryvyj Rih. Außerdem schossen die Besatzer am Morgen des 7. April auf ein Boot, das Menschen aus dem besetzten Teil der Oblast Cherson evakuierte. Zwei Männer und eine Frau starben auf einmal, ein 13-jähriges Kind starb kurz darauf. Sieben Menschen liegen im Krankenhaus, zwei weitere werden vermisst.

Alle diesen Gräueltaten können nicht vergeben werden. Heute sind wir stolz auf alle, die durch ihre Taten, Worte oder einfach nur stilles Gebet unseren gemeinsamen Sieg über den Feind näher bringen! Wir sind auf unserem Land und mit uns ist Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit! Ruhm der Ukraine!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

45. dzień wojny na Ukrainie. Brak słów, by opisać cały żal i złość, które odczuwa każdy Ukrainiec i każdy cywilizowany człowiek na świecie po cynicznym rosyjskim nalocie na dworzec w Kramatorsku. Zginęły 52 osoby, w tym co najmniej 5 dzieci. Kolejnych 109 osób zostało rannych, większość w stanie krytycznym. Ponad 4 tysiące próbowało ewakuować się z miasta, więc grozi to przekształceniem się w drugi Mariupol. Rosjanie ostrzeliwali ich rakietami z cynicznym napisem „Za dzieci”. Nie da się tego osiągnąć umysłem. Okupanci zabijają i gwałcą ukraińskie dzieci, rozstrzeliwują dorosłych i palą całe rodziny. To piekło na ziemi. Absolutne zło. To otwarta rana w sercu. To morze krwi, które rozprzestrzenia się dziś w Europie, która nadal płaci za rosyjski gaz. Rosjanom nie pozostało nic ludzkiego – świat musi to sobie uświadomić i odpowiednio postępować. Stań obok nas w tej walce. Stań blisko Ukrainy!

Dane statystyczne:

 • Od początku wojny na Ukrainie zginęło 176 dzieci, 324 dzieci zostało rannych (dane Prokuratury Generalnej). Według upoważnionej Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka L. Denisowej ponad 121 000 ukraińskich dzieci przymusowo deportowano do Rosji. Pojawiły się również doniesienia o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez rosyjskie wojsko. Według Denisowej 14-letnia dziewczynka (obecnie w ciąży) i 11-letni chłopiec zostali zgwałceni w Buczy na oczach ich matki, która wówczas była przywiązana do krzesła. Rosyjscy okupanci zgwałcili 16-letnią ciężarną dziewczynę i 78-letnią babcię na wsi w obwodzie chersońskim – powiedział O. Wiłkuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu.
 • W Buczy zidentyfikowano tożsamość 163 zamordowanych mieszkańców – poinformował przewodniczący rady miejskiej A. Fedoruk. Na chwilę obecną w mieście znaleziono 320 ciał. Kolejne 132 ciała cywilów zabitych przez rosyjskie wojsko znaleziono we wsi Makariw w obwodzie kijowskim.
 • Według danych ONZ 11,4 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny na Ukrainie. Spośród nich 7,1 mln stało się osobami wewnętrznie przesiedlonymi. Co druga wysiedlona rodzina ma dzieci. Wśród przesiedleńców 57% to osoby starsze, a 30% to osoby z chorobami przewlekłymi.
 • Od początku wojny na Ukrainie zneutralizowano 43 376 urządzeń wybuchowych i 417 kg materiałów wybuchowych, w tym 1444 bomb lotniczych (PSR).
 • Według informacji ONZ wojna na Ukrainie podniosła światowe ceny żywności do rekordowych poziomów. Wskaźnik cen wzrósł o 12,7% w marcu do 159,3 punktu, najwyższego od czasu opracowania indeksu w 1990 roku.

Wojsko i naród ukraiński nadal zaciekle walczą z rosyjskim agresorem, dla którego nie istnieje nic świętego. Wzywamy cały cywilizowany świat, aby przeciwstawiał się wojnie i wspierał Ukrainę! Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 9 kwietnia

Dworzec kolejowy w Kramatorsku po nalocie. 8 kwietnia 2022. Zdjęcie z Instagram prezydenta Zełeńskiego.

DONBAS. Rosja brutalnie zaatakowała dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie oczekiwało na ewakuację prawie 4000 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 52, 109 zostało rannych. „Rozumiemy, że liczby te nieuchronnie wzrosną” – powiedział Pawło Kyryłenko, szef lokalnej administracji wojskowej. Atak został przeprowadzony radzieckim systemem rakietowym „Toczka-U”, na miejscu znaleziono wrak pocisku z napisem w języku rosyjskim „Za dzieci”.

