Виберіть сторінку

На філологічному факультеті започаткована нова традиція – проведення звітної конференції з навчальної (діалектологічної) практики

На філологічному факультеті започаткована нова традиція – проведення звітної конференції з навчальної (діалектологічної) практики

Сьогодні на філологічному факультеті пройшла звітна конференція з навчальної (діалектологічної) практики, підготовлена за матеріалами польових досліджень студентів ІІІ курсу денної та заочної форми навчання СО «Бакалавр», спеціальності 035 «Філологія» освітньої програми «Українська мова та література».

Урочисто відкрила конференцію доктор філологічних наук, професор, в. о. завідувача кафедри української мови ДонНУ імені Василя Стуса Людмила Коваль. У вітальному слові вона подякувала третьокурсникам та керівнику практики, старшому викладачу кафедри української мови Каріні Бортун за започаткування нової традиції на філологічному факультеті – завершувати діалектологічну практику звітною навчальною конференцією. Також Людмила Михайлівна підкреслила: «Для філологічної спільноти – це надзвичайно знакова подія, яка увиразнюється тим, що українська діалектологія посідає важливе місце у підготовці філолога-словесника. Цю тезу можна підтвердити кількома аргументами: по-перше, працюючи з живим матеріалом, студенти-практиканти значно поглибили знання не тільки про діалектну, а й про літературну форму національної мови; по-друге, добре засвоєні ними мовні норми, вміння їх спостерігати, розмежовувати, науково аналізувати допоможе і стане у їм нагоді, як філологам, так і як учителям-словесникам, насамперед, не для того, що просто потрактовувати лінгвальні явища, а й для того, щоб піднести власний рівень писемної і усної культури мовлення, уникаючи діалектних помилок. По-трете, курс української діалектології формує ґрунтовні знання і ґрунтовну основу для того, що легше і глибше засвоїти процеси формування народної мови, а також органічніше сприйняти процеси історії мовних явищ. Тож бажаю усім учасникам конференції позитивних емоційно-раціональних відчуттів та пізнавально-діалектологічної насолоди».

Поринути в атмосферу та культуру автентичного Поділля учасникам та гостям конференції допомогли студентки 3 курсу Дар’я Громова та Ілона Халаїм, майстерно виконавши музичну композицію «В чистім полі».

Першою на конференції мала честь виступити Тетяна Дитинчук з доповіддю «Особливості номінації подільських страв на обряд хрещення дитини в селі Зарванці Вінницького району Вінницької області». Про лексико-семантичний потенціал мікротопонімії села Ковалівка Немирівського району Вінницької області розповіла Дар’я Каліч. Ольга Білоус та Ірина Березнюк ознайомили учасників конференції з типами діалектизмів на позначення страв села Острівок Камінь-Каширського району Волинської області. Ганна Собко познайомила усіх присутніх з особливостями проведення обряду калачування села Гордіївка Тростянецького району Вінницької області. Надзвичайно цікавою та пізнавальною була доповідь Наталія Накорнєєвої про календарні свята та обряди села Черче Камінь-Каширського району Волинської області. Студенти- практиканти презентували низку цікавих відео та презентацій про обряд хрещення на Вінниччині, історію села Ковалівка, говірки села Гранів Гайсинського району Вінницької області тощо. Увага учасників конференції була прикута до відео «Ковалівка очима студентів Стусівського університету» та «Виступ фольклорного ансамблю «Колівчанка».

Загалом на звітній діалектологічній конференції були представлені доповіді за результатами польових досліджень студентів, відео та презентації зі зразками говіркового мовлення, етнокультурні матеріали, зібрані експедиційним методом в селах Вінниччини та Волині.

Гості та учасники заходу дізналися про унікальні мовні особливості подільської та волинської говірок, познайомилися з віковічними традиціями їх побутування в селах Вінницької та Волинської областей.

Ліричним завершенням конференції стало виконання пісні «Гей, соколи» студенткою третього курсу Ілоною Халаїм.

Олена Топчій

Архіви

Приєднуйтеся до нас