Виберіть сторінку

#СтусівськийПроВійну 17.03.2022

#СтусівськийПроВійну 17.03.2022

22й день війни в Україні. У самому серці Маріуполя надпотужним авіаційним ударом зруйновано драматичний театр та плавальний басейн, де переховувалися в очікуванні евакуації більше 1000 біженців з дітьми. Їхня доля досі не відома. Як і невідома доля майже 300000 мешканців міста, рідні яких не можуть вийти з ними на зв’язок. Майже 90% Маріуполя зруйновано російською авіацією. В Україні з’являються справжні міста-привиди, вщент знищені та политі людською кров’ю – Маріуполь, Волноваха, Ізюм, Гостомель, Ірпінь, Буча. І цей список, нажаль, продовжує поповнюватися. Це не просто геноцид окремої нації. Це геноцид загальнолюдських цінностей і принципів ведення політики в 21 столітті. Це криваві сльози, якими вмивається сьогодні весь світ.

Драматичний театр у Маріуполі після авіаудару. 16.03.2022

Що важливо знати про ситуацію в Україні станом на 17 березня:

 З початку війни в Україні загинуло 108 дітей, поранено – понад 120 за інформацією   Офісу Генпрокурора. Внаслідок бойових дій пошкоджено понад 411 навчальних закладів, 63 з них зруйновано повністю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 24 лютого на лікарні та медичних працівників нашої країни було скоєно 43 цілеспрямовані атаки. Ніколи й ніде у світі не бачили такої кількості атак на систему охорони здоров’я, як зараз в Україні. Президент Зеленський підписав указ про загальнонаціональну хвилину мовчання: «Щоранку о 9 годині на всій території нашої держави згадуватимемо українців, які віддали життя, всіх, хто воював, усіх військових, цивільних та дітей».

Міжнародний суд ООН ухвалив, що росія має негайно зупинити вторгнення в Україну. В Україну прибув прокурор  Міжнародного кримінального суду у Гаазі Карім Хан для розслідування військових злочинів росії.  Керівництво росії розуміє, що вчиняють злочини руками російської армії, тому пропагандистська машина Кремля просуває тези про війну з «нацистами», щоб власні громадяни бачили ворога в особі України та не протестували проти своєї влади. РФ намагається дискредитувати Україну на світовій арені шляхом пред’явлення уявних документів про нібито підготовку Києвом вторгнення до Криму та на територію т.зв. “ЛДНР”. Трактування путіним  агресії проти України як «захисту російського населення», «якби ми не напали, напали на нас» – це зручний формат для легітимації наступних актів агресії проти суверенних країн, зокрема ЄС та НАТО, які зараз фактично постулюються росією як вороги.

 Тим часом, згідно із повідомленням українського Генштабу, російська армія продовжує завдавати ракетно-бомбових ударів по об’єктах критичної інфраструктури України, житлових кварталах, обстрілює мирних жителів під час евакуації. Для цього ворог продовжує активно використовувати аеродроми та транспортну інфраструктуру білорусі. На окремих напрямках Збройні сили України перегрупувалися та перейшли у контрнаступ.

МАРІУПОЛЬ. 16 березня з Маріуполя до Запоріжжя вдалося евакуювати біля 11 тисяч людей на 2,5 тис. приватних авто. Під час евакуації російська важка артилерія обстріляла автоколону з біженцями з Маріуполя, відомо про 5 поранених, з них одна дитина у тяжкому стані. Біля 19:00 за київським часом міська рада Маріуполя повідомила про російський авіаудар по міському драматичному театру, який ще на початку березня був оголошений одним із місць збору людей для евакуації. На асфальті біля будівлі, як видно з супутникових знімків, було два великі написи «ДІТИ». Офіційних даних про загиблих і постраждалих поки що немає — у міськраді заявили, що «оцінити масштаб цього жахливого та нелюдського вчинку наразі неможливо, тому що в місті продовжуються обстріли житлових кварталів». Пізніше стало відомо по обстріл окупантами плавального басейну “Нептун”, де також ховалися люди. Під завалами залишаються жінки із дітьми. Наразі неможливо визначити кількість жертв.  За оцінками мерії, 80-90% Маріуполя зруйновано,  промислові підприємства у місті запустити вже неможливо.

КИЇВ. Три вибухи пролунало біля дитячої лікарні “Охматдит”, пошкоджена будівля. На щастя, ніхто з персоналу та маленьких пацієнтів не постраждав. Після авіаудару палають приватні будинки на Подолі – історичному центрі давнього Києва. У Дарницькому районі через падіння залишків збитої ракети сталося руйнування та пожежа у багатоповерхівці. За попередньою інформацією, одна людина загинула, троє – постраждали.

 ЛУГАНСЬК.  За ніч у Рубіжному Луганській області через обстріл згоріло щонайменше 27 будинків, вогонь знищив цілі вулиці. Ще п’ять пожеж зафіксовано у Попасній та одну – у Сєвєродонецьку. Інформація щодо постраждалих уточнюється. Бойові дії у регіоні тривали всю ніч.