 Co najmniej 5 dzieci zginęło na dworcu kolejowym w Kramatorsku. Po tym, jak lokalne władze wezwały do ​​ewakuacji, całe rodziny czekały tam na pociągi ewakuacyjne. „Podobnie jak masakry w Buczy, podobnie jak wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, uderzenie rakietą w Kramatorsk powinno być jednym z zarzutów stawianych na trybunale, co na pewno nastąpi” – powiedział prezydent Zełeński.

Ponadto w obwodzie donieckim w ciągu ostatnich 24 godzin w Awdijewce Rosjanie zabili 5 cywilów, w tym całą czteroosobową rodzinę. Inny mężczyzna zginął w Ugledarze. Zostały wyjaśnione informacje o 1 zabitym i 3 rannych w Mariupolu, ale dokładna liczba ofiar w Mariupolu i Wołnowasze jest obecnie nieznana. W obwodzie łuhańskim, według informacji władz lokalnych, pod ciągłym ostrzałem znajduje się 30% ludności cywilnej.

Mariupol. Mieszkaniec na jednej z ulic dzielnicy Lewobrzeża. 8 kwietnia 2022. Zdjęcie: Siergiej Bobiłow

OBWÓD KIJOWSKI. Rozpoczęła się ekshumacja ciał pochowanych w zbiorowej mogile przy kościele św. Andrzeja Pierwozwanego w Buczy. Według prokuratora generalnego I. Wenedyktowej pochowano w nim 67 osób. Większość zabitych mają rany postrzałowe, część odłamków. Niektórym ludziom pozostały tylko części ciała. „Mamy już świadków tego, jak ci cywile zostali zabici przez rosyjskie wojsko za zwykłe wyjście po chleb lub lekarstwa, za mówienie po ukraińsku, pomoc wolontariuszom lub wojsku. – Bucza była jednym z poligonów tzw. „denazyfikacji”, czyli po prostu zagładą Ukraińców – powiedziała prokurator generalny.

Kolejne 132 ciała cywilów zabitych przez rosyjskie wojsko znaleziono we wsi Makariw w obwodzie kijowskim. Według lokalnych władz zmarłych znajdowano m.in. w zbiorowych grobach. Makariw został zniszczony o 40%, wiele domów nie podlega już renowacji. Przed wojną we wsi mieszkało 15 tys. osób, w aktywnej fazie obrony – niecałe tysiąc.

Wieś Jahidne, obwód czernihowski. Piwnica w szkole, gdzie ukrywali się miejscowi. Na ścianie wypisane są nazwiska zmarłych: po lewej stronie drzwi – zabitych przez rosyjskie wojsko, po prawej – tych, którzy zginęli w piwnicy z powodu warunków. Marko Djurica / Reuters / Scanpix / LETA

CZERNIHÓW. Od początku wojny w Czernihowie zginęło około 700 osób – zarówno wojskowych, jak i cywilnych – powiedział burmistrz W. Atroszenko. Ciała 70 osób nie zostały jeszcze zidentyfikowane. Uważa się, że zaginęło kolejnych 40 osób, lecz również mogły one umrzeć. Według burmistrza w Czernihowie pozostaje 80-95 tys. osób. Przed wojną mieszkało tam 285-290 tys. osób. Armia rosyjska opuściła obwód czernihowski 6 kwietnia.

CHARKÓW. Rosyjscy najeźdźcy nadal blokują miasto, ostrzeliwując dzielnice mieszkalne przy pomocy artylerii, systemów ognia salwowego i moździerzy dużego kalibru. Wczoraj w nocy armia rosyjska zadała miastu około 50 ciosów, ucierpiała infrastruktura. Do intensywnego ostrzału doszło w Dergaczach, w wyniku uszkodzeniu uległy budynki szpitalne, przychodnia i budynki mieszkalne. 

ODESSA. Według władzy lokalnej istnieje ryzyko uderzeń rakietowych w Odessie. Miasto wprowadza usilną godzinę policyjną do poniedziałku rano. W nocy w Czornomorsku w obwodzie odesskim rozległ się wybuch. Obiekt, którego dotyczy problem, nie jest nazwany.

POŁTAWA. Zgłoszono atak rakietowy na obiekt infrastruktury w Myrhorodzie w obwodzie połtawskim. Są dwie ofiary i znaczne rujnacje.

Fragment rakiety w miejskim parku w Czugujewie, obwód charkowski. 8 kwietnia 2022. Vasiliy Zhlobsky / EPA / Scanpix / LETA

CHERSON. Rosyjscy okupanci zgwałcili 16-letnią ciężarną dziewczynę i 78-letnią babcię w wiosce w obwodzie chersońskim – powiedział Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu. Ponadto rano 7 kwietnia okupanci ostrzelali kuter ewakuujący ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Dwóch mężczyzn i kobieta zginęli równocześnie, a wkrótce potem zmarło 13-letnie dziecko. Siedem osób znajduje się w szpitalu, dwie kolejne zaginęły.

Wszystkie te okrucieństwa nie mogą być wybaczone. Dziś jesteśmy dumni z każdego, kto przez swoje działania, słowa lub po prostu cichą modlitwę przybliża nasze wspólne zwycięstwo nad wrogiem! Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Le 45e jour de guerre en Ukraine. Il n’y a pas de tels mots pour décrire tout le chagrin et la colère que chaque Ukrainien et chaque personne civilisée dans le monde ressent après une frappe aérienne russe cynique sur une gare de Kramatorsk.  Cinquante-deux personnes ont été tuées, dont au moins cinq enfants.  109 autres personnes ont été blessées, la plupart sont dans un état grave. Plus de 4 000 personnes ont tenté de s’évacuer de la ville, qui risque de se transformer en une seconde Marioupol. Les russes leur ont envoyé des missiles avec une inscription cynique « pour les enfants ». Elle ne peut pas être comprise par la raison.  Les occupants tuent et violent des enfants ukrainiens, tirent sur des adultes, brûlent des familles entières. C’est l’enfer sur terre. Le mal absolu. C’est une plaie ouverte au cœur. C’est la mer de sang qui se répand aujourd’hui en Europe qui continue de payer le gaz russe. Les russes n’ont plus rien d’humain – et le monde doit s’en rendre compte et agir en conséquence. Soyez à nos côtés dans cette lutte. Tenez-vous près de l’Ukraine !

Chiffres du jour :

 • 176 enfants sont morts en Ukraine depuis le début de la guerre, 324 enfants ont été blessés (Bureau du Procureur général). Plus de 121 000 enfants ukrainiens ont été expulsés de force vers la Russie, a déclaré la commissaire aux droits de l’homme de la Verkhovna Rada, L. Denissova. Des cas de violences sexuelles commises par l’armée russe contre des enfants ont également été signalés. Selon L.Denissova, une jeune fille de 14 ans (maintenant enceinte) et un garçon de 11 ans ont été violés à Bucha devant leur mère attachée à une chaise. Les envahisseurs russes ont violé une jeune fille enceinte de 16 ans et une grand-mère de 78 ans dans l’un des villages de la région de Kherson, a déclaré le chef de l’administration militaire de Kryvyi Rih O. Vilkul.
 • A Bucha, 163 résidents locaux ont été identifiés, a déclaré le président du conseil municipal Fedoruk. À l’heure actuelle, 320 corps ont été retrouvés dans la ville. 132 autres corps de civils tués par l’armée russe ont été retrouvés dans le village de Makariv, dans la région de Kiev.
 • Selon l’ONU, en raison de la guerre en Ukraine, 11,4 millions de personnes ont été forcées de quitter leur foyer. De ce nombre, 7,1 millions de personnes sont devenues des personnes déplacées à l’intérieur de leur propre pays. Une famille déplacée sur deux a des enfants. Parmi les personnes déplacées, 57 % sont des personnes âgées et 30 % sont des personnes atteintes de maladies chroniques.
 • Depuis le début de la guerre, 43 376 objets explosifs et 417 kg d’explosifs ont été désamorcés sur le territoire de l’Ukraine, dont 1 444 bombes aériennes (SES).
 • La guerre en Ukraine a porté les prix alimentaires mondiaux à un niveau record, a déclaré l’ONU. L’indice des prix de mars a augmenté de 12,7% à 159,3 points, c’est son plus haut niveau depuis que l’indice a été développé en 1990.

L’armée ukrainienne et le peuple continuent de combattre courageusement l’agresseur russe, pour qui il n’y a rien de sacré. Nous appelons le monde civilisé tout entier à s’opposer à la guerre et à aider l’Ukraine ! Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre ! Aidez-nous à faire cela dans le ciel ! #CloseSkyOverUkraine.

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine au 9 avril : 

Gare de Kramatorsk après les frappes de missiles. 8 avril 2022. Photo de l’Instagram du président Zelensky.

DONBASS.  La Russie a brutalement effectué 2 frappes de missiles sur la gare de Kramatorsk où près de 4 000 personnes devaient être évacuées. Le nombre de morts est passé à 52 et 109 autres personnes ont été blessées. « Mais nous comprenons que ces chiffres vont inévitablement augmenter », a déclaré Pavlo Kyrylenko, chef de l’administration militaire locale. La frappe a été menée par le système de missiles Totchka-U de fabrication soviétique, et des fragments d’un missile portant l’inscription « pour enfants » en russe ont été trouvés sur les lieux de la tragédie.