ХАРКІВ. Місто продовжує палати під постійними обстрілами. У Мерефі під Харковом вночі зруйновано школу та будинок культури. Загинули військові.

 ЧЕРНІГІВ. Російські війська розстріляли щонайменше 10 людей, які стояли у черзі за хлібом. За останню добу до моргів Чернігова надійшло 53 тіла загиблих внаслідок обстрілу, про що повідомив Голова обласної військової адміністрації. З першого дня війни окупаційні війська продовжують обстрілювати житлові квартали, школи, університети, а також об’єкти критичної та цивільної інфраструктури.

ВІННИЦЯ – ЖИТОМИР – РІВНЕ.  Вранці 16 березня була обстріляна телевежа у Вінниці, ефірне мовлення у місті та сусідніх населених пунктах тимчасово не доступне. Також російські війська завдали авіаудару по місту Бердичів у Житомирській області. Внаслідок ракетного удару по місту Сарни на Рівненщині зруйновано один із військових інфраструктурних об’єктів. За попередньою інформацію, жертв немає. 15 березня внаслідок авіаударів біля телевежі на Рівненщині загинула 21 особа та 9 осіб отримали поранення.

ЗАПОРІЖЖЯ. АЕС. Російські окупанти продовжують підривати снаряди та міни на території Запорізької атомної електростанції. Станом на ранок 16 березня на території станції знаходиться 50 одиниць ворожої техніки, безліч російських солдатів, вибухівка та зброя. В українському “Енергоатомі” повідомили, що російські військові намагалися також  захопити Південноукраїнську АЕС, але їх наступ було зупинено українськими військовими.

АКАДЕМІЧНА ДОПОМОГА. Щодня університети України отримують програми підтримки науково-педагогічних працівників, які виїхали за кордон. Цінуючи інтелектуальний капітал української нації й поважаючи позицію кожного, звертаємось до всіх наших колег, друзів і партнерів. Якщо ви хочете підтримати українську вищу школу і Донецький національний університет імені Василя Стуса у нашій боротьбі, це можна зробити шляхом академічної допомоги та фінансової підтримки здобувачів вищої освіти і співробітників Університету, які залишились в Україні. Детальніше про можливості такої підтримки можна знайти за посиланням: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

Кожний з нас Воїн! Ми, Українська Армія та Український Народ, продовжуємо героїчну битву із російським Злом.  Ми візьмемо їх на себе і знищимо на землі! Допоможіть нам зробити це і в небі! #CloseSkyOverUkraine

Ми на своїй землі і з нами правда, перемога і незалежність! Слава Україні!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

There is the 22nd day of the war in Ukraine. In the heart of Mariupol, a heavy-duty airstrike destroyed the Drama Theater and swimming pool, where more than 1,000 refugees and their children were hiding while waiting for evacuation. Their fate is still unknown. The situation of almost 300,000 residents of the city whose relatives cannot get in touch with them is also unknown. About 90% of Mariupol has been destroyed by russian aircraft. Real ghost towns appear in Ukraine, completely destroyed and drenched in human blood: Mariupol, Volnovakha, Izyum, Gostomel, Irpen, Bucha. And this list, unfortunately, continues to grow. It is not just genocide of a particular nation. It is a genocide of universal values and principles of politics in the 21st century. These are the bloody tears with which the whole world washes today.

Drama Theater in Mariupol after the airstrike. 16.03.2022

What’s important to know about the situation in Ukraine as of March 17:

Since the start of the war in Ukraine, 108 children have been killed and more than 120 wounded, according to the Office of the Prosecutor General. More than 411 educational institutions have been damaged in the fighting, 63 of them completely destroyed. According to the World Health Organization, there have been 43 targeted attacks on our country’s hospitals and health workers since February 24. Never and nowhere in the world have we seen as many attacks on the health care system as we have now in Ukraine. President Zelenskyy signed a decree on a nationwide moment of silence: “Every morning at 9 o’clock throughout our nation, we’ll remember the Ukrainians who lost their lives, all those who fought, all military, civilians and children.

The UN International Court of Justice has accepted that russia must immediately stop the invasion of Ukraine. Karim Khan, prosecutor of the International Criminal Court in The Hague, arrived in Ukraine to investigate russia’s war crimes. The russian leadership understands that they commit crimes by the hands of the russian army. Hence, the Kremlin propaganda machine promotes the theses of war with “Nazis” so that its citizens see Ukraine as an enemy and do not protest against their government. The russian federation tries to discredit Ukraine on the world stage by presenting imaginary documents about Kyiv’s alleged preparations to invade Crimea and the territory of the so-called LDPR. Putin’s interpretation of aggression against Ukraine as “protecting the russian population”, “if we had not attacked, attacked us”, is a convenient format to legitimise subsequent acts of aggression against sovereign countries, in particular the EU and NATO, which are now effectively postulated by russia as enemies.

Meanwhile, according to the Ukrainian General Staff, the russian army continues to conduct missile and bombing strikes against critical infrastructure facilities in Ukraine, residential neighbourhoods and shelling civilians during evacuations. For this purpose, the enemy continues to use airfields and transport infrastructure in belarus. The Armed Forces of Ukraine regrouped and launched a counteroffensive in some directions.

MARIUPOL. On March 16, about 11,000 people were evacuated from Mariupol to Zaporizhzhia in 2,500 private vehicles. During the evacuation, russian heavy artillery fired on a convoy with refugees; five wounded are known, including one child in serious condition. Around 19:00 Kyiv time, the Mariupol city council reported a Russian airstrike on the city’s drama theatre. In early March, it had been declared one of the gathering places for people to evacuate. There were two large “CHILDREN” signs on the road outside the building, as seen in satellite images. There is no official data on the deaths and casualties yet – the city council said that “it is not yet possible to assess the scale of this horrific and inhumane act because the shelling of residential neighbourhoods in the city continues”. Later it became known about the shelling by the occupants of the swimming pool “Neptun,” where people were also hiding. Women and children remain under the rubble. It is not yet possible to determine the number of casualties. The mayor’s office estimates that 80-90% of Mariupol is destroyed, and industrial enterprises in the city can no longer be run.

KYIV. Three explosions occurred near Okhmatdet Children’s Hospital, damaging the building. Fortunately, none of the staff or young patients was injured. After the airstrike, private houses on Podil, the historical centre of ancient Kyiv, are on fire. In the Darnitskiy district, due to the fall of a downed missile remains, there was destruction and fire in a multi-storey building. According to preliminary information, one person was killed, and three were injured.

LUGANSK. Overnight, at least 27 houses burned down in Rubizhne, Luhansk region, due to shelling, and fire destroyed entire streets. Five more fires were recorded in Popasna and one in Severodonetsk. Information on casualties is being clarified. Fighting in the region continued throughout the night.

KHARKIV. The city continues to blaze under constant shelling. In Merefa near Kharkiv, a school and a culture house were destroyed overnight. Military personnel were killed.

CHERNIHIV. Russian troops shot at least ten people standing in line for bread. Over the past 24 hours, Chernihiv morgues received 53 bodies of those killed in the shelling, as reported by the head of the regional military administration. Since the first day of the war, occupation troops have continued shelling residential neighbourhoods, schools, universities, and critical and civilian infrastructure.

VINNYTSIA – ZHYTOMYR – RIVNE. On March 16, the TV tower in Vinnytsia was shelled, and broadcasting in the city and neighbouring communities were temporarily unavailable. Russian troops also carried out an airstrike on the town of Berdichev in the Zhytomyr region. A missile strike on the city of Sarny in the Rivne region destroyed one of the military infrastructure facilities. According to preliminary information, there were no casualties. On March 15, airstrikes near the TV tower in the Rivne region killed 21 people and injured 9.

ZAPORIZHZHYA. NPP. Russian occupants continue to detonate shells and mines on the Zaporizhzhia nuclear power plant territory. As of March 16, there are 50 pieces of enemy equipment, many russian soldiers, explosives and weapons near the plant. Ukraine’s Energoatom reported that the russian military also tried to seize the South Ukraine nuclear power plant, but the Ukrainian army stopped their offensive.

ACADEMIC ASSISTANCE. Every day Ukrainian universities receive programs to support academics who have left the country. Appreciating the intellectual capital of the Ukrainian nation and respecting everyone’s position, we appeal to all our colleagues, friends and partners. Suppose you want to support the Ukrainian higher school and Donetsk National Vasyl Stus University in our struggle. In that case, you can do it through academic assistance and financial support to higher education applicants and University staff remaining in Ukraine. You can find more information about opportunities for such support by following this link: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

Each of us is a Warrior! We, the Ukrainian Army and the Ukrainian People, continue the heroic battle against the russian Evil. We will take them on and destroy them on the ground! Please help us do it in the sky too! #CloseSkyOverUkraine

It is our land! We are here together with the Truth, Victory and Independence!

Glory to Ukraine! Slava Ukraini!

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

 

Der 22. Tag des Krieges in der Ukraine. Im Herzen von Mariupol wurden das Theater und das Schwimmbad, wo sich mehr als 1000 Zivilisten in Erwartung der Evakuierung verbargen, durch Luftangriff zerstört. Ihr Schicksal ist bis jetzt unbekannt. Wie auch das Schicksal von fast 300 000 Einwohnern von Mariupol, deren Verwandte sie nicht erreichen können. Die Stadt wurde durch die russischen Luftangriffe fast zu 90 % zerstört. In der Ukraine entstehen echte

Geisterstädte, die vollständig vernichtet und mit dem menschlichen Blut begossen sind, das sind Mariupol, Wolnowacha, Isjum, Hostomel, Irpin, Butscha. Und diese Liste wird immer noch ergänzt. Das ist nicht nur der Völkermord einer Nation. Das ist Vernichtung aller menschlichen Werte und Prinzipien der Politik im 21. Jahrhundert. Das sind blutige Tränen, mit denen sich die ganze Welt wäscht.

Das Theater in Mariupol nach dem Luftangriff, der 16. März 2022

Das ist wichtig über die Situation in der Ukraine am 17. März 2022 zu wissen

 Nach Angaben der Generalstaatsanwaltschaft starben seit dem Ausbruch des Krieges 108 Kinder, mehr als 120 wurden verletzt. Infolge der Kampfhandlungen wurden mehr als 411 Schulen und Hochschulen beschädigt, 63 davon wurden vollständig zerstört. Nach Angaben der Weltgesundheitsorganisation wurden ukrainische Krankenhäuser und medizinische Personal seit dem 24. Februar 43mal gezielt aus der Luft angegriffen. Niemals und nirgendwo gab es so viele Angriffe auf das Gesundheitssystem, wie heute in der Ukraine. Der ukrainische Präsident Wolodymyr Selenskyj unterschrieb den Erlass über eine gesamtnationale Gedenkminute: „Jeden Morgen um 9.00 Uhr gedenken wir der Ukrainer, die ihr Leib und Leben hingegeben haben, aller, die an diesem Krieg teilgenommen haben, aller Militärpersonen, aller Zivilisten, aller Kinder.“

Der internationale Gerichtshof hat angeordnet, dass Russland den Krieg gegen die Ukraine sofort beenden muss. Der Chefankläger des internationalen Strafgerichtshofes Karim Ahmad Khan ist in die Ukraine gekommen, um russische Kriegsverbrechen nachzuspüren. Die russische Staatsführung versteht, dass sie Verbrechen durch ihre Armee begeht, deshalb besteht die russische Propagandamaschinerie auf dem Krieg gegen „Nazisten“, damit russische Bürger die Ukraine als ihren Feind betrachten und gegen ihre Staatsführung nicht protestieren. Russland versucht die Ukraine bloßzustellen und legt Scheindokumente über Vorbereitung der Invasion der Krim und der sogenannten „LDNR“ vor. Putins Erklärung der Aggression gegen die Ukraine als „Schutz des russischen Volkes“ oder „wenn wir sie nicht angegriffen hätten, hätten sie uns angegriffen“ ist ein bequeme Form für die Legitimierung der Angriffe auf souveräne Länder, auch EU- und NATO-Mitglieder, die von Russland als Feinde dargestellt werden.

Nach Angaben des ukrainischen Generalstabs fliegt die russische Armee weitere Angriffe auf Objekte der kritischen Infrastruktur der Ukraine und auf Wohnviertel, sie beschießt Zivilisten während der Evakuierung. Der Feind nutzt dazu Flugplätze und Verkehrsnetze von Belarus. In den bestimmten Richtungen ordneten sich die Streitkräfte der Ukraine neu und begannen Gegenangriffe zu führen.

MARIUPOL. Am 16. März gelang es circa 11 000 Menschen mit 2 500 Privatautos aus Mariupol in Saporischschja zu evakuieren. Während der Evakuierung beschoss die russische Armee die Fahrzeugenkolone mit Flüchtlingen, es gibt 5 Verletzte, darunter ein Kind ist in schwerem Zustand. Gegen 19.00 Uhr berichtete die Stadtverwaltung von Mariupol über den Luftangriff auf da Theater, das als eins der Sammelplätze für Evakuierung erklärt wurde. Auf den Satellitenbildern sieht man es 2 große Aufschriften „KINDER“ auf dem Asphalt neben dem Theater. Es gibt keine offiziellen Daten über Tote oder Verletzte – die Stadtverwaltung berichtet, „es ist unmöglich den Maßstab dieser grausamen und unmenschlichen Handlung zu messen, weil die Wohnviertel der Stadt weiter beschossen werden.“ Später wurde bekannt, dass das Schwimmbad „Neptun“, wo sich Menschen verbargen, von Besatzern auch beschossen wurde. Unter Trümmern bleiben Frauen und Kinder. Zurzeit kann man die genaue Anzahl der Opfer nicht bestimmen. Nach Angaben der Stadtverwaltung wurde die Stadt bis zu 80 % – 90 % zerstört. Es wird unmöglich die Industrieobjekte der Stadt in Betrieb zu setzen.

 KYJIW. Es gab drei Explosionen in der Nähe des Kinderkrankenhauses „Ochmadyt“, das Gebäude wurde beschädigt. Zum Glück wurde niemand verletzt. Nach dem Luftangriff brennen Wohnhäuser im Bezirk Podol, im historischen Zentrum der alten Stadt. Im Bezirk Darnyzkyj wurde ein Hochhaus durch die Reste der abgeschossenen Rakete beschädigt, es führte zu Brand. Nach vorläufigen Angaben starb ein Mensch, drei wurden verletzt.

LUHANSK. In der Nacht brannten mindestens 27 Häuser in der Stadt Rubischne im Gebiet Luhanst infolge des Beschusses ab, das Feuer zerstörte 3 Straßen. Noch 5 Brände wurden in der Stadt Popasna und noc eine in Sewerodonezk registriert. Die Information über die Anzahl der Opfer wir geklärt. In dem Gebiet wurde die ganze Nacht stark gekämpft.

CHARKIW. Die Stadt brennt unter ständigem Beschuss. In der Stadt Merefi bei Charkiw wurden die Schule und das Kulturhaus zerstört. Die Militärpersonen starben.

CHERNIHIW. Die russischen Truppen erschossen mindestens 10 Menschen, die in der Reihe standen, um Brot zu nehmen. Am letzten Tag starben 53 Menschen infolge des Beschusses, so das Oberhaupt der Militärverwaltung des Gebietes. Seit dem 1. Tag des Krieges beschießen die russischen Truppen Wohnviertel, Schulen, Universitäten, sowie Objekte kritischer und ziviler Infrastruktur.

WINNYZJA + SCHYTOMYR – RIWNE. Am Morgen am 16. März wurde der Fernsehturm in Winnyzja beschossen, die Übertragung in der Stadt und in den näheren Örtern ist zurzeit nicht verfügbar. Die russischen Besatzer flogen den Angriff auf Berdytschiw im Gebiet Schytomyr. Infolge des Raketenangriffs auf die Stadt Sarny im Gebiet Riwne wurde eins der Objekte der militärischen Infrastruktur vernichtet. Nach vorläufigen Angaben gibt es keine Opfer. Am 15. März starben 21 Menschen infolge der Luftangriffe auf den Fernsehturm in Riwne, 9 Menschen wurden verletzt.

SAPORISCHSCHJA. ATOMKRAFTWERK. Die russischen Besatzer bringen Granaten und Minen auf dem Territorium des Atomkraftwerkes zur Detonation. Auf dem Territorium des Atomkraftwerkes befinden sich 50 Kriegsgeräte, zahlreiche russische Soldaten, Explosionsstoff, Waffen. Dem ukrainischen Energieversorger Energoato“ zufolge versuchten die russischen Militärpersonen das Atomkraftwerk Piwdennoukrajinska zu erkämpfen, aber ihr Angriff wurde von ukrainischen Soldaten gestoppt.

AKADEMISCHE UNTERSTÜTZUNG

Jeden Tag bekommen die ukrainischen Universitäten Unterstützungsprogramme für wissenschaftlich-pädagogische Fachkräfte, die ins Ausland ausgefahren sind. Wir schätzen intellektuelles Kapital der ukrainischen Nation, berücksichtigen Interesse aller Menschen und wenden uns an alle unsere Kollegen, Freunden und Partner. Wenn Sie das ukrainische Hochschulwesen und die Nationale Wassyl’-Stus-Universität Donezk in unserem Kampf unterstützen wollen, können Sie das durch akademische und finanzielle Unterstützung der Studierenden und Fachkräfte unserer Universität, die in der Ukraine bleiben, machen.

Weitere Informationen finden Sie unter: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

Jeder von uns ist Kämpfer! Wir, die ukrainische Armee und das ukrainische Volk kämpfen heldenhaft gegen das russische Böse. Wir vernichten den Feind in Erdkämpfen. Helfen Sie uns dasselbe im Himmel zu machen! #CloseSkyOverUkraine

Wir sind auf eigenem Grund und Boden, Wahrheit, Sieg und Unabhängigkeit sind mit uns!

Ruhm der Ukraine!

Slava Ukraini!

 #StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

 

22. dzień wojny na Ukrainie. W samym sercu Mariupola potężnym atakiem lotniczym zniszczono Teatr Dramatyczny i basen, w którym ukrywało się w oczekiwaniu na ewakuację ponad 1000 mieszkańców z dziećmi. Ich los wciąż nie jest znany. Podobnie nieznany jest los prawie 300.000 obywateli miasta, których krewni nie mogą się z nimi skontaktować. Prawie 90% Mariupola zostało zniszczone przez rosyjskie lotnictwo. Na Ukrainie pojawiają się prawdziwe miasta-duchy, całkowicie zniszczone i oblane ludzką krwią – Mariupol, Wołnowacha, Izium, Gostomel, Irpień, Bucza. Lista ta niestety wciąż się powiększa. To nie tylko ludobójstwo poszczególnego narodu. To ludobójstwo powszechnych wartości ludzkich i zasad prowadzenia polityki w XXI wieku. To są krwawe łzy, którymi umywa się dziś cały świat.

Teatr Dramatyczny w Mariupolu po nalocie lotniczym. 16.03.2022

Najważniejsze informacje o sytuacji na Ukrainie według stanu na 17 marca:

 Według Biura Prokuratora Generalnego od początku wojny na Ukrainie zginęło 108 dzieci, rannych zostało ponad 120. W wyniku działań wojennych uszkodzonych zostało ponad 411 placówek oświatowych, z czego 63 uległy całkowitemu zniszczeniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia od 24 lutego na szpitale i pracowników służby zdrowia naszego kraju przeprowadzono 43 celowe ataki. Nigdy i nigdzie na świecie nie było tyle ataków na system opieki zdrowotnej jak teraz na Ukrainie. Prezydent Zełeński podpisał dekret o ogólnokrajowej minucie ciszy: “Każdego poranka o godzinie 9 na całym terytorium naszego państwa będziemy wspominać Ukraińców, którzy oddali życie, wszystkich, którzy walczyli, wszystkich wojskowych, cywilnych i dzieci”.

Międzynarodowy trybunał ONZ podjął decyzję, że Rosja powinna natychmiast zaprzestać inwazję na Ukrainę. Na Ukrainę w celu zbadania zbrodni wojennych Rosji przybył prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. Kierownictwo Rosji świetnie zdaje sobie sprawę, że popełnia zbrodnie rękami rosyjskiej armii, więc propaganda Kremla promuje tezy o wojnie z “nazistami”, aby ich obywatele widzieli wroga w osobie Ukrainy i nie protestowali przeciwko władzy. Rosja próbuje dyskredytować Ukrainę na arenie światowej, przedstawiając wyimaginowane dokumenty dotyczące rzekomego przygotowania przez Kijów inwazji na Krym i terytorium tzw. “LDNR”. Traktowanie przez Putina agresji na Ukrainę jako “ochrony ludności rosyjskiej”, “gdybyśmy nie zaatakowali, zaatakowaliby nas” – jest to wygodny format legitymizacji następujących aktów agresji wobec suwerennych krajów, w szczególności UE i NATO, które są obecnie faktycznie postulowane przez Rosję jako wrogowie.

Tymczasem, zgodnie z komunikatem ukraińskiego Sztabu Generalnego, armia rosyjska nadal wykonuje ataki rakietowe i bombowe na obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy, dzielnice mieszkalne, ostrzeliwując cywilów podczas ewakuacji. W tym celu wróg nadal aktywnie korzysta z lotnisk i infrastruktury transportowej Białorusi. Na poszczególnych kierunkach Siły Zbrojne Ukrainy przegrupowały się i przeszły do kontrataku.

MARIUPOL 16 marca z Mariupola do Zaporoża udało się ewakuować około 11 tysięcy osób na 2,5 tys. samochodach prywatnych. Podczas ewakuacji Rosyjska ciężka artyleria ostrzelała konwój samochodowy z uchodźcami z Mariupola, poinformowano o 5 rannych, jedno dziecko jest w ciężkim stanie. Około godziny 19:00 czasu kijowskiego rada miasta Mariupol przekazała komunikat o rosyjskim nalocie na Miejski Teatr Dramatyczny, który na początku marca został ogłoszony jednym z miejsc gromadzenia ludzi do ewakuacji. Na asfalcie przy budynku, jak widać na zdjęciach satelitarnych, były dwa duże napisy “Dzieci”. Nie ma jeszcze oficjalnych danych na temat zmarłych i poszkodowanych – Rada Miasta oświadczyła, że “nie można oszacować skali tego strasznego i nieludzkiego czynu, ponieważ w mieście trwają ostrzały bloków mieszkalnych”. Później ogłoszono, że został ostrzelany przez okupantów basen “Neptun”, gdzie również ukrywali się ludzie. Pod gruzami pozostają kobiety z dziećmi. Obecnie nie można ustalić liczby ofiar. Zgodnie z szacunkami burmistrza, 80-90% Mariupola jest zniszczone, zakłady przemysłowe w mieście nie da się już uruchomić.

KIJÓW Trzy wybuchy rozległy się w pobliżu szpitala dziecięcego “Ochmatdyt”, budynek został uszkodzony. Na szczęście nikt z personelu i małych pacjentów nie został ranny. Po nalocie płoną prywatne domy na Podolu – centrum historycznym starożytnego Kijowa. W rejonie darnickim w wyniku spadania pozostałości zestrzelonej rakiety doszło do zawalenia się i pożaru w wielopiętrowym bloku. Według wstępnych informacji jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne.

ŁUHAŃSK W ciągu nocy w Rubiżnym w obwodzie łuhańskim z powodu ostrzału wypaliło się co najmniej 27 domów, ogień zniszczył całe ulice. Kolejne pięć pożarów odnotowano w Popasnej i jeden w Sewerodoniecku. Informacje o poszkodowanych są ustalane. Walki w regionie trwały całą noc.

CHARKÓW  Miasto nadal płonie pod ciągłym ostrzałem. W Merefie pod Charkowem w nocy zniszczono szkołę i Dom Kultury. Zginęli wojskowi.

CZERNIHÓW  Wojska rosyjskie zastrzeliły co najmniej 10 osób, które stały w kolejce po chleb. W ciągu ostatniej doby do morgów Czernihowa trafiły 53 ciała zabitych w wyniku ostrzału, o czym poinformował przewodniczący obwodowej administracji wojskowej. Od pierwszego dnia wojny wojska okupacyjne nadal ostrzeliwują dzielnice mieszkalne, szkoły, uniwersytety, a także obiekty infrastruktury krytycznej i cywilnej.

WINNICA-ŻYTOMIERZ-RÓWNE Rano 16 marca została ostrzelana wieża telewizyjna w Winnicy, transmisja radiowa w mieście i sąsiednich miejscowościach tymczasowo nie była dostępna. Również wojska rosyjskie przeprowadziły nalot na miasto Berdyczów w obwodzie żytomierskim. W wyniku ataku rakietowego na miasto Sarny na Rówieńszczyźnie, zniszczeniu uległ jeden z wojskowych obiektów infrastrukturalnych. Według wstępnych informacji bez ofiar. 15 marca w wyniku nalotów w pobliżu wieży telewizyjnej w Równem zginęło 21 ludzi, a 9 osób zostało rannych.

 ZAPOROŻE Elektrownia jądrowa. Rosyjscy okupanci nadal wysadzają pociski i miny w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Od rana 16 marca na jej terenie znajduje się 50 sztuk wrogiego sprzętu, wielu rosyjskich żołnierzy, materiałów wybuchowych i broni. W ukraińskim “Energoatom” poinformowano, że rosyjskie wojsko próbowało również zdobyć Południowoukraińską Elektrownię Jądrową, ale ich ofensywa została zatrzymana przez wojsko ukraińskie.

POMOC AKADEMICKA Codziennie uniwersytety Ukrainy otrzymują programy wsparcia dla pracowników naukowych i pedagogicznych, którzy wyjechali za granicę. Ceniąc kapitał intelektualny narodu ukraińskiego i szanując pozycję każdego, zwracamy się do wszystkich naszych kolegów, przyjaciół i partnerów. Udzielić wsparcia ukraińskiej szkole wyższej i Donieckiemu Uniwersytetowi Narodowemu imienia Wasyla Stusa w naszej walce można poprzez pomoc akademicką i wsparcie finansowe dla studentów i pracowników uczelni, którzy pozostali na Ukrainie. Więcej informacji na temat możliwości takiego wsparcia można znaleźć pod linkiem: https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/

Każdy z nas jest wojownikiem! My, wojsko i naród ukraiński, kontynuujemy heroiczną walkę z rosyjskim Złem. Zwalczymy i zniszczymy ich na ziemi! Prosimy o pomoc, by zrobić to również w niebie! #CloseSkyOverUkraine

Jesteśmy na naszej ziemi, z nami prawda, zwycięstwo i niepodległość! Chwała Ukrainie! Slava Ukraini!

 #StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

 

Le 22ème jour de guerre en Ukraine. Au cœur de Marioupol, une frappe aérienne surpuissante a détruit le théâtre dramatique et la piscine où plus de 1 000 réfugiés avec les enfants se cachaient en prévision de l’évacuation. Presque 90% de Marioupol est ruiné par l’aviation pusse. Des villes-fantômes apparaissent en Ukraine, complètement détruites et arrosées de sang humain : Marioupol, Volnovakha, Izyum, Gostomel, Irpin, Bucha.  Malheureusement, cette liste continue d’être complétée.  Ce n’est pas seulement le génocide d’une seule nation, c’est le génocide des valeurs universelles et des principes de la gestion politique au 21ème siècle.  Ce sont des larmes sanglantes qui arrosent le monde entier aujourd’hui.

Théâtre dramatique à Marioupol après la frappe aérienne. 16.03.2022

Ce qu’il est important de savoir sur la situation en Ukraine le 17 mars:

 Depuis le début de la guerre en Ukraine, 108 enfants ont été tués   et plus   de 120 blessés selon le bureau du procureur général. À la suite des opérations de guerre plus de 411 établissements d’études sont détruits dont 63 complètement. Jamais et nulle part au monde n’ont vu une telle quantité d’attaques sur le système de santé publique comme c’est le cas actuellement en Ukraine. Le président Zelenskyy a signé le décret sur une minute de silence nationale : « Chaque matin à 9 heures sur tout le territoire de notre État, nous nous souviendrons des Ukrainiens qui ont donné leur vie, de tous ceux qui ont combattu, de tous les militaires, civils et enfants. »

La Cour internationale de Justice a statué que la russie devait immédiatement cesser son invasion de l’Ukraine. Le procureur de la Cour pénale internationale à La Haye Karim Khan est arrivé en Ukraine pour enquêter sur les crimes de guerre de la russie.  Les dirigeants russes comprennent qu’ils commettent des crimes c’est le fait de l’armée russe, voila pourquoi la machine de propagande du Kremlin promeut des thèses sur la guerre avec les « nazis » afin que ses propres citoyens voient l’ennemi en la personne de l’Ukraine et ne protestent pas contre leur pouvoir. L’interprétation de poutine de l’agression contre l’Ukraine comme « protégeant la population russe », « si nous n’avions pas attaqué, ce seraient nous qu’ils auraient attaqué » est un format commode pour légitimer les prochains actes d’agression contre des pays souverains, en particulier l’UE et l’OTAN, qui sont maintenant effectivement postulés par la russie comme des ennemis.

 Pendant ce temps, selon l’état-major général ukrainien, l’armée russe continue de mener des attaques à la bombe et aux missiles sur des infrastructures critiques de l’Ukraine, des zones résidentielles, bombardant des civils pendant l’évacuation. Pour ce faire, l’ennemi continue d’utiliser activement les aérodromes et les infrastructures de transport de la Biélorussie. Dans certaines régions, les forces armées ukrainiennes se sont regroupées et sont passées à la contre-offensive.

MARIUPOL. Le 16 mars, environ 11 000 personnes ont été évacuées de Marioupol vers Zaporizhzhia en 2 500 voitures privées.  Sur l’asphalte près du bâtiment, comme on peut le voir sur les images satellites, il y avait deux grandes inscriptions « ENFANTS ». Pour le moment, les données officielles sur les morts et les blessés ne sont pas encore affichées. Le conseil municipal a déclaré qu’« il est impossible d’évaluer l’ampleur de cet acte terrible et inhumain, car le bombardement des zones résidentielles continue dans la ville ».  Les femmes avec enfants restent sous les décombres.  Selon la mairie, de 80 à 90% de Marioupol a été détruite, les entreprises industrielles de la ville ne peuvent plus être lancées.

KIEV. Trois explosions se sont fait entendre près de l’hôpital pour enfants “Okhmadyt”, le bâtiment est endommagé. Heureusement, aucun membre du personnel et aucun des jeunes patients n’ont été blessés. Après cette frappe aérienne, le quartier résidentiel à Podol, le centre historique de l’ancien Kyiv, s’est mis en feu.

LOUGANSK.  Au cours de la nuit à Rubizhne, dans la région de Lougansk, au moins 27 maisons ont été incendiées à cause des bombardements, et l’incendie a détruit des rues entières. Cinq autres incendies ont été enregistrés à Popasna et encore un à Severodonetsk. Les informations sur les blessés sont en cours de clarification. Les combats dans la région se sont poursuivis toute la nuit.

KHARKIV. À Merefa, près de Kharkov, dans la nuit, une école et une maison de culture ont été détruites.  Plusieurs militaires sont morts.

 TCHERNIHIV. Au cours des dernières 24 heures, 53 corps de personnes tuées dans les bombardements ont été envoyés aux morgues de Tchernihiv, comme l’a rapporté le chef  de l’administration militaire régionale.

VINNYTSIA – ZHITOMIR – RIVNE.  Le matin du 16 mars, il y a eu un bombardement de la tour de télévision à Vinnytsia, la diffusion dans la ville et les colonies voisines est temporairement indisponible.  Le 15 mars, des frappes aériennes près d’une tour de télévision dans la région de Rivne ont tué 21 personnes et en ont blessé neuf autres.

ZAPORIZHZHYA. Centrale nucléaire. Les envahisseurs russes continuent de faire exploser des obus et des mines sur le territoire de la centrale nucléaire de Zaporizhzhya. Au matin du 16 mars, la station dispose de 50 unités d’équipement ennemi, de nombreux soldats russes, d’explosifs et d’armes. L’Energoatom ukrainien a rapporté que l’armée russe avait également tenté de s’emparer de la centrale nucléaire du sud de l’Ukraine, mais cette offensive avait été arrêtée par l’armée ukrainienne.

ASSISTANCE ACADÉMIQUE.  Tous les jours, les universités ukrainiennes reçoivent des programmes pour soutenir les travailleurs scientifiques et     pédagogiques qui sont partis pour l’étranger.  En respectons toute position et tout choix, nous nous adressons à nos collègues, nos amis et nos partenaires. Si vous voulez nous soutenir dans notre lutte, vous pouvez le faire d’une manière académique ou financière. Plus de détails sur la possibilité du soutien financier  des titulaires d’études supérieures et du personnel universitaire qui sont restés en Ukraine https://www.donnu.edu.ua/uk/yak-pidtrymaty-donnu-imeni-vasylya-stusa/.

Chacun de nous est un Guerrier ! Nous, l’armée ukrainienne et le peuple ukrainien, continuons la bataille héroïque contre le mal russe.  Nous les prendrons sur nous et les détruirons sur terre ! Aidez-nous à faire cela dans le ciel ! #CloseSkyOverUkraine

Nous sommes dans notre pays et avec nous la vérité, la victoire et l’indépendance ! Gloire à l’Ukraine !

#StandWithUkraine

#RussiaHandsOffUkraine

#StusUniversityAgainstRussianAggression

#NoFlyZoneUA

#NoFlyZoneOverUkraine

Архіви

Приєднуйтеся до нас