Au moins 5 enfants ont été tués à la gare de Kramatorsk après l’appel des autorités locales à évacuer des personnes avec des familles entières qui attendaient des trains d’évacuation. « Comme les massacres de Bucha, comme beaucoup d’autres crimes de guerre russes, la frappe de missiles sur Kramatorsk devrait être l’une des accusations portées devant le tribunal, qui aura certainement lieu », a déclaré Zelensky.

En outre, dans la région de Donetsk au cours des dernières 24 heures à Avdiivka, les Russes ont tué 5 civils, dont toute une famille de quatre personnes. Une autre personne est décédée à Vuhledar. Le nombre exact de victimes à Marioupol et Volnovakha est actuellement impossible à établir. Dans la région de Lougansk, selon les autorités locales, 30% de la population civile reste sous les bombardements constants.

Fragment d’une roquette dans le jardin de la ville de Tchuguev, dans la région de Kharkiv. 8 avril 2022. Vasiliy Zhlobsky / EPA / Scanpix / LETA

RÉGION DE KIEV.  L’exhumation des corps enterrés dans une fosse commune près de l’église d’André le Premier Appelé à Bucha a commencé. Selon le procureur général I. Venediktova, 67 personnes y sont enterrées. La plupart des morts avaient des blessures par balle, les autres – des éclats d’obus. Certaines personnes n’ont plus que des parties de leur corps. « Nous avons déjà des témoins de la façon dont ces civils ont été tués par l’armée russe, simplement pour aller chercher du pain ou des médicaments, parler ukrainien, aider des volontaires ou l’armée. Bucha était l’une des terrains d’exercice de la soi-disant « dénazification », et plus simplement, de l’extermination des Ukrainiens », a déclaré le procureur général.

132 autres corps de civils tués par l’armée russe ont été retrouvés dans le village de Makarov, dans la région de Kiev. Selon les autorités locales, les morts ont été retrouvés, notamment, dans des fosses communes. Makarov lui-même est détruit à 40%, ses nombreuses maisons ne sont plus récupérables. Avant la guerre, 15 000 personnes vivaient dans le village, et moins d’un millier pendant la phase active de défense.

Village Yahidne, région de Tchernihiv. Le sous-sol de l’école où se cachaient les habitants. Sur le mur sont écrits les noms des morts : à gauche de la porte ceux qui étaient tués par l’armée russe, à droite ceux qui sont morts dans le sous-sol à cause de conditions inhabitables. Marko Djurica / Reuters / Scanpix / LETA

TCHERNIHIV.  Depuis le début de la guerre à Tchernihiv, environ 700 personnes sont mortes, militaires et civiles, a déclaré le maire V. Atroschenko. Les corps de 70 personnes n’ont pas encore été identifiés. On pense que 40 autres personnes sont portées disparues, mais elles sont peut-être décédées. Selon le maire, de 80 000 à 95 000 personnes restent à Tchernihiv. Avant la guerre, de 285 000 à 290 000 personnes y vivaient. L’armée russe a quitté la région de Tchernihiv le 6 avril.

KHARKIV.  Les envahisseurs russes continuent de bloquer la ville, bombardant des zones résidentielles avec de l’artillerie, des systèmes de roquettes à lancement multiple et des mortiers de gros calibre.  Il y a eu d’intenses bombardements de Dergachi, à la suite desquels les bâtiments de l’hôpital, de la clinique ambulatoire, des maisons privées ont été endommagés.

ODESSA. Selon les autorités locales, il existe un risque de frappes de missiles sur Odessa. La ville impose un couvre-feu renforcé jusqu’à lundi matin. Une explosion a eu lieu dans la ville de Tchornomorsk de la région d’Odessa dans la nuit. L’objet explosé n’est pas nommé.

POLTAVA. Il est rapporté qu’un missile a frappé un objet d’infrastructure à Myrhorod, dans la région de Poltava. Il y a deux victimes et des dégâts importants.

Mariupol. Habitant local dans l’une des rues du quartier de la rive gauche. 8 avril 2022. Photo : Sergey Bobylev

KHERSON.  Des occupants russes ont violé une jeune fille enceinte de 16 ans et une grand-mère de 78 ans dans l’un des villages de la région de Kherson, a déclaré le chef de l’administration militaire de Kryvyi Rih Oleksandr Vilkul. De plus, le matin du 7 avril, les occupants ont tiré sur un bateau évacuant des personnes de la partie occupée de la région de Kherson. Deux hommes et une femme sont morts en même temps, et un enfant de 13 ans est décédé peu de temps après. Sept personnes sont hospitalisées, deux autres sont portées disparues.

Toutes ces atrocités ne peuvent être pardonnées. Aujourd’hui, nous sommes fiers de tous ceux qui par leurs actions, leurs paroles ou simplement leur prière tranquille rapprochent notre victoire commune sur l’ennemi ! Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance ! Gloire à l’Ukraine !

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас